Krokový motor pro řezačku polystyrenu

Robin
Příspěvky: 30
Registrován: 5. 8. 2007, 4:42

7. 8. 2007, 9:58

Chci se zeptat jestli tenhle typ motoru by stačil na řezačku polystyrenu. Bude to můj první pokus s cnc.
Kdyby nebyl vhodný tak prosím o radu který motor na to použít.
Přílohy
jsou vhodné ?
jsou vhodné ?
JooH
Příspěvky: 114
Registrován: 20. 7. 2007, 8:07
Bydliště: Chomutov - Ústecký Kraj

8. 8. 2007, 10:14

S vhodností ti asi moc neporadím, ale chci se zeptat kde si je sehnal? taky se po nějakých musím poohlédnout =)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 8. 2007, 6:50

tusim ze ten vlevo je z tiskarny Star
a ma celkem silu
mozna to neco maleho utahne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Robin
Příspěvky: 30
Registrován: 5. 8. 2007, 4:42

9. 8. 2007, 7:09

Zatím jsem dva vymontoval z tiskárny STAR LC-15. Ale zatím chybí znalosti co si k nim můžu dovolit :) a co "utáhnou".

Stavím si teď jednoduchý driver tak pak se uvidí zda budou OK.

Zkus se podívat tady :arrow: http://www.technikbrno.cz/elektro-dily.php?stranka=9
Uživatelský avatar
wolf
Příspěvky: 244
Registrován: 4. 11. 2006, 4:23
Bydliště: Březí u Mikulova

9. 8. 2007, 8:26

Robin píše:Chci se zeptat jestli tenhle typ motoru by stačil na řezačku polystyrenu. Bude to můj první pokus s cnc.
Kdyby nebyl vhodný tak prosím o radu který motor na to použít.
Ten větší Sanyo Denki s typovym označenim 103-557-0341 jsem na řezačce polystyrenu měl a jelo to celkem slušně. Záleží hodně na mechanické části. Já měl použity nábytkářské kuličkové polovýsuvy(na zásuvky) jako lineární vedení a metrické posuvové šrouby M6x1 s bezvůlovými maticemi. Nejvyšší rychlosti řezání jsem dosáhl 4mm/s. Později jsem je ale nahradil motory Microcon SL17-0301 z důvodu větší výkonové rezervy. Pro řízení jsem používal elektroniku MM2001. Dá se předpokládat, že s lepšími drivery by se výkon zřejmě ješte zvýšil. V příloze zasílám schéma zapojení vinutí motoru. Snad to alespoň částečně pomůže. :D
Přílohy
Sanyo Denki 103-557-0341 (popisy vinutí jsou ekvivalentní pro driver CNC3AX)
Sanyo Denki 103-557-0341 (popisy vinutí jsou ekvivalentní pro driver CNC3AX)
Naposledy upravil(a) wolf dne 28. 8. 2007, 6:16, celkem upraveno 1 x.
wolf
Robin
Příspěvky: 30
Registrován: 5. 8. 2007, 4:42

9. 8. 2007, 6:48

Dík za to zapojení drátu.Psal jsi slušný driver.Specifikuj to trochu prosím.Co by měl umět navíc od "neslušného" driveru.

A ještě jakým napětím lze krmit to Sanyo.?
Uživatelský avatar
wolf
Příspěvky: 244
Registrován: 4. 11. 2006, 4:23
Bydliště: Březí u Mikulova

10. 8. 2007, 6:36

Robin píše:Dík za to zapojení drátu.Psal jsi slušný driver.Specifikuj to trochu prosím.Co by měl umět navíc od "neslušného" driveru.

A ještě jakým napětím lze krmit to Sanyo.?
Slušným driverem jsem měl na mysli takový driver, který umožňuje především možnost nastavení omezení proudu motorem a případně také možnost dělit krok motoru(microstepping) alespoň na polovinu.
Uvádím nějaké odkazy na prozkoumání:

http://maczaka.webz.cz/ (na těchto stránkách je uvedeno komlexní řešení, včetně řízení teploty řezacího drátu, opto elektronického oddělení LPT portu, napájecích zdrojů)
http://www.amcnc.cz/
pro silnější motory: http://www.cncnet.info/view.php?cisloclanku=2006050002
více řešení: http://www.pminmo.com

a nebo mnou použitá (bez výše uvedených možností - dělení kroku lze nastavit softwarově):
http://www.teaser.fr/~abrea/cncnet/elec ... /mmx.phtml

