čepyD22 L80 - CNC soustruh

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

24. 2. 2024, 3:18

To vlákno je už "uzavřené" a tak si dovolím reagovat na poznámku o předražených zakázkách pro automotiv.

Kus na následujícím obrázku má průměr 60 sílu 10. Povrch je kuželový a zespodu je podobné // mělčí // vybrání. Na jedno upnutí to tedy vyrobit nelze. Materiál je EN AW 6082 polotovar silnostěnná trubka. Přesnost +- 0,05. Kusů desetitisíce. Materiál nepočítejte.
kroužek.png
kroužek.png (243.42 KiB) Zobrazeno 783 x
Zkuste prosím odhadnout čas výroby a cenu za kterou se to do automotive prodá.

Předem upozorňuji, že tu cenu neprozradím. Technologii taky ne :mrgreen: .
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1868
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

24. 2. 2024, 4:36

Tady musím zareagovat - pozor: já jsem mluvil o opačném směru výroby tj. z nástrojárny díly směrem pro automotive - například potřebují upínače, náhradní díly na mašiny, části výrobních linek apod. Tam jsou ceny z obyčejného zakázkového obráběčského sektoru pro automotive fabriky v cenové dimenzi jak za raketoplán. Většinu nástrojových věcí si automotive fabriky sami nevyrábí... ty vyrábí většinou jen ty díly do aut to je jejich know how. To "na čem a s čím" je většinou od komerčních firem o kterých jsem psal.
Tam jsem myslel ty prostoje - pokud nemají komerční firmy tyto zakázky nebo je mají vyrobené a mají defakto vyděláno tak vezmou menší výplňové zakázky aby se jim lidi a mašiny neflákali a můžou si tam dovolit dát cenu dampingovou.

Naopak dělat pro automotive a nebo být subdodavatel - s tím mám také osobní zkušenost (jako subdodavatel) je to velmi individuální záležitost a většinou jsou ceny almužna :) protože ten automotive plánuje v milionech kusů na roky dopředu s tím, že se ani neví zda se vůbec bude realizovat a jaké budou ceny nákladů v tom daném roce. Pak se vozy neprodávají a oni se na tobě zahojí tím, že nic neobjednají a ušetří náklady :) nebo se naopak prodávají a ty nestíháš tak to musíš zadraho někde kooperovat. Já jsem si to vyzkoušel a stačilo...

To RaS: kolega v předhozím příspěvku to sepsal skvěle, já nesoustružím tak neumím moc naceňovat soustružení. Pokud bych psal o frézování na CNC napsal bych to velmi podobně. Ceny se samozřejmě liší podle lokality, odevzdávané kvality, atd. Těch faktorů je spousty.
Já jsem si chtěl prostě taky zanadávat opět na to jak dotace křiví trh a znevýhodňujou určité skupiny. A jak je na ně pak nahlíženo. Ale určitě jsou i vyjímky co to s cenou přehánějí a prostě to zkouší. Třeba to taky někdy vyzkoušim jaká bude úspěšnost :) tak třeba o prázdninách by se to mohlo někdy podařit dělat za hezčí peníze :)

A já ti to taky můžu vyrobit za 20Kč kus... protože až budu ladit novej počítač na soustruhu a učit se s ním tak je mi jedno kolik kusů zkazím a jak dlouho mi budou trvat... protože když bych to testoval naprázdno tak bych ty náklady měl stejný. Takhle bych alespoň měl zpětnou vazbu a reklamu :) tak příště se určitě přihlásím taky s cenou za 20Kč kus... tak můžem pak pomluvit ostatní jak jsou drahý :lol: 8)
PS: to je přehnanej vtip, ale v jistých mezích to také může být reálný případ: bude se zkoušet novej stroj, bude se zaučovat nová obsluha, přebytek skladovýho materiálu atd. Tak se nasadí zaváděcí cena a je to :shock:
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

