Menší, nebo stolní soustruh do garáže

Pravidla fóra
toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem
Odpovědět
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4892
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

10. 8. 2017, 11:25

To Hoffec: pokud planujes s nulovou praxi vyrabet viz foto je to fata morgana. Naroubovani soustruhu na brusku a frezku uz je uplne bez komentare. Opravdu idealni je , jak pise Robo vyzkouset si praci u nekoho. Potom si to bud rozmyslis (fakt to neni prca) nebo upravis pravidla nakupu. Aktualne mam docela slusne strojni vybaveni a pokud chi neco na cem opravdu zalezi stejne pozadam kamarady !! Tem to trva rok :-((( ale vi co delaji. Pokud nemas penize a mas prostor, potom mas jeste sanci. Obcas se po forech objevuji stare, velke, tezke, poctive stroje za slusnou neprekupnickou cenu, naposledy za 15k. A nebyl to zadny transmisak. Nemas li prostor, penize ani zkusenost bude to tezka cesta.
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

10. 8. 2017, 12:03

Hoffec píše:Dobrý den,

Poptávám, zda se někomu "neválí" menší, nebo stolní soustruh vhodný na soustružení cca do průměru 100 mm, ale spíše menších. S možností řezání metrických závitů. Přesnost bych si představoval, ani nevím jak to popsat, proto uvedu konkrétní příklad: Jako jeden z projektů bych rád vyrobil několik pístů do airsoftových (čti vzduchovek na kuličky z plastu) zbraní, které budou zřejmě z nějakého lepšího hliníku, možná bych zkusil nějaké nerezové. Velikost tohoto je přibližně do průměru 40 mm. Obejdu se bez řezání závitů (tedy kompletně bez strojního posuvu) pokud nebude jiná možnost. Točná délka stačí cca těch 250 mm. Potřebuji natáčecí nožový držák. Tyto funkce by zřejmě splnil soustruh MN80, ale ten je nad moje finanční možnosti. Tím se dostávám k cenové relaci, kterou disponuji pro tento projekt. Mohu dát maximálně 15 tisíc za stroj, nejlépe i s nějakým základním příslušenstvím (nože, otočný hrot apod.)

Prosím, neukamenujte mě, poraďte, zda je toto reálné, případně jestli by mi vyhověl třeba nějaký ten hobby stolní soustruh jako Proma SM-300E nebo tak nějak se to jmenuje, jsou všechny stejné. Přidávám fotografii pístového mechanismu kuličkové zbraně.

Díky, Martin
Tak na stroje pro výrobu podobných dílů si nachystej rozpočet minimálně cca půl mega (za bazarovky) a k tomu si vyčleň tak 2-3 roky času na intenzivní učení obrábění, protože tipuju, že o něm nic nevíš. :wink:
Za patnáct litrů si koupíš asi tak pás kousků nástrojů z bazaru nebo Aukra a k tomu trochu ne moc fajnovejch měřidel ..... soustruh (starej dodrbanej nebo novou vaklavou čínu) bys možná do 15k nějakej sehnal, ale tu věc z obrázku ne něm nedáš ani omylem ....
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

10. 8. 2017, 1:34

Díky za rady,

Je pravda, že praxi nemám téměř žádnou, teorii snad alespoň základní. Trochu jste vzali obrázek doslova, na obrázku zřejmě z velké části tlakový odlitek ze slitiny hliníku, jen ten pístek na konci je obrobek, i když bych se nedivil, kdyby ne. Cenově by to asi jen tak někdo nezaplatil. Nechci vyrábět přesnou kopii, dal jsem to do diskuze jen spíš pro představu tvaru a velikosti. Také to byl jen příklad. Konkrétně u tohoto bych zřejmě soustružil ten pístek vpředu s dvěma drážkami na O kroužek a vzadu by byl trochu podobný buď také s O kroužkem, nebo prostě kov na kov, případně bronzový kroužek nalisovaný na těle, které by bylo zřejmě z nějakého duralu, vnější část, tedy pístnice by byla pravděpodobně nerezová, případně by to mohlo být celé z duralu. Na těle pístu by se vytvořila ploška s dírami se závitem na který by se přiložil ozubený pásek, zřejmě ocelový, který bude pohánět ocelové, nebo plastové kolo. Rozhodně tam nejsou nutné ty díry na odlehčení, konstrukce by vypadala krapet jinak, vcelku nenáročná soustružnická práce podle mého ( pokud nepočítám vnitřek pístnice, který bude asi nutno brousit a možná ještě leštit nebo aspoň vyhonovat. Nebudu to popisovat, hodim to do kedu a dám sem nějakej obrázek.

