Box na filament

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1189
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

17. 1. 2024, 6:31

Tak zase tieto boxy sú oveľa lepšie ako nejaké vytlačené. Aj paktičnosť a trvanlivosť bude lepšia. Ešte keď si doplní každý box o vlhkomer tak to bude paráda.
t256
Příspěvky: 2835
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

17. 1. 2024, 7:14

No, jeden z duvodu proc jsem si tiskarnu stavil byl, ze si vytisknu veci presne takove jak potrebuju a jake budou vyhovovat danemu ucelu a nebudu tak muset pouzivat a slozite se snazit s vetsim ci mensim uspechem priohybat to co koupim v obchode :-)
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2574
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

17. 1. 2024, 10:22

Pokud je cilem tisku jen vytisknout box na miru, proc ne.

Ale pokud je cilem paronepropustny box (a tak to chapu v kontextu teto diskuse), pak bych se bez dodatecne upravy vytisku na to vubec nespolehal.
Tisknul jsem si kompletni lodni trup (z ABS - kvuli spojovani jednotlivych casti jednoduchym/dostupnym/levnym lepenim) a vubec nebyl vodonepropustny.
Steny trupu byly tluste cca 2-3 mm, cca 20-25% infill.
Voda po dostatecne dlouhe dobe (vyssi jednotky minut) prosakovala.
Vyssi infill (i 100%) by to zrejme vubec nevyresil, nepocitaje ubytek vztlaku pri vzrustajici hmotnosti pri stejne velikosti trupu :lol:.
Takze nakonec jsem to vyresil oboustrannym naterem ABS rozpusteneho v toluenu (pomaleji se odparuje na rozdil od acetonu).
A to slo jen o vodonepropustnost, ne paronepropustnost - viz princip GoreTexu a apod.

Takze bys u kazdeho boxu (asi nezalezi na materialu filamentu) jeste dodatecne necim jeho steny znepropustnoval?
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1189
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

17. 1. 2024, 11:43

Da sa to vyriešiť jednoducho. Cievku filamentu vloží do mokroténového sáčku. Ten potom vloží do hrubostenneho sáčku. To sa dá do podtlakového sáčku a potom sa odsaje vzduch a pre istotu sa to dá do gumeného sáčku. Cele sa to potom vloží do vytlačeného boxu a ten sa umiestni do mrazaku. Jednoduché… :)
t256
Příspěvky: 2835
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

17. 1. 2024, 11:59

Ono zalezi jak to tisknes, ja jsem delal takovy zasobnik podivneho tvaru na vodu z PETG kde je sila steny asi 2.5 nebo 3mm. Tisknul jsem to tak, ze jsem dal 1 perimetr a vypln plnou krizem krazem nebo jak to nazvat. Puvodne to melo fungovat tak, ze se tam vzdycky naleje voda a pak to pojede dokud nedojde. Ale po case jsem zjistil ze tam chlapi pridelali hadicku a nechavaji vodu pustenou porad, takze je to v dobe chodu stroje stale pod tlakem a nikde nic netece. Pri vypnuti stroje se voda odpojuje elektroventilem, takze to bez dozoru pod tlakem neni, to bych neriskoval. Ale pri provozu to nikde neunika a jede to takhle uz nejaky rok. Jaky je tlak ve vodovodu netusim, ale mame to nastavene na spis mensi nez je bezne.

U tech civek mam v planu dovnitr hodit sacek silikagelu a samozrejme gumove tesneni. Civky normalne skladuju ve vzduchotesne skrini pod tiskarnou s par kily silikagelu, ale planuju tyhle boxy vytisknout tak, aby se daly jednoduse pricvaknout na tiskarnu a byly by tam civky ze kterych zrovna tisknu. Takze bych jich zas nepotreboval nejake vekle mnozstvi a vypadalo by to urcite lip nez pixly na rejzi.
Uživatelský avatar
LSoft
Příspěvky: 278
Registrován: 17. 10. 2019, 8:27
Bydliště: Vysočina

17. 1. 2024, 12:19

No pro mě je podstatné, že to funguje, a je mi jedno, jestli je to určené na rejži nebo na jaderný odpad.
Třeba todlencto už je totální overkill pro nadšence, co si tisknou i držák na použité lístky z MHD. Ale já nehodlám trávit mládí a peníze tiskem příslušenství. Jakože ten box na filament je vizuálně a designově pecka, to je celkem bez diskuse, ale když se člověk potřebuje podívat kolik mu na špulce zbývá filamentu, tak ten megaultrahyperbox musí otevřít a vpustí si tam zase další vlhkost :D
Viděl jsem i "must have" příslušenství, třeba tady ten "poop bucket", jehož tisk trvá kdoví jak dlouho a spotřebuje kdovíkolik filamentu. Vyřešil jsem to lepenkovou krabičkou postavenou za tiskárnou, která stejně není zepředu vidět, hotové jsem to měl za 30 sekund a nestálo mě to ani korunu.
Uživatelský avatar
LSoft
Příspěvky: 278
Registrován: 17. 10. 2019, 8:27
Bydliště: Vysočina

20. 1. 2024, 4:58

Tak nakonec takhle:
Miniature 2.jpg
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6946
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

20. 1. 2024, 6:53

super vypadá to dobře a máš to i hezky natočený .
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“