24. 2. 2024, 5:45

všemu co tady píšete rozumím, já jen říkám že tuhle věc u mě poptal jeden známý protože ví že mám k dispozici cnc soustruh a frézku (to jen pro ty co mě neznají, opravdu jsem se několik let živil frézováním a soustružením a opravdu vím jak se taková věc dělá) ale vzhledem k tomu, že mě to již neživí (nemám čas) tak jsem to poptal tady, kde jsem dostal dle mne férovou nabídku (já bych to osobně dělal tak za 300kč/kus) cenu jsem předal dál, a bylo mi řečeno že to poptal i jinde (když už nedělám) a že má cenu 120kč/kus, viděl jsem fakturu viděl jsem vyrobené díly,
a poté vznikla tahle debata jak je to vlastně vůbec možné, že je forum vždy dražší

já už z tohoto důvodu nedělám, je pro mne lepší to zadat jinde a vyjde mě to levněji
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

24. 2. 2024, 5:49

Milan199 píše: 24. 2. 2024, 2:12
RaS píše: 24. 2. 2024, 1:04 ...
OK a můžeš tedy napsat ty časovou představu o výrobě tohoto dílu? případně někdo jiný
...
Tyhle odhady jsou cesta do chudoby ! Zkus to počítat.

Materiál :
50 ks je prd serie takže kvůli tomu nebudu vystrojovat 3m podavač. Budu tedy dělat z polotovaru 1 m, kde mi stačí jeden průvlak vzadu ve vřetenu.

Kus má 80 mm délky - budu tedy počítat 83 mm s upichovákem. To je 12 ks z metru ale počítat musím 11 ks // - vajgl // Potřebuji tedy 4,54 m, což mi nikdo neprodá - tedy 6 m // dvě tyče //.
Musím koupit průměr 24 mm, který stojí 491 CZK /m = 2946 CZK + doprava // asi 400 //.
Materiál mne tedy bude stát 3346 /50 = 67 / ks.

Seřízení :
Programování a seřízení nemůžeš počítat 1000/hod. Máš zablokovanou mašinu která nevydělává a poskakuje ti okolo toho seřizovač. I kdyby měl průměrnou hrubou mzdu 42658
tak s odvody jsi někde na 60000 CZK / 160 hod = 375 CZK hod. Režie mašiny s poháněnými nástroji a podavačem bude min !!! 800 / hod. Tedy 1175 / hod. Za dvě hodiny to musí mít. Tedy 2350 seřízení.

Režie dílny se nedá takhle cucat z prstu. Ale topíš tam, svítíš, uklízíš, likviduješ odpady, platíš certifikáty ISO ... Dále někdo musí přijmou zakázku a vystavit fakturu.

Doba práce // výroba // :
Tahle součástka je hodně typická pro to co dělám a tak si troufnu odhadnout dobu strojní práce na 5,6 min. Počítám 1840 CZK / hod. Je ale potřeba aby se kus nechal "viset" po upíchnutí a obsluha ho vyndala a taky zakládala ty 1m tyče. Máš tam h7 ... Počítej tedy tak 7 min ks = 350min = 10733. Předpokládám že obsluha stihne zároveň kusy očistit, zkontrolovat a zabalit.

Tedy mi vychází 328 CZK / kus.

Ano dá se to udělat levněji. Pokud ti zrovna stojí mašina a vedle běží jiná v automatickém cyklu a seřizovač to udělá "bokem"... Ale pokud bys měl dělat jenom takovéto zakázky tak tě musí uživit, zaplatit i obnovu strojů a vykrýt nějaké prostoje.
první rozumnej příspěvek děkuji
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1868
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

