Polystyren

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Uživatelský avatar
cmeliak
Příspěvky: 218
Registrován: 11. 1. 2009, 8:18
Kontaktovat uživatele:

25. 5. 2009, 6:26

Kedisy na skole som videl ako sa robia polystyrenove veci, Do alu formy sa nasypal granulat, zatvorilo sa to, myslim ze za pomoci vodnej pary nahrialo a bol hotovy kus.
Mate niekto k tomuto prosim nejake podklady?
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

26. 5. 2009, 7:12

hm myslim, ze sa to oplati len pri velkej serii, problemom bude ani nie tak para, granulat ale cena za formu, ktora sa musi "rozplynut" v cene vyrobkov.

Pokial to niekto amatersky doma skusal, taktiez ma zaujima technologia a aj typ vyrobku ktory si takto vie na seba zarobyt.
VW
Příspěvky: 92
Registrován: 13. 3. 2007, 11:37
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

26. 5. 2009, 12:09

k píše:hm myslim, ze sa to oplati len pri velkej serii, problemom bude ani nie tak para, granulat ale cena za formu, ktora sa musi "rozplynut" v cene vyrobkov.

Pokial to niekto amatersky doma skusal, taktiez ma zaujima technologia a aj typ vyrobku ktory si takto vie na seba zarobyt.
Myslím, že to kdysi hodně dávno (30-50 let zpátky) vyšlo v časopise Modelář tuším jako návod na výrobu polystyrenových hlavic raket. Mám pocit, že když se nedal sehnat granulát, tak se sháněly nedostatečně vypěněné desky (takové co se sypou a malé kuličky se dají snadno vydrolit celé) a do té formy se daly použít taky k dopěnění. Víc si ale už nepamatuju a hledat to v téměř kompletních ročnících od roku 1956 se mi opravdu nechce ;o)
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

26. 5. 2009, 12:12

otazka je ci sa neda k vyrobe pouzit napr. pur pena. Dalej aj mna zaujima ako sa riesia vyrobky nie z expandovaneho ale extrudovaneho polystyrenu.
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

26. 5. 2009, 1:44

Pokud jde o menší serie, nebo jen kusovou výrobu (prototypy, modely, tuning) tak se to obrábí na CNC. Jsou na to spešl nástroje s odsáváním středem. Produkt pak vypadá třeba takhle http://www.tsssro.cz/Czech/li4.html
Uživatelský avatar
cmeliak
Příspěvky: 218
Registrován: 11. 1. 2009, 8:18
Kontaktovat uživatele:

26. 5. 2009, 3:18

no, seria neseria. chcel by som to pouzit na odlievanie a formy vyrabat tak, ze obsypen polystyren, a potom ho vypalim.
Forma sa myslim bude dat spravit aj z duralu, takze nepredpokladam extremne investicne naklady. Alebo je ocel podmienkou??? Budu vo vnutri velke tlaky???
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

26. 5. 2009, 8:26

Mas v tech uvahach ale dost podstatnou diru a to ze dural je drazzsi nez ocel.

R
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Uživatelský avatar
cmeliak
Příspěvky: 218
Registrován: 11. 1. 2009, 8:18
Kontaktovat uživatele:

26. 5. 2009, 8:55

Radek-B píše:Mas v tech uvahach ale dost podstatnou diru a to ze dural je drazzsi nez ocel.

R
no to je dost mozne ale aj na povedzme vacsie polystyrenove diely budem moct tou formou stale dobre manipulovat, zatialco ak to bude v oceli bude treba zeriav a podobne.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

27. 5. 2009, 7:35

A já se tě zeptám z opačného konce. Máš zvládnutou techniku lití na bentonitové směsi? Vlastníš vhodnou pec s výkonem pro předpokládanou velikost odlitku? Máš představu o energetické náročnosti tavení? Odlitky mají mít jaký účel (pevnostní, nebo dekorace)?
Před pár lety jsem tavil na černém uhlí v kamnech a šlo to, ale výsledná tavenina odpovídala mým znalostem ( tedy 0 ) a kvalitě materiálu vloženého do pánve. Pokus jsem si zopakoval před cca týdnem tentokrát jsem tavil na propanbutanovém 33KW hořáku jen tak bez výhně. Vsázky byly rámy z hardisků objem taveniny cca 3dcl kromě problémů s dosažením teploty kvůli zamrzání bomby s plynem vlivem enormního odběru, mě nic nepotkalo. Výsledný válcový odlitek je porézní a nabublaný jak mořská houba a soustruží se to dost blbě.
V řadě případů je nejen levnější ale hlavně podstatně kvalitnější dílec vyhrabaný z duralového masivu než houbovitý odlitek udělaný doma.
Mě to lití osobně dost zajímá a taky proto se do toho doma pouštím. ele počítám že to budou jen malé kousky max. do 1Kg a i to je už velké.
Myslím že výroby modelu z polystyrenu to může maximálně hodně zkomplikovat. osobně bych se nesnažil ho pěnit do formy, ale spíš vyřezat drátem na řezačce a případně dofrézovat.
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2654
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