M.

edit: dobře, asi je to obrobek - spoň to u toho píšou.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

10. 8. 2017, 1:56

Ten díl bych viděl na slušnej malej soustruh s frézovacím přípravkem a nějakou děličkou. Což si myslím, že za 15k těžko seženeš.
Co se týká toho výrobku ....... tak když to uděláš neodlehčené, nerezové a narveš tam 3 O kroužky, tak to fungovat nebude. Chtělo by si to pořádně ujasnit co chceš dělat, na čem to udělat půjde a za kolik se to dá reálně pořídit (plus případně prodat výrobky).
Já bych to vybavení sice neodhadoval na půl mega, ale 50k to klidně sežrat může.
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

10. 8. 2017, 2:12

V mé hlavně byly takovéto tvary, případně by možná to ozubení mohlo být po celém obvodu.
Přílohy
Píst
Píst
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4892
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

10. 8. 2017, 2:14

Az se podivas na ceny materialu ztratis dalsi iluzi. Z rozpoctu 15k si zajdi parkrat na dobrou veceri a za zbytek si nech udelat poradny vykres, kterym nekdo z mistnich profiku nakrmi svoje centrum. Cerstve po registraci na toto forum jsem chtel zbesile frezovat na sloupove vrtacce s krizovym stolem a nechtel verit smesnosti sveho zarputileto napadu. S odstupem casu se svym planum budes smat mozna stejne.
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

10. 8. 2017, 2:26

Asi máš pravdu, sice nemůžu souhlasit, že zběsilost nápadů má nějakou souvislost s čerstvostí registrace na jakémkoli fóru, ale souhlasím, že rozpočet patnáct tisíc je méně, než by se zdálo rozumné na takové věci. Hlavním problémem pro mě je ten fakt, že mě víc než o výsledek, jde o to si to vyrobit sám a vlastníma rukama a na vlastním stroji. Nemyslím, že by první návrh byl bez problémů a počítám, že budu hledat varianty, které by byly lepší. Tím se, alespoň myslím, člověk nejvíc naučí, jak o obrábění samotném, tak něco o materiálu, a také něco o nesmyslných nápadech :D
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4892
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

10. 8. 2017, 2:50

Zbesilost napadu je pekny vyraz :-) to ma hodne z nas. Chce to zachovat si zdravy rozum a hlavne neztratit soudnost ve svoje schopnosti/neschopnosti. Ted se snazis preskocit roky a vrhnout se do posledniho semestru. Dej dohromady nejake rozumne prasule a potom zacni tocit od snadnych po slozitejsi veci. Na foru jsou sikulove, kteri tvori v byte treba na MN80 neuveritelne veci. Nepises o moznostech dilny. Velke znamena levne a opacne. Venujes li sledovani inzerce cas, sezenes prcka MNko treba kolem 25k. Potom uz rozhoduje pouze rychlost. Levne mizi v radu hodin od zverejneni inzeratu.
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

10. 8. 2017, 2:57

Tak MN 80 by mi vyhovělo asi nejlépe. Mám dílnu v garáži cca 3x3 m, ale nemůžu tam dát 3 m soustruh. Pokud by se měla kupovat i frézka, tak stroje asi jedině stolní. Já ani moc v tom svém návrhu složitosti nevidím, bavíme se tedy spíše o přesnosti výroby?
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

10. 8. 2017, 3:48

Je to pár dní co byl na bazoši inzerát na MN80 za 18k. To mohla být dobrá koupě.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

10. 8. 2017, 3:53

hoffec: Moc tě tady strašej. Ten tvůj píst zase tak složitej výrobek není a na přesnosti ti lecos odpustí. To už spíš budeš zápasit s konstrukcí. Neodlehčenej = těžkej, nerezovej = těžkej (a není tam žádný důvod používat nerez), velké odpory na nevhodném těsnění, ozubení po celém obvodu = nepotřebná hmota ...... to jsou věci co ten tvůj píst spolehlivě znehodnotěj. To je důležitější, než pár stovek odchylky na rozměrech (na některejch rozměrech klidně pár desetin).
Pořiď si nějakej malej soustruh a dostaň ho do dobrýho stavu. Pak se s tím můžeš začít prát.
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

