Směr otáčení FA2U

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Rambo007
Příspěvky: 189
Registrován: 9. 6. 2013, 7:56

11. 11. 2023, 1:54

Postupně zprovozňuji frézku, a i když to asi není podstatné, tak pro další souvislosti bych to potřeboval vědět. Jestliže zapnu vypínač doleva, tak vidím, že se ISO kužel točí ve směru hodinových ručiček nebo v protisměru? Díky za odpověď. P.S: Fotky jsou v náhledu otočeny o 90°, po rozkliknutí jsou správně.
Přílohy
20231109_165740.jpg
20231109_165750.jpg
Radek335
Příspěvky: 358
Registrován: 2. 2. 2017, 9:05
Bydliště: Hamry nad Sázavou

11. 11. 2023, 2:14

Ahoj,
viz. manuál stroje. Pokud jde o správný sled fází, tak po spuštění hlavní vypínače na stroji musí fungovat olejové čerpadlo mazání. V opačném případě jsou prohozený fáze.
Přílohy
IMG_2721.jpeg
StanozKe
Příspěvky: 46
Registrován: 5. 9. 2020, 10:35

11. 11. 2023, 2:36

Podľa manuálu sa pri pripojení skontroluje správny sled fáz tak že posuv stola doprava-doľava funguje správne pri naklopení páky posuvu doprava a doľava. Overíš to potom tak ako písal Radek335 že musí fungovať čerpadlo oleja v prevodovke.
Rambo007
Příspěvky: 189
Registrován: 9. 6. 2013, 7:56

11. 11. 2023, 7:03

Při převozu jsem odpojil jak stůl tak pochopitelně hlavní přívod. Takže i když se stůl pohybuje tak jak má, nemusí to ještě znamenat, že fáze do frézky jdou správně., protože jsem mohl prohodit oboje. Potom by se stůl pohyboval správně, ale mazací a chladící čerpadlo nikoliv. Zmínku o nefungování mazacího čerpadla v případě špatných fází jsem si všiml, ale nevím jestli je tím míněno, že nemaže nebo ani nevrčí. Vzhledem k tomu, v jakém stavu byla elektrika a co jsem tam musel všechno opravit ( skoro bych si troufnul tvrdit, že jsem již odborník na elektriku FA2U :-) ) tak jsem pro další myšlenkový posun potřeboval vědět tuto jednoduchou informaci. A logicky se nedá odvodit, protože tam výrobce mohl předpokládat pomocnou převodovku a nebo taky ne. A protože se s tím zatím seznamuji potřeboval bych tuto odpověď. Můžete mi prosím napsat někdo jednoduchou odpověď kam se točí tento ISO kužel bez pomocné převodovky?
Radek335
Příspěvky: 358
Registrován: 2. 2. 2017, 9:05
Bydliště: Hamry nad Sázavou

11. 11. 2023, 7:36

Popravdě asi úplně nechápu co tím myslíš ale už je večer, tak mi to třeba už nemyslí :mrgreen:
V případě špatného sledu fází čerpadlo mazání normálně vrčí ale protože se točí na opačnou stranu, tak přes kontrolní sklíčko mazání neprotíká olej.

Jsou pouze 3 podmínky určující sled fází:
1) olejové čerpadlo vrčí a kontrolním sklíčkem protíká olej
2) přepínačem navol směr otáčení vlevo (poloha 1.) a pusť vřeteno. Musí se otáčet vlevo.
3) při zapnutém vřeteni otáčející se vlevo pusť strojní posuv směr vlevo. Stůl se musí pohybovat doleva. To samé platí při pravých otáčkách a posuvu směr vpravo.

Pokud tyhle tři věci fungují, tak máš všechno dobře.
Rambo007
Příspěvky: 189
Registrován: 9. 6. 2013, 7:56

11. 11. 2023, 9:17

Radek335 píše: 11. 11. 2023, 7:36 Popravdě asi úplně nechápu co tím myslíš ale už je večer, tak mi to třeba už nemyslí :mrgreen:
V případě špatného sledu fází čerpadlo mazání normálně vrčí ale protože se točí na opačnou stranu, tak přes kontrolní sklíčko mazání neprotíká olej.

