Sušička filamentu - zkušenosti/doporučení

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

15. 2. 2024, 11:39

Ahoj vespolek,
pokud někdo máte sušičku filamentu (komerční výrobek, ne homemade), můžete se podělit o zkušenosti/doporuceni?
Sušení v troubě mne moc nenadchlo :).
A pište jen uživatelé, ne čteči reklam z webů :).
Díky.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

15. 2. 2024, 4:22

lapa píše: 15. 2. 2024, 11:39 Ahoj vespolek,
pokud někdo máte sušičku filamentu (komerční výrobek, ne homemade), můžete se podělit o zkušenosti/doporuceni?
Sušení v troubě mne moc nenadchlo :).
A pište jen uživatelé, ne čteči reklam z webů :).
Díky.
Používám SUNLU S2 koupenou na Ali za cca $60,-. Co k tomu říci ? Suší to. Má to dotykový displej pro nastavení teploty a časovač a měří to vlhkost uvnitř sušičky. Vejde se tam jedna cívka. Existuje již i provedení pro více cívek, ale to nemám a nemohu to tudíž posoudit. Já tu sušičku používám současně jako externí podavač k své tiskárně, protože má možnost přímo připojit bowden a filament protáhnout rovnou do tiskárny.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

15. 2. 2024, 7:32

miv:
Dík, 2 dotazy.
Pokud susis ne při tisku, jak je hlučný/moc ruší ventilátor (během tisku ho určitě prekryje tiskárna samotná)?
Budu provozovat v bytě, nemám dedikovanou dílnu.

Až na kolik procent to zvládá vysušit?
Podle některýcch recenzi nedá víc (tedy méně :) ) nez cca 30-35 procent vlhkosti - ve vzduchu, pochybuji že jakakoliv sušička měří vlhkost uvnitř filamentu :).
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

15. 2. 2024, 9:04

lapa píše: 15. 2. 2024, 7:32 miv:
Dík, 2 dotazy.
Pokud susis ne při tisku, jak je hlučný/moc ruší ventilátor (během tisku ho určitě prekryje tiskárna samotná)?
Budu provozovat v bytě, nemám dedikovanou dílnu.

Až na kolik procent to zvládá vysušit?
Podle některýcch recenzi nedá víc (tedy méně :) ) nez cca 30-35 procent vlhkosti - ve vzduchu, pochybuji že jakakoliv sušička měří vlhkost uvnitř filamentu :).
1/ Ventilátor to nemá žádný.
2/ Skutečně to suší na cca 30-35 procent. Samozřejmě záleží na době, po kterou se to uvnitř nechá. Nikdy jsem ale nezkoušel dosáhnout nižších hodnot vlhkosti a ani jsem proto netestoval, zda má na kvalitu tisku další snižování vlhkosti ještě nějaký vliv.
3/ Vlhkost uvnitř filamentu to opravdu neměří (to by nestálo 60 dolarů :) ).
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

15. 2. 2024, 9:13

lapa píše: 15. 2. 2024, 7:32
Ještě jedno upozornění (pokud bys to kupoval).
Displej se aktivuje double-clickem do pravého dolního rohu (je tam ikona viditelná i při usnutí). Já jsem na to přišel až po nějaké době, protože jsem se domníval, že stačí dotek. Možná to je v nějakém manuálu, ale kdo čte manuály.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

15. 2. 2024, 9:47

Miv: podle alza recenzi https://www.alza.cz/sunlu-filadryer-s2- ... tm#recenze to ventilátor má.
Bavíme se o stejném Sunlu S2?
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2024, 10:54

Mám tenhle Sovol z Alíka asi za 800,- Kč. Ventilátor má, ale dost tichý, přes notebook ho neslyším. Max. teplota je sice jen 50 stupňů, ale dá se to dohnat časem. Zvládne sušit tak do 10%, ale je třeba tam nacpat silikagel. Bez něj po 2 hodinách sušení nového zabaleného filamentu PM byla vevnitř tak zarosená, že do ní nebylo vidět. Když je v chladnějším prostředí, tak jsem jí musel obalit do ručníku, bez trochy izolace to topné těleso nedávalo a vypínala se.
SABLE-2015
t256
Příspěvky: 2835
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

16. 2. 2024, 6:44

A v cem konkretne byl problem s troubou? Ja mel koupene 2 susicky + jednu pujcenou na vyzkouseni a vsechny mely podobne problemy jako psal gnat. Nizky vykon a teplota, maly objem vzduchu, nutnost casteho rucniho odvetravani (vetrak jen trochu honil vzduch uvnitr od topneho teliska, neodvetraval vlhkosrt ven) a nerovnomerne rozlozeni teploty, nemoznost suseni silikagelu ktery pouzivam ve skladovaci skrince apod. Typove o si uz bohuzel nepamatuji, bral jsem to z bazose za ceny do 2 litru a skoncilo to tamtez. Obavam se, ze ta bezne prodavana spotrebka bude vsechno na 1 brdo.

Nakonec jsem skoncil u upravene trouby z bazose za 3 kila a jsem spokojenej. Ale chapu, ze pokud bydlis v panelaku bude to z rozmerovych duvodu asi problem a v te kde delam jidlo se mi to opravdu susit nechtelo.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

16. 2. 2024, 10:33

t256/gnat: Ano, panelák, tedy limitovaný prostor.
Díky tomu nehrozí nízká teplota prostředí. Vlhkost cca 50% - za to může asi akvarko - obden dolevam cca litr vody.