Pro napájení tohoto KM a jím podobným lze při "slušném driveru" použít napětí 34V(mám vyzkoušeno s driverem CNC3AX), čemuž po dvoucestném usměrnění odpovídá zdrojový transformátor 24V. Při použití mnou užitého driveru MM2001 jsem použil 17V. Proudově nejsou tyto motorky nijak náročné, cca do 500mA. Takže při uvažované řezačce polystyrenu (4osy tj. 4ks KM) by stačil s rezervou transformátor 24V/60VA.
wolf
Robin
Příspěvky: 30
Registrován: 5. 8. 2007, 4:42

11. 8. 2007, 10:59

Ty první dvě stránky jsem už pročetl. Na te FR jsem si pravda moc nepočetl,ale inspirace tam byla. Dik

Co je Mikrosteping jsem si dohledal ale nějak jsem se nedopátral co je HALF a FULL. Nemáš nějaký link kde to je vysvětleno. :D pokud možno "ne" ve francouštině.

BTW: co je lepší? Driver s tranzistory nebo s nějakým IO pro řízení.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 8. 2007, 10:55

half je polovina tj pulkrok = microsteping:2
nejedna se v podstate ani o microsteping

full je plny krok tedy bez microstepingu

co se tyce tranzistoru nebo IO
v podstate jde o to ze v tom IO je vetsinou H mustek kdezto bastliri co bastli s tranzisotry se na mustek nezmuzou takze IO bude o neco lepsi
pomoci mustku lze pripojit motor bipolarne viz muj popis v sekci o krokovych motorech
a tim z motoru vytahnout mnohem vic nez pri unipolarnim zapojeni

dale pak zapojeni s jednotlivymi tranzistory vetsinou nemivaji omezeni proudu coz je taky dost podstatna vec majici nezanedbatelny vliv na vykon

s trochou stesti na komponenty muzete takto dostat 100x vic nez kdyz to stesti mit nebudete
tj. ve vysledku vam ten motor bude vrnet a masinu neutahne
a nebo to bude jezdit celkem slusnou rychlosti s velkou momentovou rezervou

vse je o vyberu komponent a kompromisech
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
petr_fm
Příspěvky: 1
Registrován: 13. 8. 2007, 11:39

13. 8. 2007, 11:45

Muzu se zeptat, jak to s temi posuvy pro supliky fungovalo? jake jste tam pouzival ? Uvazuji take o stavbe cnc rezacky a do zacatku, kdy planuji vyrezat semtam nejake to kridlo nebo trup se mi nechce investovat desetitisice do drahych a kvalitnich linearnich posuvu... bojim se ale, ze to s temi suplikovymi posuvy nebude za moc stat a ve vysledku to bude ujizdet i o vice nez 2-3 mm ... mozna se ale pletu a mam jen v obyvakovem nabytku nejake levne a ne prilis kvalitni pojezdy, protoze skutecne, kdyz za nej lehce zaberu, chodi to i 3mm...

Diky za cenne info. Petr

wolf píše:
Robin píše:Chci se zeptat jestli tenhle typ motoru by stačil na řezačku polystyrenu. Bude to můj první pokus s cnc.
Kdyby nebyl vhodný tak prosím o radu který motor na to použít.
Ten větší Sanyo Denki s typovym označenim 103-557-0341 jsem na řezačce polystyrenu měl a jelo to celkem slušně. Záleží hodně na mechaniké části. Já měl použity nábytkářské kuličkové polovýsuvy(na zásuvky) jako lineární vedení a metrické posuvové šrouby M6x1 s bezvůlovými maticemi. Nejvyšší rychlosti řezání jsem dosáhl 4mm/s. Později jsem je ale nahradil motory Microcon SL17-0301 z důvodu větší výkonové rezervy. Pro řízení jsem používal elektroniku MM2001. Dá se předpokládat, že s lepšími drivery by se výkon zřejmě ješte zvýšil. V příloze zasílám schéma zapojení vinutí motoru. Snad to alespoň částečně pomůže. :D
Uživatelský avatar
wolf
Příspěvky: 244
Registrován: 4. 11. 2006, 4:23
Bydliště: Březí u Mikulova