24. 2. 2024, 6:16

RaS píše: 24. 2. 2024, 5:45 já už z tohoto důvodu nedělám, je pro mne lepší to zadat jinde a vyjde mě to levněji
rozumím... a domnívám se, že je to právě v souvisloti s tou nízkou cenou konkurence, je to tak i u tebe? respektive: cena konkurence je tak nízká, že se ti nevyplatilo vydělávat si prací tj. obráběním a pouze zadáváš práci? nemohl bys cenám konkurovat resp. by se ti to nevyplatilo?
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

24. 2. 2024, 7:18

Marťas tys to nepochopil ,když nic nedělá a zadává výrobu tak on neprodukuje emise ,jestli produkují emise ti co to pro něj vyrábí nevidí, tak že je to OK .To ti musí být povědomé, vyženeme výrobu zatíženou emisema mimo skanzen, a můžeme se chlubit jak zachraňujem planetu :wink: :mrgreen:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1868
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

24. 2. 2024, 10:35

fmodel píše: 24. 2. 2024, 7:18 To ti musí být povědomé, vyženeme výrobu zatíženou emisema mimo skanzen, a můžeme se chlubit jak zachraňujem planetu :wink: :mrgreen:
:lol: tak to si počkáme až budou číňani na měsíci a budou tam mít fabriky :lol: pak to bude uplně dokonalé :D
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
Miki2t
Příspěvky: 472
Registrován: 22. 9. 2010, 9:02
Bydliště: Levice SR

25. 2. 2024, 7:35

Milan199 píše: 24. 2. 2024, 3:18 Kus na následujícím obrázku má průměr 60 sílu 10. Povrch je kuželový a zespodu je podobné // mělčí // vybrání. Na jedno upnutí to tedy vyrobit nelze. Materiál je EN AW 6082 polotovar silnostěnná trubka. Přesnost +- 0,05. Kusů desetitisíce. Materiál nepočítejte.
Zkuste prosím odhadnout čas výroby a cenu za kterou se to do automotive proda
Bez výkresu hrubý odhad. Soustruzeni v protivretenu 10-20kč kus za opracovani,
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1868
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

25. 2. 2024, 9:58

ja odhaduju 3 az 8 korun... vic automotiv za tohle neda. Srovnavam s jinymi hlinikovymi soucastkami. Ale desetitisice kusu rocne se mi zda malo, spis statisice kusu pri tyhle cene. Kdyby desetitisice kusu rocne tak mozna 6 az 18 korun za kus. Pocet kusu je sakra dulezitej.

Pak nam napis kdo byl bliz s odhadem :D
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

25. 2. 2024, 12:09

Roční produkce cca 400 000. Ten údaj o desetitisících kusech je "jedna várka".
Blíže odhadem je martasg1 // a je dost optimista //. Automotiv je hrozný lakomec.

Na čas výroby si nikdo netroufl - takže 11,2 sec.
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1868
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

25. 2. 2024, 12:18

já jsem tu výrobu pro automotiv dodnes nepochopil...
počítal jsem v průběhu let pár skutečných zakázek, teda jen nabídky, nic se nerealizovalo - bohu dík :) (asi jsme byly ještě drahý).
Ale nepochopil jsem to proto, že když jsem znal cenu konkurence tak mi to vždycky vycházelo do mínusu... a bylo mi řečeno, že výdělek je na odpadovém materiálu... jenže takovej výkup jsme nesehnali aby se to vyplatilo. Takže jak to tedy je? Perou se v tom špinavý prachy nebo jde jen o ty dotace? Nebo to snad někdo dělá z lásky k autům a nebo z nudy? Proč to vlastně někdo vůbec dělá? výrobu autodílů pro automotiv? vždyť je to prodělečný... :?
a ty smlouvy, kdy jsou dodavatelé jednou nohou v bankrotu na pokutách a vícepracích :wink: že by nějaký sadomasochisti? :!: :lol:
:twisted:
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

