kupa cnc sustruku

Pravidla fóra
toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem
Slovlik
Příspěvky: 38
Registrován: 11. 3. 2009, 6:20

5. 8. 2009, 8:03

informacie tam ma pod nazvom tech .sprava ja som si teraz s nim pisal a dal by my ten sustruh za 50 tisic ceskych korun .Chcel by som sa sa spytat niekoho skuseneho kolko by ma stala komplet elektronika a ovladanie keby som si to chcel spravit ja sam doma ci sa my to vobec oplati ,lebo nemam na to pravdu povediac ani cas ,ale bolo by to podla mna super mat doma vlastnorucne spravenu masinu ,ktora by aj sla Ak by bol nikedo tak dobry a robil si uz taky sustruh dopma a prihodil by nejaky rozpis veci co potreboval aj s cenou bol by som mu povdacny
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5093
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

5. 8. 2009, 10:37

To máš těžký, když koukneš do cncshopu tak si uděláš představu co kolik stojí nové, na foru se dají koupit použité a kolikrát i nové věci řádově za polovinu jak kdy jak co. Ale řádově počítej 2x KM (2Nm) +2 x driver 6000Kč nějakou oddělovací desku 600Kč zdroj cca 1200Kč, nějaké kabely konektory krabice cca 500Kč tak počítám dohromady cca 8500Kč když to koupíš nové a zapojíš sám. Záleží ale jak výkonné motory potřebuješ ale tohle je asi minimum.
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

5. 8. 2009, 11:19

Slovlik píše:informacie tam ma pod nazvom tech .sprava ja som si teraz s nim pisal a dal by my ten sustruh za 50 tisic ceskych korun .Chcel by som sa sa spytat niekoho skuseneho kolko by ma stala komplet elektronika a ovladanie keby som si to chcel spravit ja sam doma ci sa my to vobec oplati ,lebo nemam na to pravdu povediac ani cas ,ale bolo by to podla mna super mat doma vlastnorucne spravenu masinu ,ktora by aj sla Ak by bol nikedo tak dobry a robil si uz taky sustruh dopma a prihodil by nejaky rozpis veci co potreboval aj s cenou bol by som mu povdacny
Jestli píšeš o tom soustruhu z úvodu vlákna, tak na Aukru ho prodávali cca za 34 tisíc.....tak proč bys platil padesát!!!!
Pokud ho chceš vážně koupit, tak na ně tlač s cenou. Za těch cca 35k by to asi nebyl špatný nákup (pokud to vůbec funguje) i když můj pohled na věc je ten, že pokud soustruh není z litiny a ze švýcarska tak jde o vyhazování peněz oknem :lol:
A ještě jeden dotaz, možná kapku nemístný umíš soustružit????
Jde o to že pokud neznáš základní fígle, nebo neumíš třeba dobře nabrousit a ustavit nástroje, tak u takovýho méně tuhýho stroje můžeš mít pak problém. Když soustružíš rukou tak poznáš že musíš víc tlačit a že asi není vše o.k., ale stroj tupou nebo špatně nabroušenou, popř špatně ustavenou kudlu nepozná (tedy vyjma strojů z jiné kategorie než o jakých se tu bavíme) A pak je malér hned!!! :wink:
Slovlik
Příspěvky: 38
Registrován: 11. 3. 2009, 6:20

5. 8. 2009, 12:52

No k tvojej otazke ci viem sustruzit nevravim ze som nejaky profik ale v skole som na univerzalnom robil a este niekedy aj teraz u kamosa nieco porobim ale len take jednoduchsie veci skusenosti s CNC ckom mam len zo skoli kde sme sa hrali s SUF16 sa my zda ze sa to volalo a este na nejakom prerobenom viacrevolverovym stroji tak s tym by nemal byt problem ani s programovanim aj z terajsej roboty mam nejaky rozhlad robim na viacvretenovych automatoch.Ale aj ked mam nejake zaklady elektriky si to netrufam zlozit sam a vyhodit penize za vec ktoru nedokazem spojazdnit tak aby fungovala ,by bol asi zbytocny luxus. keby bol niekde nejaky plan alebo nieco take podla coho by som to nakupil , vyrobil a zlozil tak to by bola ina vec dik za radu
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

