Frézování nádob z ocelového válce – dotaz na obvyklou cenu

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Odpovědět
honzah
Příspěvky: 3
Registrován: 13. 9. 2023, 3:52

23. 11. 2023, 5:12

Vážení pánové (případně dámy),

Předesílám, že jsem laik, a že momentálně hledám jen obecné informace, prozatím nepoptávám zakázku (případná realizace by byla až v příštím roce). Mám dotazy ke 2 výrobkům

1) Možná budu potřebovat vyrobit nádoby z oceli 304, přikládám obrázek.

Nádoby by měly kruhový půdorys cca 10 cm průměr a výška buď cca 10, nebo cca 5 cm. Jsou určené pro mlýn na sedimentární vzorky – přístroj s vysokými odstředivými silami – a tak bychom to radši asi nechali vyfrézovat z jednoho kusu oceli než něco svařovat. K nádobám by bylo i víčko (viz obrázek). Některé nádoby by obsahovaly jen jeden prostor, některé by jich ale obsahovaly více (opět viz obrázek). Na obrázku je vždy svislý řez nádobou a pod ním pohled ze shora, kde je naznačeno, zda je v nádobě vyfrézovaný jeden prostor, nebo jich je víc (ponecháno bílou barvou). Potřebovali bychom každou verzi v 4, nebo 8 kusech. V detailech by se finální výroba mohla lišit (zaoblené vnitřní dno?), ale v hrubých obrysech by to vypadalo takto. Pak ještě dotaz: bylo by možné do toho ještě vyrazit (vygravírovat apod.) čísla těch jednotlivých komor v nádobě (na obrázku jde o čísla kurzívou).
nadoby_ocel_304.png

2) Truhlíky z nerezového plechu

Šlo by o obyčejné truhlíky ve tvaru hranolu 10*10*60 cm z naohýbaného nerezového plechu – jedna dlouhá strana prázdná a ve dně naproti vyraženo několik menších děr. Sílu plechu nevím přesně, nic tlustého, určitě do 1 mm. Počet truhlíků 50 kusů.


Moje dotazy k oběma výrobkům:
- Lze něco takového udělat (snad ano)?
- Lze něco takového udělat v takto nízkých počtech?
- Jaký je přibližný cenový odhad za takovou práci a za potřebný materiál? Jak se asi ceny za takovou práci v oboru pohybují. Jsem laik, nemám vůbec představu… Prostě mě zajímá, jaká je obvyklá cena.

díky,

honza
atlan
Příspěvky: 3347
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

23. 11. 2023, 9:11

Nevidim dovod reco by to nemohla byt rura z privarenym dnom vrchom a malymi rurkami v nutri. V dobe lasera napresno vypalene poskladane.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

23. 11. 2023, 10:57

Vyrobitelné to je. Ty truhlíky asi úplně bez potíží, tam bude spíš potřeba je blíž popsat (co horní hrana - ostrá nebo nějak lemovaná (přehnutá), jak budou držet pohromadě, stačí-li třeba bodově svařit nebo jestli musí být svary vodotěsné nebo jestli to stačí jen tak poskládat), to všechno bude mít vliv na cenu, ale neviděl bych to jako něco hrozného. Na počtu a tvaru děr skoro nezáleží, laseru je to fuk. Počítej orientačně třeba korunu na centimetr řezu plus třeba jeden až dva tisíce za čtvereční metr plechu (podle jakosti).

Ty válce jak píšeš se vyrobit dají, gravírování laserem je vcelku drobnost. Ale jak psal atlan, kdyby se to dalo poskládat z trubek a výpalků, budeš místo na několika tisících za kus třeba na tisícovce nebo když to hodně zjednodušíš tak i míň. Ale tam je nutné znát tu mechanickou pevnost (otáčky), vyvážení, přesnost, jestli se to smí trochu zkroutit atd. To všechno bude hrát velkou roli.

