Frézování

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
trnkav
Příspěvky: 983
Registrován: 12. 8. 2006, 9:45

4. 8. 2023, 9:32

Zdravím.
Potřeboval bych udělat díl dle přiloženého PDF. Materiál ocel běžné jakosti.
linear sn.pdf
(78.37 KiB) Staženo 310 x
MN 80, R 12, Mazak QT8, VR2, V20, LR2, UME 200-2x, KV-250,
karel3
Příspěvky: 9
Registrován: 6. 6. 2012, 11:50

9. 8. 2023, 2:31

Dobrý den, jenom technický dotaz.
Nechci si hrát v žádném případě na chytrého, ale ten obrázek kreslil strojař, nebo nějaký technik? Vypadá to, jako obyčejná základní deska, nebo podložka.
S těmi kótami je to ovšem v podstatě těžko vyrobitelný, kosmický díl, kde je frézování pouze hrubovací operací, před broušením a lapováním. O roztečích závitů ani nemluvě. Nešlo by to prosím převést do reality? Není potřeba hned zapínat v CADu setiny milimetru, stačí přece jasná hlava i ruka s tužkou. Děkuji.
kiko01
Příspěvky: 1600
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

9. 8. 2023, 8:56

Mne to pride v pohode. Je ocividne ze to robil niekto narychlo napr bez praxe s autocadom alebo niecim obdobnym a nenastavil tam styl kotovania.
Malakh
Příspěvky: 102
Registrován: 3. 7. 2020, 4:31

10. 8. 2023, 6:03

Minimalne, ak nie su uvedene tolarancie, plati vseobecna tolerancia (ale nie je to uvedene v poznamke). Koty nemozu byt retazene po celej dlzke a sirke, musi ostat "volny" rozmer.
Nemali by sa kotovat neviditelne prvky - vid diery.

Edit.
Miera 220 uplne vpravo tiez prec, kazdy rozmer kotovany len raz.
Přílohy
linear sn_kópia.pdf
(90.85 KiB) Staženo 69 x
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 8. 2023, 8:26

Evidentně jste s pochopením zadání neměli nejmenší problém a jen vypichujete prohřešky proti normě.

Třeba to pravidlo musi ostat "volny" rozmer také znám, ale když jdu něco vyrábět, často si to překótuju zcela úmyslně, protože nevím, která z těch kót bude při výrobě praktičtější (a vím, že spolehnout se můžu na všechny stejně).

Btw. co znamená "zapínat v CADu setiny milimetru"?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

10. 8. 2023, 8:56

Thomeeque píše: 10. 8. 2023, 8:26 Evidentně jste s pochopením zadání neměli nejmenší problém a jen vypichujete prohřešky proti normě.

Třeba to pravidlo musi ostat "volny" rozmer také znám, ale když jdu něco vyrábět, často si to překótuju zcela úmyslně, protože nevím, která z těch kót bude při výrobě praktičtější (a vím, že spolehnout se můžu na všechny stejně).

Btw. co znamená "zapínat v CADu setiny milimetru"?
Pokud si něco bastlíš sám, tak si tam můžeš vypicassovat :roll: co chceš - třeba každou kótu 3x :lol: - protože si pak můžeš nadávat akorát sám sobě.
Ovšem jakmile je to dokumentace pro cokoli, co bude vyrábět někdo jiný (cizí), tak elementární chujoviny (typicky překótování) jsou VŽDY jasným starterem zcela zbytečného konfliktu - protože když to pak nepůjde použít, tak si celý slavný výrobek můžeš zasunout do ...... a bude se hledat viník, který to zatáhne.
Jinak co se týče těch dvou nul - tak to je celkem jedno - tolerance tam nejsou, takže to je jasně všechno netolerovaný, ale podle jaký normy tam taky není. Takže vyfič,
Nul si tam může dát klidně deset :lol: , stejně to má na výsledný rozměr nulový vliv.
--------
Mj. v normální firmě, když takový výkres přijde jako poptávka, tak se to řeší triviálně - červená pastelka (nebo text do odpovědi v mailu) - nápis: "dílec lze nacenit, až bude dokumentace jednoznačná"
Nic složitého :)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 8. 2023, 9:14

Sancho Panza píše: 10. 8. 2023, 8:56 Pokud si něco bastlíš sám, tak si tam můžeš vypicassovat :roll: co chceš - třeba každou kótu 3x :lol: - protože si pak můžeš nadávat akorát sám sobě.
Ovšem jakmile je to dokumentace pro cokoli, co bude vyrábět někdo jiný (cizí), tak elementární chujoviny (typicky překótování) jsou VŽDY jasným starterem zcela zbytečného konfliktu - protože když to pak nepůjde použít, tak si celý slavný výrobek můžeš zasunout do ...... a bude se hledat viník, který to zatáhne.
Můžu poprosit (bez sarkasmu) o konkrétní příklad nějakého konfliktu, který způsobila kóta navíc (pokud neuvádí špatnou hodnotu)? Napadá mě jen pokud by byly definované pro rozměry nějaké nesymetrické tolerance, jinak nic (ale já nejsem z oboru).

Jinak tady se dá předpokládat, že se zájemce o práci se zadavatelem o nejasnostech pobaví, není to poptávka poslaná někam na firmu.

