J. Röbsteck Trutnov

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

7. 11. 2021, 6:44

novic píše: 7. 11. 2021, 1:18
radek01 píše: 3. 11. 2021, 9:37 Ještě jsem přemýšlel, že bych tam dal takovou odklápěcí maznici (viz obr.), ale netuším, kde ji koupit. Mám takové odklápěcí maznice na frézce a jsem na ně docela zvyklý, když potřebuji, tak na kapu, zaklopím a hotovo. Líbí se mi ta jednoduchost. :)
Tuším sem na ne niekto dával odkaz z aliexpresu.
Ty z Ali jsou většinou výrazně horší, než ty staré, které byly na strojích. Mám jak ty staré, tak ty z Ali a opravdu se to nedá srovnávat. Některé ty nové jsou totiž z jedné strany naříznuté kvůli upevnění víčka a je tam mezírka, kterou může vnikat dovnitř prach. Netvrdím, že to nelze řešit, taky mě to čeká.

Já kupoval tyhle malé: https://www.aliexpress.com/item/3300902 ... 4c4dVr573z

Viděl jsem je i na ebayi

Každopádně tohle ale nejsou ideální maznice na vřeteník, ale na ostatní pohyblivé části, které se netočí tak rychle
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
radek01
Příspěvky: 213
Registrován: 17. 2. 2017, 9:25
Bydliště: Olšovec
Kontaktovat uživatele:

7. 11. 2021, 8:37

Tak jsem se rozhodl, že tam dám kapací maznice, že tam nebudu dávat ty s tou záklopkou. Psal jsem na 4 české eshopy (už ve středu a dnes je neděle), ohledně rozměru, nikdo mi neodpověděl. Tak je zítra zkusím obvolat, jestli je má někdo doopravdy skladem.
Ne tak jak to dělá většina eshopů, na stránkách napsáno skladem, po zavolání, či objednání mne uklidní, že zboží mají skladem u dodavatele. Tak to si to mohu zrovna objednat z aliexpresu a budu to mít za stejnou dobu jen ušetřím cca 70% ceny :) :) :).

Ale třeba je někdo doopravdy má skladem a do týdne budou doma :D .
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 763
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

8. 11. 2021, 8:58

Ještě si dovolím to tady využít k otázce. Máte někdo na stroji mazátka s knotem? Přijde mi to jako nádherně primitivní věc, možná (neprávem ?) opomíjená. Když není třeba mazat, tak by se měla dát zastavit hermetickým víčkem.
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5249
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

8. 11. 2021, 9:33

Mr. MR píše: 8. 11. 2021, 8:58 Ještě si dovolím to tady využít k otázce. Máte někdo na stroji mazátka s knotem? Přijde mi to jako nádherně primitivní věc, možná (neprávem ?) opomíjená. Když není třeba mazat, tak by se měla dát zastavit hermetickým víčkem.
Mam to na svoji polce, menil jsem je vsechny :( Bohuzel i s trubickama neboť byly sežraný, neslo se k nim pro odvrtani dostat a jinak ven nešly. Ale fungujou paradně.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
radek01
Příspěvky: 213
Registrován: 17. 2. 2017, 9:25
Bydliště: Olšovec
Kontaktovat uživatele:

13. 12. 2021, 12:36

Tak jsem si před nedávnem koupil dvě kapací maznice, teď o víkendu jsem se konečně dostal k jejich instalaci.
Dal jsem je na soustruh na vytahování, montáž v pohodě, ale nefungují. Respektive, naliji do ni olej a olej prokape dolů, bez jakékoliv regulace. Tak jsem ji nahoře překlopil, že se kapání uzavře, ale omyl kapání pokračovalo vesele dál. Takže mi celá náplň v rychlém sledu vykapala do ložiska vřeteníku. Proto jsem tu druhou (bez oleje) vytáhl a rozmontoval, a je v ní taková uzavírací jehla s pružinkou, která by patrně měla regulovat a zavítat kapání oleje. Nicméně nic neuzavře, ani nijak významně nereguluje. Tak si říkám co s tím, protikus (dírka na jehlu) je nepřístupná vespod trubičky, k té se nedostanu. Tak mne napadá, jestli nevyseknout kousek gumičky a dát to pod tu jehlu, třeba by to potom začalo zavírat ten olej a možná by to šlo i regulovat. Nebo mne napadlo to zabrousit podobně jako ventily v hlavě válce (u spalovacího motoru), jenomže tam není žádný přístup.
Teď to kape tak cca kapka za sekundu a je jedno, jestli je to překlopené nebo ne. Možná, že při uzavřeném to kape tak cca jedna kapka za dvě sekundy, každopádně olej tím pouze prokapal a byl pryč. Přitom jsem to zkoušel v cca -1°C, v létě by to proteklo nejspíš ještě rychleji.
Nesetkal se tím někdo, jak to vylepšit, aby to fungovalo jak má?
kapaci maznice.jpg
kapaci maznice.jpg (10.98 KiB) Zobrazeno 1228 x
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5249
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

