Frézka na měkké materiály

Predro
Příspěvky: 31
Registrován: 29. 5. 2007, 8:24
Bydliště: Slovensko

6. 9. 2007, 9:33

To by som si rad precital ..... vychadzam s praktickych skusenosti Jasne je to China , zatial a osobne v pohode , ak zvazime vyuzitie a za tu cenu. Na hobby jak stvorena Ak by ste chceli vidiet prace ktore zvlada nafotim a ukazem.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

6. 9. 2007, 9:38

Jedna se o tento typ motoru.Moment 4.4Nm. Se srouby s 10mm stoupanim to beha 3600mm/min naprazdno a 2400mm/min pri zatezi.
Chce to kvalitni driver a pak to chodi opravdu slusne.
Přílohy
1
1
pkremla
Příspěvky: 44
Registrován: 1. 8. 2007, 11:38
Bydliště: Cheb

6. 9. 2007, 9:38

Pupak píše:U me vychazi vlastni Al konstrukce z plnych a odlehcenych profilu.Cenove to pro 2m variantu dela asi 28 tis. Vaha zhruba 150 kg.Portal je specialni a max tuhe konstrukce z nekolika kombinovanych profilu.Lineary na X-ose jsou 25mm,na Y a Z 20mm.Kulickove srouby nepredepjate.Na X-ose 20mm s 10 mm stoupanim,pro Y a Z jsou 16mm a 5mm stoupani.Priznam se, ze jsem to z velke casti opral od toho Frantika.Lip se to asi vymyslet neda.Dulezite je taky ulozeni osy Z.Ta klasika,co kazdej pouziva nepatri mezi nejlepsi reseni.
Takže, nikoliv litina, ale přeci jen Al profily (i když patrně nikoliv stavebnicový systém). Práci zmiňovaného Frantíka bych si celkem rád prohlédl. Rád se přiučím něčemu novému.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

6. 9. 2007, 9:51

V tehle cenove kategorii se o litine preci neda uvazovat.To bysme byli o rad jinde.Ty ITEM profily jsou sice krasny a dokonale presny,ale maj jednu nevyhodu (alespon pro me).Spatne se kombinujou s klasickymi plnymi profily a sami o sobe mi tuhosti nevyhovuji.Nicmene na gravirky jsou asi idealni reseni.
Jeste ohledne Ebay.Pred prazdninami jsem pro znameho kupoval masinku 1600x600x90mm vcetne vretene 800W, elektroniky a SW za 4130,- Euro. 10mm preklizku to 6mm frezou kraji 2cm/s a nebejt toho desnyho bordelu,co to vyluzuje,nemel bych proti ni vyhrad.
pkremla
Příspěvky: 44
Registrován: 1. 8. 2007, 11:38
Bydliště: Cheb

6. 9. 2007, 9:51

Pupak píše:Jedna se o tento typ motoru.Moment 4.4Nm. Se srouby s 10mm stoupanim to beha 3600mm/min naprazdno a 2400mm/min pri zatezi.
Chce to kvalitni driver a pak to chodi opravdu slusne.
K provedení E4.5A jsem nenašel momentovou charakteristiku, pouze k provedení F4.5. Předpokládám, že obě varianty motoru si budou podobné. Při vyšším napájecím napětí by to mohlo skutečně klapnout.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

6. 9. 2007, 9:57

Tyhle motory jsou fakt uzasny.S driverem typu Bistep pri 3.5A jsme na 20mm sroubu s 10mm stoupanim tahali 80 kg zavazi 36mm/sec bez ztraty kroku 1/2 hodiny.S Microcom motory jsme nedosahli ani tretinovy moment.
Uživatelský avatar
majkl
Příspěvky: 27
Registrován: 23. 7. 2006, 7:42

6. 9. 2007, 10:07

ale paanove, prece se tu neporvete :?

rad bych taky zareagoval a v ruznych vecech lze dat za pravdu kazdemu z vas..
A u kazdeho z vas se da vysledovat i par omylu..

Predpokladam dle textu, ze p.pkremla k veci pristupuje naprosto jako spravne co se ceny dostupne v CR tyce a v cene 98tis jsou veskere komponenty nove - predpokladam ze je to cele postavene na krokacich.

pkremla bych se zastal i v tvrzeni, ze za 150tis se radna masinka z kompletne NOVYCH komponentu postavit neda, a to ani dovozem komponent z USA, Malaysie ci Číny..
Ok, Pupak pocita ciste pouze se zakladnima nakupkama, ale rovnou si tam muzes 30% pricist na vicenaklady, ktere urcite prijdou - povime si az postavis.

