Menší, nebo stolní soustruh do garáže

Pravidla fóra
toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem
Odpovědět
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

26. 8. 2017, 10:21

elbarto: Zase tak hrozné to snad není. Dají se tady najít i vlákna s úspěšnou renovací. Ten velký podíl neúspěchů se dá celkem snadno pochopit. Když kupuješ nějaký starý vrak, tak je to skok do neznáma. Teprve po rozebrání zjistíš co tomu všechno schází a co bude nutné udělat. Kdo nemá potřebné vybavení, tak se s tím buď nepopere, nebo do toho nacpe spoustu peněz (a pak je z toho ekonomický nesmysl). Ono není náhodou, že stroj po generálce stojí desetinásobek ceny stejného stroje před generálkou. Když si někdo koupí soustruh za 10k a vrazí do toho 90k, tak z toho bude pěkný soustruh. Asi těžko se dá čekat, že za 10k se dá pořídit super soustruh na který nebude nutné sáhnout. To je spojené i s tou úspěšností. Než do toho hobík nacpe 90k, nebo udělá všechnu tu práci svépomocně, tak to kolikrát trvá i několik let.
Sám jsem se teď do generálky nekompletního stařečka pustil a počítám s tím, že to bude trvat hodně dlouho.
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

26. 8. 2017, 10:31

elbarto píše:Opravdu uprimne ti preju at to das nejak dohromady a neco se naucis !!! Jen nevim co se da ucit na stroji bez noniusu, bez posuvu, s vuli jako krava, atd. Pizlat kousek valcove kulatinky na mensi sisku kulatinku :-) Kazdy mesic se na foru objevi rada renovatoru, behem roku jich jsou desitky s velkymi plany. Za mesic vlakno zemre a stroj je o trosku vic dobity zase na bazosi. Tam se tyto stroje toci stale dokola v zacarovanem kruhu. Dalsi skupinou jsou uz trosku znali rozebiraci, rozhodi frezku co fungovala a zjisti, ze kola maji vylamane zuby a zase ticho po pesine. Snad kazdy sty clovek sem po roce da fotky a napise: je to hotovy, tohle je moje prace.
Chápu, jak to myslíš, já ale nemám v plánu z toho udělat leštěnku, za to podle mě ten soustruh ani nestojí, na to jsou jiné. Co se týče noniusů, tak ty není takový problém dodělat, případně digi odměřování... posuvy to má a to jak podélný, tak příčný, oba v pořádku... Vůle tam asi budou, ve vřeteni jsem si jistý že půjdou zregulovat, vůle v příčném posuvu se opraví, dám tam novej šroub a matku a bude to v pohodě... lože to už je pro mě vyšší dívčí, na ty asi vůbec šahat nebudu, jen to vymezím, aby to nelítalo jako blázen, ono to není tak hrozné, jak to vypadadá, suport je i zaškrabaný, horší jsou saně, ty jsou celkem dobitý, podle oka, to jestli jsou rovný to nemám jak změřit a asi to ani není k ničemu, protože ty budou asi divoký, ale budu s tím počítat, kdybych točil něco delšího, což ani nepředpokládám...

Nikdy jsem netvrdil, že ten soustruh chci dát a dám do prvotřídního stavu, chci jen, aby byl použitelný pro amatérské účely
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

24. 4. 2021, 7:20

elbarto píše: 26. 8. 2017, 8:44 Opravdu uprimne ti preju at to das nejak dohromady a neco se naucis !!! Jen nevim co se da ucit na stroji bez noniusu, bez posuvu, s vuli jako krava, atd. Pizlat kousek valcove kulatinky na mensi sisku kulatinku :-) Kazdy mesic se na foru objevi rada renovatoru, behem roku jich jsou desitky s velkymi plany. Za mesic vlakno zemre a stroj je o trosku vic dobity zase na bazosi. Tam se tyto stroje toci stale dokola v zacarovanem kruhu. Dalsi skupinou jsou uz trosku znali rozebiraci, rozhodi frezku co fungovala a zjisti, ze kola maji vylamane zuby a zase ticho po pesine. Snad kazdy sty clovek sem po roce da fotky a napise: je to hotovy, tohle je moje prace.
BTW: elbarto měl samozřejmě pravdu - ten soustruh byl po smrti, byl dobrý tak na stáčení kotoučů. Sice se na něm nakonec dalo docela pracovat, dokonce vydělal i nějaké peníze, ale nic seriozního z toho nikdy nebylo. Otočil se pro dalšího dobrodruha, který se dušoval, že mu opotřebení nevadí. Vyměnil jsem ho za podobného pacienta, nicméně ve velmi dobrém stavu. Díky za dobře míněné rady, člověk si těmi hodinami utopie zřejmě musí sám projít.

M.
Odpovědět

Zpět na „Nákup“