Svařovaná konstrukce z uzavřených profilů, žárové zinkování - větrací a technologické otvory

Technologicke postupy a měřidla v dílně
mirek53
Příspěvky: 201
Registrován: 9. 6. 2018, 8:52

8. 4. 2024, 9:21

Podle mě to v pohodě není, v každé noze musí být díry nahoře a dole, aby zinek mohl všude dovnitř, pokryl i vnitřní plochu a zase mohl ven. Takhle tam vznikne kapsa, pokud by to ponořili nohama nahoru ( což neudělají) tak by zůstala plná zinku. Co jsem dával zinkovat konstrukce, a pár už jich bylo, tak vždy chtěli v každém dílu svařence dvě díry, na koncích. Vnitřní propojení neuznávají. Takže pod madlo vyvrtej do všech noh díry, do madla zespodu taky a bude to OK. Jinak riskuješ, že oni ty díry udělají tam, kde se ti to opravdu nebude líbit.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7215
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

8. 4. 2024, 11:56

podle mě to máš blbě úplně celý počínaje návrhem
představ si, že to někdo zavěsí do lázně přesně v té pozici co máš na obrázku
pak v tom nejvyšším místě bude vzduchová kapsa - problém
kdyby to zavěsili vzhůru nohama (nohama svisle nahoru) tak tam naopak až do výše té spodní nohy (té co je u ní zlom v madlu zábradlí) zůstane při ponoru nejdřív náplň kyseliny a pak roztaveného zinku
s tímhle tě buď vyhodí rovnou, nebo ti tam za draho navrtají 4 okousané díry nějak našišato od oka do horní strany madla
3 proti nohám turch až do nohy a čtvrtou do toho zlomu madla
navíc u postřední nohy tam chceš vrtat přesně tu skrytou díru které píšu já i kolega Tom Dvk a před kterou jsem varoval ve větě, kterou dokonce cituješ
....
kdybych to dělal já, tak bych nohy udělal z o číslo menšího profilu než madlo
madlo bych nechal na koncích přesahovat přes nohy (po délce, na konci a na začátku), nezaslepovat konce madla, od toho jsou narážecí plastová víčka
nohy přivařit natupo ke spodní straně madla, nemusíš pak ani brousit boční svary a ještě to líp vypadá (pokud stejný rozměr noh a madla není požadavek dizajnéra)
před přivařením noh k madlu bych flexou vyříznul V do přední a zadní strany nohy ("ajfelovka" vzhůru nohama)
konce profilů nezaslepovat, ani spodní konec noh, ani madlo
do zlomu madla buď díru do horního pásu nebo lépe skrz do boků těsně u vnitřní strany horního pásu
a nejlíp tam ten zlom vůbec nedělat
i když když to madlo bude mít otevřený konce tak to asi projde i bez díry ve zlomu, zavěsí to tak aby madlo nebylo vodorovně a spodní konec byl výš než ten zlom - musel by to ale zavěšovat někdo kdo myslí a těch tam moc nebude
....
na spodní konec noh navař napříč nějaký zbytek, předpokládám že to budeš betonovat tak ať to nejde vytáhnout
navíc za to uvážou drátem plechový terčík s číslem zakázky, ten nechceš mít uvázaný za madlo, "přizinkuje" se
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

9. 4. 2024, 7:42

mirek53 píše: 8. 4. 2024, 9:21 Takže pod madlo vyvrtej do všech noh díry, do madla zespodu taky a bude to OK. Jinak riskuješ, že oni ty díry udělají tam, kde se ti to opravdu nebude líbit.
Provedu, díky! :)

Testone - díky za rozbor a tipy, přesahy (podélné i šířka madla vs. šířka nohy) jsem tam měl v prvním návrhu (ne tedy kvůli požadavkům zinkovny, o kterých jsem tehdy prd věděl), ale obojí mi švagrová zavrhla, chtěla to takto. Nejde to do betonu, bude se to montovat na bočnice schodiště (což je možná taky blbě, ale už to tak necháme :)).

Jinak tedy proč v té tabulce tu možnost jedné díry uvádějí, když trvají na dvou? Možná jen pro nějaké jednodušší menší díly? Počítám, že to pak vyžaduje komplikovanější manipulaci, do které se jim nechce (nebo ani není možná).

Dík, T.
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 9. 4. 2024, 7:53, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7215
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

9. 4. 2024, 7:53

ta tabulka je podle mě kvůli ploše děr - aby objem kapaliny uvnitř stihl natéct a vytéct za nějakou rozumnou dobu
nemá to nic společného s umístěním
...
ještě jednou - díra někde uvnitř konstrukce
oni nebudou studovat - koukat dalekohledem a svítit si dovnitř profilu jestli na dně 2m nohy je nebo není díra
musí to být vidět na první pohled zvenku nebo tam třeba přes madlo vrazí šroubovák pro kontrolu
...
ještě něco
udělej v půlce výšky ještě jedno madlo
dřív nebo později tam půjde malé dítě které nahoru nedosáhne
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

