Resolver

goody
Příspěvky: 71
Registrován: 3. 12. 2009, 2:08
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2010, 6:00

Doplňuji. Již se mi to povedlo Smile)) Nepoužívejte prohlížeč Safari. Mozila již funguje. Trapné bylo že jsem se dostal až po register form a tam jsem skončil. V Mozile to chvilku trvalo a pak to přeskočilo dál. Vyplnil jsem pár otázek o svém projektu odpověděl na trapné otázky, jestli nemám zájem o obvody pro armadu atd, na jakou cilovou skupinu se omezuji (at zije marketing), vyplnil adresu a slibili mi, ze do 48hod bude vzorek expedovan Smile
goody
Příspěvky: 71
Registrován: 3. 12. 2009, 2:08
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2010, 6:11

Zkousel jste nekdo Paralax ? Kamarad na tom delal rocnikovou praci a i kdyz ja jsem to zavrhl, protoze jsem vice pro FPGA, jdou s tim delat kouzelne veci. On na tom udelal VGA radic, analyzu dat, vyhodnoceni, zobrazeni atd. Je to vlastne 8Cpu v jednom a slusne vyreseny threading se syncovanim jednotlivych procesoru na sebe :) a stoji to asi 300Kc.

http://www.parallax.com/propeller/
Jukos3
Příspěvky: 203
Registrován: 24. 10. 2008, 5:20
Bydliště: Svit
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2010, 7:13

Ahoj

Ja zatial zvladam iba 8bit AVR a x51 ale rozmyslal som nad cpld, FPGA a potom som objavil toto http://www.xmos.com/ je to celkom vykonny viacjadrovy procesor, tak som teras na vazkach ci kupit Jtag pre Xilinx CPLD, FPGA alebo Jtag pre Xmos cenovy rozdiel je pomerne velky.

s pozdravom Jukos3
Kazdy raz nejako musel zacat ...
http://robotika.yweb.sk
http://ap.urpi.fei.stuba.sk/sensorwiki/index.php/Kráčajúci_mobilný_robot
goody
Příspěvky: 71
Registrován: 3. 12. 2009, 2:08
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2010, 7:46

Asi tak. Xmos je zbytecne drahej. Zkus se radeji podivat na ten Propeller. Je to 8cogu a jede to pekne, je to v DIL 40, takze si to zapajis sam a vyjde to dokonce na 7Eur. Je k tomu mraky knihoven a ma to mnoho fanklubu, takze slusna podpora. CPLD je jednoducha zalezitost, ale je to oproti programovani jednocipu dost skok jinam a na vetsinu veci nestaci, protoze pokud neumis dobre optimalizovat strukturu, tak jsi nahranej. FPGA je bomba, ale to je od X51, AVR a podob. na mile vzdalene. Nerikam nechat to tak, ale zacit s CPLD formou hry. Na FPGA bych urcite rovnou nesel. Lepe zacit nejakym GALem. Na tom propelleru se mi libilo, ze se to dalo pochopit za tejden a diky skvele dokumentaci a mraky sourcum se s tim dalo neco udelat za chvilicku a vykon je nesrovnatelny. Opravdu radim pro zkousku si s tim udelat ten videogenerator. Ma to OTP znakovou sadu, takze brutus.
goody
Příspěvky: 71
Registrován: 3. 12. 2009, 2:08
Kontaktovat uživatele:

31. 3. 2010, 1:59

goody
Příspěvky: 71
Registrován: 3. 12. 2009, 2:08
Kontaktovat uživatele:

4. 4. 2010, 6:48

Jinak doporucuji nez kupovat ruzne kity, je lepsi si koupit bezkontaktni pole, obetovat chvilicku casu udelani si DIL redukce a muzete blbnout. Je to asi 2h prace a usetrite nekolik set. Ukazka redukce treba prave na CPLD je prilozena. DPS delano doma, takze bez masky, ale udelat a zapajet se to da.
Přílohy
redukce.jpg
hex24
Příspěvky: 7
Registrován: 30. 5. 2009, 12:24
Bydliště: Praha

6. 4. 2010, 11:17

Ahoj

goody: dej pak vědět jak dopadneš s tím AD2S1200. Já jsem dělal před rokem vyhodnocení resolveru s dsPic33 a jedním dvojitým operákem. Už mi to trochu chodilo a pak jsem to odložil do šuplíku. Kdybych si všimnul že je na to brouk za 15USD tak bych se na tu PICku vykašlal.