10. 8. 2017, 4:00

QNX píše:Je to pár dní co byl na bazoši inzerát na MN80 za 18k. To mohla být dobrá koupě.
To je škoda, pro něj bych určitě dojel, třeba budu mít ještě štěstí. Nejhorší je když si pomyslím, kolik se jich válí různě po šrotech a neuděláš s tím nic...
QNX píše:hoffec: Moc tě tady strašej. Ten tvůj píst zase tak složitej výrobek není a na přesnosti ti lecos odpustí. To už spíš budeš zápasit s konstrukcí. Neodlehčenej = těžkej, nerezovej = těžkej (a není tam žádný důvod používat nerez), velké odpory na nevhodném těsnění, ozubení po celém obvodu = nepotřebná hmota ...... to jsou věci co ten tvůj píst spolehlivě znehodnotěj. To je důležitější, než pár stovek odchylky na rozměrech (na některejch rozměrech klidně pár desetin).
Pořiď si nějakej malej soustruh a dostaň ho do dobrýho stavu. Pak se s tím můžeš začít prát.
Já si právě říkám, že to snad nebude takový peklo. To o té konstrukci a materiálu je právě to, čemu bych se věnoval při těch zimních večerech... s tím ozubením okolo jsem uvažoval, že by to potom šlo vytočit na soustruhu, pak by se to odlehčilo vrtáním otvorů, například.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

10. 8. 2017, 4:11

Hoffec píše:Tak MN 80 by mi vyhovělo asi nejlépe. Mám dílnu v garáži cca 3x3 m, ale nemůžu tam dát 3 m soustruh. Pokud by se měla kupovat i frézka, tak stroje asi jedině stolní. Já ani moc v tom svém návrhu složitosti nevidím, bavíme se tedy spíše o přesnosti výroby?
nějak mi není jasné, jak ten dílec o průměru 40mm s točenou dírou (okotovaný rozměry jako tady obvykle :roll: nikde nevidím) na tý MN80 chceš jako dělat. Originál univerzálka je 80, takže to do ní nestrčíš (40 do tuším 18mm díry kupodivu nevleze) a jaksi pokud je poměr cca 2, tak je ten bazmek na obrázku dlouhý cca 80.
Tudíž od čela univerzálky bude čelo dílce 80 (všechno musí koukat ven z paken, když to nevleze dovnitř), nůž asi :mrgreen: taky nebude moci být kratší než hloubka díry, že :mrgreen: , a taky tam při odjetí musíš dokázat vetknout nějaký subito nebo alespoň mikrometr na díry a už jsi totálně s délkou v xxxxxx :twisted: - MN80 je prostě na takový dílce příliš krátká (spíš malá, protože hlodat díru průměr třeba 35, dlouhou 80, kudlou vyloženou o 85 na takhle malý mašině taky bude etalonový očistec.
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

10. 8. 2017, 4:23

No a kdyby to byla trubka, ta by se převrtala vrtákem a pak se to vzalo výstružníkem či rovnou brousilo, tak by to asi bylo lepší než to rvát kudlou vyloženou na deset centimetrů ne? Já nevim jen se ptám. Možná taky 40 vrták a výstružník je rozměrově nad MN80...
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

10. 8. 2017, 4:26

milan584 píše:
Hoffec píše:Tak MN 80 by mi vyhovělo asi nejlépe. Mám dílnu v garáži cca 3x3 m, ale nemůžu tam dát 3 m soustruh. Pokud by se měla kupovat i frézka, tak stroje asi jedině stolní. Já ani moc v tom svém návrhu složitosti nevidím, bavíme se tedy spíše o přesnosti výroby?
nějak mi není jasné, jak ten dílec o průměru 40mm s točenou dírou (okotovaný rozměry jako tady obvykle :roll: nikde nevidím) na tý MN80 chceš jako dělat. Originál univerzálka je 80, takže to do ní nestrčíš (40 do tuším 18mm díry kupodivu nevleze) a jaksi pokud je poměr cca 2, tak je ten bazmek na obrázku dlouhý cca 80.
Tudíž od čela univerzálky bude čelo dílce 80 (všechno musí koukat ven z paken, když to nevleze dovnitř), nůž asi :mrgreen: taky nebude moci být kratší než hloubka díry, že :mrgreen: , a taky tam při odjetí musíš dokázat vetknout nějaký subito nebo alespoň mikrometr na díry a už jsi totálně s délkou v xxxxxx :twisted: - MN80 je prostě na takový dílce příliš krátká (spíš malá, protože hlodat díru průměr třeba 35, dlouhou 80, kudlou vyloženou o 85 na takhle malý mašině taky bude etalonový očistec.
Jestli jsem to dobře pochopil tak neupnu 50mm průměr kulatinu do MN 80 při originální univerzále?
Odpovědět

Zpět na „Nákup“