ložisko

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
david.2
Příspěvky: 138
Registrován: 1. 8. 2022, 7:06

30. 12. 2022, 12:20

Nojo, přesně:-)). Ad kleštiny-mají,používají-jak vyplynulo z rozhovoru s jejich technikem,když jsem kdysi zadával atyp-měl jsem to tenkrát dražší právě pro tu kleštinu.Oni tenhle typ už párkrát dělali,a protože to zřejmě nejsou ISO-idioti,místo likvidace po ukončení série ty přípravky jen založili do regálu -takže pro ně v zásadě není problém udělat třeba jen dvě ložiska.Je to pak samozřejmě o ceně-což je ale v těchto případech druhořadé-každý má možnost brnknout si do Švédska k panu SKF,jestli mu náhodou někde neleží ve skladě 90let starý ložisko,patlat se s předělávkou toho,co koupí za stovku po večerech,přes den obíhat fabriky,resp. brusiče s flaškou v jedné ruce a s torzy ložisek v ruce druhé a pak dávat tři otčenáše před každým startem anebo koupit novovýrobek od firmy,která na to má hlavu i ruce a nadto už pár kousků udělala,takže je pravděpodobnost,že se jim to nějak povedlo,když nikde nejsou slyšet nářky a vidět rozbouraný kartery.Tady tazatel to asi bere po staru,jako že přes týden bude spravovat, v neděli se s větším či menším úspěchem sveze, v týdnu zase oprava-to je program na hezké počasí,přes zimu se udělá větší a tak pořád dokola.
david.2
Příspěvky: 138
Registrován: 1. 8. 2022, 7:06

30. 12. 2022, 12:32

stanik84 píše: 30. 12. 2022, 9:26 david : máš nějaký vyfikundátor na měření těch úzkých hlubokých zápichů?

Tesu Iru samo mám. Pak nějaký samorozevírací kleště s hodinkama - nevím kdo to vyráběl, ale jsou na různý průměry a doteky - ty doteky klidně 10 mm vysunutý. Vezmu kalibrační kroužek, nastavím hodinky a pak komparačně. Jen mě zajímají jiné možnosti a jak to kdo dělá. Díkec.
Ano,kleště mám, mikrometr Somet (takové ty stařičké T,co se dělaly snad jen do roku 63 na to fungují ( to je na hrubo),pak přesnější Interapid,na brusce mám nějaký elektronický doměřování od Sometu(typ si nevybavuju,dva budíky jako Marposs) a venku komparátor od pana Zeisse,to už jen na ty olapované díry.
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2278
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

30. 12. 2022, 2:40

Supr, díky. Nedávno jsem přitáhl ULM-450. Vnitřní doteky mám, ale ty jsou odsazený jen 15 mm.

Milan by možná věděl. Nějakým způsobem to přestavují na digitál - sundají optiku a dají tam nějaký snímač a připojí ke kompu. Má to smysl? Přínos/cena? /Prý desítky tisíc/. Dělá to nějaká kalibrační laboratoř.

Dík
david.2
Příspěvky: 138
Registrován: 1. 8. 2022, 7:06

30. 12. 2022, 8:53

stanik84 píše: 30. 12. 2022, 2:40 Supr, díky. Nedávno jsem přitáhl ULM-450. Vnitřní doteky mám, ale ty jsou odsazený jen 15 mm.
Na to ložisko to bude bohatě stačit,tak hluboká ani vzdálená ta dráha pro válečky zase není. Kdy začneš brát zakázky na ložiska?
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8173
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2022, 9:52

Pěkná debata - tedy ne, že bych to potřeboval, ale zaujalo mě, že se dělají ložiska na zakázku a že to není tak neobvyklé :-)
Aleš Procháska
david.2
Příspěvky: 138
Registrován: 1. 8. 2022, 7:06

31. 12. 2022, 2:26

Buď rád,že nepotřebuješ ta ložiska,co se tu o nich bavíme..Jak se člověk dostane takhle hluboko, do motoru ajrofky,je to už diagnóza..
Ložiska na míru se vyráběly i před listopadovým podvodem,po něm bylo co si blbě pamatuju asi pět firem,mj.i v Praze,dneska vím o dvou..Krátce nabízely výrobu atypů i ZKL,pak se to v tichosti vytratilo.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8173
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