Jsou pouze 3 podmínky určující sled fází:
1) olejové čerpadlo vrčí a kontrolním sklíčkem protíká olej
2) přepínačem navol směr otáčení vlevo (poloha 1.) a pusť vřeteno. Musí se otáčet vlevo.
3) při zapnutém vřeteni otáčející se vlevo pusť strojní posuv směr vlevo. Stůl se musí pohybovat doleva. To samé platí při pravých otáčkách a posuvu směr vpravo.

Pokud tyhle tři věci fungují, tak máš všechno dobře.
Třeba za to nemůže večer, ale špatně formulovaná otázka :-)
1) olej mi přes sklíčko neproniká, což může být způsobeno jednak špatným směrem ( přehozenou fází) nebo čímkoliv jiným. Čerpadlo chladící kapaliny mi také vrčí a netlačí i když přehodím fáze.
2) Doleva myslíš skutečnost, že když se dívám na ISO kužel co jsem vyfotil, tak se točí proti směru hodinových ručiček? Toto je pro mne nejpodstatnější informace.
3) Mohl jsem fáze jak na vstupu, tak na motoru stolu, takže stůl se pohybuje správně, ale čerpadla se točí obráceně.

Potřebuji mít jistotu, že čerpadla se točí správně, a teprve potom zkoumat proč nedávají.
Radek335
Příspěvky: 358
Registrován: 2. 2. 2017, 9:05
Bydliště: Hamry nad Sázavou

12. 11. 2023, 9:34

Hele čerpadlo chlazení bych řešil až nakonec. Jestli je to až takhle rozhozený tak na to jdi postupně.

Směr otáčení olejovýho čerpadla takhle nezjistíš. Čerpadlo je zubový, takže bych ho vyndal a všechno vyčistil (může být ucpaný). Pak vypusť olej a vyčisti vnitřek (může tam být nános bordelu). Dej novej olej a zjisti správný směr otáčení. Zároveň budeš mít zprovozněný mazání, to je základ.
Směr otáčení vřetene říkáš dobře. Při navolených otáčkách vlevo se musí otáčet proti směru hodinových ručiček. Pokud máš vertikální (svislou) hlavu a chceš mít jistotu, tak hlavu nasaď a vyzkoušej.
No a na závěr zapoj strojní posuv stolu a vyzkoušej jestli se hýbe správným směrem viz. předchozí diskuze.
StanozKe
Příspěvky: 46
Registrován: 5. 9. 2020, 10:35

12. 11. 2023, 3:41

Rambo007 píše: 11. 11. 2023, 7:03Můžete mi prosím napsat někdo jednoduchou odpověď kam se točí tento ISO kužel bez pomocné převodovky?
Pôjdem zajtra pozrieť do garáže.
Mám síce nahodenú vertikálnu hlavu, ale pozriem na zadný koniec vretena.
Ja som elektrinu neprerábal, okrem toho že som pripojil napájanie na ovládacie napätie stykačov z 230V zásuvky a pripojil som 3 fázy na šmejdový čínsky 3kW menič a prehodil som v krabiciach motorov vinutia zo zapojenia 3x380V na 3x220V. Nemám totiž v garáži 3 fázy.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5242
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

12. 11. 2023, 3:54

Radek335 píše: 12. 11. 2023, 9:34 Hele čerpadlo chlazení bych řešil až nakonec. Jestli je to až takhle rozhozený tak na to jdi postupně.

Směr otáčení olejovýho čerpadla takhle nezjistíš. Čerpadlo je zubový, takže bych ho vyndal a všechno vyčistil (může být ucpaný). Pak vypusť olej a vyčisti vnitřek (může tam být nános bordelu). Dej novej olej a zjisti správný směr otáčení. Zároveň budeš mít zprovozněný mazání, to je základ.
Směr otáčení vřetene říkáš dobře. Při navolených otáčkách vlevo se musí otáčet proti směru hodinových ručiček. Pokud máš vertikální (svislou) hlavu a chceš mít jistotu, tak hlavu nasaď a vyzkoušej.
No a na závěr zapoj strojní posuv stolu a vyzkoušej jestli se hýbe správným směrem viz. předchozí diskuze.
Hlavně vyčistit nasávání pro čerpadlo, i když je ono v cajku, nasávání nebude :?
Já měl na avii nasávací košíček jako bys ho namočil do asfaltu :shock: a o zpětné kuličce s perkem nemluvě :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Radek335
Příspěvky: 358
Registrován: 2. 2. 2017, 9:05
Bydliště: Hamry nad Sázavou