27. 5. 2009, 9:46

Co se tyce energeticke narocnosti, kdysi davno jsme v praci lili "kopyto" na svarovani PP trubek pr. 120 do PP fitinku. V podstate presne to co pouzivaji instalateri ale v mnohem vetsim. Odlitek byl valec, prumer 180mm, vyska 200mm. Vsazka byly pisty z motoru, vika z elektomotoru, kartry z motorek a ruzny hlinikovy odpad. Na nahrivani panve byla pustena kovarska vyhen na cerne uhli na plne pecky, panev kolem dokola obsypana uhlim a samosrejme to nestacilo. Ze dvou stran se panev nahrivala horaky acetylen/kyslik kalibru 20-30 (ty nejvetsi horaky). Byly na to samosebou potreba dve soupravy lahvi a to nemluvim o tom, ze horak 20-30 svym odberem prekracuje povoleny limit na jednu lahev acetylenu (predpis pravi pouzit baterii lahvi). Cela tavba trvala cca 30-40min. Kdyz si tedy spocitam cenu technickych plynu, vychazi mi jednoznacne katastrofalni ekonomicky propad cele akce. Forma byla ocelova roura 200/10, zevnitr protocena na soustruhu a pred litim samosrejme nahrata. Porovitost tam samosrejme nejaka byla, ale ne nijak extremni. Pro nas ucel plne vyhovujici. Obrabet to slo krasne, srovnat se to dalo asi s obrabenim pistu spalovaciho motoru.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
Uživatelský avatar
cmeliak
Příspěvky: 218
Registrován: 11. 1. 2009, 8:18
Kontaktovat uživatele:

27. 5. 2009, 10:02

No ja planujem len male skrupinove diely (skorepiny), ide o designovy diel, ziadne pevnostne naroky. Co sa tyka bublin, je mi jasne o com je rec. Tu si myslim ze spravnou volbou naliatku vo forme toto dokazem odstranit.
Energeticka narocnost.... ziadne velke diely, par gramov, skusal som doma podla vzoru youtube pölynovu bombu a crepniky zo zahradky. funguje. Tolko na temu " moja predstava o odlievani AL zliatin".
Dalej co sa tyka polystyrenu, nejde mi len o modely na vytavenie/vypalenie, ale sa urcite da spravit kopec inych veci. Vo vseobecnosti by ma zaujimal cely ten postup aby som si to vedel nejak premysliet. Kazdopadne napad s vypenenim formy tiez nie je spatny, asi to prinasa najmenej komplikacii. Zaujimalo by ma aku penu pouzit aby sa mi nenalepila na steny nastroja :?: .
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

27. 5. 2009, 10:04

s tavenim na vyhni zial podobna nepriazniva (energeticky) skusenost ..

uz davnejsie som sa pytal na tavenie ci niekto neskusal nejaku mensiu indukcnu piecku (samozrejme nieco amatersky realizovatelne) .. ale aj tam ocakavam celkom divoke naklady na elektrinu.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

29. 5. 2009, 8:29

Včera jsem koukal na videa jednoho pána na jutubu a myslím, že názorněji zpracované jsem to ještě neviděl. Už studuju další materiály o stavbě pícky je vidět, že když je vhodná výheň není zásadní problém roztavit hliník ani ve větším množství.
a ještě odkaz: http://www.youtube.com/watch?v=IYZOTt9z ... annel_page
Uživatelský avatar
crickett
Příspěvky: 270
Registrován: 12. 10. 2007, 3:00
Kontaktovat uživatele:

29. 5. 2009, 11:25

Ben Ash píše:Včera jsem koukal na videa jednoho pána na jutubu a myslím, že názorněji zpracované jsem to ještě neviděl. Už studuju další materiály o stavbě pícky je vidět, že když je vhodná výheň není zásadní problém roztavit hliník ani ve větším množství.
a ještě odkaz: http://www.youtube.com/watch?v=IYZOTt9z ... annel_page

Zaujimalo by ma aky piesok na to pouziva.. a kde sa da taky piesok zohnat?

Je mi jasne ze tak kde vyrabaju formy a kde odlievaju.. ale poblizku tu nic take nemam.. tak skor objednat z nejakej firmy...
Uživatelský avatar
sysel
Příspěvky: 655
Registrován: 12. 6. 2007, 9:24
Bydliště: Šenov u Ostravy
Kontaktovat uživatele:

29. 5. 2009, 12:03

V diskuzi tam píše, že slevárenský písek, takže originál.. kde ho ale sehnat to netuším...

Možná budu za blbce, ale jak pak dostane to jádro ven? Ten tvar nevypadá že by se někudma dal vytáhnout ven :roll: V dalším videu už je psané že to je jádro z písku a pak ho tam rozmočí ve vodě, ale vzhledově vypadá jinak než to první....
5/2007 přístup na přestavěnou BF20
5/2009 dokončeno vlastní CNC
http://cnc.usysla.eu/
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“