Serizeni vule v suportu MN-80

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

13. 2. 2010, 5:58

martinodipraga píše:
potraviny píše:Myslím, že dříve byly lidi více preciznější, :wink: co se táče kvality a to neměly žádné PC a bůhví co ještě. :lol:
Třěba nebyli tak mladí a prspektivní.Možná to dělali lidé od 50 výše ti které dnes nikdo nezaměstná,nebo to byli lidé bez vysoké školy.
No nevím,nevím, já osobně když jsem zaměstnával někoho mladýho tak bych někdy i brečel. Proto jsem vyhledával zaměstnance od 50 a víš. (Ti mají nějakou tu zodpovědnost)
Paliko
Příspěvky: 5
Registrován: 14. 1. 2008, 4:28

13. 2. 2010, 7:48

potraviny píše:
martinodipraga píše:
potraviny píše:Myslím, že dříve byly lidi více preciznější, :wink: co se táče kvality a to neměly žádné PC a bůhví co ještě. :lol:
Třěba nebyli tak mladí a prspektivní.Možná to dělali lidé od 50 výše ti které dnes nikdo nezaměstná,nebo to byli lidé bez vysoké školy.
No nevím,nevím, já osobně když jsem zaměstnával někoho mladýho tak bych někdy i brečel. Proto jsem vyhledával zaměstnance od 50 a víš. (Ti mají nějakou tu zodpovědnost)
Sorry pani, nie je to ani skolou ani vekom. Skor tym co mas v hlave :wink:

Tiez som si kupil MN80 za velmi dobru cenu s takmer komplet prislusenstvom. Az ked som zacal na nom robit tak som prisiel na presne rovnaky problem - loze je v strede vychodene. Aj zhora ale aj bocne vedenia. Skrutka pirecneho supportu bola v strede vychodena ze sa nedala nastavit vola. Prvu som urobil tu skrutku, teraz to ide rovnomerne po celej sirke. Dorobil som si frezovaci pripravok k tej priecnej delicke (ten mi vo vybave chybal). Dorobil som paku aj s vahadlami na kliestinovy upinac. Na tom vydratom lozi sa daju robit drobne veci ale na vacsie dlzky je problem udrzat rozmery po celej dlzke. Takze som sa zacal pripravovat na generalku. Kupil som liatinovu orysovaciu dosku 400x500, vyzera velmi dobre. Viete mi poradit ci je vhodne ju nechat preskriabat na primernu dosku v prijatelnej kvalite? Pozna niekto cenovo vyhodnu firmu na SK ktora by to vedela urobit? Na co vlastne sluzi orysovacia doska a ako sa s nou pracuje? Loze si necham prebrusit v strojarskej firme, zaskrabanie vsak chcem skusit sam (aj s vyuzitim tej liatinovej dosky). Viem ze to nebude easy, ale ja manualne rad pracujem aby som si hlavu vycistil po celom tyzdni za PC :shock: . Uz poskulujem nad sadou mikrometrov a vlasovym pravitkom na ebay.de.
Viem aj ze po prebruseni bude nutne premerat konik a vreteno, posunie sa dole aj skrinka s delenou maticou pozdlzneho suportu takze tiez bude treba prisposobit, spodne vedenia aby to priecne loze neskakalo hore dole. Ale nebojim sa toho, casu mam dost a chut tiez.

Tak ma napadlo. Ak sa mi to vsetko nakoniec podari, je sanca loze na tomto MN80 prekalit? Ta liatina je dost makka a vela generalok ten sustruh asi nezvladne.
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

14. 2. 2010, 5:43

Takže postupně :
- DESKA LITINOVÁ- vyráběly se ze stejného polotovaru v provedení rýsovací - jenom hoblované a tušírovací v různých přesnostech - ty byly ručně zaškrabávané. Těžko seženeš firmu, která by ti to přeškrabala, pokud ano, tak nereálná cena. Pokud tě strojařina baví, kup si granit, ceny jsou velmi přijatelné viz třeba
http://www.sometcz.com/webapp/files/som ... plates.pdf .
Pak si můžeš i tu litinovou sám přeškrabat pro hrubší práce.
- PROBĚHLÉ LOŽE - lože MN80 je ploché, tedy snadno k zaškrábání, není třeba přerovnat na brusce, u tak malého soustruhu bude proběh max pár desetin, to v pohodě srovnáš.
- KALENÍ LOŽE - nesmysl, tvrdosti vybraných ploch u litiny se dosahuje už při odlévání pomocí ocelových vložek v pískové formě. S tvým ložem se nedá nic dělat a ani to není třeba, i při sebepilnější domácí práci ho určitě neprošoupeš
Hardmesr
Příspěvky: 423
Registrován: 12. 2. 2009, 9:05
Bydliště: Jižní Morava

14. 2. 2010, 9:01

jak se dívám na ty fotky tak vidím, že sem popisoval úplně jiný způsob seřizování. Já měl na mysli seřizovací lištu klínového tvaru, která vymezovala vůli posouváním se šrouby podél rybiny a to bývalo spíš u příčného suportu.
NC soustruhy s ŘS Sinumerik 810T a 840D, YASNAC LX3. CAM KOVOPROG 2.7 až 4.13
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2010, 7:58

