Fagor systém pro cnc soustružení

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
Odpovědět
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

28. 10. 2010, 7:11

založil jsem toto téma, protože s cnc obrábění sám uplně začínám a uvítám jakoukoli radu co se cnc obrábění a fagoru týká.
K dispozici mám pouze 3 manuály od fagora a rady servisáků. kteří se tím zabývají.
systém je celkem přehledný a někdy se zdá, že je tu vše uplně po lopatě nastaveno v pevných cyklech ale když by se mělo něco naprogramovat v iso kódech, tak z toho začne mozek dostávat pěkně na prdel a jednoduchost je ta tam..
Naposledy upravil(a) pindasek dne 3. 11. 2010, 3:03, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

28. 10. 2010, 7:24

celkově je Fagor systém docela fajn hračka doplněná o sadu pevných cyklů jako je příčné soustružení, podélné, kužely, rádiusy, zapichování, upichování, řezání závitů a to i čelních a kuželových, dále je zde i profilovací cyklus, kde lze přednastavit tvar soustruženého profilu a potom ho už jen posouva v v G54, 55 anebo G159N7... 8... 9....10.. atd..
jednotlivé pevné cykly se zde dají sestavovat v celistvý program a dále i doplnit o případné naprogramování různých nájezdů, otáček, chlazení atd pomodí iso, nebo din programování.. ale to je zatím pro mě budoucnost.

Máte li někdo s tímto systémem zkušenost, uvítám každý příspěvek do fora. :wink:
TOMI BOY
Příspěvky: 52
Registrován: 26. 6. 2010, 9:00

29. 10. 2010, 6:13

Zdravičko, neviem v čom presne treba radit. no z vlastných skusenosti viem ze ISO az tak casto použivat nebudete, pokial tam mate cykly Hurbovanie, dokoncovanie atd. ja ISO pouzivam len ked upichujem kus a chcem zrazit zadnu hranu obrobku... cize zapichnem cca 2mm vydem nad obrobok presuniem sa 0.5mm v ose Z a v ose X na priemer a potom sa vratim v 45st uhle do zapichu a pokracuje v upichovani nič zlozitejsie v ISO kode neprogramujem lebo to nieje potrebne aj napriek tomu ze iso ovladam na 98% ja mam v sustruhu pohanane nastroje takze v nom zviknem aj frezovat a ani tam nepotrebujem ISO. tie pevne cykly su fakt dobra vychtauka.[/code]
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

29. 10. 2010, 8:41

no moje mašinky opravují mašinky a to ty čd, takže moje nástroje zatím nejsou pohaněné ale za to dost drahě a tak některé věci se v isu naprogramovat musí, třeba odjezd v ,,Z" když soustružím vnitřní průměr abych nezalomil nůž,,,

Taky už se mi povedlo krásně nabourat revolverovou hlavou do obrobku, to když jsem si špatně potvrdil ENTER nuly v Z,, nejak jsem to asi malo stiskl a ono se nic nepřepsalo,, to vám byla rána:-) AU o co budu povídat,, rozosil jsem vřeteno a přestříhnul 4 kolíky v revolveru,,, servisák tvrdil, že tot ještě neviděl,,,,,

muj stroj je nejak,, SF 6500 nebo tak nějak, od firmy Fermat machynery,, celkem fajn mašinka:-)
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

29. 10. 2010, 8:42

jinak cyklus upichování u Fagoru sražení hrany umožňuje v pevném cyklu,,, je to na poslední záložce,,,
Mila
Příspěvky: 44
Registrován: 31. 10. 2010, 9:36

31. 10. 2010, 9:50

Zdravim,ja už dělám s tímto systémem nějaký ten rok,konkrétně 8055 TC,už ve verzi 16.Němůžu si stěžovat,na tu práci co firma dělá je úplně ideální.Soustruh máme zhruba stejné konstrukce,ale jiné značky.Dobrá věc je grafický editor,tam si naprogramuješ prakticky každou složitější konturu,kterou by pevné cykly už nezvládly. 8)
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

1. 11. 2010, 2:18

my máme v depu dvě mašiny,, sf 65něco a SUa 150 od tosu čelakovice,,
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

