Stavba CO2 laseru

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

13. 11. 2023, 12:01

Ve vedlejším vlákně o CO2 trubce jsem se zmínil o stavbě nového laseru. Na první pohled je to absurdní počin, neb ceny a doprava čínských COček jsou fakt nízko a stavba je opravdu hodně, ale fakt hodně práce. Když jsem byl u Luboše v dílně, uviděl jsem tam bednu od laseru.
laser.jpg
laser_logo.jpg
lase_bok.jpg
Rozměry jsou cca 900x500x500 mm a ta "prdelka" vzadu má 170x300mm. Prohlídka mě nadchnula a už jsem si mašinku vezl do dílny. K naložení byli potřeba 3 chlapi, neb americký soudruh použil 1,5 mm plech se spoustou výstuh a tedy výsledná tuhost mašiny je suprová.
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

14. 11. 2023, 9:18

Mechanika je postavená na krokových motorech, což mi maximálně vyhovovalo. Amík nad konstrukcí laseru dost přemýšlel. Třeba odsávání smradíků má udělané excelentně, pracovní část je samostatná a elektronika s trubkou je s ní propojená pouze 8mm dírkou. :D
Ovšem tím ty pozitivní věci končí. Řídící systém byl nepoužitelný, protože řídil kovovou trubku. Nakonec jsem zvolil jako náhradu Leetro MPC6525. S Leetrem jsem pracoval už dříve a přišlo mi oproti Ruidě lepší. Ovšem hlavní důvod je tlačítkový panel.
Panel ovládání
Panel ovládání
Protože původní ovládání bylo podélné 300x70mm přizpůsobené montážním prostorům, musel jsem přistoupit k modifikaci. Nejdříve jsem demontoval originál a vše rozkreslil. Představa, že si objednám novou samolepící klávesnici byla sice reálná, ale cenovka 1 kusu byla skoro 10k korun.
Tedy totální demontáž, vymyslet nové propojení komponent, udělat plošňák a na něj nějakej pěknej xicht.
3mm tlustej železnej panel bylo neštěstí
3mm tlustej železnej panel bylo neštěstí
Cca 4 verze xichtu i s dírkou pro měřák
Cca 4 verze xichtu i s dírkou pro měřák
Pak usadit jednotlivá tlačítka
Pak usadit jednotlivá tlačítka
displ_02.jpg (43.58 KiB) Zobrazeno 3181 x
Takhle se to povedlo
Takhle se to povedlo
Pod displejem není místo a tak jsem řízení přidělal do krabičky na dno skříně.
Řízení
Řízení
Z fotky jsou nádherně vidět výztuhy z 2mm tlustého železného plechu. V této chvíli je celá klávesnice kompletně funkční. Nevím jesli nezměnit barvy tlašítek START a STOP, přijdou mi tak trochu křiklavé.
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

22. 11. 2023, 9:40

Asi poslední post. Mechanika chodí. Všechny "udělátka" na úpravy signálů se povedly na první dobrou, při zapnutí nic neshořelo.
Takhle tedy vypadá finální displej i s mA metrem do 40mA.
displej.jpg
Zadní část pro elektroniku a trubku je pekelně malá. V rámci úspor místa jsem všechny kabely natahal hliníkovým jeklem, na které drží trubka. 40 a 50W se vejde dovnitř, případná 60-80W už bude mít vystouplou "prdelku". Je s tím ale počítáno, držáky jsou na 60mm trubku, tedy až do 60W. Je tam místo i na trubky o průměru 80 mm.
laser_trubka.jpg
laser_trubka1.jpg
Tak skoro finální zapojení, VN je OK, řízení zdroje také. Chlazení trubky vč. hlídače průtoku se docela povedlo. Tady je spousta dílů tisknutejch. Nakonec jsem přidal i vypínač dveřních kontaktů, abych mohl v klidu nastavovat.
laser_trubka_osaz.jpg
laser_trubka_osaz1.jpg
Teď už zbývá propojit hadičku na vzduch a udělat poslední "zatáčku" na paprsek. Držák 45° zrcátka mám hotový, ale ještě uvažuji že tam vnořím červený bod pomocí infrazrcátka. To by mělo být do konce listopadu hotové. Potom už jenom vytvořit místo v dílně. :x :x , to bude masakr a na závěr seřídit. Na to se těším. Chladit budu vodou z 20l nerezového hrnce + čerpadýlko a samozřejmě teploměr s alarmem. Příště na závěr už jenom video z prvního kouříku.
Onder
Příspěvky: 123
Registrován: 6. 4. 2021, 2:14