Ceny jsem jen tak po paměti plácnul, já to vyrábět nebudu, nejsem na to zařízený, ale už jsem si nechal různé podobné věci dělat :D
Aleš Procháska
honzah
Příspěvky: 3
Registrován: 13. 9. 2023, 3:52

25. 11. 2023, 6:04

Děkuji moc za reakce!

K truhlíkům: jsou určené na odběr vzorků z půdního profilu zatlačením / zatlučením (třeba gumovou palicí) do stěny profilu. Tedy, hrany ostré, design jednoduchý, vodotěsnost svarů asi netřeba, spíš, "aby to drželo".

A ty nádoby: ty přístroje dosahují velkých zrychlení a odstředivých sil (klidně 30 g), kdyžtak si vygooglete "planetary ball mill" pro představu. Tedy, nároky na to, aby se to mělo nějakou tuhost, nehýbalo se to a bylo to vyvážené, jsou velké. Z mého laického pohledu je tedy na výrobu jednodušší to vyfrézovat, kde je (asi?) přesnost vyšší, než když se to skládá a svařuje z víc kusů. My ty nádoby potřebujeme i na to, abychom se s tím naučili a zjistili, co a jak nám vyhovuje, a na takové hraní jsou ty originální příšerně drahé (klidně desítky tisíc za kus...) Pokud by tedy byla cena za kus v jednotkách tisíc, tak pro mě asi pořád dobré. Zvlášť pokud by přinesla i vyšší jistotu ve věci té tuhosti a přesnosti (opět: z mé strany laický pohled, že to frézování to zaručí spíš).

Každopádně uvítám ještě další názory, náhledy na věc apod.

Díky moc,

honza
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 11. 2023, 6:12

To frezovani bude v desitkach tisic. Leda by byl nekdo hodne hodnej. Za par tisic tady bude jen material.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Tom Dvk
Příspěvky: 411
Registrován: 24. 7. 2018, 1:08

25. 11. 2023, 6:36

Ty kaléšky jsou ideální práce na klasiku soustruh s lícní deskou, zvlášť když se bavíme v centimetrech, a popisy vygravírovat na pantografu, klidně 2mm hluboko, ty nesmete ani vichřice. :wink: Cena za materiál je daná, za práci dle regionu. :D
atlan
Příspěvky: 3347
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

25. 11. 2023, 7:32

Urcite :D , ale musis tu k tomu doviest toho pakinstanca z youtube
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

25. 11. 2023, 7:44

Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 763
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

25. 11. 2023, 8:25

Zdravim,
S mletim hliny mam trochu zkusenosti. Do tech komurek budes vkladat kulicky, ktere ten vzorek roztriskaji na prach. Je to tak? Jestli jo, tak komurka nesmi mit rohy. Vnitrek musi vypadat jak u kapsle z kindrvajca. Proste zadny radius nesmi byt mensi nez radius koule co se do toho da. Jinak se ti to do kouta namlati a je to na nic.

Proto je hlavni otazka: to cos nakreslil je drzak kapsli, nebo uz to slouzi kako kapsle? Pokud by to byla uz samotna kapsle, tak bych s tim delat nechtel. Vzorek nenasypes a nevyndas aniz bys jej kontaminoval vedlejsim. Pokud to chces udelat fakt dobre, koupil bych origo drahe kapsle napr pro mlynky Retsch a pro ne pak vymyslel drzak.

Z ceho jsou kapsle u toho Retsche nevim, ale rezavi. Kdyz se myji mezi vzorky, musi se utrit do sucha a vyfenovat.