Nicméně mám v šuplíku pár resolverů a nechce se mi je vyhodit. Zkusil bych asi taky to ADčko.

Pavel.
goody
Příspěvky: 71
Registrován: 3. 12. 2009, 2:08
Kontaktovat uživatele:

7. 4. 2010, 7:28

Včera mi čip došel, ale dostanu se k tomu nejdříve o víkendu. Už si chystám dps jako development kit, tak abych to mohl prvně odladit. Je blbost s tím rovnou navrhnout driver. Tzn. nasypat okolní součástky. Dva dvojoperáky, par pasivu a hrat si s tim budu někdy příští tejden, tak pak napíšu.

PS: Picem bych si to nelajzl, protože to je na takový věci nevhodný. Měl sem tu plán s FPGA, než mi někdo doporučil ten obvod.
hex24
Příspěvky: 7
Registrován: 30. 5. 2009, 12:24
Bydliště: Praha

7. 4. 2010, 10:33

Mimochodem, kolik ti poslali vzorků. Já bych potřeboval 5 kousků a to se obávám že na vzorcích nedostanu. A než to kupovat jako kusovku (Farnell 28.5 EUR :( ), to zůstanu u svého řešení s PICkou.

A že by DSPčková PICka na to byla nevhodná, to se mi nezdá. Používám to úspěšně na vyhodnocení signálů z LVDT snímačů a resolver je jen takové převlečené dvojité LVDT zkroucené do kruhu :) Jinak v tý PICce jede A/D i D/A převodník přes DMAčka a procesor se fláká. Až když má data nabufferovaná v paměti tak je přepočte sinovou/cosinovou tabulkou a je vymalováno. Sampluju to 100ksamplama/sec a dalo by se jít i výš. A při té ceně 6USD + jeden dvojoperák není co řešit.

Osobně mě spíš vadí to, že všechna tato řešení s napájením 5V nebo 3.3V jsou schopná budit resolver signálem cca 1Vrms. A když se to všechno provozuje v prostředí kde kolem tečou proudy řádově desítky ampér do serv z PWMkových budičů, tak jsou ty signály z resolverů hodně zarušené. Bylo by lepší to krmit 10Vrms a dostat se tak v odstupech od rušení o 20dB výš. Ale to znamená napájení +/-20V, další sadu operáků na vstup i výstup, přesné odpory do děličů a už se z toho stává monstrum a je pak lepší ten resolver zahodit a dát si tam optický enkodér.

No, nicméně přeju hodně úspěchů při pokusech a jsem zvědav na výsledky.

Pavel.
goody
Příspěvky: 71
Registrován: 3. 12. 2009, 2:08
Kontaktovat uživatele:

7. 4. 2010, 10:43

Protoze potrebuji aby v realnem case generoval a/b signaly a aktualni polohu. PIC sice v pohode stiha, ale vytvari realne spozdeni v 10tkach uS :)) Frekvence snimani vzorku 100khz je velmi malo, pokud mate 1024kroku na otacku a 3600rpm. Presne stanoveni uhlu v realnem case u Brushless motoru je temer nezbytne. Co se tyce zaruseni, zjevne ti utika fakt, ze se chyba projevuje symetricky, tzn. se na operacnim zesilovaci chyba velmi eliminuje a funguje to i s 1V rms. Analogie symetrickeho vedeni v audiu. Vim ze v pohode tahnu mikrofon z vystupem 300mV na vzdalenost 50M pres silove vodice pro aparaturu a zadny brum, ani bordel tam nemam v slysitelne urovni.
goody
Příspěvky: 71
Registrován: 3. 12. 2009, 2:08
Kontaktovat uživatele:

7. 4. 2010, 10:52

Aby jsi to delal kvalitne, jeste by jsi musel zahrnout fazove skresleni pri pohybu motoru a to uz je tvoje PICka v prdeli jak bata s drevakami. Na staticke urceni polohy super, ale jinak na h..... :))) Jinak ja kdyz jsem navrhoval reseni s fpga, tak jsem sin ani cos nepotreboval. Na vypocet uhlu jsem pouzil pomer obou signalu, abych eliminival chybu vuci referenci s casovym prumerem, abych eliminoval chybu mimo amplitudu.
hex24
Příspěvky: 7
Registrován: 30. 5. 2009, 12:24
Bydliště: Praha

7. 4. 2010, 11:05

O tom že bych nedokázal PICkou správně generovat a/b signály samozřejmě není pochyb.

Neuvedl jsem to, ale já s tím nědělám servo ale používám to na víceméně statická měření, max. několik otáček za sekundu. Když se stím moc rychle nehejbe tak to má rozlišení přes 10000 poloh na otáčku. Měřil jsem s tím např. přesnost mikrokrokování u krokáčů.

Zaujalo mě, že tu někdo řeší resolvery a byl jsem zvědavej jak :)
goody
Příspěvky: 71
Registrován: 3. 12. 2009, 2:08
Kontaktovat uživatele:

8. 4. 2010, 2:35

hex24 píše:O tom že bych nedokázal PICkou správně generovat a/b signály samozřejmě není pochyb.

Neuvedl jsem to, ale já s tím nědělám servo ale používám to na víceméně statická měření, max. několik otáček za sekundu. Když se stím moc rychle nehejbe tak to má rozlišení přes 10000 poloh na otáčku. Měřil jsem s tím např. přesnost mikrokrokování u krokáčů.

Zaujalo mě, že tu někdo řeší resolvery a byl jsem zvědavej jak :)
Popravde jsem taky zvedavej jak ten obvod za 15USD bude fungovat a nebudu muset sahnout nakonec stejne po FPGA. Jako asi by bylo lepsi kombinace obojiho. Tj. resolver+a/b, ale tolik stesti jsem na ten motor nemel a byla to pro me proste vyzva. Krome toho v tom motoru uz ani neni misto kam encoder dat. Na staticke mereni staci i 51 kdyz ma dobre ADC, nebo se pripoji externi a vysledek je stejny. Troufl bych si tvrdit, ze zde bych staticky urcil polohu na 2^16 :)) a stacil by na to jeden obvod urceny pro audio :))) 2x 24bit 48khz za 150Kc:))

A DMacko umi i LPC za 2,5USD :)) a rychlost na to ma postacujici :))
goody
Příspěvky: 71
Registrován: 3. 12. 2009, 2:08
Kontaktovat uživatele:

8. 4. 2010, 3:19

Ještě mi uteklo, že jsem ti nedal informace k té zásilce. Určitě ti nepošlou 5ks jako vzorky. Mě poslali jeden. Nic méně i když mám farnell rád, zde máš možnost si to obědnat rovnou od výrobce za těch 15USD, nebo 17USD. Já jsem na doručení vzorku čekal 8 dni. Došlo to ze singapouru supper zabaleny s někakým letákem lákajícím na další obvody. Ale po pravdě co by si člověk zadarmo mohl více přát. Marketingově tento krok hodnotím velmi dobře, protože mi to říká že si věří oni sami a přepokládají, že pokud mě uspokojí, tak obědnám další a to určitě udělám.
hex24
Příspěvky: 7
Registrován: 30. 5. 2009, 12:24
Bydliště: Praha

9. 4. 2010, 10:12

Jo, díky, s tím jedním vzorkem se moc nepředali. Ale je to rozhodně lepší než nic. Taky si o něj napíšu.

Kolega asi před rokem chtěl od Maxima nějaké vzorky napěťových refencí. Bylo to něco lepšího se stabilitou 1ppm a cenou asi 18USD. Poslali mu 5ks v DIPu a 5ks v SOIC. Docela dobrý :)
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“