22. 11. 2023, 5:35

ten pohybový mechanismus je přes kuličkové šrouby?
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

22. 11. 2023, 9:48

Není, je to přes řemínky.
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

26. 11. 2023, 7:34

Tak poslední díleček a to 90° zatáčka paprsku do laseru. Čínský kluci první zrcátko přidělají na tyčku a výšku i úhel nastavují otočením příruby. Já to nakonec udělal úplně jinak. Základem je poslední díl čínské optiky, tedy vozík ale bez čočky a ofuku. A je namontovaný "obráceně". Výhodou je, že 90° úhel je garantován mechanicky konstrukcí (stejně jako u původní kovové trubky). Celé nastavování optické cesty je pouze tím prvním zrcátkem a polohou trubky. Jinak celá zbylá optika je bez nastavování !!!
las_prvni_zrc.jpg
Stavitelná příruba na vstupu se dá využít na držák infra zrcátka a červeného laseru na vnořený bod.
las_detail.jpg
Tímto bych prohlásil konstrukci laseru za hotovou. Nutno říct, že americkej soudruh u konstrukce laseru fakt pracoval hlavou a preciznost je ohromující. Můj první čínskej laser byl konstrukcí alespoň trochu podobnej, ale všechny další ostatní byly už jenom o dost horší. A to jsem měl i vyhlášené Numco. Asi to bude jako s virama, každou další replikací je jiný a jiný. U čínskejch laserů bohužel horší a horší. Třeba ne kvalitou, ale provedením. Třeba Acctek používá na skříň 1,2mm plech a Vevor už jenom 0,8mm.
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

3. 12. 2023, 10:32

Už poslední dodateček. Protože americký soudruh používá pro air assist dvě slabší hadičky vedle sebe (asi kvůli odporu při ohybu) , tak jsem udělal "množítko".
kostička je 12x12x15mm
kostička je 12x12x15mm
laser_dily.jpg (50.82 KiB) Zobrazeno 2384 x
zaletováno
zaletováno
laser_sestava.jpg (50.01 KiB) Zobrazeno 2384 x
kostka ve stroji
kostka ve stroji
Vstupní hadička je 6x0,7 a ty dvě výstupní 6x1,5.
Poslední fíčurka jsou šipky na teplou a studenou vodu. Překvapivě, pokud směr vody otočíte, sníží se životnost trubky cca na třetinu. :| Takže bacha.
klasický 4- tisk, tryska 0,5 a vrstva 0,3
klasický 4- tisk, tryska 0,5 a vrstva 0,3
Poslední akce příprava prostoru. Dost jsem nad tím laboroval a nakonec toto umístění vypadá nejlépe. Laser bude od záclony po lištu na stěně.
Před
Před
Po
Po
Tiskárnu nemám zatím kam dát a tak do oživení laseru zůstane tady.
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

3. 12. 2023, 9:06

lubbez píše: 3. 12. 2023, 10:32 Poslední fíčurka jsou šipky na teplou a studenou vodu. Překvapivě, pokud směr vody otočíte, sníží se životnost trubky cca na třetinu. :| Takže bacha.
Ahoj,
so záujmom som prečítal toto vlákno. Blahoželám, máš to pekné. Zaujala ma vetička o smere prúdenia vody. Mohol by si ešte pre laserových amatérov dať nejakú indíciu, odkiaľ kam má voda v trubke prúdiť?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