Vzhledem k vaze a cene bych delal pouzdro na kapsle plastove nebo dural. Navic pouzdro muzou byt jen dve cela se zafrezovanymi otvory,stejne se to v te masine sevre nejakou sverkou proti sobe. Ne?
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

26. 11. 2023, 12:22

Jestli to dobře chápu, tak ty otáčky ani síly nejsou tak hrozné, to nebude muset být z jednoho kusu. Ani přesnost není kritická, ani požadavky na vyvážení, řekl bych, že se to dá hodně zjednodušit. Je to tak, že se tam vlastně jenom tak rachtá s kuličkami? Třeba se pletu, výkres řekne víc, zkus sem hodit výkres celku, včetně způsobu provozu, otáček, velikosti vsázky, koulí a tak, určitě něco dáme dohromady :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Dratenik
Příspěvky: 411
Registrován: 29. 10. 2013, 8:18
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

26. 11. 2023, 11:51

Pošlu kontakt na zákazníka, upravoval jsem pro něj nerezové kanystry ... mohlo by se to hodit. Vypadá to dosti podobně. Něco jsem na tom doobráběl, svaření a stočení měl někde jinde, ale pěkné.
Posílám SZ, snad se bude hodit.
CNC: frézování 4-osy, Heidenhain iTNC530, soustruhy Heidenhain 4110, Fanuc Oi TC, 3x drátové řezačky, až Z+400, (+9let praxe)
CAD/CAM: SolidWorks 2015, HSMWorks 2016, MasterCam X5, X6, Kovoprog
honzah
Příspěvky: 3
Registrován: 13. 9. 2023, 3:52

2. 12. 2023, 7:08

Díky moc!

info o ceně - kdyby to byly desítky tisíc, tak už asi má smysl uvažovat o koupi originálu, ale uvidím, kam tahle cesta (cenová) povede.

zverodoktor: ano, je to toto, sice jiný výrobce, ale ono to vlastně od všech vypadá podobně, protože na tom není moc co vymýšlet...

MR MR: díky za cenné info ze zkušeností. S zaoblenými rohy jsem počítal pro detailní zadání, kdybychom do toho nakonec fakt šli, nicméně ty info kolem jsou dost cenné. Taky mě cestou napadlo, jak bychom to dostávali z těch víc komor najednou... Takže, asi budu přemýšlet o změně: nechat si udělat jen ty malé komůrky a nádoba (teď už spíš držák) by pak asi klidně mohla být i svařená. Info o reznutí je zajímavé v ne dobrém kontextu. Většina výrobců píše o nerezu 304 (vedle toho ještě achát, karbid wolframu, nebo zirkonoxid). Každopádně velký vykřičník!

prochaska: no, rachotí tam, ale jestli to může být simple, nevím. Ve instruktážních videích to upevňují docela dost (uvnitř se to navíc může zahřát, tak i aby to nebuchlo...). ta hlavní plošina většinou rotuje ve stovkách RPM, ty jednotlivé nádoby pak protisměrně taky stovky, ale klidně i přes tisíc (viděl jsem i 1500 RPM).

Dráteník: díky za kontakt.

Popřemýšlím teď o variantách postupu a zase se ozvu.

Zdravím

honza
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

2. 12. 2023, 10:30

honzah píše: 2. 12. 2023, 7:08 prochaska: no, rachotí tam, ale jestli to může být simple, nevím. Ve instruktážních videích to upevňují docela dost (uvnitř se to navíc může zahřát, tak i aby to nebuchlo...). ta hlavní plošina většinou rotuje ve stovkách RPM, ty jednotlivé nádoby pak protisměrně taky stovky, ale klidně i přes tisíc (viděl jsem i 1500 RPM).
No však, 1000 otáček je jak nic co se týká pevnosti (prostou odstředivou silou). Asi trochu sofistikovanější bude vyvážení, co jsem se podíval na jakési video tak tam jen zhruba přidávali nějaká protizávaží. Zřejmě tam bude nějaký mechanismus odpružené osy která si sama najde střed otáčení (stejný princip jako automatická pračka při ždímání). Jestli dobře chápu ten princip, tak je to vlastně normální kulový mlýn, jenom umístěný do odstředivky. Co se týká upevňování, tak kdybych tohle vyráběl, tak tam taky dám mohutné šrouby abych měl pocit, že jsem si ty peníze zasloužil :D
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“