13. 12. 2021, 12:43

radek01 píše: 13. 12. 2021, 12:36 Tak jsem si před nedávnem koupil dvě kapací maznice, teď o víkendu jsem se konečně dostal k jejich instalaci.
Dal jsem je na soustruh na vytahování, montáž v pohodě, ale nefungují. Respektive, naliji do ni olej a olej prokape dolů, bez jakékoliv regulace. Tak jsem ji nahoře překlopil, že se kapání uzavře, ale omyl kapání pokračovalo vesele dál. Takže mi celá náplň v rychlém sledu vykapala do ložiska vřeteníku. Proto jsem tu druhou (bez oleje) vytáhl a rozmontoval, a je v ní taková uzavírací jehla s pružinkou, která by patrně měla regulovat a zavítat kapání oleje. Nicméně nic neuzavře, ani nijak významně nereguluje. Tak si říkám co s tím, protikus (dírka na jehlu) je nepřístupná vespod trubičky, k té se nedostanu. Tak mne napadá, jestli nevyseknout kousek gumičky a dát to pod tu jehlu, třeba by to potom začalo zavírat ten olej a možná by to šlo i regulovat. Nebo mne napadlo to zabrousit podobně jako ventily v hlavě válce (u spalovacího motoru), jenomže tam není žádný přístup.
Teď to kape tak cca kapka za sekundu a je jedno, jestli je to překlopené nebo ne. Možná, že při uzavřeném to kape tak cca jedna kapka za dvě sekundy, každopádně olej tím pouze prokapal a byl pryč. Přitom jsem to zkoušel v cca -1°C, v létě by to proteklo nejspíš ještě rychleji.
Nesetkal se tím někdo, jak to vylepšit, aby to fungovalo jak má?

kapaci maznice.jpg
Jehla to ma samoztejme zavrit. S tesnenim opatrne, aby ti ho olej nenafouknul nebo nesezral. Spis to bude do-do :D
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1532
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

13. 12. 2021, 12:45

Vidím tam závit, zkoušel jsi ho nastavit? Ten překlápěcí mechanismus podle mě slouží pouze jako vypínač kape-nekape, kdežto regulace průtoku bude tím závitem. Pokud to bude moc vyšroubovaný, tak ta jehla asi nedosedne a překlápěcí mechanismus nebude makat.
Eště bych to zkusil propláchnout a vyfouknout tlakovým vzduchem, jestli neni v jehle bordel.
Podobnej systém máme v kalibračních pumpách na regulaci tlaku zavřeno/otevřeno a jemně/hrubě.
radek01
Příspěvky: 213
Registrován: 17. 2. 2017, 9:25
Bydliště: Olšovec
Kontaktovat uživatele:

13. 12. 2021, 1:29

I když ten závit zašroubuji nadoraz (jehlu mi přitláčí pružinka), tak to kape taky. Myslím si, že se soudruhům v Číně nechtělo dělat s tím sedlem, tak tu trubičku nechali, tak jak ji uřízli a tím pádem ji ta jehla neuzavře. Zkusím to pofotit rozložené :)
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1532
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

13. 12. 2021, 2:40

Nebo soudruzi nepočítali s tím, že tam dá někdo tak řídkej olej :lol:
Nebo udělej ruský řešení, dej tam červenou vazelínu. Až se začne vřeteno přidírat, začne se ohřejvat a vazelína ukápne. Jakmile se to mázne, tak se to ochladí a vazelína přestane odkapávat a tak furt dokola :lol: :lol: :lol:
radek01
Příspěvky: 213
Registrován: 17. 2. 2017, 9:25
Bydliště: Olšovec
Kontaktovat uživatele:

13. 12. 2021, 8:31

Dávám fotky rozložené mazničky.
Přílohy
01.jpg
02.jpg
03.jpg
celkový.jpg
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5249
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

13. 12. 2021, 8:43

Za nás se to jmenovalo Štauferova maznice, čili štauferka, a musi to zavirat jehla. Ale olej asi moc ridkej nebyl, pravda
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

13. 12. 2021, 9:02

Charon píše: 13. 12. 2021, 8:43 Za nás se to jmenovalo Štauferova maznice, čili štauferka, a musi to zavirat jehla. Ale olej asi moc ridkej nebyl, pravda
Tohle je kapací maznice. Staufferova má víčko jako zásobník se závitem a domazává se přitažením víčka.
shopping.png
shopping.png (5.75 KiB) Zobrazeno 1115 x
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5249
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

13. 12. 2021, 9:05

Josef píše: 13. 12. 2021, 9:02
Charon píše: 13. 12. 2021, 8:43 Za nás se to jmenovalo Štauferova maznice, čili štauferka, a musi to zavirat jehla. Ale olej asi moc ridkej nebyl, pravda
Tohle je kapací maznice. Staufferova má víčko jako zásobník se závitem a domazává se přitažením víčka.
shopping.png
No jasne ze mas pravdu, paměť je mrcha :D
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

13. 12. 2021, 9:13

Charon píše: 13. 12. 2021, 9:05 .... paměť je mrcha :D
Prosím tě, co ty o tom můžeš vědět, vždyť jsi ještě mladík. :lol:
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“