Nevim jakou elektroniku, a co je potrebne k sestaveni CNC

Adam-sisamen
Příspěvky: 3
Registrován: 19. 4. 2007, 6:02

19. 4. 2007, 6:25

Dobry den, mam dotaz ohledne ovladace na CNC frezku, chtel bych vedet, kolik bude stat ovladac (cela elektronika, bez motoru krokovych). Nevim, kolik z te elektroniky je potreba, aby fungovala CNC frezka,.. Protoze nevim, jestli je potreba jen H1 CNC ovladac a nebo komplet a nebo jeste zdroj napeti na teto strance http://www.gravirovanie.sk/H1%20ovlad/H1-ovlad.htm Prosim jen mi napiste, co potrebuji, abych mohl zprovoznit CNC frezku. Dekuji predem za odpovedi...
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

19. 4. 2007, 7:42

Vseobecne:

1) zdroj
2) ovladac - drivery krokovych motoru
3) interface mezi PC a driverem

treti bod byva mnohdy implementovan jiz v driverech....vetsinou je to jen prevodnik logickych urovni v PC a v dalsi elekronice.

H1 neznam, ale dost lidi to pouziva, takze pocitam, ze to nekdo probere.

Co se tyce ceny, tak muze byt od par stovek do nekolika tisic....zalezi to dost na typu driveru, zdroji a vse se odviji od pouzitych krokovych motorech.

Dle prispevku jsem usoudil, ze jste na uplnem zacatku a rozkoukavate se....chce to si precist par veci na netu a prohlidnout nejake kostrukce......cerpat ze zkusenosti jinych a udelat si predstavu, co vlastne chcete.
Pokud to tak neni, omlouvam se.
:-)
Prichy
Adam-sisamen
Příspěvky: 3
Registrován: 19. 4. 2007, 6:02

19. 4. 2007, 8:38

diky za odpoved,.. ja tenhle mesic/rok budu maturovat, delam SPSS betlemskou, a chtel bych si udelat nejake mensi CNC, jestli by se mi to nejak podarilo, tak bych si udelal vetsi a vykonejsi. ja vubec prave nevim kolik by mela stat elektronika, jako model mam uz udelanej, jak to bude vypadat. Ale jeste nevim vubec kolik stoji nejaka elektronika a ani nevym kolik stoji krokove motory,.. teda neco uz vim, ale nevim jake by tam mely byt a v elektronice se vubec nevyznam, spis ve strojich ale ne v elektronice. Tak bych potreboval nejakou radu co bych mel koupit za motory a za elektroniku, aby ta elektronika vubec chodila, abych nekoupil ruzne veci a nefungovali,...diky
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2654
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

20. 4. 2007, 6:13

elektronika H1 je velmi dobra a spolehliva, muzu doporucit. Motory pro ni musi umoznovat unipolarni zapojeni (6 dratu), vetsinou na novych motorech vede ven vse (8 dratu). Na malou frezecku postacuji motory s kroutakem okolo 2Nm. Na vetsi to pak chce vic. H1čka ma vyhodu že na ni lze nastavit proud tekouci do motoru, takze se da pouzit od malinkych motorku z tiskaren az po velke 8Nmetrove. (vyzkouseno, jen je potreba velmi silne chlazeni). Jako zdroj lze pouzit trafo z mustkovym usmernovacem a filtracnim kondenzatorem. Velikost napeti zalezi na motorech (nesmi se hrat vic nez 60st.) H1čka umožnuje až 50V. Napětí pro řídící část H1čky 12V, lze vytáhnout z řídícího PC , (opet vyzkouseno).
H1čka mi řídí pálící stroj s 8Nm motory Microcon a behá to 12 hod denne naprosto bez problemu. Motory treba tady http://www.microcon.cz/ nebo tady http://www.enika.cz/cz/uvod.html Ja jsem na zacatku experimentoval s motory z vyherniho automatu (ty co roztaceji valce). Tiskarnove jsou priliz slabe.
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

20. 4. 2007, 8:07

nastavit proud motorem umi snad vsechny drivery - jen se lisi zpusoby jak se to provede - trimr, zmenou pevneho rezistoru, digitalne SW, jumper atd.
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
Křenďa
Příspěvky: 21
Registrován: 11. 11. 2007, 3:01

16. 11. 2007, 8:03

Taky se mi ta H1 zamlouvá, a mam pár dotazů. Koukal jsem špatně, a nebo nová verze H1 už má v sobě zabudovaný i zdroj ? Bude chodit s motorem 23H276-30-8 1,9 Nm ? Jaký je rozdíl mezi H1 a Bistepem ? Kde a za kolik se nechá H1 sehnat ?Mam zhruba stejný problém, chtěl bych postavit malé cnc a vyznám se pouze ve strojních věcech.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

16. 11. 2007, 12:19

Nechci vypadat jako nejaky agent Bistepu,ale pokud bych mel volit driver H1/Bistep,volba by byla jasna.Unipolarni rizeni motoru je anachronismus, ktery H1 zbytecne konzervuje a co do kvality rizeni se s Bistepem neda vubec srovnavat.
Křenďa
Příspěvky: 21
Registrován: 11. 11. 2007, 3:01

16. 11. 2007, 2:02

Je nějaký hotový zdroj, který se k BiStepu nechá připojit ?
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

