kompresor

Věda, technika a další na co se nenašla vhodnější kolonka.
Odpovědět
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

14. 2. 2015, 2:14

já bych do 6mm nešel
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Airm@n64
Příspěvky: 326
Registrován: 15. 2. 2011, 3:58
Bydliště: Ostrava

14. 2. 2015, 2:25

takže 8mm minimálně a kvalitní pistol s tlakoměrem na pneu :-) píšu si :-D díky za rady :-)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 2. 2015, 4:42

Kde kupujete ty hustiče s manometrem, že vám kecaj? Já mám 2 kousky, oba z nějakého levného marketu za pár korun, a oba ukazují přesně.
A kdyby náhodou ne, tak vyměnit manometr za jiný nestojí 500 Kč (jak taky padlo), ale nějakých 80 Kč.
Jinak já mám rozvody natahané hadicemi (do garáže a do dvou dílen). Původně jsem uvažoval to udělat plastovými vodovodními rozvody, ale nakonec to tou hadicí vyšlo levněji a mnohem líp se to instaluje. Mám to natahané po baráku tak, že mám tu hadici v liště, souběžně s nataženou elektrikou a datovými rozvody.
Hadice jsem natahal tyhle http://www.gumex.cz/tubitech-crystal-14303.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Na některé rozvody jsem to až zbytečně předimenzoval hadicí s vnitřním půměrem 12.5mm (12.5/17mm), jinak používám hadice 6/11mm.
Instalační komponenty pak běžné 1/2" mosazné vodařské (kuláče, téčka, hadičníky atd.).
Jako dodatečný zásobník na vzduch mám připojený starý elektrický bojler 80l, takže celkem mám vzdušník 130l (mám taky Scheppacha s 50l zásobníkem, spokojenost). Pozor! Ne všechny bojlery jsou dimenzované na 8 bar, některé jsou jenom do 6 bar. Asi taky vydrží, ale raději předem udělat zkoušku (naplnit vodou a pak připojit zdroj tlakového vzduchu třeba 12 bar).
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

14. 2. 2015, 5:16

A jak víte, že ukazují přesně? Ten můj byl ze sady asi pět let staré, švárův nový od OBI kompresoru nějaký Schepach či co. Oba vykazovaly značnou chybu - ověřeno profi tlakoměrem v pneuservisu. Určitě by ale pro porovnání stačil i kontrolní tlakoměr třeba od Kovo Brno. Pokud si myslíte, že Číňan každý pneuměřič po výrobě testuje, tak bohužel žijete v pohádce. A když vám jedna pneumatika na auto stojí osm tisíc, tak se jo snažíte mít tlaky v kolech v naprostém pořádku.
Jinak nemluvil jsem o výměně manometru na pistoli, ale o koupi ručního kontrolního. Pokud by se dal na Internetu sehnat přesný a ověřený manometr s tím, že by se našrouboval na čínskou pistoli místo toho, co tam je, tak by to mohlo vyjít na dobré peníze a mít kvalitní přístroj. Vyplatí se ale kvůli pár stovkám takové laborování?
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 2. 2015, 5:30

Nojo, jistotu člověk nemá nikdy. Co je taky jisté, že. ;-)
Mám stejný tlak ověřený 5 manometry, na všech ukazuje stejně (2x manometr na kompresoru, 2x na hustiči a jednou nezávislý manometr s kouskem hadičky, který používám pro různé pokusy). Rovněž plus minus stejně ukazuje manometr na banzínové pumpě (píšu plus mínus, protože tady to měření nedělám za stejných podmínek). Kdybych měl pochybnosti, tak doma najdu ještě asi další 4 manometry, ale tak paranoidní nejsem.
Takže je možné, že všechny z nich kecají, a to všechny stejně.
Jinak když koupím jakýkoli nový měřák (ať už třeba voltmetr, šupleru nebo manometr), tak vždycky první ze všeho ho otestuju proti nějakému stávajícímu, a pokud ukazuje něco jiného, tak to začnu řešit. Zrovna u manometru se mi to teda skutečně jednou stalo, že ukazoval poloviční tlak. Reklamace to samozřejmě řešila.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

14. 2. 2015, 7:05

rozvody mám udělané z běžných vodovodních šedivých PPR trubek a fitinků, několik desítek vývodů, cca 20 let, bez nejmenšího problému, v rozvodu 8,5 bar
když je třeba něco předělat, tak se to jednoduše ustřihne a navaří co je třeba
pokud je těmi 6 a 8 mm míněna světlost hadice, tak 6 (resp. 6,3mm, viz dále) stačí na všechen běžný vercajk
jen na velké utahovačky ap. bych se při větší délce hadice zabýval větší hadicí
to zase ale nedají ty kompresory o kterých je tu řeč, a 100l vzdušník je prázdný během 10s
na pohyblivé přívody používám všude standardní modrou gumovou kyslíkovou autogenovou 6,3mm hadici
na rozdíl od všech těch hezkých barevných a průhledných síťovaných plastových atd. ta kyslíková dlouhodobě vydrží i dílenské zacházení
ty ostatní jsou do prvního setkání s kuličkou od svářečky nebo šponou na botě
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4891
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

