Renovace školního soustruhu HMV 16S CNC

Odpovědět
Uživatelský avatar
sysel
Příspěvky: 655
Registrován: 12. 6. 2007, 9:24
Bydliště: Šenov u Ostravy
Kontaktovat uživatele:

7. 10. 2009, 5:18

Dostal jsem nabídku od mé střední školy na renovaci CNC soustruhu. Tento soustruh je z roku 1995, řídící systém je INTYS (na XP už ani nejede) a celá mašina se řídí přes COM. Bohužel nyní to vypadá že odešla nějaká část elektroniky, protože jedna osa se nehýbe vůbec a navíc škola by ráda přešla na něco s modernějším řídícím systémem, který pojede i na nových PC a ideálně pod WinXP(není podmínkou)... Jelikož se dozvěděli že mám svoji mašinu, tak začli vyzvídat... Dneska jsem se tam byl na stroj mrknout (né že bych ho za své 4leté studium párkrát neviděl...) a zjistit co se skrývá uvnitř.... Narazil jsem ale na některé problémy, se kterýma bych se rád poradil než kývnu na renovaci a začnu se v tom hrabat....
1/ Rád bych použil Mach3 (nebijte mně :roll: ) jelikož tam jsem schopen udělat vlastní obrazovku, dopsat makra atd. Ten soustruh není na denní práci, za mé éry, se tam během školního roku vysoustružilo cca 60 silonových výrobků behěm 2 měsíců školy a zbytek roku to stojí(teda krom dnů otevřených dveří :) )... A navíc je tam "lepší" grafické prostředí a možnost simulace pro děcka... Na ostatních stanicích by byl také Mach a časem by se možná přešlo na EMC, samozřejmě až se s ním zkamarádím a dokážu udělat to co v Machu...
2/ Stroj má v sobě frekvenční měnič (řízení 0-10V nebo 1-5V nebo 4-20mA) na vřeteno a na hřídeli vřetena je přes řemenici 1:1 IRC (s označení IRC125/2** poslední 2 čísla nejdou přečíst), tedy: Machem bych dokázal řídit vřeteno nějak (ještě jsem to nestudoval) přes PWM a převod na 0-10V ale dokáže Mach spolupracovat s IRC a zjistit si tak přesnou pozici vřetena pro řezání závitů? Tohle je dost důležité, protože co se děckam nejvíc líbí jsou závity....
3/ Je tam revolverová hlava s 6 noži, lehce jsem jí rozebral a dle mně funguje tak, že je tam krokový motor(na desce která jí řídí je L6203), který s ní otáčí a je tam západka, která aretuje pozici... Na konci hřídele je v ní kulička, která spíná mikrospínače a tedy ví přesnou pozici.... Jak řešit tohle? Posílat informace o aktuální pozici přímo do Machu a tam to řešit makrem, které bude obsluhovat hlavu? Nebo mít nějaký IO, který se bude starat o hlavu a Mach pouze řekne chci nůž č.3 a IO potvrdí zpět, teď jsem ho tam otočil?
4/ Označení krokových motorů jsem nedokázal přečíst, nicméně jsou tam nějaké 0,75Nm a 7A ale nevím jestli bipolár, nebo unipolár, v každém případě půjdou ven a místo nich nějaké 1,9Nm a k tomu nové drivery samozřejmě... K tomu oddělovací deska (možná 2 podle toho kolik budu potřebovat pinů z LPT) zdroj atd... To už si myslím že by pro mně neměl být problém...
Poslední už není ani tak otázka, spíš jen konstatování...
Díky moc všem za jakékoliv postřehy a rady :)
5/2007 přístup na přestavěnou BF20
5/2009 dokončeno vlastní CNC
http://cnc.usysla.eu/
pipa
Příspěvky: 257
Registrován: 6. 2. 2008, 7:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 10. 2009, 5:48

Sice ti neporadím co s tím soustruhem, ale nejdřív si zjisti, kolik ti na to škola dá penězů.
Taky sem s dvěma klukama nedávno dělal něco pro střední školu. Pan ředitel jasně jasně, a pak mu bylo zatěžko nám dát 5stovek (celkem nás to stálo jenom za materiál asi 4k, práce free). Ještě, že jsme měli hodnýho učitele, kterej měl větší autoritu než říďa, takže jsme ty prachy dostali, ale cukal se.
Takže v první řadě se ujisti, že dostaneš prachy minimálně za meteriál.
www.tc-pipa.wz.cz
Uživatelský avatar
sysel
Příspěvky: 655
Registrován: 12. 6. 2007, 9:24
Bydliště: Šenov u Ostravy
Kontaktovat uživatele:

7. 10. 2009, 8:05

Jojo to se neboj... dělal jsem toho pro školu celkem dost, počínaje webem, prezentačním videem a mraky věcí co nejsou na venek vidět a vždy bylo zaplaceno a pro mně dobře.... A vyhrazený rozpočet mám bych řekl celkem slušný, takže toho se nebojím....
5/2007 přístup na přestavěnou BF20
5/2009 dokončeno vlastní CNC
http://cnc.usysla.eu/
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

8. 10. 2009, 11:11

Nikomu nechci dělat reklamu obědnej si GSK řízení a máš po problému včetně řízení vřetena i revolverové hlavy a můžeš použít i KM i serva
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

8. 10. 2009, 11:23

Pokial tam ma mat aj simulaciu .. tak konkretny riadiaci system by mal vediet bezat aj mimo masiny a vediet emulovat homing, koncaky a dalsie hracicky ..

Tu zrejme ide aj o to aby si studenti mohli odskusat obrabanie "na obrazovke" a potom to skusit na stroji.