14. 8. 2007, 8:23

petr_fm píše:Muzu se zeptat, jak to s temi posuvy pro supliky fungovalo? jake jste tam pouzival ? Uvazuji take o stavbe cnc rezacky a do zacatku, kdy planuji vyrezat semtam nejake to kridlo nebo trup se mi nechce investovat desetitisice do drahych a kvalitnich linearnich posuvu... bojim se ale, ze to s temi suplikovymi posuvy nebude za moc stat a ve vysledku to bude ujizdet i o vice nez 2-3 mm ... mozna se ale pletu a mam jen v obyvakovem nabytku nejake levne a ne prilis kvalitni pojezdy, protoze skutecne, kdyz za nej lehce zaberu, chodi to i 3mm...

Diky za cenne info. Petr
Aby to správně fungovalo tak je především potřeba použít opravdu kvalitní výsuvy např. od firem Hettich nebo Blum. Nepoužívejte příliš levné, tím jsem si už prošel(mám jich doma plnou igelitku). Já jsem použil výsuvy od firmy Hettich. Musíte počítat s tím, že jsou pouze v omezených délkách výsuvů. Běžně do 700mm, velmi robustní i do 910mm. Z mechanických důvodů (vyšší tuhost v mezních polohách) je potřeba počítat z reálným výsuvem o 10mm až 20mm menším.

Pro osu X jsem použil 4x plnovýsuv Hettich KA 5632/650 v ceně 300Kč/1ks.
Pro osu Y jsem použil 4x polovýsuv Hettich KA270/1 v ceně 85Kč/1ks.

Výsuvy Hettich u nás prodávají např. firmy Kylli (www.kylli.cz)
nebo MKupr (www.m-kupr.cz, mají na stránkách i ceníky) a další.

Problémy s vůlemi jsem neměl žádné. Pouze v ose X docházelo k průhybu při plném výsuvu, což jsem vyřešil podpůrnými kolečky s miniaturních ložisek(viz. foto).
Přílohy
Podpora osy X
Podpora osy X
Detail osy Y
Detail osy Y
Celkový pohled na řezačku
Celkový pohled na řezačku
Naposledy upravil(a) wolf dne 16. 4. 2008, 4:42, celkem upraveno 1 x.
wolf
Robin
Příspěvky: 30
Registrován: 5. 8. 2007, 4:42

14. 8. 2007, 6:56

Tak jsem se rozhodl sestavit řezačku podle návodu Alana Maczáka. Kluci mi podle výkresu udělají ty plechové díly, ale nikde jsem nenašel kdo prodává ta kluzná pouzdra typu Clips. Nemá(nezná) někdo něco kde by se dala ta pouzdra objednat? Podle výkresu jsou označeny MCM-12-02 a MCM-16-02.
Dik za odpovědi.
Uživatelský avatar
wolf
Příspěvky: 244
Registrován: 4. 11. 2006, 4:23
Bydliště: Březí u Mikulova

14. 8. 2007, 7:04

Robin píše:Tak jsem se rozhodl sestavit řezačku podle návodu Alana Maczáka. Kluci mi podle výkresu udělají ty plechové díly, ale nikde jsem nenašel kdo prodává ta kluzná pouzdra typu Clips. Nemá(nezná) někdo něco kde by se dala ta pouzdra objednat? Podle výkresu jsou označeny MCM-12-02 a MCM-16-02.
Dik za odpovědi.
Tyto pouzdra vyrábí firma Igus pod obchodním názvem Iglidur.
www.igus.de
www.igus.cz
Konkrétně tyto pouzdra na tomto odkaze:
http://www.igus.cz/_product_files/downl ... ger_uk.pdf
wolf
misox
Příspěvky: 196
Registrován: 18. 5. 2008, 11:41

20. 12. 2008, 6:50

Je možné prevadzkovať mm2001 na 24V - 30V ?
Tranzistory by to mali vydržať .
Motory mam 6V 10Ohm / faza.
Dakujem.
misox
Příspěvky: 196
Registrován: 18. 5. 2008, 11:41

20. 12. 2008, 8:36

Este mam problem hlasi mi : "No timer interrupt, Verify that the interfase card on".
Naprogramovalo mi ju, aspon myslim.odber dosky je +- 30mA .
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“