14. 2. 2015, 10:57

Je to asi o kusech a stesti. Marketove mi ukazovaly nesmysly, proto letely a koupil jsem jeden kalibrovany Hazet a druhy klalibrovany ted nevim uz co :-) U auta ci naradi je to +- 1bar asi jedno, slo mi hlavne o presne foukani na motorkach.
Casto rozvodu mam PPRkem, cast oblibenou svarovaci hadici (proste byla za flasku) a zbytek hotove nalisovane. Prodava to jeste nejaka ceska firma a levneji nez gumex. Pokud to bude nekoho zajimat najdu.
Spis me trapi rychlospojky. Neutikaji mnoho, ale behem noci je vzduchojem na polovine. Kazda zrejme trosku a vysledku to uz je docela unik. Kdyz zavru hlavni privod od kompresoru je to OK. Resite to nejak nebo jsem jen koupil mízerneho vyrobce ??
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 2. 2015, 12:42

Taky mi trochu profukovaly rychlospojky přímo na kompresoru, po několika dnech mi zmizelo 1/2 baru.
Mluvil jsem se servisákem na tyhle kompresory (Scheppach) a ptal se ho, jaký únik je považovanán ještě za OK.
Řekl mi, že když nafoukám zásobník na 8 bar a po 3 hodinách tam ještě vůbec něco zbude, tak je to OK. ;-)
Tak jsem myšlenky na reklamaci hned zavrhnul.
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 678
Registrován: 22. 9. 2009, 8:02
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2015, 9:01

to elbarto:

Mám taky rozvody v PPR trubkách a před každou rychlospojkou mám ještě kulák, kterým to uzavírám.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 2. 2015, 9:46

já mám rozvody v trubkách někdy od léta nově svařené nové šroubované rychlospojky z Gumexu (ca 8x) viz odkaz a když uzavřu kulákem přístup vzduchu k frézce (tou tlak utíká) tak za týden poklesne tlak tak max o 1bar.. v průběhu jednoho dne je to v podstatě nezjistitelné.. když jsem používal hadicovej rozvod na dvě místa a dvě čínské rychlospojky utíkalo to tak že kompresor dofukoval 50l tak 3-4x denně
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

24. 3. 2015, 4:52

rok se s rokem sešel a milý OBI kompresor pomalu odchází do věčných lovišť.. 5let ležel zastavěnej bez jakékoliv údržby až začátkem roku začal jít s divným bručením a dlouho se rozebíhal až se několikrát vůbec nerozběhl.. dnes se 20x rozeběhne a pak třeba 10x ne, jen bručí pomalu se snaží roztočit až vypne tepelná pojistka.. takhle třebba 10x (což je třeba hodina) a pak zase chodí.. ale už jsem v něj ztratil důvěru.. to jsem mu vyměnil olej - nic.. přitom kompresor jde ruku točit hodně z lehka, říkám si jestli to nemůže být problém s motorem - načatej rozběhovej kondík nebo co já vím.. nezažil jste to někdo?

nicméně už koukám spíš po něčem dvoupístovém, pomaloběžném se solo 3fázovým 2,2kW motorem s nádobou 100-150l nějaký typ shopů s přehlednejma parametrama a ceníkem? před rokem jsem napsal že si ho koupím od Kolena.. ale když má eshop bez cen tak se doprošovat nebudu..
mám v plánu tohle https://www.kompresory-vzduchotechnika. ... b-2-2-90ct" onclick="window.open(this.href);return false;
nějaký lepší typ? děkuji..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 225
Registrován: 22. 8. 2007, 12:51
Bydliště: Zlín

24. 3. 2015, 5:29

Já mám 4. rok Atmos 2.2kw 150L nádobu . ATMOS Perfect 2,2/150 Dívám se na net .Je pořád drahej jak čert. :(
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

24. 3. 2015, 5:33

RaS: tipoval bych kondík
......
http://www.schneider-bohemia.cz/Web/Cat ... 2351&GLN=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

24. 3. 2015, 7:20

něco takového? https://www.kompresory-vzduchotechnika. ... fect-22100" onclick="window.open(this.href);return false;
on stojí asi jen o 2ku víc než ten co jsem vybral já a má 4,5letou záruku to se asi vyplatí.. parametry jsou podobné a nádoba o 10l větší.. asi lepší kandidát..
zkusím koupit kondík a uvidíme jestli se ten můj nevzpamatuje..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
pepad
Příspěvky: 32
Registrován: 19. 11. 2013, 8:02
Bydliště: u Kladna

24. 3. 2015, 7:49

Kompresory s jednofázovým napětím 230V používají při rozběhu "odlehčovací ventil", který umožňuje start do nulového tlaku. "nepravidelné" rozběhy jsou i do prázdného vzdušníku? Je namontován i zpětný ventil mezi vzdušníkem a kompresorem? I špatně pracující zpětný ventil může být příčinou nedostatku výkonu motoru od pomocné fáze. pepad
Odpovědět

Zpět na „Multioborová diskuze o technických tématech“