31. 12. 2022, 8:56

david.2 píše: 31. 12. 2022, 2:26do motoru ajrofky
Jasně, už chápu :-) Tomu úplně rozumím.
Aleš Procháska
berni
Příspěvky: 254
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

1. 1. 2023, 4:40

Děkuji všem za odpověď a vysvětlení, i když z některých mám pocit, že zeptat se tu na něco je říct si rovnou o "přeshubu". Jini ale zase vysvětlí a za to díky. Zase jsem moudřejší a trochu vic v obraze. A mohu některé zde diskutující ujistit, že to, zda bude lozisko za 3 nebo za 6 tis, je v celkových nákladech nic ( abych nebyl za Skrblíka :) ). Ovšem, když už se něčemu věnuji, tak chci aspoň trochu být v obraze a znát možnosti. To k pohnutce dotazu. A jak vidět, možná to obohatilo i další. S ložiskem počítám v rámci organizované novovýroby, kolegovi co akci organizuje plne důvěřuji ( vidím, že se tu nejspíš par aerovkaru vyskytuje). Ono to ložisko není jediné, co motor potřebuje, další operace bude napr vyřešení nové vačky, taky "oříšek"... Jak tu nekdo napsal, je to diagnoza..
david.2
Příspěvky: 138
Registrován: 1. 8. 2022, 7:06

1. 1. 2023, 6:39

berni píše: 1. 1. 2023, 4:40 Děkuji všem za odpověď a vysvětlení, i když z některých mám pocit, že zeptat se tu na něco je říct si rovnou o "přeshubu". Jini ale zase vysvětlí a za to díky. Zase jsem moudřejší a trochu vic v obraze. A mohu některé zde diskutující ujistit, že to, zda bude lozisko za 3 nebo za 6 tis, je v celkových nákladech nic ( abych nebyl za Skrblíka :) ). Ovšem, když už se něčemu věnuji, tak chci aspoň trochu být v obraze a znát možnosti. To k pohnutce dotazu. A jak vidět, možná to obohatilo i další. S ložiskem počítám v rámci organizované novovýroby, kolegovi co akci organizuje plne důvěřuji ( vidím, že se tu nejspíš par aerovkaru vyskytuje). Ono to ložisko není jediné, co motor potřebuje, další operace bude napr vyřešení nové vačky, taky "oříšek"... Jak tu nekdo napsal, je to diagnoza..
Pokud potřebuješ jen jedno/dvě ložiska (tajnůstkář pořád nevyjevil do čeho to má) pro sebe,proč si hned organizuješ výrobu-nebylo by ještě něco mezi prostým lidem?
,,Vyřešení nové vačky". zase budeme vymýšlet něco,co už je devadesát let vymyšlené a fungovalo to tak nějak všem po celá ta léta? Jsi od Brna, tak co zajet k Šilhánovi,ten tam něco jistě najde.Nebude to vůbec levné,ale než marnit čas zase nějakým špekulováním kvůli jedné jediné vačce..
berni
Příspěvky: 254
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

1. 1. 2023, 8:18

No asi poprosím ukončit diskuzi tímto směrem, rady sleduj inzerci, jeď do Chotusis, co Motortechna a už vůbec rozbor mých důvodů a směrů je k ničemu a mimo toto forum. Ostatně, podstatné už zaznělo a jako lajk jsem pochopil, že výroba ložiska na úrovni není jen tak (což já vlastně ani nikdy netvrdil a nemyslel si). Jak už to tu zaznělo v diskuzi několikrát, je to 500 aero, žádné tajemství. Zajímavý ale tuctový vergl. Nepředpokládal jsem nutnost na foru strojírenství rozebírat co je to za káru. Šilhána znám (zrovna tak jako Ledra, či spoustu jiných obdobných). Opravdu myslíš, že bude mít nejetou klikovku, jejíž součástí je vačka? hotovo. díky.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

