Značení duralu

Odpovědět
Uživatelský avatar
sysel
Příspěvky: 655
Registrován: 12. 6. 2007, 9:24
Bydliště: Šenov u Ostravy
Kontaktovat uživatele:

5. 3. 2009, 10:21

Kdysi jsem koupil ve Feroně "duralové" jekly z materiálu AlMgSi0,5 když jsem do toho zajel tak jsem zjistil že to je neskutečné bahno, závity se v tom strhly okamžitě... Dneska jsem při brouzdání netem narazil, že je označený jako AW 6060. Žil jsem v domění, že čím větší číslo tím lepší dural, dokonce se to tu někde na foru řešilo a doporučoval se dural 7 třídy.... Z této řady jsem dělal s Certalem a je to fakt o něčem jiném... A když ten 6060 srovnáms automatovkou 2030 tak taky.... Jaký je tedy princip toho značení? Je v tom nějaká logika? Nebo to je jak ISO norma, rohlík vedle šroubku....
5/2007 přístup na přestavěnou BF20
5/2009 dokončeno vlastní CNC
http://cnc.usysla.eu/
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8177
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

6. 3. 2009, 7:24

Rohlík vedle šroubku :-) Označení podle aktuální módy je EN AW-nnnn, kde AW znamená tvářené slitiny hliníku, nnnn je číslo slitiny. Jediná systematická číslice je ta první, ostatní jsou už jen ten "rohlík".
1 – čistý nebo skoro čistý hliník, 2 – legované Cu (původní "Dural"(TM) a odvozené), 3 – Mn, 4 – Si, 5 – Mg, 6 – Mg+Si, 7 – Zn, 8 – ostatní.

Zrovna ta skupina 6 není úplně super pro obrábění, ale zase se dá dobře kovat a svařovat :-)
Aleš Procháska
vladosk
Příspěvky: 156
Registrován: 5. 6. 2008, 7:48
Bydliště: Prievidzsko SK

6. 3. 2009, 7:50

Pracuju ve firmě kde obrábíme jen AlMgSi0,5 teda AW6060 a obráběli jsme i větší bláto - Al99. Hliníkové profily se vyrábí především z té slitiny AlMgSi0,5 je z toho 99 procent chladičů pro elektrotechnický průmysl. Závity většinou tvárníme - mají větší pevnost jak ty řezané a nedělá se při tom špona. Na profi strojích jsem nezeznamenal nějaké problémy obrobitelnosti, ale pravda je že používáme tvrdokovové nástroje a stroje mají dobrou tuhost.
vlado
Uživatelský avatar
sysel
Příspěvky: 655
Registrován: 12. 6. 2007, 9:24
Bydliště: Šenov u Ostravy
Kontaktovat uživatele:

6. 3. 2009, 7:57

Díky za info, já jsem ten AlMgSi0,5 používal jako podpěry pod lineáry a řezal do toho závity ručně.... Už jak jsem do toho zakrojil pilkou tak mi bylo jassné s čím mám tu čest.... Nicméně budu se držet automatového duralu a Certalu :)
5/2007 přístup na přestavěnou BF20
5/2009 dokončeno vlastní CNC
http://cnc.usysla.eu/
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

6. 3. 2009, 4:12

6060 není nic moc, v podstatě horší už je jen čistý hliník. Ale obrábět se to dá, chce to ostrý nástroj (jako vždy), velké točky a hlavně mazat. Když to vychytáš, tak se na tom dá udělat velmi pěkný povrch. Ale samozřejmě choulostivý na poškození - je to měkká slitina.

Podstatné ale je, že některé polotovary v jiné slitině prostě neseženeš. Profily jsou jedině 6060, trubky tak v 95%, a velká část plocháčů je taky jen 6060. Určitě je třeba se s tím materiálem skamarádit, jinak si značně zmenšíš repertoár polotovarů, které může používat.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8177
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

6. 3. 2009, 4:50

Dovoluji si nesouhlasit. Stačí se trochu porozhlédnout a materiálu je dost v kvalitě jakou potřebuji. Ty plocháče z 6060 jsou dobré akorát tak na ozdobné lišty na maringotku :-) a na to je taky lidi kupujou. Vrtají do nich díry z ruky, ohýbají kolem kandelábru a pak se chlubí jak se jim to povedlo. Na tohle to fakt stačí. Ale i ve Feroně mívají tažené profily z 2017A a 2030 a trubky z 2024. U specializovaných dodavatlů samozřejmě v daleko širším sortimentu.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3608
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

6. 3. 2009, 10:01

Krutor píše:6060 není nic moc, v podstatě horší už je jen čistý hliník. Ale obrábět se to dá, chce to ostrý nástroj (jako vždy), velké točky a hlavně mazat. Když to vychytáš, tak se na tom dá udělat velmi pěkný povrch. Ale samozřejmě choulostivý na poškození - je to měkká slitina.

Podstatné ale je, že některé polotovary v jiné slitině prostě neseženeš. Profily jsou jedině 6060, trubky tak v 95%, a velká část plocháčů je taky jen 6060. Určitě je třeba se s tím materiálem skamarádit, jinak si značně zmenšíš repertoár polotovarů, které může používat.
:lol: Neřekl jsi jaký průměr frézy u těch velkých toček :lol: Na 6060 používám jednobřitou frézu made in shop :wink: Normálně válec na kuželu který zasunu do vřetena,válec je šikmo provrtaný a v něm kulatý nůž z radeca který je opravdu ostře nabroušený.Důležité je aby neměl špičku ale byl zaoblený (ostrý i v oblině).No a podle potřebné plochy záběru ho vysunu není problém vzít plochu o šíři 200mm na 125 ot/min. ,posuv ti z hlavy neřeknu a šponu beru do 2mm, chladit samozřejmě nemusím páč to není potřeba :lol: .lítají z toho nádherný třísky jen to šustí
Bohužel jsem mimo domov ale jak to bude možné tak nahodím fotky povrchu který s takovou jednoduchou frézou jsem schopen dosáhnout :wink:
Jinak pokud potřebuju větší úběry tak používám i na 6060 obrážečku s kovaným nožem podobně vybroušeným a povrch je řekl bych ještě lepší než tou frézou (posuv cca 0,3 na zdvih) při šponě do 10mm.

Bavím se samozřejmě o ploše :D pokud jde o úběr do dutiny tak tam pochopitelně stopková fréza a podmínky co jsi psal výše i když i tak se umí nástroj "zalepit".
Odpovědět

Zpět na „Ostatni material“