16. 11. 2007, 3:34

Hotovejch zdroju je spousta. Spinane zdroje 48V/6A-12A.Klasicke s toroidnim trafem.Staci se poradne podivat po Netu.On je hlavne problem v tom,ze kdyz clovek nema alespon zakladni znalosti ze strojariny a elektrotechniky,tak by se do neceho takoveho nemel bez dukladne pripravy poustet. Nemuzes cekat,ze ostatni udelaji vsechno za tebe.
Křenďa
Příspěvky: 21
Registrován: 11. 11. 2007, 3:01

16. 11. 2007, 9:26

Jo, chápu. Vypadam jako blbec, kterej chce všechno zadarmo. Tu přípravu jsem začal vznášenim " D "dotazů na zdejšim foru, řikam si- líná huba - holé neštěstí. Ve strojařině se trochu vyznam, ale na studium elektrotechniky mi při současném životě chybí síly. Na druhou stranu si řikam, proč vymýšlet vymyšlené. Bral jsem to jako základní věc, proč vzniklo toto forum- sdílení informací. Chápu , že člověk jako já žádné novinky nepřinese a svejma dotazama otravuje staré vlky, ale každej nějak začíná. Cnc beru jako nástroj, který mě může posunout dál v mém koníčku . Nechci všechno zadarmo, jen začínam od nuly.
Uživatelský avatar
1strojni
Příspěvky: 20
Registrován: 21. 7. 2006, 8:42

16. 11. 2007, 9:34

Souhlasim s Pupakem a neda mi to se nevyjadrit.
Adame, dekuju vsem na tomto vlaknu, ze se Ti snazili trpelive tve dotazy
vysvetlit. Chapu, ze nemas jako student asi cas, ja ho jako student mel
desetkrat tolik co dnes. Radi Ti poradíme, ale nevime co s tim zamyslis.
Ta problematika je tak siroka - zkus si procist cele forum - a pochopis, ze je
vlastne umeni se zeptat. Pokud je Tvuj zajem vazny, dostavi se vysledek.
Treba jen pro radost nebo pouceni, nebo Te to bude jednou zivit.
Asi jsi z Prahy, napis mi na majl kontakt, stav se, a budto ti to rozmluvim
nebo se nadchnes a pujdes do toho (promin-zatim nevis skoro nic).
Privitame nove talenty, nas to opravdu bavi a radi poradime.
Zdravim vsechny zucastnene!
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

16. 11. 2007, 9:41

Tady nejde o to,jestli chces neco zadarmo.Tady se nic neprodava.Teda alespon ne v tomhle vlaknu.Pokud si pozorne proctes tohle forum,najdes tady odpovedi na vsechny sve otazky soucasne,ale i na spoustu budoucich.Nema prece smysl neustale otevirat temata,ktera se tu stokrat resila.Navrh elektroniky vychazi obvykle z potrebneho vykonu motoru,a tedy z mech. pozadavku.Nejde dost dobre resit veci obracene.Koupit elektroniku a pak na to delat stroj.Z mech pozadavku ti vyjde potrebny moment motoru a z toho pak volis,cim to budes krmit. Vyber na netu je obrovsky.Ebay,tuzemsti vyrobci a pod. Kazdy chvali to svoje.Kazdy konstrukter ma nejaky oblibeny driver a pod.Pokud se spokojis se strojem s motory do 5 Nm,coz uz je poradna masina,pak ti takovy Bistep stoprocentne vyhovi.Pro vetsi motory s proudy nad 3A je potreba neco vykonejsiho,ale to vetsinou neni nutne.Pro bezne stroje 5Nm postaci.
Proste nejprve si poradne projdi cele forum,udelej si zakladni predstavu, a pak tve dotazy budou konkretnejsi.
Uživatelský avatar
1strojni
Příspěvky: 20
Registrován: 21. 7. 2006, 8:42

16. 11. 2007, 9:57

Pardon, ja to zmastil, nepostrehnul jsem datum a ze se pta uz Krenda.
Krendo, nabidka z minuleho prispevku plati i pro Tebe ale mozna jsi z daleka.
Pokud bude zajem, ozvi se.
Jinak opet souhlas s Pupakem a kvalifikovana diskuze je ucelem fora.
Tak se neboj zeptat, jsme tu od toho.
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

17. 11. 2007, 9:05

Pupak píše:Kazdy konstrukter ma nejaky oblibeny driver a pod.Pokud se spokojis se strojem s motory do 5 Nm,coz uz je poradna masina,pak ti takovy Bistep stoprocentne vyhovi.Pro vetsi motory s proudy nad 3A je potreba neco vykonejsiho,ale to vetsinou neni nutne.Pro bezne stroje 5Nm postaci.
Vyroba Bistepu je prakticky ukoncena a myslel jsem, ze uz je vyrabet vubec nebudeme (kdyz ted vsichni budete mit serva ;-) ). Nicmene nakonec jsem se rozhodl udelat Bistep2, ktery bude umet deleni 1, 2, 4, 8, 16 a 32 (slo by i vic, ale asi to nema smysl). Novy navrh eliminuje snad i nepravidelnost mikrokroku u LMD. Navic pribyde snizovani proudu pri necinnosti a jako bonbonek dynamicka zmena proudu dle otacek. Tohle jsou zatim vytcene cile.

Zatim je to ve fazi, kdy vse propocitavam a castecne testuji casti HW.
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

18. 11. 2007, 7:50

radek: mate jeste LMD-cka?....asi budu potrebovat dva kousky bistepu....takze procaky a mustky
Prichy
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“