frezka

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
zbek
Příspěvky: 90
Registrován: 20. 2. 2009, 6:08

28. 11. 2009, 12:26

zvažuji si koupit k vánocům BF 20 , dá se koupit za tyto peníze něco lepšího ? Předem děkuji
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22415
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 11. 2009, 12:49

na konvencni obrabeni v teto velikosti nova masina bude BF20 asi z nejlepsich na trhu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

28. 11. 2009, 4:50

A jaký názor je na BF 16 Vario? Je "jenom" menší anebo jí chybí něco podstatného?

Radek

P.S.: Zjišťuju, že samotný soustruh je málo. :)
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

30. 11. 2009, 7:41

?

Prosím o komentář k té 16ce. Nejlépe praktické zkušenosti o použitelnosti.

Díky, Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

2. 12. 2009, 9:35

To, že nikdo nereaguje na BF16, možná dost vypovídá o její popularitě, a tudíž i použitelnosti :)

Ale vážně: Podle mě minimum na obrábění je BF20. BF16 je sice skoro to samé, ale ve všech slabinách, které BF20 má, je BF16 ještě slabší.
Petr Spáčil
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

7. 12. 2009, 10:40

Omlouvám se, ale znovu otevřu tu BF16ku.

Situace je prostě taková, že na 20ku letos nemám, resp. byla by absolutně holá bez příslušenství a ani bych ji neměl na co postavit. Na 16ku by bylo a zůstalo by i na nějaké příslušenství. Tolik na úvod. (Jo, a taky že Promu/Asist, Noel nechci, od BOWu je to alespoň vyčištěné a seřízené.)

Takže prosím o vypsání těch chyb a problémů, které mám čekat.

Nechci nakoupit za každou cenu, spíš chci vědět a slyšet důvody, proč ANO nebo NE.

Předem děkuju, Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

7. 12. 2009, 11:03

Já se také omlouvám, že nemohu odpovědět na tvoji otázku o slabinách té frézky, jen chci upozornit na víc než o 2 tisíce nižší cenu prakticky stejné frézky na stránkách http://www.vyrobnistroje.cz/cz/frezky.aspx.
Dostalo se mi od majitele ujištění, že v rámci ceny je vždy vyčištění a důkladné seřízení mašiny. Myslím to jako alternativu ke zvážení, když chceš přikoupit větší vybavení.
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

7. 12. 2009, 11:10

kupoval som krizovy stol od vyrobnych strojov .. mal sluzit ako polotovar... dopredu som cakal, ze to bude "zobrak" - za taku cenu ..

Prijemne ma prekvapila presnost stola .. co sa tyka kolmosti a moznosti rozumne vymedzovat vole atd .. Proste to co by som od stola ocakaval sa v tejto casti splnilo.

Samozrejme .. katastrofou bolo ulozenie posuvovych srub kvalita noniusov nulova .. V kazdom pripade to boli veci kde som ratal s vymenami ... takze ma neobtazuju. Cena stolika oproti inym (proma atd . ) lepsia ako polovicna.

Obavam sa, ale ze podobne budu na tom aj stroje ... t.j pouzitelne to je ale kopec veci je treba "doladit" .. a uskromnit sa s prevedenim niektorych dielov. Pri freze by som si asi radsej doplatil na to optimum.
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

7. 12. 2009, 11:55

Možná máš hodně pravdy, mne mimo jiné ovlivňuje i fakt, že ta FM-16 má kužel vřetene MK3, ale kdyby se zjistilo, že má to vřeteno nějak "fórově" uložené, tak by celá sláva splaskla.
Já jsem to chtěl řešit tím, že bych si zkusil při práci - nejen oměřil - nějaký výstavní kousek a pokusil se koupit ten. V prodejně je člověk rád, když může aspoň měřit.
Laco19
Příspěvky: 276
Registrován: 17. 12. 2008, 4:19
Bydliště: Kosice

7. 12. 2009, 12:24

k píše:... Pri freze by som si asi radsej doplatil na to optimum.
Ty vies potesit, pod stromcek mi pride Sieg SX2 :wink: . Ale s demontazou, cistenim a upravami pocitam.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3598
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

7. 12. 2009, 6:16

Mě se líbí ta FN 55 to je kopie bridgeportu ,dneska je na ceně té frézky FK před čtyřmi roky co je nad ní a ta je zas hodně podobná naší tosácké Finese.
Kdysi jsem po té fn 55 pošilhával akorát byla od někoho jiného i prašule jsem měl ,nejvíc se mi líbilo těch 4500 otáček na vřeteni a špica variabilita,bohužel jak už to tak bývá manželka mě na to došla ,vyčistila mě dokonale palici takže jsem byl rád když jsem mohl zas fachčit na těch mých starých mašinách :D
-jo manželka je dobrý sluha ale zlý pán :lol:

kup tu FN 55 a po večerech si na ní tu BF16 vykrouháš :wink:

stroj jsem od vyrobnistroje žádnej nekupoval,jen vždy příslušenství ale je to naprosto v pohodě,špica domluva,jak byl problém,hned se to řešilo a při reklamaci se i penízky vrátily