4. 12. 2023, 8:08

Studená voda jde nejdříve k elektrodě s vysokým napětím (anoda). Předpokládám že se tam vyvíjí větší teplo, neb zrcátko odráží stále všechny elektrony bez výjimky. Nějak vědecky to vysvětlit nemůžu, nemám na to vzdělání a vědomosti . Ovšem prakticky to mám vyzkoušené u kolegy. Řeže dřevo (překližku) a papír a docela hodně. 60W trubka mu vydržela 2 roky, pak koupil novou a 7 měsíců a další nová 6 měsíců. Tak jsme laborovali co s tím a objevil jsem "upgrade hadic" a obrácený směr průtoku vody. Po přehození hadic už jede víc ja rok a zatím problém není.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2574
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

4. 12. 2023, 9:44

lubbez píše: 4. 12. 2023, 8:08 Studená voda jde nejdříve k elektrodě s vysokým napětím (anoda). Předpokládám že se tam vyvíjí větší teplo, neb zrcátko odráží stále všechny elektrony bez výjimky. Nějak vědecky to vysvětlit nemůžu, nemám na to vzdělání a vědomosti . Ovšem prakticky to mám vyzkoušené u kolegy. Řeže dřevo (překližku) a papír a docela hodně. 60W trubka mu vydržela 2 roky, pak koupil novou a 7 měsíců a další nová 6 měsíců. Tak jsme laborovali co s tím a objevil jsem "upgrade hadic" a obrácený směr průtoku vody. Po přehození hadic už jede víc ja rok a zatím problém není.
Jedine, co mne napadlo, je tzv. protiproudé chlazení.

Netece ta voda tim chlazenym zarizenim 2x, jednou tam a podruhe "proti sobe"?
Tim by se zvysovala ucinnost celkoveho chlazeni, resp. ohrivani chladiciho media (voda) tim zdrojem tepla (laser trubice).
Gradient teplotniho rozdilu mezi zdrojem a chladicim mediem apod ...

Ostatne i jednosmernem chlazeni (si myslim :-) ) hraje roli, jestli zacinas chladit na horkem nebo studenem konci.

Jen hypoteza ...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

20. 12. 2023, 9:19

No a závěrečná. :D
Laser funguje. I při tom, jak je to jednoduché zařízení a jakou jsem měl výbornou mechaniku na základ, tak to bylo fakt složité. Jistě, nebýt cílem cesta, ale funkční laser, byla by to práce tak na týden a cenovka do 40 000 tisíc. Tedy skoro ty samé prachy jako low endový laser od Vevorů. Krom toho mašina lze osadit i trubkama do 80W.
Protože jsem si chtěl hrát a nebyl jsem omezený časem, zvolil jsem kompletní nenásilnou implementaci do skříně a tím i tedy úplnou rekonstrukci ovládací jednotky. Jak jsem již psal, největším nepřítelem byl prostor. To jsem nakonec vyřešil, ale dnes bych to udělal ještě o lépe. :mrgreen: (Luboš má ještě jednu mechaniku)

Samotné oživení bylo překvapivě snadné, byť jsem kompletní zapojení dělal bez schematu, ale laser je jednoduchý. Chybu jsem seknul jednu, dva ventilátory 12V jsem zapojil paralelně na 24V. Tedy foukaly hlasitě. Jeden z nich drnčel a tak jsem ho musel vyměnit a pak správně zapojit do série. Pak jsem ještě musel vyměnit zdroj 24V na 5A verzi a to bylo vše.
Naprosto tichý chod
Naprosto tichý chod
Nastavení a seřízení optiky, různé rychlosti, komunikace s PC a další srandy mi zabraly celý den, ale je vše hotové. Teď dodělávám odsávání, pak přesunu na finální místo a poslední akce bude nastavit SW konstatnty geometrie a přesnosti stroje.
odsavani.jpg
Přechodka mezi trubkou a kolenem
Přechodka mezi trubkou a kolenem
Přes to, že je Leetro starší než Ruida (nebo snad právě proto) jsou výsledky práce lepší, skoro srovnatelné s mainstreovými mašinami. Ovládání a nastavení parametrů je ale složitější a né moc uživatelsky přívětivé.