9. 4. 2024, 8:06

testone píše: 9. 4. 2024, 7:53 ta tabulka je podle mě kvůli ploše děr - aby objem kapaliny uvnitř stihl natéct a vytéct za nějakou rozumnou dobu
Tomu rozumím, ale pokud by díly s pouze jednou dírou nebyly v principu možné, asi by takovou možnost v tabulce neuváděli (jestli ty číslice udávají počet děr samozřejmě, třeba to chápu špatně).

testone píše: 9. 4. 2024, 7:53 ještě jednou - díra někde uvnitř konstrukce
oni nebudou studovat - koukat dalekohledem a svítit si dovnitř profilu jestli na dně 2m nohy je nebo není díra
musí to být vidět na první pohled zvenku nebo tam třeba přes madlo vrazí šroubovák pro kontrolu
V pohodě, nevěděl jsem, jak to tam chodí.

testone píše: 9. 4. 2024, 7:53 ještě něco
udělej v půlce výšky ještě jedno madlo
dřív nebo později tam půjde malé dítě které nahoru nedosáhne
Ani to tam švagrová nechce, s malýma dětma se tu moc nepočítá a když se nějaké přece vyskytne, tak ho holt někdo vezme za ruku (schodiště je btw. pár cm nad travnatým svahem, takže leda by s sebou mělo nějak blbě švihnout přímo na těch schodech).

Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7215
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

9. 4. 2024, 8:24

Thomeeque píše: 9. 4. 2024, 8:06
testone píše: 9. 4. 2024, 7:53 ta tabulka je podle mě kvůli ploše děr - aby objem kapaliny uvnitř stihl natéct a vytéct za nějakou rozumnou dobu
Tomu rozumím, ale pokud by díly s pouze jednou dírou nebyly v principu možné, asi by takovou možnost v tabulce neuváděli (jestli ty číslice udávají počet děr samozřejmě, třeba to chápu špatně).

Dík, T.
jedna díra + otevřený konec profilu
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
capajev
Příspěvky: 321
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

9. 4. 2024, 8:35

Thomeeque píše: 9. 4. 2024, 7:42 ....přesahy (podélné i šířka madla vs. šířka nohy) jsem tam měl v prvním návrhu (ne tedy kvůli požadavkům zinkovny, o kterých jsem tehdy prd věděl), ale obojí mi švagrová zavrhla, chtěla to takto. .....
Ahoj, pokud ti to schodiště bude podléhat kolaudaci, ten přesah madla bych udělal 150mm za hranu schodiště. Je to normový požadavek a už jsem to viděl jako závadu k odstranění.

(požadavek vychází z toho, aby když se budeš držet zábradlí tak jsi sešel z posledního stupně a ruku jsi měl stále na zábradlí, jinak by jsi si mohl rozbít čenich)
mirek53
Příspěvky: 201
Registrován: 9. 6. 2018, 8:52

9. 4. 2024, 8:37

jedna díra + otevřený konec profilu

Přesně tak, kolega byl rychlejší. Nastuduj tady: https://wiegel.de/cs/ke-stazeni/ stáhni si tam leták "zásady správné konstrukce" a tam je to fakt názorně polopaticky vysvětleno, proč díry a jakou mají funkci. Fyziku prostě s jednou dírou neoblafneš :(
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2694
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

9. 4. 2024, 8:39

Nechci bejt hnusnej, ale kdybys to celý udělal z nerezu, neměl bys tenhle problém .... :P
Modros
Příspěvky: 1684
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

9. 4. 2024, 8:42

pafik píše: 9. 4. 2024, 8:39 Nechci bejt hnusnej, ale kdybys to celý udělal z nerezu, neměl bys tenhle problém .... :P
taky dřevo by bylo krásné :)
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2694
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

9. 4. 2024, 8:44

Dřevo se taky musí udržovat. Mám bránu i branku z nerezu, "plaňky" plastový (ne recyklovaný). Není to nic moc na koukání, ale 10 let jsem na to nemusel sáhnout a dalších 20 nebudu muset. Leda by mi to někdo naboural.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

9. 4. 2024, 9:45

Testone, Mirek - aha, díky.

Capajev - kolaudovat se to naštěstí nebude, ale dobré vědět, děkuju!

pafik - přístě ;)

T.
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 9. 4. 2024, 2:24, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

9. 4. 2024, 10:07

Ještě bych se zeptal:

1. Když bych v tom rád měl cca 6-7mm díry (nemluvím teď o vtokových ani větracích), zůstanou tam nebo je to zaslepí?

2. Závity před zinkováním zaslepujete, projíždíte znovu nebo celkově děláte až po zinkování (a pak je chráníte proti korozi jak)?

Ď, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
mirek53
Příspěvky: 201
Registrován: 9. 6. 2018, 8:52

9. 4. 2024, 10:37

Takhle malé díry to většinou zalepí, závity taky a už je potom netrefíš závitníkem. Tohle dělám až po zinku a chráním kápnutim konzervačního vosku.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

9. 4. 2024, 11:49

Díky, Mirku!

Tady píšou, že "Technologické otvory s priemerom pod 8 mm môžu byť po zinkovaní zaliate." Můžu se spolehnout, že 8mm díry to nezaslepí (budou cca ve středu těch nohou)?

Také tam píšou, že " Závity je nutné prečistiť alebo ich pred zinkom ochrániť." - ví někdo, jak je chránit (pár jich tam mám a rád bych je zachoval)?

Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“