-veci jinou je pouziti komponentu "zanovnich" a to pochopitelne posbiranych z celeho sveta, coz je i muj pripad. Tu THK vedeni KR46 a KR33 z Malaysie ( to byl neskutecnej kauf :) ), serva a zesilovace z USA ( neco takovejch kvalit a parametru se tady za takovy penize v evrope nesezene )..
neco slupla vyroba presnejsich dilu, kabelaz atd,.. ( dobry flexi kabely sou sakra drahy a ze jich je na aplikaci se servama potreba )..
Pri rozjezdu 1300x600x100(150) se cena za komplet vysplhala na cca 160 tis v soucasne dobe... Hodiny nepocitaje, ale zkusenosti pro konstrukterskej zivot nabrano taky nescetne.
Tim chci apelovat na to, ze se stroj za takove penize poridit da, ale...

na druhou stranu nevidim problem, proc by nemohla osa ( i dostatecne nadimenzovana s vahou dejme tomu 80kg ) jezdit 2,5m/min s krokacema ??, jen to halt budou 10Nm potvory.

Ma konstrukce se zaplatbuh od krokacu behem nekolikaleteho vyvoje odprostila a vsechny osy jsou osazeny AC Servy s digitalnim zesilovacem ktery je jednoduche ridit stejne jako krok.motory s opodstatnenymi vyhodami...

nemam problem dosahnout rychlosti 25m/min, ale komu je k cemu max. rychlost, za mnohem dulezitejsi povazuji dynamiku celeho systemu.



btw., rad bych videl ten Francouzskej projekt...
S pranim prijemneho dne,. Michal Masek
pkremla
Příspěvky: 44
Registrován: 1. 8. 2007, 11:38
Bydliště: Cheb

6. 9. 2007, 10:10

Pupak píše:V tehle cenove kategorii se o litine preci neda uvazovat.To bysme byli o rad jinde.Ty ITEM profily jsou sice krasny a dokonale presny,ale maj jednu nevyhodu (alespon pro me).Spatne se kombinujou s klasickymi plnymi profily a sami o sobe mi tuhosti nevyhovuji.Nicmene na gravirky jsou asi idealni reseni.
Jeste ohledne Ebay.Pred prazdninami jsem pro znameho kupoval masinku 1600x600x90mm vcetne vretene 800W, elektroniky a SW za 4130,- Euro. 10mm preklizku to 6mm frezou kraji 2cm/s a nebejt toho desnyho bordelu,co to vyluzuje,nemel bych proti ni vyhrad.
eBay povinně pravidelně sleduji, jelikož německý odběratel tam čas od času stroje prodává. Až doposud jsem nezaregistroval komplet nový stroj, v rozměrech pracovní plochy 1500x500x200 na lineárech s kuličkovými šrouby pod 6.500,- EUR (a to byla ještě demo akce pravděpodobně neopakovatelná).

Domnívám se, že volba profilů (polotovar vs. stavebnicový profilový systém) je více než o objektivních výhodách jednotlivých profilů o rukopisu konstruktéra. Provázáním 2 nebo 3 vhodných profilů spolu s vhodným umístěním lineárů lze vytvořit pro danou aplikaci zatraceně tuhý a přitom cenově přijatelný rám i ze stavebnicových profilů. Kromě uvedených vlastností vidím výhodu ITEM stavebnice mj. jiné v tom, že jejich pevnostním nomogramům se dá zcela důvěřovat. Tudíž rámcový výpočet resp. kontrolu tuhosti lze spolehlivě provést před stavbou bez nepříjemných překvapení po uvedení do provozu.
Uživatelský avatar
majkl
Příspěvky: 27
Registrován: 23. 7. 2006, 7:42

6. 9. 2007, 10:14

Domnívám se, že volba profilů (polotovar vs. stavebnicový profilový systém) je více než o objektivních výhodách jednotlivých profilů o rukopisu konstruktéra. Provázáním 2 nebo 3 vhodných profilů spolu s vhodným umístěním lineárů lze vytvořit pro danou aplikaci zatraceně tuhý a přitom cenově přijatelný rám i ze stavebnicových profilů. Kromě uvedených vlastností vidím výhodu ITEM stavebnice mj. jiné v tom, že jejich pevnostním nomogramům se dá zcela důvěřovat. Tudíž rámcový výpočet resp. kontrolu tuhosti lze spolehlivě provést před stavbou bez nepříjemných překvapení po uvedení do provozu.[/quote]

dovolte mi, abych se taky jednou zasmal a z plna hrdla..
Uz jste se nekdy zajimal o povolene uchylky vami uvadenych Item Profilu ?