Tím bych seriálek o laseru zakončil a přeji pěkné Vánoce.
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

5. 1. 2024, 8:33

Zkusil jsem první řezání. I těch několik kousků vyrobilo v aťáku hroznej smrad.
3mm bříza
3mm bříza
Tedy musím dodělat odsávání. Krom toho jsem ještě upravoval řezací hlavu s čočkou. Měla by být 50mm, ale vypadá to spíš na 63mm ohnisko. Je ale pěkně popálená a tak jsem objednal novou s ohniskem 76mm, které je na řezání materiálu lepší. Laser už bydlí na svém místě, až na kousek ohebné trubky je i hotové odsávání. Na chlazení mám 30l nerezovou nádobu z předchozího laseru. Systémová nastavení jsou komplet a teď už jenom ta čočka a seřídit mechaniku.
Tak tady bude laser bydlet
Tak tady bude laser bydlet
Odpadní trubky to jistí
Odpadní trubky to jistí
Tady chybí ten kousek
Tady chybí ten kousek
Celkový pohled
Celkový pohled
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

6. 1. 2024, 3:58

ahoj
zaujal mně ten filtr, je to ta poslední fotka kde máš tak nádherně upevněnou tu zásuvkovou lištu na stěně u radiátoru :D :D :D
dával jsi do toho filtrační textilii, nebo jak to máš řešené?
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

6. 1. 2024, 9:40

Filtr má dvě části. Je to rozdělené přepážkou cca na úrovni těch dvou modrejch plechů a ta jde 5 cm nade dno. Tam ocelový rošt z 1,5mm drátů s oky 30x30mm. Ta vstupní část je prakticky plná filtračního rouna. Vršek opět zablokovanej roštem kvůli pohybu. V té zadní části je kazeta udělaná z jemného 1x1mm pletiva na rozměr té díry a s výškou 7 cm. Je plná pelet aktivního uhlí a musí být plná !!! Pokud je tam volné místo, tak se pelety o sebe šudlají a ve výfuku je černý prach. Nad tím už mám jen docela silný odtahový ventilátor. Velice důležité je aby vzuch šel přes uhlí odspodu, pokud je to obráceně peletky se slisují k sobě a má to výrazně horší průchodnost.Protože mám ateliér v přízemí bytového domu, neexistuje aby to nějak smrdělo nebo čoudilo. Rouno měním cca 3x - 4x ročně podle množství práce a aktivní uhlí jednou za cca rok a půl. Kupuji pytel pelet 10 kilo a tak to mám na tři náplně. Jo a rouna jsem koupil celou roli a tu mám nadosmrti. :lol: Jinak někde jsem tu měl podrobný popis stavby, ale neumím to najít.

edit. Toto je třetí verze filtru a k co2 laseru vyhovuje na 100 procent. Na fiber je to zbytečné.
A ta prodlužka? Mám vyhlášku 50 par. 8, tedy je vše OK :lol:
TomasNev
Příspěvky: 53
Registrován: 9. 4. 2013, 4:27
Bydliště: Šumperk

11. 1. 2024, 8:59

Ahoj. Psal jsi, že má amík dobře vyřešené odsávání. Jak to ve stroji vypadá? Já mám v práci něco jako Vevor 7050. Má to ten veliký odtahový krám (klasická čína) a smrdí mi to v dílně, ikdyž mám velký komín.
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“