5. 8. 2009, 10:19

Slovlik píše:No k tvojej otazke ci viem sustruzit nevravim ze som nejaky profik ale v skole som na univerzalnom robil a este niekedy aj teraz u kamosa nieco porobim ale len take jednoduchsie veci skusenosti s CNC ckom mam len zo skoli kde sme sa hrali s SUF16 sa my zda ze sa to volalo a este na nejakom prerobenom viacrevolverovym stroji tak s tym by nemal byt problem ani s programovanim aj z terajsej roboty mam nejaky rozhlad robim na viacvretenovych automatoch.Ale aj ked mam nejake zaklady elektriky si to netrufam zlozit sam a vyhodit penize za vec ktoru nedokazem spojazdnit tak aby fungovala ,by bol asi zbytocny luxus. keby bol niekde nejaky plan alebo nieco take podla coho by som to nakupil , vyrobil a zlozil tak to by bola ina vec dik za radu
No já se ve škole taky k soustruhu dostal, ale radši tvrdím, že soustružit neumím dodnes.... :lol:
Teď vážně, osobně bych se přestavby nebál vůbec. Když bude dobrý základ, tedy opravdu funkční soustruh po mechanické stránce, tak osadit to elektronikou tak složitý není. Plán asi nikde nebude, ale informace a rady se dají nalézt a získat tady na DF.
Moje úvaha je asi taková, že když koupíš nějaký slušný mechanický základ, tak nic neriskuješ. Můžeš na něm v klidu hned soustružit a chystat si v klídku a pohodě přestavbu na CNC. Profi CNC soustruh je asi cenově nebo rozměrově mimo realitu i když to bude opotřebený a morálně zastaralý a nákup toho co je na Aukru bych neriskoval vůbec. Vždycky se snáz zbavíš něčeho originálně udělanýho než nějakýho samodomo výtvoru. Jen pro představu, když s tím soustruhem jsou na aukru kolem 35k, tak v tom asi nebudou nic moc komponenty protože něco postavit a pak to prodat s prodělkem mi přijde hooodně divný....
Já osobně mám na svoji přestavbu připravený tohle:
http://www.c-n-c.cz/download.php?id=5776
No a nepochybuju o tom, že to bude naprosto jiná liga než nějaký svařenec. :lol:
Jen řeším jestli krokáče a nebo serva??? :?:
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

6. 8. 2009, 11:44

Engineer píše:Jen řeším jestli krokáče a nebo serva
Jaký je důvod použít serva? Já myslím, že jen když jde o větší stroj, kde už by bylo potřeba krokáče tolik zpřevodovat, že rychlost by byla žalostná. A nebo pokud od toho čekáš vysokou posuvovou rychlost - jde jen o přejezdy, nikdy nebudeš soustružit takovou rychlostí, kterou by KM nezvládl (snad s výjimkou závitování).
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

6. 8. 2009, 11:29

Krutor píše:
Engineer píše:Jen řeším jestli krokáče a nebo serva
Jaký je důvod použít serva? Já myslím, že jen když jde o větší stroj, kde už by bylo potřeba krokáče tolik zpřevodovat, že rychlost by byla žalostná. A nebo pokud od toho čekáš vysokou posuvovou rychlost - jde jen o přejezdy, nikdy nebudeš soustružit takovou rychlostí, kterou by KM nezvládl (snad s výjimkou závitování).
Chci je prostě hlavně v nějakém stroji zkusit a jelikož místo nástrojové hlavy budou pro určité typy prací resp. výrobků vyměnitelné lišty s nástroji tak nebude nezajímavý dostat se na nějaký vyšší posuvový rychlosti právě kvůli přejezdům lišty. KM jsou pokud jde o rychlost bohužel přeci jen poněkud omezená záležitost. Navíc pro tuhle velikost stroje nebudou serva stát nějaký extrémně velký peníze. :wink:
Ale taky nevylučuju, že zatím zůstanu u KM. Jednak mám dva vhodný kusy doma v regále a jednak mám ze svý frézky už ověřený drivery a vím co a jak naladit.
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

7. 8. 2009, 8:16

OK, souhlasím, pokud chceš bleskově posuvat lištu s toolposty, tak to chce servo.

Ale pozor - velká rychlost znamená taky velkou ránu v případě kolize :o
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

7. 8. 2009, 1:34

Krutor píše:OK, souhlasím, pokud chceš bleskově posuvat lištu s toolposty, tak to chce servo.

Ale pozor - velká rychlost znamená taky velkou ránu v případě kolize :o
To je pravda s tou ránou. Prostě budu muset dávat bacha.... :shock:
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

7. 8. 2009, 9:54

Bacha můžeš dávat, jak chceš, bum do budky udělá každý, alespoň jednou. Já kdysi rozbil téměř hotovou převodovku na prototyp. Samo, že náhradní odlitek nebyl a velmi to spěchalo kvůli výstavě v zahraničí... A bylo to v pátek třináctého....
Odpovědět

Zpět na „Nákup“