Zkuste si k Ulmerovi zavolat co bude koktat vam na to, jak je mozny ze na to montujou vedeni od Bosche, ktery ma predepsanou rovinnost ve 0,01. :)

Me osobne vykoktali, ze je to "vetsinou" rovny...
Tak teda nevim , na co se u nich muzu spolehnout :)
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

6. 9. 2007, 10:29

Ja myslim, ze zadna "rvacka " nehrozi. Tady je ted porad tak mrtvo,ze obcas neskodi trochu diskuse.Na Ebay se daji nove THK koupit za 1/3-1/4 ceny,pokud je dost trpelivosti a stesti.Se strojema je to podobne.
Jinak serva by se mi taky libila,ale zatim me krokace dost vyhovuji.
Pochopitelne nakupovat u nasich prodejcu chce hodne tlustou srajtofli.
pkremla
Příspěvky: 44
Registrován: 1. 8. 2007, 11:38
Bydliště: Cheb

6. 9. 2007, 10:29

Až na výjimku používám lineární vedení v přesnosti IT7 a válcované kuličkové šrouby rovněž v uvedené přesnosti. Doposud jsem neměl problém uvedené prvky na profily ITEM usadit tak, abych zmíněnou přesnost nedodržel.
pkremla
Příspěvky: 44
Registrován: 1. 8. 2007, 11:38
Bydliště: Cheb

6. 9. 2007, 10:36

Jinak, zmiňoval jsem pevnostní nomogramy, nikoliv přesnost. Mezitím jsem si ověřil v katalogu (aniž bych volal na Ulmer) jaké jsou povolené úchylky jednotlivých typů deformací. Uvedené hodnoty jsou tak hrozné, že jim vyhoví naprosto každý vyrobený profil. Reálné hodnoty jsou dramaticky lepší (nevím, zda pro lineáry Bosch dostačující).
Uživatelský avatar
majkl
Příspěvky: 27
Registrován: 23. 7. 2006, 7:42

6. 9. 2007, 10:43

to: pkremla,

opet nemohu nezli souhlasit, ale pak si nekomu neco zkonsturuujte kdyz vam to pak hodi na hlavu a problem je na vasi strane, jelikoz Item je svejma brutalnima limitama z obliga...
Osobne Item take na strojich pouzivam, ale u mene kritickych zalezitosti nezli je 3ose polohovani.

Priznam se, ze jako kazdej konstrukter jsem pri stavbe sveho stroje take velmi dlouho uvazoval a mate naprostou pravdu ze spojenim nekolika techto profilu se daji dosahnout uctyhodne vysledky, ktere v mnohem predci cokoliv jineho, hlavne co do momentoveho zatizeni napr. nejkritictejsiho portalu..jen pri pohledu na fotografii vaseho stroje, bych na portalu rozhodne pridal a patrne i jeho stojny bych volil s trochu vetsim rozestupem vozicku...
Uživatelský avatar
majkl
Příspěvky: 27
Registrován: 23. 7. 2006, 7:42

6. 9. 2007, 10:50

pkremla píše:Jinak, zmiňoval jsem pevnostní nomogramy, nikoliv přesnost. Mezitím jsem si ověřil v katalogu (aniž bych volal na Ulmer) jaké jsou povolené úchylky jednotlivých typů deformací. Uvedené hodnoty jsou tak hrozné, že jim vyhoví naprosto každý vyrobený profil. Reálné hodnoty jsou dramaticky lepší (nevím, zda pro lineáry Bosch dostačující).
jen jeste poznamka k te posledni vete - ...pro lineary dostacujici..

Pro "jakekoliv" - ( v uvozovkach, jelikoz zalezi na profilu drah vedeni, najdou se i dosti netolerantni typy ) ctyrrade vedeni se lehkym predpetim C1 neni problem prekonat i nekolik desetin na draze 30cm, problem muze vyvstat ohledne poskytovane zaruky na vas stroj a neprijemnosti jez mohou s rychle se opotrebovavanym vedeni nastat, jez se neprojevi tim ze by to nejezdilo, ale tim ze kdesi to zacne jezdit bez predpeti.
Dalo by se mozna namitnout - ze se ty Al profily poddaj..., nepoddaj :), podda se vedeni, potazmo kolejnice, to vite sam a odnaset to budou kulickove drahy ve vozickach.
pkremla
Příspěvky: 44
Registrován: 1. 8. 2007, 11:38
Bydliště: Cheb

18. 9. 2007, 7:41

Několik informací z reálného provozu (ve stolárně) frézky z Item profilů(výroba dřevěných hraček).

Materiál buková spárovka 21mm,
pracovní posuv 2000mm/min. (~33mm/sec.),
úběr 10mm (10mm hrubovací, 10mm hrubovací, 1mm šlichtovací),
stopková fréza 10mm.

Hodnoty při běhu naprázdno neuvádím, ty jsou vesměs o ničem.

Přesnost měřena na odfrézovaném kruhu o průměru 58mm v jedné ose 57,98mm, v druhé 57,95mm. Dle truhlářů lze část chyby přičíst sesychání dřeva. Po létech a přes léta dřevo vysychá jinou rychlostí. Měření nebylo bohužel provedeno bezpřostředně pro frézování.

Stroj by patrně zvládl i vyšší rychlost, ale problém je ve vřeteni Kress, které pro obrábění vyšším posuvem již zjevně nemá dostatečný výkon.

Video z nějakého podobného obráběcího cyklu časem zvěřejním. Další průkaznější měření ještě připravím.

Zkusím změřit i průhyby jednotlivých částí stroje a posunout diskuzi od pocitů ke konkrétním hodnotám.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“