Pákova frezka FHJ-9

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Terak40
Příspěvky: 75
Registrován: 27. 5. 2018, 8:44

1. 4. 2024, 6:01

Ahojte,

Podarilo sa mi zohnat za 200€ tuto maličkú frezku. Nejako som neriešil čo je zač ani nič podobné keď mi pán potvrdil cenu tak som po nu hned utekal bez nejakeho rozsiahlejšieho googlenia.

Manual z tumlikova mam no vela toho tam nie je

Dočasne som jej našiel miesto pri dverách do dielne, vymenil som olej premazal a začal som skúšať. no nejako sa mi to s nou nedarí a tým pádom hľadam niekoho kto s tým robil alebo vie čo a ako a bol by ochotný sa podeliť o skúsenosti :roll:

1. nemam k nej nič do čoho by sa dala upnúť stopkova fréza a prekutral som na fóre že to anilen nebude tak jednoduché niečo také zohnať. takže to zatiaľ neriešim no ak by niekto niečo také mal a bol by ochotný sa toho za nejakú rozumnú cenu vzdať budem vďačný za odpoveď.

2. Skúšal som s ňou frézovať nejaké drobnosti ale nie nejako úspešne.
treba na nej isť proti zubom alebo naopak ?
ake otáčky su vhodne na aký material ?
pri pokusoch sa mi stalo že mi stol zbehol dole a nejako nevidim žiadne zaistovanie pohybu :(
čiže mi ostava tu páku len držať v ruke ? alebo mam niečo zle nastavené ?

možno mam zly typ frezy ? netušim :(

Za každú odpoveď/radu budem vdačný a prosím majte somnou zľutovanie nie som vyučený strojár. som len hobbyk ktory si k žebrákovy doprial a mini frezku :D
Přílohy
IMG_6292.jpg
IMG_6293.jpg
IMG_6291.jpg
tiborius
Příspěvky: 364
Registrován: 9. 8. 2018, 1:58

2. 4. 2024, 2:05

len v rýchlosti.
úplne základ je prečítať si nejakú knihu a frázovaní , úplný základ. tam bude reč a súbežnom a protibežnom frézovaní. Treba si uvedomiť že tieto stroje potrebujú nejakú minimálnu vedomosť obrábania kovov. / o frézovaní/ asi ti sem nebudú veľmi písať lebo je toho plný internet.+ je toho strašne veľa. len si k tomu treba v kľude sadnúť na jeden víkend. na všetky tvoje otázky dostaneš odpoveď.

ten zverák tam nepasuje - je slabý a je na vrtačku /čína/ ak zaberie fréza ti asi vytrhne materiál

treba dávať pozor aj na bezpečnosť , aj keď je to starý stroj, silu má, a pre stroj je človek len ako plastelína /dvakrát rozmýšľať a raz urobiť/

ale ak sa naučíš na doma bude dobrá malá frézka a treba s niečím začať. za mňa +
Terak40
Příspěvky: 75
Registrován: 27. 5. 2018, 8:44

2. 4. 2024, 11:49

Ďakujem,

teoriu som si už začal študovať. :)


a ten zverak mi anilen nenapadol dali mi ho k tomu … budem musiet pozhanat teda nieco ine :) . - Ďakujem za dobry postreh.
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“