Tak jsem se dnes do toho trochu pustil a jsem z toho nějakej, né moc frý. Došla mi ta tuš.barva v tubě a připadá mi jestli není nějaká divná. Připadá mi jak olejová želatina a nevím jesli to není náhodou v té tubě nějak usazený a tak přemýšlím jestli to nemám z tuby vymačkat celý ven a smíchat. Zkoušel jsem rovnost lože a nevím kde začít.
Ta barva se leskne jako psí ko..e, fakt jak zabarvenej olej.
Ty videa se zaškrabáváním na netu, tam je ta barva úplně řekl bych jiná. Já to mám vlastně celý potažený a to jsem nedával takovou vrstvu. Ta barva 80ml mi vyšla i s poštovným na 5tikilo? :cry: (fy BOS Proboštov u Teplic) http://www.bos-teplice.cz/cz/letaky.php
Přílohy
zaškrab01.jpg
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2010, 8:20

ta moje je z barvy laky hostivar
tusim za petikilo toho byla pixla 3kg barvy :-D
konzistenci to ma jako vazelina
da se to pripadne redit tusim lihem
vzhledem k tomu jak to barvi
a kolik toho je treba tak toho mam na 10 000 zivotu :-)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
nemo
Příspěvky: 476
Registrován: 8. 9. 2008, 7:31
Bydliště: Kralupy N.Vltavou

16. 2. 2010, 9:11

Tu barvu namaž na příměrné pravítko a lože vyčisti. Pravítko polož na lože, kde chceš rovinu a přejeď do stran, kde se objeví barva škrábej, to místo je vyvýšené. Až bude lože modré od pravítka, máš tuto plochu rovnou, a tak dál a tak dál.N.
Není vedení jako vedení.
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2010, 6:19

Přesně tak jsem to udělal a lože vidíš jak vypadá na obr.
Jen mě zarazilo jak na webu to pak čistí např.acetonem a já to přelíznu suchým hadrem a je lože čisté jak slovo boží.
Jako kdybych stíral obyč olej. Byrva není na výstupcích vůbec přilepena otiskem.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

17. 2. 2010, 6:59

Pokud je ta barva řídká, lze ji roztírat i malým válčkem, co používají natěrači. Měl by být z tvrdšího materiálu. Pokud je barva jak vazelína, tak ta se nejlépe roztírá tvrdým filcem. Té barvy musíš dát na pravítko, či příměrnou desku co nejtenší vrstvu, aby se označily jen vrcholky plochy. Pokud dáš barvy moc, tak se může stát, že se označí celá plocha. Podle té fotky bych řekl, že na pravítku by mělo být skoro tolik byrvy, ale ještě lépe rozetřené, jako je na loži. Dej sem fotku i toho pravítka, jak ho máš natřené před a po označení plochy.
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2010, 8:50

Roztíral jsem to tvrdým filcem a barva je jako hřidší vazelina. Fotit teď nemůžu, jsem ve kšeftě a do hračkárny jdu zase až večer, zklidnit si nervy od lidí. :lol: Včera jsem se taky byl uklidnit po kontrole z živn.úřadu. Asi jim scházejí po novém roce prachy v kasičce. :lol:
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2010, 7:36

Tak jsem si zase krapet navečír pohrál. Tu vrstvu barvy jsem ti nafotil na sklo a podložil archem papíru, protože na pravítku nabylo možné ani vyfotit jak je ta vrstva malá. No a takovou vrstvu dávám i na pravítko. Je to tak malá vrstva, že pak ten otisk není na loži ani vidět.
No a hned mě napadlo, jestli ti škrabalové nepoužívají nějaké barevné podsvícení aby to bylo dobře vidět, tak tenonké vrstvičky. Možná to bude někomu připadat jako kravina, ale zkusil jsem zakrýt bod.světlo mikrotenovou taškou (modrobílá) a bylo to hned líp vidět. :lol: Možná mít žlutou žárovku, kdo ví? :lol:
Zítra mi dorazí nové broušené pravítko 1000mm :wink:
Přílohy
zaskrab03.jpg
zaskrab02.jpg
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2010, 7:49

vrstvu by jsi mel volit podle toho jak hrube potrebujes skrabat
cim bliz finalni rovine tim tensi vrstvu
tohle co mas uz je druhej extrem
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
golansk
Příspěvky: 106
Registrován: 21. 2. 2009, 8:14
Bydliště: Zavod Slovensko

17. 2. 2010, 8:01

Len bacha neskrabat farbu, farba= jama, niesto bez farby=hrbol=ten treba skrabat, ked je dobre zaskrabane musi byt loze ciste bez farby to zotres pravitkom, loze je najlepsie si nechat spravit vo fabrike, pred 8 rokmi som si to dal spravit do trensu a spravili to na jednotku, po bruseni netreba skrabat


V TRENSE spravia vsetky potrebne veci na akukolvek obrabaciu masinu naposledy mi tam robili vreteno na frezu, miesta pod loziska hodili na tvrdy chrom obrusili a dutinu pre ISO kuzel pekne prebrusili a dali aj protokol o presnosti.....a aj ma previedli po lahkej obrobni... :D


A teraz ma caka este prebrusenie vrtackoveho vretena.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

17. 2. 2010, 9:38

golansk píše:Len bacha neskrabat farbu, farba= jama, niesto bez farby=hrbol=ten treba skrabat, ked je dobre zaskrabane musi byt loze ciste bez farby to zotres pravitkom, loze je najlepsie si nechat spravit vo fabrike, pred 8 rokmi som si to dal spravit do trensu a spravili to na jednotku, po bruseni netreba skrabat
Si děláš srandu... Nikdy se nenatírá škrabaná plocha, ale vždy příměrné pravítko, deska! A právě otisk barvy je hrbol. Při pohybu se na označované ploše zachytí barva a podle sytosti zabarvení jde odhadnout i rozdíl ve výšce "hrbolů". A ty se škrabou.
P.S. Natírat škrabanou plochu je možné, pokud se používaji dvě barvy pro lepší rozlišení. Např. žlutou pravítko a modrou škrabaná plocha.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3595
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2010, 10:06

golansk píše:Len bacha neskrabat farbu, farba= jama, .
Credendo vides :lol:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“