Běžná elektrická trouba (zkusil jsem asi 2x) má myslím příliš velkou a i poněkud nespolehlivou hysterezi.
Podle současně vloženého teploměru byla kolem 10°C, někdy i víc.

Proto sbírám zkušenosti... než něco koupím nebo v extrémním řešení i zkusím zbastlit (modulu termostatu a malých topných telisek je spousta, jen je spojit spolu a případně vysperkovat i nějakým malým procesorem/časovačem na občasné odvětrání kvůli vlhkosti, uvazuju i použít ten zbarvený silikagel - svou barvou indikuje svou nasycenost).

Zatim ten silikagel dávám do každého zip pytlíku (koupený běžný 30x40 cm za cca 2 Kč kus) s otevřeným filamentem. Nakonec dosáhne a udrží vlhkost na cca 10-12 % (dle malého panelového teplomeru/vlhkoměru za cca 50 Kč kus).
Ovšem asi zvýšenou teplotu pro vysušení nenahradí nebo příliš pomalu - si myslím :).

BTW - ten silikagel je pěkna hračka - na vzduchu z pár minut přejde ta kulička ze sytě oranžové přejde do temné zelené :) .

Prubezne děkuji :).
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
t256
Příspěvky: 2835
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

16. 2. 2024, 11:20

Jo, ta regulace v troube je k nicemu. Dal jsem tam PID regulator za par kacek z ebay a ten drzi teplotu pekne. Vyhoda trouby je, ze je uvnitr vrtule ktera pekne rozhani vzduch a je mozne tam susit i silikagel ktery vyzaduje vyssi teplotu. Kamos to ma udelane z mikrovlnky ve ktere bylo topne teleso na zapekani. Tu mikrovlnnou cast vyradil, dobastlil tam vetraky a taky to jede. Bylo s tim vic prace, ale je to mensi nez klasicka trouba.
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

16. 2. 2024, 11:36

Používám sušičku na ovoce. :D Makro cca 1000 vejdou se tam tři špule. Teplota do 70 st a fouká to. Pocitově to finguje ale silon stejně navysušíš.
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

16. 2. 2024, 12:28

lapa píše: 15. 2. 2024, 9:47 Miv: podle alza recenzi https://www.alza.cz/sunlu-filadryer-s2- ... tm#recenze to ventilátor má.
Bavíme se o stejném Sunlu S2?
Skutečně jde o SUNLU FilaDryer S2. Dobře, donutils mne to rozebrat.
Skutečně tam žádný ventilátor není. Topné tělísko je ohnutý hliníkový plech s nalepenými topnými elementy a pod ním není nic (ani by se nevešlo, protože je to umístěné těsně nade dnem).
Takže buď mají špatně informace nebo došlo k nějakým změnám. Já jsem to kupoval přímo na Ali asi tak před rokem nebo rokem a půl. To už si přesně nepamatuji.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

16. 2. 2024, 12:34

Lubbez: ale všechny ty ovocné sušičky jsou podle mne "prutokove", takže neustále přivádějí čerstvý vlhký vzduch.
Nebo se pletu?
Takze efektivita je podle mne dost nízká. A při dnešních cenách elektřiny...
Ovoci/zelenine to asi nevadí, výsledná vlhkost produktu je nakonec výrazně nižší než výchozí suroviny. A navic - filamentove suché krizaly by asi ani nikomu nechutnaly :), a co by na to řekly dásně :).

A současně se obávám, že při dnešních konstrukcích s co největším orezanim nakladu by se mi sušička při jejím potenciálním zatesneni asi roztekla před očima - bůhví z čeho číňan ty plasty míchá.
Občas doma nějake výrobky rozeberu při vyhazování do mrtě (třídim odpad a někdy je zajímavý hlavolam, jak to asi rozebrat :) ) a některé plasty se pri mechanické destrukci chovají úplně jinak, než by dle mých zkusenosti měly - cinske "PP" nebo "PE" se nekdy tříští tak, že jsem rád, že nosím brýle apod :lol:. Asi jako "CE" značka.

Takže sušičky ovoce jsem předběžně z úvah vyřadil. Ale never say never...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

16. 2. 2024, 12:38

Miv: dík za snahu :), tak asi čínská evoluce bez změny označení nebo lenost obchodníků uvádět správně popisky :twisted:.
BTW - SUNLU je skvělý název, původně jsem si myslel, že to bude finský výrobek :).
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

16. 2. 2024, 12:47

lapa píše: 15. 2. 2024, 9:47 Miv: podle alza recenzi https://www.alza.cz/sunlu-filadryer-s2- ... tm#recenze to ventilátor má.
Bavíme se o stejném Sunlu S2?
Ještě jsem si prošel ty recenze a vzájemně si odporují. Viz poslední dvě oproti ostatním. Takže to vypadá, že se dělají modely bez ventilátoru (ten mám já a ty poslední recenze) a modely s ventilátorem (ten mají ti nešťastníci z prvních recenzí). A všechno se to jmenuje FilaDryer S2.
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“