Hlava pre automatickú výmenu nástroja

kalin.oleg
Příspěvky: 313
Registrován: 15. 7. 2006, 5:37
Kontaktovat uživatele:

28. 5. 2007, 11:34

Zdravím,

neviem, či som toto vlákno zaradil správne, admin to potom presunie, ak nie.
Snažťím sa nejakým spôsobom poskladať môju prvú cnc frézu a napadlo mi, že by nebolo na škodu mať tam automatickú výmenu nástroja. Môj problém je ten, že nemám ani šajnu, ako sa taký nástroj uchytáva. Prosím miestnych odborníkov, aby mi poradili, čo potrebujem na to, ayb to šlo riešiť. nejaké katal´gy som videl, ale tie normy a technické popisy mi zatiaľ nič nepovedali. Ako vreteno som doteraz uvažoval, že použijem klasickú hornú frézu. Dá sa nejakým spôsobom uporaviť toto vreteno?
Počas práce s CNC možno fajčiť...
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

31. 5. 2007, 10:21

Systému na výměnu nástroju na frézce je několik nejrozšířenější je asi kleština ovladaná pneu. válcem či elektromagneticky záleží i na velikosti kuželu a hmotnosti nástroju
kalin.oleg
Příspěvky: 313
Registrován: 15. 7. 2006, 5:37
Kontaktovat uživatele:

31. 5. 2007, 10:40

Vďaka za reakciu.
Myslím, že svoj problém som nepopísal dostatočne presne.
Mám v pláne použiť ako vreteno podobnú freézu, ako na obrázku. Je možné na takéto vreteno nejakým spôsobom aplikovať hlavu pre výmenu nástroja?

Obrázek
Počas práce s CNC možno fajčiť...
Mambo
Příspěvky: 315
Registrován: 5. 4. 2007, 5:38
Bydliště: Turnov/Liberec

1. 6. 2007, 1:02

Ona to nebude jednoducha zalezitost. Kdyz si vemete ze to upnuti musi ten nastroj presne zachytit, udrzet a pak jednoduse pustit a neco takovyho pridat na tu frezku ... . Asi taky zalezi dost zalezi na velikosti nastroju neco jineho bude upinat male frezy a neco jineho zase velke mrchy.
kalin.oleg
Příspěvky: 313
Registrován: 15. 7. 2006, 5:37
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2007, 5:52

Ak by to šlo, chcel by som upínať nástroje so stopkou do 8mm (taká je tam klieština teraz) a vačší priemer nástroja tiež nepredpokladám. Ja len neviem, čo mám použiť (akú hlavu, či klieštinu), nenašiel som o tom žiadne relevantné texty nikde.
Počas práce s CNC možno fajčiť...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22408
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2007, 6:22

myslim ze automaticka vymena nastroje patri spis na profi masiny
s timhle vretenem to moc profi nebude
zkuste zauvazovat nad vlastni konstrukci vretene + nejaky bezny
diky vlastni konstrukci pak mate moznost vymyslet nejake automaticke upinani
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

1. 6. 2007, 7:31

vubec si to nedokazu predstavit :-O

navic, je to tak nutne? predpokladate, ze cas jedn. operaci bude kratky a bude nutna bleskova vymena nastroju?

Profesionalove: jak to vubec po vymene nastroje najizdi na material....je tam nejaka sonda? nebo snad musi byt nastroje "nakalibrovany". (jen upresnim, ze jsem profi masinu v zivote nevidel)
Prichy
kalin.oleg
Příspěvky: 313
Registrován: 15. 7. 2006, 5:37
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2007, 8:32

ja si to predstaviť viem, pretože som to videl v akcii. V zásobníku (mimo pracovného priestoru) sú naukladané jednotlivé nástroje, ktoré majú zadefinované parametre (výška, priemer...). nástroje sú v klieštinách. predstavme si napríklad, že potrebujeme frézovať otvory do panela a gravírovať popisky. diery vyrežeme trojkou, na písmená potrebujeme 0,8-ku. ak je tých panelov len 5, takáto výmena nástroja má veľké opodstatnenie.

