zima

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

29. 10. 2010, 12:01

jejda, také řeším topení (trochu opožděně, ale nebyl čas) Zatím jsem navezl materiál na stavbu kamen velice zvláštní konstrukce. Topit se v tom bude dřevem a jako vedlejší produkt bude vznikat dřevěné uhlí. Když se dřevěné uhlí podaří prodat, tak to bude dokonce vydělávat :-) Tak mi držte palce, ať se kamna povedou.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

2. 12. 2010, 3:32

QNX píše:jejda, také řeším topení (trochu opožděně, ale nebyl čas) Zatím jsem navezl materiál na stavbu kamen velice zvláštní konstrukce. Topit se v tom bude dřevem a jako vedlejší produkt bude vznikat dřevěné uhlí. Když se dřevěné uhlí podaří prodat, tak to bude dokonce vydělávat :-) Tak mi držte palce, ať se kamna povedou.
Takové malé ekonomické perpetum mobile, ale ty kamna by mne zajímaly nejen teoreticky. Ten raketový vařič co si publikoval mě zaujal převelice. :-)
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2654
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

2. 12. 2010, 6:02

Chlapi, tohle vy řešíte rok co rok :D
I já to říkám pořád dokola, že dřevo do kamen samo skákat nechce a tam spočívá můj hlavní odpor k tomuto druhu topení.
Dřevem jsme doma mimochodem topili X let, ale pokud není les a musí se dřevo kupovat a nelíp tvrdé. Tak je to už úplně o hovně. Leda se tím nějaký důchodce chce bavit aby se nenudil.
Když si na to vzpomenu, tak dostávám vyrážku.
Zatím v zámečnické dílně topím tedy dřevem, ale chci tam co nejdříve udělat kapání vyjetého oleje - přesně po vzoru jednoho starého mistra topenáře, který už nežije. Vyjetého oleje mám pro svou potřebu relativně dost.
V obráběcí dílně topím radiátorama a plynovým kotlem. Jednoduchá odpověď proč. Tohle byla odjakživa komerční dílna a nebyl důvod řešit náklady za topení - prostě se to promítlo do ceny a hotovo. Pochopitelně když se tam nedělá, tak se tam netopí, jen temperujou radiátory.
Ale přece jen pohled na klapající motor, do kterého teče něco samo a nikdo nemusí nic přikládat ani vynášet, je jednoduše oku lahodící :wink: Samosřejmě to něco nesmí být nafta, nebo zemní plyn :D :D , už ani řepkový olej se nevyplatí.
Bohužel s příchodem zimy a hlavně tmy v odpoledních hodinách mě nějak opustilo nadšení. Taky na to nějak teď nemám moc čas. Nicméně myšlenky jsem se stále nevzdal.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2654
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

2. 12. 2010, 6:08

Pro Ben Ash:
hele, mám doma turbínové APHčko na naftu a pak ještě odpařovací ESAoil z dob mých experimentů s vyjetým olejem před 10ti lety. Co kdyby jsi je zkusil naučit mlsat to naše sádlo? Věřím že by to asi šlo. Za to APH jsem tenkrát komusi dal celých tisíc korun :D
Filip si koupil do dílny toto http://www.naradi-asist.cz/elektricky-p ... -1170.html
Hned co to zapnul, jsem ho nasral tím že jsem prohlásil že to je dobré postavit si to u ponku za prdel, ale na nic jiného. Jistě víš jak má velkou dílnu, nezateplenou jen s plechovou střechou a dvěma obrovskými plechovými vraty. Před tím tam topila jedna sahara na páru, ale ta mohla mít výkon klidně i 40kW když to topila s přehledem na 25st. Ono v té páře je to mazec.
Jenže páru jsme mu museli ustřihnout a teď tam chudák mrzne s tímto topítkem.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
Jan Danda
Sponzor fora
Příspěvky: 1143
Registrován: 8. 7. 2009, 9:55
Bydliště: jarpice

2. 12. 2010, 8:16

V truhlárně necelých 100m2 mam školní kamna HBéčka ,v kovodílně 45m2 mam petry. V truhlárně je to připraveno na ustřední topení(už asi 3roky) :) Ale ten ohen v kamnech je pro mne docela dobrej parták,když je člověk v dílně sám.Odřezky ,piliny a hobliny z doby kdy netopin vystačí skoro na dobu co topim. :)
peter1
Příspěvky: 624
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

12. 2. 2011, 8:38

..no aj u nás vo fabrike je velmi teplo jasným dôkazom toho sú tieto cencule ktore mi za hodinu narastli na vystružniku. :D vystružnik som použival ako doraz...cencul-rampouch...
Přílohy
rampouch.jpg
sustruh sv18 ,vrtačka
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

3. 10. 2015, 11:33

Čau, oživím tohle téma, zima buší ledovými pěstičkami na dveře a stavil se kamarád co maká v Rakousku, kde se topí vyjetým olejem už cca 25let běžně v domácnostech, za tu dobu je tam rozjetý trh s vyjetým olejem a neseženete jej pod 20Kč/l takže se jim to proti LTO už moc nevyplatí, zbavují se tak starých kotlů od cca 100€ !!!! nevěřil jsem mu, tak mi našel třeba tady
https://www.willhaben.at/iad/kaufen-und ... 134176185/" onclick="window.open(this.href);return false;
takový kotel samá litina, není co by se pokazilo a když mi řekl, že v Ivančicích se běžně prodává vyjetý olej za 2Kč/l, tak mi padla čelist. Navíc emise prý nižší než u plynu, je to vůbec možné? Mylím dobrá inspirace, jinak nádrže nejlépe na 2000l nutné a v oddělené místnosti, spotřeba asi 4000l/zima.
Teplu zdar
Naposledy upravil(a) Pepa z depa dne 3. 10. 2015, 12:45, celkem upraveno 1 x.
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 10. 2015, 12:39