25. 2. 2024, 12:23

martasg1> Funguje to tak, ze na komplexnejsi veci vydelas, jednoduche beres sul-nul abys udrzoval dobre vztahy se zakaznikem. Vis to ty, vi to zakaznik a ma velmi dobre spocitany "should cost" a vi kolik ti nechava ve vysledku celkem vydelat. A jen u obrabeni ti necha jen par procent. Uplne maximum maji Tier1 dodavajici komplexni produkt (motor, turbo, prevodovka), tam se da dostat az na 15-18%.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

25. 2. 2024, 12:57

Milan199 píše: 25. 2. 2024, 12:09 Roční produkce cca 400 000. Ten údaj o desetitisících kusech je "jedna várka".
Blíže odhadem je martasg1 // a je dost optimista //. Automotiv je hrozný lakomec.

Na čas výroby si nikdo netroufl - takže 11,2 sec.
No, to už je lepší - protože s specifuckací cca nějaký desitky tisíc ks (za den, za týden, za měsíc, za rok, do prvního konfliktu o tom jak to má vypadat :lol: :shock: ) a bez výkresu bys byl hned v kategorií "kdokoli jiný, hlavně se tomu vyhnout za jakoukoli cenu, na první pohled podezřelé"
Kdybych to měl pižlat já, tak bych to dělal z přířezu a pak na čelním dvouvřeteňáku - nic lepšího :lol: bych na to neměl.
Největší brzda by samo byla ta pila (fakt že ne šukalka nebo pásovka).
No a cena - to je taky zase celkem jednoduchý - napočítal bych to na to, jak by to dělali ostatní a pak šel pod to maximálně tak 2-5%. S tou produktivitou a ekonomikou oproti klasickému protivřetenu by to pak vyšlo automaticky.
Jinak kdyby to poptal překupník (poznáš na první pohled - viz ta hřídelka z nerezu), tak na to mám automatickou odpověď - Bohužel v současné době nemáme volnou výrobní kapacitu - ani bych to nepočítal. Teda pokud bych vůbec odpověděl.
jergus.balaz
Příspěvky: 1548
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2024, 2:11

Milan199 je myslením s cnc strojmi o dva levely vyššie ako 99.99 percent cnceckarov a vie zarobiť aj na tom, kde iný prerábajú. Je to jeho know-how.

Pre automotive je jediná skutočná ryža výroba rôzneho náradia, lisovacie, upínacie, kalibre atď atď.
BalazKovo.sk
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 2. 2024, 5:20

martasg1 píše: 24. 2. 2024, 6:16
RaS píše: 24. 2. 2024, 5:45 já už z tohoto důvodu nedělám, je pro mne lepší to zadat jinde a vyjde mě to levněji
:D

rozumím... a domnívám se, že je to právě v souvisloti s tou nízkou cenou konkurence, je to tak i u tebe? respektive: cena konkurence je tak nízká, že se ti nevyplatilo vydělávat si prací tj. obráběním a pouze zadáváš práci? nemohl bys cenám konkurovat resp. by se ti to nevyplatilo?
u mne je to tak, že již mě obrábění neživí, změnil jsem práci a stavím dům a nemám absolutně čas na dílnu, a když mě z mých bývalých zákazníků někdo osloví tak jim předám kontakt na někoho kdo to udělá, případně dělám o víkendech vyloženě špeky, který mě bavěj a nebo pro mne , vždy jsem dělal kusovky a malé série, který můžeš napálit v podstatě jakkoliv :lol: protože je nikdo nedělá a já nikdy nebyl nenažranej takže ok..
ale jen se poslední dobou udivuji nad cenou té práce, všichni brečej že nemají práci a když ji dostanou tak to nastřelej jako by je to mělo živit celej rok, znám pár firem kde zadávám výrobu, všichni maj spoustu práce a dělaj za normálně ano nebrebtaj na fóru a nevymejšlej teorie proč je to tak drahý, prostě dělaj.. občas něco z nostalgie hodím sem a dostanu kartáč, že jsem překupník práce :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“