V podstate mi je jedno, aké vreteno použijem, môj problém je v tom, že vôbec netuším, ako a z čoho vybrať vhodnú hlavu.
Počas práce s CNC možno fajčiť...
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2007, 10:14

pokud je jedno jaké se použije vřeteno, tak je to snadné. Stačí koupit nějaké vřeteno určené pro automatickou výměnu nástroje. Nástroje pak mohou být nastrkané v nějakém držáku na okraji pracovního prostoru ( chtělo by to alespon nějaký kryt proti šponám) a stroj si pak pro nástroj už může šáhnout běžným pohybem dle programu.
kalin.oleg
Příspěvky: 313
Registrován: 15. 7. 2006, 5:37
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2007, 10:23

blížime sa k podstate. ja si nedokážem vybrať, ani netuším, kde hľadať také vreteno (aké má mať vlastnosti). keď som u nejakých predajcov narazil na hlavy pre autovýmenu, boli tam same DIN a ISO. Keď som predajcovi zavolal, prve, čo sa opýtal, aká norma...
Dúfam, že sa vám podarí ma nakopnúť správnym smerom.
Počas práce s CNC možno fajčiť...
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8173
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

2. 6. 2007, 12:39

prichy píše:Profesionalove: jak to vubec po vymene nastroje najizdi na material....je tam nejaka sonda? nebo snad musi byt nastroje "nakalibrovany". (jen upresnim, ze jsem profi masinu v zivote nevidel)
Profík nejsem, ale snad to řeknu správně. Před zahájením práce se osadí do mašiny všechny nástroje (držáky) a zkalibrují se, čili se vlastně změří jejich délka (najede se na dotyk nebo na určitou vzdálenost k materiálu nebo stolu a zaznamená se poloha Z; při tom se dá použít například nějaká sonda indikující dotyk nástroje). Nástroje mají při výměně vždy stejnou délku jako při kalibraci, což je zajištěno například kuželovou upínací plochou držáku (strmý kužel ISO 40 apod.).
Aleš Procháska
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

2. 6. 2007, 8:30

v úvahu připadá asi jedině kužel ISO 30, v případě většího stroje možná i ISO 40. Rozšířené jsou ještě HSK, ale tam je překážkou podstatně větší cena než u ISO kuželů. Nejlevnější vřeteno s pneumaticky ovládaným upnutím kužele které jsem našel je od výrobce HSD , cena kolem 60 000 kč.
Bobo.Soft
Příspěvky: 7
Registrován: 30. 1. 2007, 12:29

2. 6. 2007, 11:59

:(
Naposledy upravil(a) Bobo.Soft dne 29. 12. 2009, 2:55, celkem upraveno 1 x.
kalin.oleg
Příspěvky: 313
Registrován: 15. 7. 2006, 5:37
Kontaktovat uživatele:

2. 6. 2007, 3:53

BINGO! to je presne ono. teraz už len zistiť, ako to správne kúpiť a primontovať k existujúcemu vretenu.
Počas práce s CNC možno fajčiť...
kalin.oleg
Příspěvky: 313
Registrován: 15. 7. 2006, 5:37
Kontaktovat uživatele:

2. 6. 2007, 4:04

Bobo.Soft
Veľká vďaka.

Páni, ja si idem od High Tech Systems kúpiť toto:
http://www.hightechsystemsllc.com/index ... ge2481.htm
http://www.hightechsystemsllc.com/index ... ge2289.htm
Chce sa niekto pridať? rozdelíme si náklady na prepravu, možno získame nejakú zľavu. Ak je potrebný doklad o kúpe, môžem zariadiť...
Počas práce s CNC možno fajčiť...
Odpovědět

Zpět na „pro frézku“