1. 11. 2010, 3:02

na sua150, což je stroj jako kráva :-) točíme komplet nápravy, brzdový kotouče, profily a náboje v discích pro nalisování,, smůla jen, že máme desku s omezením otáček do 224o/min.
na sfku byla ted celkem darda, když jsem si vybíral nástroje od sandviga,, a firma to bezhlavě koupila,, njn,, akorát to je taková drahá srandička,, 4 kudly s plátkama za 50tis...
Mila
Příspěvky: 44
Registrován: 31. 10. 2010, 9:36

1. 11. 2010, 7:12

To teda ja obrábím tak maximalně do průměru 300mm.Kam se na tebe hrabu :shock: To musí být radost na takovéto mašině dělathttp://www.tosas.cz/index.php?id_document=10117
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 11. 2010, 7:57

ja mam lednicku fagor a taky jsem spokojeny
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

1. 11. 2010, 8:40

Mila píše: To musí být radost na takovéto mašině dělathttp://www.tosas.cz/index.php?id_document=10117
Ještě větší radost je taková dělěná lože brousit, aby se to celé vlezlo do tolerance 0,02 mm. Pět čtyřmetrovek máš v cajku a poslední se mrskne, nebo se to utopí vlivem rozdílu teploty (při doumetrové šířce to není až takvý problém) a jedeš zase znova. Zákazník si však myslí, že nabrousit je to brnkačka. Teplota při těchto rozměrech je velmi důležitá veličina a musí se sakra hlídat.
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

2. 11. 2010, 2:22

no co se týče dohánění tolerancí na stovečky, tak je to takovej malej očistec.
můj soustruh sice umí kásný povrchy ale když je to na výkrese nakresleno idiotem což ve většině případů bývá, tak to není prdel :-)
Nedávno jsem měl výkres nápravy s utaženou tolerancí osy mezi středícími důlky na 0,03mm a mezi odstupňovanými povrchy 0,02mm, ale to není vše, u pěti z těchto povrců byla požadována drsnost 0,8...dalo by se to i vysoustružit, kdyby to těleso neměřilo 1,3m na delku a 170 v půměru..
pakec byl v tom, že mám hydrauliky koník a teleso má tendence se napružit, tudíž jde jakoby do luku. a ještě jedna krásná věc s rádiusy na výkresu,,, R40, R8, a R2,5,, to vše má nějak navazovat na sebe ale kreslič myslí, že jsem asi senzibil :-)) tak nějak asi někde tečně to naváže,, ale kde?? :shock: naštěstí jsem přesvědčil managery i zákazníka, že pokud chce to co chce, tak je nejlepší to připravit na brus a 0,8 povrchy zbrousit nakulato:-)
Mila
Příspěvky: 44
Registrován: 31. 10. 2010, 9:36

2. 11. 2010, 8:40

S těm rádiusama by to šlo asi vytvořit právě v tom grafickém editoru.Chce to mít nějaké hodnoty k těm R a pak by to nemusel být problém.Jde to i tečně navázat.Já v tom dělám tak max. jednou za měsíc a pokud je výkres dobrej,tak to jde,horší je to s nekompletností vykresu.to pak poprosím chlapy vedle ať mi ti konturu nakreslí v camu a zjistěj mi potřebný chybějící hodnoty. :roll:
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 11. 2010, 2:55

to je vono, ty se máš na koho obrátit, my jsme tu dva soustružníci hození do vody, naši vedoucí ani netušejí co se vlastně děje, natož aby mi mohli s něčím pomoct,, ríkám jim kovozemědělci,, to se strojařinou nemá nic společnýho,, ale jak říká murphyho zákon,, každý se jednou ve firmě dostane na pozici na kterou nestačí a tam už setrvá :-)

ten grafický editor se musím naučit pořádně používat,, je tam spousty možností včetně zrcadlení nebo poměru rozměrů :-) musím ty španěly jen pochválit,, je to jak naučit se s novým mobilem:-) a když člověk neni uplnej magor tak pochopí i tenhle fagor :-D :lol:
hele :-)
Přílohy
Snímek 055.jpg
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

6. 11. 2010, 8:31

nemáte někdo ponětí kde se dá stáhnout program od fagora, na kterým bych si mohl doma připravit prográmek a později ho na flešce přenýst do soustruhu v práci??
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“