Digital twin - digitální dvojče stroje

CAM software
Odpovědět
Barnabas_Collins
Příspěvky: 4
Registrován: 28. 8. 2023, 8:42

29. 8. 2023, 9:03

čaute,
Otázka spíše na programátory CAM. Máte někdo nějakou zkušenost se simulátorem nc kódu? Jako například vericut, checkitb4, ncsimull..?
V podstatě by to mělo fungovat jako tzv digitalní dvojče stroje.
Funguje to v praxi? Je to vůbec použitelné a věrohodné?
Viděl jsem, že se na to začínají dávat dotace, tak mě zajímá proč a jaké to má výhody.

Díky za zkušenosti.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 8. 2023, 10:50

Simulatory ma kazdy cam.
Vericut jsem mel moznost pouzivat v 99 roce. Byla to takova promakanejsi simulace v porovnani tehdejsich simulatoru.

To ze se tomu dnes rika digitalni dvojce je proste jen marketingove zarikadlo....
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Barnabas_Collins
Příspěvky: 4
Registrován: 28. 8. 2023, 8:42

29. 8. 2023, 10:57

Každý CAM simulátor má, ale nejedná se o simulaci nc kódu, ale pouze o simulaci drah zobrazených v CAMu.
A digitální dvojče má právě simulovat ten nc kód, ale otázka je jakým způsobem je to "digitální dvojče" vytvořené. Jestli opravdu z nějakých podprogramu, které jsou přímo ve stroji nebo jen na koleně podle všeobecného manuálu.
Doba před 25 lety si myslím pokročila :D a dnes by to mohlo fungovat z principu použitelněji.
Vlastně by se digitálním dvojčetem mělo odbourat to zdržování obsluhy na stroji a zkrácení seřizovacích časů.
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 288
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 8. 2023, 11:46

Myslíš něco jako GRBLGRU ? Že vidíš 3D model Tvého konkrétního obráběcího stroje jak se při spuštění NC kódu hýbe a tak ?
Barnabas_Collins
Příspěvky: 4
Registrován: 28. 8. 2023, 8:42

29. 8. 2023, 11:59

GRBLGRU neznám, ale asi v podstatě něco takového myslím.

nebo třeba jsem našel tohle:
https://www.youtube.com/watch?v=lazNvWOSYns
https://www.youtube.com/watch?v=sIiEc2y2O44
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 8. 2023, 3:44

Kdyz budes simulovat nc kod na cemkoli jinem nez je ten samy interpretr co je ve stroji tak ti to uplne k tomu samemu jako simulace v camu. Nektere systemu stroju bezi na win takze to simulovat lze na obycejnen pc.
Napriklad winmax systrm od hurca lze spustit na beznem pc a simulovat v nem bez masiny. Cokoli jako vericut to nebude delat shodne protoze je to proste jiny software. Vsak i ten samy softvare ale v novejsi verzi dost casto neumi uplne 100% otevrit data z predchozi verze. Obcas neco interpretuje mirne jinak.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 463
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

29. 8. 2023, 9:45

Za mě teda než do toho "digitálního dvojčete" nadefinuju všechny upínky, čelisti, nástroje, destičky, upínače, vysunutí nástrojů, polotovar atd... tak raději hodím program rovnou do mašiny a pustím ho třeba na 20%. Kdyz dělám 4programy denně tak by mě ten mezikrok dost zdržoval. To už raději risknu zničený nástroj/obrobek což se stane tak jednou za čtvrt roku takže přijatelné riziko. Napadá mě že by to mohlo mít smysl někde kde se pracuje s drahým polotovarem a nebo dlouhý program který jede i přes noc bez obsluhy a musí být vše na první dobrou. Nebo u velkých firem kde programátor mašinu nevidí a chce poslat hotový program kuchařovi který obsluhuje CNC
Barnabas_Collins
Příspěvky: 4
Registrován: 28. 8. 2023, 8:42

1. 9. 2023, 8:49

nemusíš nic definovat, vše se přenese z camu, alespoň podle prezentací to tak vypadá.
Když máš deset mašin a na každe pojedeš první kus na 20%, tak si spočítej kolik je to času. Se pak nedivím, že české firmy nemůžou konkurovat zahraničí.
Pokud jsi programátor v camu a rovnou i obsluha stroje, tak pro tebe to asi není.
Mělo by to být určené pro programátora v camu, kterej následný nc kód ověří v digitálním dvojčeti.
Taky si myslím, že pro dlouhé programy nebo drahé polotovary je to ideální, ale i kdyby to ověření nc kódu zamezilo kolizi vřetena jednou za dva roky, tak se tahle investice okamžitě vrátí.