Pepa z depa píše:Navíc emise prý nižší než u plynu, je to vůbec možné?
Emise čeho?
Zemní plyn je složen především z metanu, tedy nejjednoduššího uhlíkového paliva, které má 1 uhlík a 4 vodíky. Takže spálením vyleze nejmíň CO2 ze všech uhlíkovách paliv. Lepší už by bylo jenom spalovat čistý vodík, tam už jsou emise (kromě vodní páry) teoreticky nulové.
Takže spalováním jakéhokoli složitějšího uhlíkového paliva vznikne emisí CO2 vždy víc, než spalováním zemního plynu (prostě proto, že poměr uhlíku k vodíku je tam vždy vyšší).
A pokud jde o emise jiných plynů, případně o imise pevných částic, tak těch bude ve spalinách ze zemního plynu absolutní minimum, kdežto ve spalinách z vyjetého oleje s neznámým složením jich bude určitě mnohem víc.

Takže odpověď na Tvou otázku: ne, podle mě to možné není.

Ale cena kotle na vyjetý olej za 85E je skutečně docela super, to by stálo za hřích. Jenom bych musel postavit 2. komín, protože tyhle staré kotle určitě nepracují na kondenzačním principu. A vlastně ani nevím, jestli se vůbec dá udělat kotel na olej/LTO jako kondenzační, ale asi ano.
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

3. 10. 2015, 12:43

... aha, díky za vysvětlení a ano údajně jsou kondenzační tzn. dvojitý komín, nebo do zdi a ven + odsazení,
ale zatím asi č. 1 - cena/výkon. Ještě tady další olejáky http://dum.bazos.cz/?hledat=Prodam+vyje ... a=&iddel=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 10. 2015, 12:52

Tak pokud je skutečně kondenzační (tedy teplota spalin někde na úrovni 60 stupňů C), tak to by byla obrovská bomba. Pak by byla účinnost úžasná, a třeba já bych nepotřeboval ani druhý komín (komín pro kondenzační kotel, tj. s plastovou trubkou vevnitř už mám).
Pokud Ty máš zatím běžný komín, tak do toho se dá ta plastová trubka zasunout (pokud má samozřejmě nějaký rozumný průměr, což asi má), takže přestavba není nijak zásadně náročná ani drahá.
Tak až budeš nějaký kupovat, tak mi prosím vezmi taky jeden. ;-)

EDIT: Ještě dodatečná poznámka: když je u těch inzerátů napsáno, že nepotřebují elektřinu, tak to je špatně. Pak to není kondenzační. Kondenzační potřebuje vždy ventilátor, který nuceně žene spaliny do komína, protože ty spaliny jsou tam studené, že samy už ven nevylezou. Ale právě proto má tak vysokou účinnost, protože z těch spalin dokáže získat všechno teplo. Takže z něho získá mnohem víc energie navíc, než co sežere ten dodatečný ventilátor.
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

3. 10. 2015, 1:10

.. já spíš koukám po těch kamnech za trojku (za ty prachy si to nemá cenu vyrábět) z bazoše http://dum.bazos.cz/inzerat/52367042/Kamna-na-Olej.php" onclick="window.open(this.href);return false; myslíš, že to bude eko-katastrofa, když jede bez elektřiny - to bych nechtěl. "Dojčland" kotel má na mě moc velký výkon, ale ten kamarád zvažuje koupi, tak kdyby něco dovezl, dám vědět zkušenost.
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10125
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

3. 10. 2015, 2:23

kdejakej šmudla co dělá auta v garáži tím topí, a u mě prudí jestli nemám vyjetej olej nebo někoho neznám že daj 4Kč a asi bude hůř protože tolik oleje se asi v autech nevymění :wink: tak jim příště nabídnu emulzi :lol: :lol:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
SO 545
Příspěvky: 729
Registrován: 6. 1. 2013, 6:30

3. 10. 2015, 7:37

Kamarat ma v dielni nieco podobne ako v tvojom odkaze z bazosa.

Funguje to nad ocakavanie. Vyrabo to niekto v okoli Detvy tusim komplet z nerezu za rozumno.
Samo domo co spraskal sam to bola katastrofa.
Tie od kutila idu krasne a dymova /viditelna/ frakcia ziadna :D .
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

4. 10. 2015, 10:19

... no po výplatě (za 14dnů) jdu do nich - ty za 3 tisíce, tak doufám, že nudělám blbost, hlavně ty spaliny? Pokud můžu, tak beru na naši matičku Zemi ohled.
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

4. 10. 2015, 12:13

Ach jo, vy ste všeci banda i...ů! V prvé řadě je potřeba si nastudovat jak pracuje hořák na LTO a pak si naštudovat jak se dá spalovat motorový olej - mazut. Jestli si myslíš, že jsi nalinkoval odkazy na kotle na vyjetý šmír tak se pleteš. Ten co to prodává na bazoši je taky asi pacient. Bez docela zásadní úpravy bude úspěšnost nula. Pokud to má být na topení do garáže tak je nejsnažší cesta je ten kapací kotlík s pánvičkou, funguje naprosto dokonale. https://www.youtube.com/watch?v=WzJm5I8Wsoc
Per aspera ad astra
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“