12. 11. 2023, 6:17

Charon píše: 12. 11. 2023, 3:54 Hlavně vyčistit nasávání pro čerpadlo, i když je ono v cajku, nasávání nebude :?
Já měl na avii nasávací košíček jako bys ho namočil do asfaltu :shock: a o zpětné kuličce s perkem nemluvě :lol:
Tak to už je asi samozřejmost ale dobrý postřeh :!:
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5242
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

12. 11. 2023, 6:36

Ale mě, ja si to byl zkusit jak se točí moje fenka, to jede jinak...
Leve tlačítko, označené šipkou proti smeru hodinek, točí horizontál po směru a vertikál opačně, tj tak normálně frézuju. Jestli je to ok netuším, ale bylo to tak od zacatku, nikdo se v tom nehrabal a stul ma spravny smer, ma to druhý motor.
Jak to chodí vám?
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
StanozKe
Příspěvky: 46
Registrován: 5. 9. 2020, 10:35

12. 11. 2023, 8:01

StanozKe píše: 12. 11. 2023, 3:41
Rambo007 píše: 11. 11. 2023, 7:03Můžete mi prosím napsat někdo jednoduchou odpověď kam se točí tento ISO kužel bez pomocné převodovky?
Pôjdem zajtra pozrieť do garáže.
Charon píše: 12. 11. 2023, 6:36 Jak to chodí vám?
Teraz som bol pozrieť.
Hovoríme o horizontálnom vretene.
V polohe prepínača I. (podľa fotky v otázke) ide vreteno pri pohľade spredu (fotka 2) v smere hodinových ručičiek.
V polohe prepínača II. ide vreteno pri pohľade spredu tak že môžeš vŕtať obyčajným vrtákom do obrobku.

Som *minimálne* tretí majiteľ stroja a stroj má 70 rokov. Keď som sa hrabal v elektrike tak vyzerala že je ešte pôvodná.
StanozKe
Příspěvky: 46
Registrován: 5. 9. 2020, 10:35

13. 11. 2023, 12:17

Rambo007 píše: 11. 11. 2023, 9:17 1) olej mi přes sklíčko neproniká, což může být způsobeno jednak špatným směrem ( přehozenou fází) nebo čímkoliv jiným.
Ešte jeden postreh. Na mojom stroji keď som naplnil prevodovku olejom podľa návodu (olejoznak) tak oleja bolo málo a hladina bola pod nasávaním čerpadla. Musel som dať oleja asi o pol litra viac - nad úroveň ktorú ukazuje olejoznak.
EDIT: hladina bola tesne pod nasávaním.
Naposledy upravil(a) StanozKe dne 14. 11. 2023, 6:46, celkem upraveno 1 x.
qwer
Příspěvky: 1301
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

13. 11. 2023, 5:38

Sací koš musí byť dosť pod úrovňou hladiny, aby neprisával vzduch- čo je dobre počuteľné- čerpadlo má prerušované vyššie a nižšie tóny.
Ku tomu kontrolnému sklíčku vedie od čerpadla medená trubka, kľudne ju mohol niekto, kto sa hrabal v prevodovke posunúť, a olej strieka vedľa sklíčka. Sklíčko sa dá vyšrobovať a pozrieť či tam tá trubka je, mne išlo celkom ľahko, no pre istotu som mal prichystané náhradné.
040.JPG
042.JPG
Rambo007
Příspěvky: 189
Registrován: 9. 6. 2013, 7:56

16. 11. 2023, 9:04

A ještě jedna žádost o vysvětlení. Ve stole je také nádrž na olej. Kdyby byl stůl mazán z centrálního mazání, tak tam není potřeba ta nádrž. Na druhou stranu ve stole není žádné čerpadlo, které by bylo napájeno. Mám to chápat tak, že čerpadlo oleje ve stole je poháněno jenom mechanicky při posunu stolu?
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“