Viděl jsem statistiky, podle kterých verifikaci nc kódu ve Francii používá 70% strojařských firem.. je to zajímavé, že tady Česku o tom nemá většina lidí ani páru..
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

1. 9. 2023, 11:13

Barnabas_Collins píše: 1. 9. 2023, 8:49 nemusíš nic definovat, vše se přenese z camu, alespoň podle prezentací to tak vypadá.
Když máš deset mašin a na každe pojedeš první kus na 20%, tak si spočítej kolik je to času. Se pak nedivím, že české firmy nemůžou konkurovat zahraničí.
Pokud jsi programátor v camu a rovnou i obsluha stroje, tak pro tebe to asi není.
Mělo by to být určené pro programátora v camu, kterej následný nc kód ověří v digitálním dvojčeti.
Taky si myslím, že pro dlouhé programy nebo drahé polotovary je to ideální, ale i kdyby to ověření nc kódu zamezilo kolizi vřetena jednou za dva roky, tak se tahle investice okamžitě vrátí.

Viděl jsem statistiky, podle kterých verifikaci nc kódu ve Francii používá 70% strojařských firem.. je to zajímavé, že tady Česku o tom nemá většina lidí ani páru..
Verifikaci sice možná :lol: používají, ale když vidím omalovánky ("výkres") z onoho teritoria, tak v 95% případů vím, že dobře (tento den) už bylo :lol:
Jinak podobných přelomových buzzwordů jsem už za těch několik desetiletí slyšel nepočítaně - obvykle čím to znělo hustěji :lol: , tím to pak v praxi byla větší katastrofa
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2023, 2:01

Presne tak... je to jen dalsi zaklinadlo. Ale kouzlo se nekona. Co tohle dvojce jako ma prinest za vyhodu nedejboze revoluci kdyz uz je to tak prezenotvano. Celej ten pruser 4.0 je jedna velka bublina. Kdyz neco neumim tak kolem toho alespon vymyslim spoustu honosnych nazvu a budu delat ze to je buhvi co.
Cele tohle dvojce je uplne k nicemu stejnetak jako statistika do ktere nasypes cisla vycucane z rukavu. Kazda z tech masin ma ruzne zprasene plc a ani u dvou shodnych stroju neni chovani identicke protoze to vetsinou nema shodny software a parametry.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1007
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2023, 3:01

Obávám se, že odpověď padla už ve vláknu t=42577 "kompatibilita g kódu".

Snaha se cení, ale obávám se, že v první řadě by takové digitální dvojče musel vytvořit výrobce stroje, už ve chvíli, kdy staví ten stroj.
Programátorská kázeň by musela být tak důkladná jako v projektu Apollo, nebo lepší.
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2023, 3:24

Jak jsem psal uz vyse ani to ze to bude vyrobce negarantuje stejne chovani
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8164
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2023, 3:44

Barnabas_Collins píše: 1. 9. 2023, 8:49je to zajímavé, že tady Česku o tom nemá většina lidí ani páru..
Co osobně znám, páru nejen mají ale běžně simulaci využívají. Řeč ale jde o tom, že ta "běžná" simulace jen zvýší pravděpodobnost odhalení chyby, ale nikdy neodhalí všechny problémy z jednoduchého důvodu, že to nikdy nebude úplně identické.
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8164
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2023, 3:48

Habešan píše: 1. 9. 2023, 3:01Snaha se cení, ale obávám se, že v první řadě by takové digitální dvojče musel vytvořit výrobce stroje, už ve chvíli, kdy staví ten stroj. Programátorská kázeň by musela být tak důkladná jako v projektu Apollo, nebo lepší.
Ani to by nic nezaručilo. V okamžiku kdy by museli opravit první chybu v kódu by veškerá snaha vzala za své. Dá se v podstatě zaručit, že mezi lidmi by byly rovnoměrně rozptýlené všechny verze které kdy vyšly, to ještě vynásobeno vektorem všech verzí PLC (viz robokop výše) a už to nikdy neuhlídáš :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1357
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

2. 9. 2023, 6:06

Další možnost je překopat CNC na LinuxCNC a pak s digitalnim dvojcetem neni problem. Staci si vytvorit simulatorovou konfiguraci, kteta vyuziva stejne ĢUI, stejny interpretr.

Ted jsem si delal takovou konfiguraci pro 3 osou masinu s dvema tandem osama (5 serv) abych si vyzkousel, zda tam nebudou problemy. Potreboval jsem mit jistotu nez se ten projekt spusti. Je to mene obvykla koncepce X Y1 Y2 Z1 Z2.

Kdyz uz to mam tak predpripravene, tak tam dodelavam 3D model pomoci vismachu.

Nebude to frezovaci stroj a tak kolega, co ten stroj bude pouzivat dal, tak si uz ted muze na tom ladit CAM a uz muze pripominkovat mou konfigutaci.

Jestli na to davaj dotace, tak bych k tomu dvojceti navlikl retrofit nejakeho pekneho strojku.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Odpovědět

Zpět na „CAM“