2. 1. 2023, 4:57

berni píše: 1. 1. 2023, 8:18 No asi poprosím ukončit diskuzi tímto směrem, rady sleduj inzerci, jeď do Chotusis, co Motortechna a už vůbec rozbor mých důvodů a směrů je k ničemu a mimo toto forum. Ostatně, podstatné už zaznělo a jako lajk jsem pochopil, že výroba ložiska na úrovni není jen tak (což já vlastně ani nikdy netvrdil a nemyslel si). Jak už to tu zaznělo v diskuzi několikrát, je to 500 aero, žádné tajemství. Zajímavý ale tuctový vergl. Nepředpokládal jsem nutnost na foru strojírenství rozebírat co je to za káru. Šilhána znám (zrovna tak jako Ledra, či spoustu jiných obdobných). Opravdu myslíš, že bude mít nejetou klikovku, jejíž součástí je vačka? hotovo. díky.
No, pravděpodobnost, že někdo bude mít novou kliku (nebo kliku, kde není vyjetý ten tvar pro ten čudl, pro kontakty) asi není příliš velká :lol: .
Taky (pokud si matně vzpomínám), tak stará klika je vcelku (s tou vačkou), nová má vačku jako trubku zvenku - to je míň nesmyslný řešení, protože ta vačka pak může být tvrdá a nemizí tolik před očima.
Výrobně ta vačka není úplná katastrofa - původní je z TEM (16420), klidně může být i z CE2, v tomto případě (není nijak namáhaná, kromě otěru) je to asi fuk.
Ta vlastní vačka je pak tvarově celkem jednoduchá - taková lepší trubka - takže vytočit na soustruhu a pak vyjet vlastní vačku někde na numerice a nebo tak jak to nejspíš kdysi dělali oni - na kývacím přípravku podle plechový šablony - a v finále po ChTZ došmirglovat.
Samozřejmě v kusovce se do toho nikomu nebude chtít, protože dělat takový věci v kusovce je vždy opruz, navíc tím, že to je veterán, tak obvykle všechny tyhle motory jsou neskutečně dobitý a zk. - protože se v tom za těch 90 let vrtal každý kdo měl otvor a příslušnou technologií (kladivo, krompáč a sekáč :roll: ) k dispozici.
Takže vačku bych si koupil a opět v kusovce neřešil výrobu. Teda pokud to nejsi schopen vyrobit sám - to je jiná.
Malakh
Příspěvky: 102
Registrován: 3. 7. 2020, 4:31

2. 1. 2023, 6:43

Jedem pánko u nás opravuje motory (aj kľukovky) a Aeroviek vraj už robil niekoľko.
Nemám referencie, či dobre alebo nie, ale ak to je pre teba jednorazová akcia, tak tu kľuku dať proste urobiť može byť jednoduchšie.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10125
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2023, 9:04

Já nevím ,já dělám do včel, ale třebat tyhlek klikovky jsem dělal komplet mimo výroby ložisek(dnes jich je v provozu 7) ,vesměs mají za sebou tři závodní sezony vesměs okruhy ,zdvih 80mm a točí to 6000 ot/min ojnice a čepy 16420 ,zbytek 16220 .
Přílohy
kl.jpg
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

2. 1. 2023, 9:39

no, nikdo tady nemluví o tom, že by ty díly včetně těch ložisek byly nevyrobitelné.
Mj, když mu nabídneš tu výrobu tý kliky, tak to podle mě jenom uvítá.
Délka přes všechno je 360mm, průměr setrváku 174 - tj. polotovar (těleso, kdyby to někdo chtěl kutat :lol: z tyče) je jakoby "špunt" průměr 180, délka nějakých 365.
Původní polotovar byl výkovek z Poldi CNS tj. vlastně pozdější 16440.
Hlavně to chce dát video s jeho výrazem, až se dozví, co :lol: to bude stát.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10125
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2023, 10:23

No jo no,doba všechno za flašku už skončila.Za peníze v Praze dům . Jinak jsem to stavěl od základů 3d model ,modelové zařízení na blok,válce a hlavu, u vložek válců jsem si necha okna vyfrézovat na 5 osce nemělo cenu na 7L+7P dělat přípravky.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“