Sancho Panza píše: 10. 8. 2023, 8:56 Nul si tam může dát klidně deset :lol: , stejně to má na výsledný rozměr nulový vliv.
Právě proto se ptám, co tím básník chtěl říci. Vysmívání se kótám vygenerovaným programem na x desetinných míst je tu celkem běžné (kdo si myslíš, že ti to na ty tisíciny vyrobí, hahaha), přitom je to blbost. Většinou to člověk nijak nezapíná, je to defaultní chování toho programu a on to neřeší (předpokládá se, že lidé umí zaokrouhlovat).
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

10. 8. 2023, 9:56

Thomeeque píše: 10. 8. 2023, 9:14 Můžu poprosit (bez sarkasmu) o konkrétní příklad nějakého konfliktu, který způsobila kóta navíc (pokud neuvádí špatnou hodnotu)? Napadá mě jen pokud by byly definované pro rozměry nějaké nesymetrické tolerance, jinak nic (ale já nejsem z oboru).
To si jako děláš xxxxx :shock: a nebo to opravdu myslíš vážně?
Jinak nejlíp to pochopíš, když sem napíšeš KOLIK (stačí konkrétní čísla) podle tebe ty rozměry na tom výrobku můžou být, aby ten dílec bylo možné prohlásit za "nezmetek" (tj. aby prošel kontrolou - odpovídal výkresu).
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 8. 2023, 10:13

Příklad, Sancho, o konkrétní příklad jsem tě slušně poprosil, a ještě zdůraznil bez sarkazmu. A že nejsem z oboru. Ale vidím, že chceš bejt jen co největší kretén. Tak si to užij.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

10. 8. 2023, 11:14

Thomeeque píše: 10. 8. 2023, 10:13 Příklad, Sancho, o konkrétní příklad jsem tě slušně poprosil, a ještě zdůraznil bez sarkazmu. A že nejsem z oboru. Ale vidím, že chceš bejt jen co největší kretén. Tak si to užij.
Děkuji za teplé lidské slovo.
Btw - diskutovat o té nejelementárnější věci u kótovaní (že rozměr musí být jednoznačně definován) - to fakt nedám.
Přeji pěkný den.
mirek53
Příspěvky: 202
Registrován: 9. 6. 2018, 8:52

10. 8. 2023, 11:42

Ale no tak hoši, vy jste se do toho obuli, zadavatel není strojař a vy hledáte mouchy🤕🙂. Je to jednoduché, mám zájem - domluvím se, nemám zájem - nereaguju.
tiborius
Příspěvky: 364
Registrován: 9. 8. 2018, 1:58

10. 8. 2023, 11:46

Mne tam vadí / alebo mám slabú chvíľku a necvakne mi to / že ten výrez /100x90/ neviem ako to nazvať je durch cez mat alebo len do určitej hĺbky .

ad1 - ak je to komplet vybraté tak je hlavný pohlaď nakreslený dobre , ale potom nesedia neviditeľné detaily na dolnom aj bočnom pohľade.

ad2 ak zase je ten výber len 5 mm tak na čelnom - hlavnom pohľade chýba hore čiara.

je tam rozdiel medzi drážkou ktorá je 62 a vybratím 65 rozdiel . nemám moc cašu len tak narýchlo som sa pozrel.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 8. 2023, 12:06

Mě to podle toho "vyrobit" šlo: https://a360.co/3Ot3N7h

LINEAR SN v2.jpg

Jediné, co jsem si domyslel, byla symetrie M8 děr levá-pravá a radius v rozích toho vybrání, na kterém asi moc nezáleží, takže je možná nezadaný úmyslně.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
tiborius
Příspěvky: 364
Registrován: 9. 8. 2018, 1:58

10. 8. 2023, 12:24

Thomeeque píše: 10. 8. 2023, 12:06 Mě to podle toho "vyrobit" šlo: https://a360.co/3Ot3N7h

Jediné, co sem si domyslel, byla symetrie M8 děr levá-pravá a radius, na kterém asi moc nezáleží, takže je možná nezadaný úmyslně.
podla mňa tam nie je jedno jednoznačné to vybratie 65x100 , prečo si myslíš že je durch.

ak je durch potom výkres tvoj je nepresný lebo vybratie je 65x100, ale dolné drážky sú len 62 a na 3d by som mal zasahovať do drážok /zabehnúť do drážok/ . ak sa mýlim prosím o dosvetlenie prečo 65x100 ide durch.

podla mňa tento detail potrebuje dopresnenie , ináč kótovanie aké také ale dá sa spraviť
tiborius
Příspěvky: 364
Registrován: 9. 8. 2018, 1:58

10. 8. 2023, 12:28

tiborius píše: 10. 8. 2023, 12:24
Thomeeque píše: 10. 8. 2023, 12:06 Mě to podle toho "vyrobit" šlo: https://a360.co/3Ot3N7h

Jediné, co sem si domyslel, byla symetrie M8 děr levá-pravá a radius, na kterém asi moc nezáleží, takže je možná nezadaný úmyslně.
podla mňa tam nie je jedno jednoznačné to vybratie 65x100 , prečo si myslíš že je durch.

ak je durch potom výkres tvoj je nepresný lebo vybratie je 65x100, ale dolné drážky sú len 62 a na 3d by som mal zasahovať do drážok /zabehnúť do drážok/ . ak sa mýlim prosím o dosvetlenie prečo 65x100 ide durch.

podla mňa tento detail potrebuje dopresnenie , ináč kótovanie aké také ale dá sa spraviť
len tak aj ja by som to zrobil takto isto ako to navrhuješ , ale to 65x100 na výkresoch pôvodných nie je detailne vyznačený na pravom ani dolnom náhľade.
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“