-ten kužel Mk3 možná až tak na takové malé mašince nevyužiješ ale redukovat můžeš vždycky ,ne? Mk2 už moc redukovat nebudeš
a líp se na Mk3 shání kde co :wink: je to určitě plus ten větší kužel
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

8. 12. 2009, 7:42

Laco19 píše:
k píše:... Pri freze by som si asi radsej doplatil na to optimum.
Ty vies potesit, pod stromcek mi pride Sieg SX2 :wink: . Ale s demontazou, cistenim a upravami pocitam.
Myslim, ze to je stejne vecou stastia aky stroj "vymaknes" ... Ono to je naozaj o tom, ze ked xcem stroj zobrat .. zapojit stavu a frezovat tak to optimum asi pojde pouzit .. Toto by som asi pri lacnejsich strojoch tiez mohol ocakavat .. ale realita bude asi podstatne horsia ;) To rozobratie a "dokoncenie" sa pri lacnejsich strojoch stava nevyhnutnostou a pri drahsich sa tiez zide ... a myslim, ze aj optimum nie je tak "perfekt", ze by sa neoplatilo rozobrat a zlozit po dokladnej kontrole.
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

9. 12. 2009, 6:53

Tumli, podle mě ta FN 55 není taková výhra - sice je tam obrovská variabilita, ale na úkor tuhosti. Každá další osa navíc je náběh na drnčení. Rozhodně to není na žádné velké úběry. Ale na velké úběry máš jiné stroje, takže dokončovací hračka by to byla pěkná :)

Podle mě kužel MK3 nemá na stroji, co váží 80 kg a má 550W, co dělat. BF20ka má MK2 a je to až až. Jasně, MK3 prostě zredukuješ a hotovo, ale nebral bych to jako nějakou výhodu.
Petr Spáčil
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3598
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

9. 12. 2009, 10:15

jasně na hrubovačku mám betelný stroje ale tohle je prostě krása :D
no kdybych si měl vybrat jesli vrazím sto litrů do domorobocnc kousadla nebo do tohoto tak bych šel do "tohoto" :lol:

s tou Mk 3 jsem chtěl říct že spíš seženeš levnou frézu s Mk3 jak Mk2,to stejný unašeč,kleštinový upínač,atd.

jinak na tu bf20 jsem se díval v brně ve kšeftě,nevím jak se jmenuje ale je to na Táborské :D a na nějaký pitchovinky z hliníku a malý věci by to bylo dobrý,generálkuju Mn80 a udělal jsem k ní úplně nový prodloužený stůl,je v mahagonu a prac. deska je imitace tmavé biodesky :lol:
tak vedle té MN 80 by se ta bf20 vyjímala pěkně-takový multiobráběcí pokojíček do obýváku :lol:
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2657
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

9. 12. 2009, 10:42

FN 55 mi silně připomíná naši FNK 25 A, dělal jsem na ní skoro 2 roky, je geniální na souřadnicové vrtání a skutečně lehounké frézování pod ruznými úhly. Její variabilita je až neskutečná ale tím výhody končí. Kdykoliv měla vzít jen trošku větší šponu, už drnčí jak prase. O použití hlavičky s SK deskama není řeči. Vedle téhle FNK mi stála druhá fréza FGS 25/32 a ta jednoznačně vítezila. Sice nemá zdaleka takové možnosti naklápění úhlů, měl jsem na ní nasazenou vertikální hlavu IUG (to co je na fotce, při nastavování úhlu v rovině Y je nutná přepočítávací tabulka), ale je to krásná, tuhá mašina a jediný problém který si vybavuju byl s elektro brzdou (věčně to nebrzdilo a muselo se čekat až se to milostivě dotočí ). I souřadnicové vrtání jsem dělal raději na FGSce, abych nemusel moc točit klikama. Přece jen je jednodušší mačkat tlačítka. Obě tyhle moje "berušky" měly 3osé digi odměřování, obě měly ISO 40. Nějvětší, problém pro obsluhu která mezi nimi přebíhala bylo to, že na FNK jezdí v Y stůl a na FGS jezdí v Y vřeteník. Několik nástrojů se mi díky tomuto povedlo ulomit zpravidla při najíždění, než si na to člověk zase zvyknul.
Ta tuhost už vyplývá z názvu: FNK - frézka nástrojařská konzolová.
Takže když to shrnu, každou práci kde nebyla potřeba nějaká šílená kombinace úhlů, nebo vtrání rukou dělala FGS. Poměr provozního času mezi nimi cca 20 : 80
Přílohy
FNK25.jpg
FGS25.jpg
Naposledy upravil(a) magi dne 9. 12. 2009, 11:09, celkem upraveno 1 x.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“