Prvotina CNC frézky-začátečník

jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

24. 9. 2023, 7:16

Ja by som siel radsej do aliexpresovych kopii hiwinu, je to zamenitelne s originalom. Ked sa strojcek osvedci, tak sa dosetri na origose a po zniceni cinancov sa to vymeni. Aj ked si myslim, ze ta cina vydrzi. Celu sadu ciny som kupil za cenu 4 origo vozikov.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

24. 9. 2023, 7:47

jean píše: 24. 9. 2023, 7:16 Ja by som siel radsej do aliexpresovych kopii hiwinu, je to zamenitelne s originalom. Ked sa strojcek osvedci, tak sa dosetri na origose a po zniceni cinancov sa to vymeni. Aj ked si myslim, ze ta cina vydrzi. Celu sadu ciny som kupil za cenu 4 origo vozikov.
Tohle smysl dává, jen pozor není to zaměnitelné ani s originálem ani mezi sebou.
Číňan prostě brousí rychle a nekoriguje stroje tak často, proto se vozíky pasují na kolejnice kuličkami. To co dojde je v pohodě, ale když dáš vozík na HIWIN kolejnici většinou jede hodně volně, někdy zase hrozně ztuha. Samo může to sedět, ale je to 50/50.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

24. 9. 2023, 8:12

Voziky hiwin sa pasuju s kolajnicou len v pripade najvyssej rady, bezna presnost sa neparuje. Ja som tie cinske kopie skusal zamenit, pasuju aj voziky aj kolajnice. Kolajnice su brusene nahrubo, tie su vacei problem. Voziky su celkom fajn
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

24. 9. 2023, 8:50

Ke zkušenostem se stavbou CNC začátečníky a s výběrem dodavatelů nejenom lineárů, lze něco dohledat ve vláknech níže.
viewtopic.php?t=24694
viewtopic.php?t=44680
viewtopic.php?t=44108
Alios
Příspěvky: 5
Registrován: 22. 9. 2023, 10:37

26. 9. 2023, 8:29

Zdar, díky za další porci odkazů. Ještě mě napadla jedna věc. Jelikož nemám v dílně stále ještě soustruh, vyplatí se dnes něco stavět, nebo mám koupit a vylepšit něco staršího, případně nového "číňana". Nebo je tu možnost postavit CNC soustruh, případně myslet při současné stavbě frézky na možné doplňky do budoucna - 4. a 5. osa. Co radíte? Mít sólo soustruh a frézku, nebo multimašinku - je to pro hobby a místa a peněz na rozdávání úplně není.
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

26. 9. 2023, 8:44

Starší sústruh bude za cenu číňana dospelý, ale netušíš stav. Ten vlastne nepoznáš ani pri Číne... Mám doma obe možnosti, starý sústruh je presnejší, ako nová čína, ale používam oba, číňana naháňam na miniveci, napr. trysky, lebo vie veľa otáčok. Ale problém je, ked to nejde spraviť na 1 upnutie. To som asi moc nepomohol, čo? :lol:
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

26. 9. 2023, 3:18

Všechny kolejnice a kuličkové šrouby asijské produkce jsou docela dobré, tedy přesnější a stabinější než tyče. Já bych šrouby koupil na Alíku a lineáry tady na foru. Motory už jenom se zpětnou vazbou (closed loop) 1,8 Nm + driver stojí cca 2000. Na Zko by se dal dát obyč krokáč. A teď to nejdůležitější, čím to budeš řídit. Pokud dáváš linux a angličtinu má smysl jít do Mesy pod linuxem. Ovšem musíš odladit linux cnc. Pokud jsi pohodlnější, tak nějaký komerční interpolátor. Překvapivě i velmi kvalitní zařízení jsou v cenové relaci toho linuxu, ale hoďku po instalaci už můžeš obrábět.(Gravos) Taky lze použít GRBL, ale to je spíš hračka a není to uživatelsky přívětivé. No a když už máš strojek, tak ještě vřeteno (vřetýnko) a pár nástrojů. Na závěr, čím to budeš krmit? Myslím CAD a hlavně CAM
Alios
Příspěvky: 5
Registrován: 22. 9. 2023, 10:37

5. 3. 2024, 6:29

Zdravím, trochu jsem to tady zazdil a stavbu musel odložit, ale nyní bych rád pokračoval. Má někdo typ na spolehlivé vřeteno, případně i krokové motory a další komponenty pro CNC řízení? Vyplatí se kupovat v Číně, nebo raději tuzemské obchody?

Rád bych zůstal u prvotního záměru hobby frézky, takže na dřevo a hliník, pracovní plochu bych zachoval okolo formátu A4. Na YT jsem našel ještě tato pěkná videa:
https://www.youtube.com/watch?v=KKnCoQ88pWw
https://www.youtube.com/shorts/vSailz6rf6s
Z toho patrno, že i malý strojek dokáže divy. Konstrukci ponechám tu z úvodu.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“