I ked povodna otazka preferuje mach.. EMC to co je pozadovane dokaze tiez .. a bootovat to ide v ucebni hoci z CD, USB alebo zo siete ci instalnut vedla win ako multiboot.
Uživatelský avatar
sysel
Příspěvky: 655
Registrován: 12. 6. 2007, 9:24
Bydliště: Šenov u Ostravy
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2009, 1:12

Monteg: GSK vypadá velice slibně, jen nevím jestli se vlezu cenově se vším, ještě uvidím....
K: Ono klidně by mohl mimo mašinu být jiný program, na kterém budou dělat studenti, vidět simulaci vše odzkoušet a pak to po kontrole učitelem zkusit na stroji....
EMC se mi taky líbí, vím co dokáže a že je to mnohem jinde než je Mach, ale nemám tolik odvahy to nasadit aniž bych v tom uměl pořádně chodit... Ale možná to tak dopadne, protože GSK bude cenově jinde a Mach je na průser jak dělaný, takže mně čekají noci plné linuxu....
5/2007 přístup na přestavěnou BF20
5/2009 dokončeno vlastní CNC
http://cnc.usysla.eu/
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

8. 10. 2009, 1:26

hmm odporucam bootnut EMC live CD a ksusit si v konfuguracii vybrat nejaky simulovany stroj na lubovolnej masine. ked sa oboznamite s "pojmami" a "dojmami" skusit si tam napichnut aspon jednu os stroja .. a potom ked uz toto clovek zlvadne to ide dalej celkom jednoducho.

Pokial ide o linux .. 90% ludi nemusi o linuxe vediet nic viac ako prikaz "mc" co je velmi podobny soft ako starucky norton commander a s nim uz zvladnete aj najnutnejsie editacie vlastnych konfiguracii strojov.

ked uz budete riesit konkretne probs ako napr spravit XY vec tak verim ze sa tu na fore najde dost ludi co vas postrcia spravnym smerom.
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

8. 10. 2009, 2:05

S GSK není se simulací problém stačí postprocesor pro Fanuc a ten je skoro ve všech podobných programech myslím že nabídka je velmy široká.
Otázka peněz byla zde již zmíněna co dodat???
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

8. 10. 2009, 8:25

monteg....ja napriklad ani netusim, kolik to muze stat, vubec nemam predstavu nejake nejlevnejsi verze

k: linux plus emc...........ja mam problem, ze nevim jak tam mam naistalovat pcmcia kartu, nejake ovladace mam, ale jak co zkopilovat nevim, proste nemam ani elementarni zaklady linuxu a tak jsem s tim zatim svihnul do kouta
Prichy
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

8. 10. 2009, 9:14

prichy - myslím že GSK dodává robokop jestli ještě nevím dlouho jsem ho neviděl http://www.gskcnc.cz/
Uživatelský avatar
sysel
Příspěvky: 655
Registrován: 12. 6. 2007, 9:24
Bydliště: Šenov u Ostravy
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2009, 9:29

Jsem na tom jako prichy, v linuxu neumím nic, takže zatím to leží bokem....
A k GSK, s robokopem jsem psal, cenu vím, jenže už jsem mimo rozpočet, ne že by to bylo tak hodně, ale rozpočet je tak malý.... Nicméně nadhodím to a uvidíme....
Ještě teda jinak, EMC a soustruh má tady někdo?
5/2007 přístup na přestavěnou BF20
5/2009 dokončeno vlastní CNC
http://cnc.usysla.eu/
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

9. 10. 2009, 6:36

sysel píše:Jsem na tom jako prichy, v linuxu neumím nic, takže zatím to leží bokem....
A k GSK, s robokopem jsem psal, cenu vím, jenže už jsem mimo rozpoèet, ne že by to bylo tak hodnì, ale rozpoèet je tak malý.... Nicménì nadhodím to a uvidíme....
Ještì teda jinak, EMC a soustruh má tady nìkdo?
ano riadim EMC -ckom sustruh.. EMC ma v konfiguraku moznost prepnut ho do rezimu latche ..
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 10. 2009, 7:09

prumyslovy panel GSK stoji 1200USD bez dopravy atd...
ja myslim ze by si to studenti zaslouzili a penez to neni zas tak moc
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
sysel
Příspěvky: 655
Registrován: 12. 6. 2007, 9:24
Bydliště: Šenov u Ostravy
Kontaktovat uživatele:

5. 11. 2009, 10:00

Takže cenu jsem ve škole předložil a bohužel... Takový rozpočet zase nemám a nepřidají... :cry:
Čili z toho vyšla varianta Mach nebo EMC a GSK možná příští rok pokud budou peníze nebo hodný sponzor.....

Zítra si soustruh možná přivezu domů, pokud mi na to výjde čas a začne se s tím něco dělat.... Už jsem mrkal po netu a našel jsem forum kde řeší stavbu CNC soustruhu a ovládání EMC, takže snad tam získám nějaké info... Jakožto uživatel který zná Linux pouze z LiveCD to bude asi docela boj, ale tak snad ho zvládnu, držte mi palce :roll:
5/2007 přístup na přestavěnou BF20
5/2009 dokončeno vlastní CNC
http://cnc.usysla.eu/
PRUDIČ
Příspěvky: 25
Registrován: 21. 3. 2021, 9:40

8. 2. 2024, 3:59

Hojte,
Pořídili jsme si HMV 16S CNC. Dotaz prosím je: Už někdo rozjel tu revolverovou hlavu a ví jak to řídit a co je tam za motor? To samé s koníkem....
Elektronika půjde celá pryč vč. serv na osách tak kdyby se to někomu hodilo se ozvěte.

Díky za radu
Přílohy
stažený soubor (1).jpg
stažený soubor.jpg
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“