chladící emulze

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 678
Registrován: 22. 9. 2009, 8:02
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2011, 6:14

jj, to znám z parlamentu :D
ned
Příspěvky: 4
Registrován: 7. 3. 2011, 6:48

7. 3. 2011, 7:59

Nevím jak u emulzí. Ale pokud nevadí zvýšená kyselost, stačí nalít do emulze ocet. Zaručuji, že v tomto protředí neporostou ani baktérie, ani plísně. Používám obyčejně škrobové lepidlo a když ho nevypotřebuji, prostě do něho naliji ocet. A nic neplesniví. Když jsem se dotázal výrobce, jak to zajistí on, nabídl mi nějaký přípravek, hodně jedovatý a dražší než to lepidlo. A na rozpouštění staré emulze bych možná zkusil organická rozpouštědla jako aceton, popř trichloretylén. Jen pozor na silikonová těsnění, ty Vám to rozpustí také.
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 3. 2011, 3:04

nenennenenenenenenene,, to nee prosimvááás,, u soustruhu je vliv chladící kapaliny důležitý pro tvorbu povrchů,, proto se taky u cnc mašin měří viskozita tý emulze aby to dělalo co má při těch správných řezných podmínkách,, a to chlazení na to má obrovskej vliv,,, někde jsem tu stahnul odkaz na biocidy tak ted čekám kdy mi to ti naši boric konečně zajistěji,,,,
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

8. 3. 2011, 10:32

Když to té vody přidáš ocet, tak vše kovové, co se s tím potká, bude do rána jak liška. Dalším příkladen toho jsou některé tmely, co páchnou po octu. Kolem toho to rezaví.
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 678
Registrován: 22. 9. 2009, 8:02
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2011, 6:22

Přesně tak, kromě drastického korozivního účinku, jde do kytek i stabilita emulze.
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2011, 8:50

Tak snad konečně budu mít v chladící emulzi nějaký ty biocidy.. písnu vám se potom zkušenost s tímto přípravkem :-)
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2011, 6:16

Nevím jak ostatní, ale co tu čtu zřejmě všem emulze často zasmrádne. Když jsem začal přemýšlet o chladící emulzi, poprvé asi víc jak před rokem použil jsem destilovanou vodu a dodnes je emulze bez zápachu. Někde jsem to tu i psal. Na dně kbelíku mám ještě hozeny kousky měděného drátu a když ji dolévám, opět používám destilku. Věřte či né, fakt to asi dost pomáhá. Kbelík mám 10L uzavřený od primalexu a emulzi používám jako hobbík, což necirkuluje každý den a destilka taky nevyjde na baťoh.
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2011, 8:55

věřím, že destilovaná voda dost pomůže, ale co by jsi dělal kdybys měl ve stroji 350 litrů emulze? Syntetiku u mě nema cenu používat, protože okolní prostředí umístění toho stroje příliš nevyhovuje, (prašnost a částice od lakování) tzn, že by se za chvilku stejně znehodnotila.
Proto jsme zatim zvolili chemický přídavek pro chladící emulzi..
Je tu důležitá stálost kapaliny, jeji viskozita. firma mi konečně zakoupila spektrometr k měření hustoty emulzí.
a novými CNC by se mělo zacházet, tak jak se má, jenže mnozí z mng maji podvedomej pocit, že se musí neustále nějak improvizovat a tak je to stále boj s větrnými mlýny :-)))

PS: dobra rada nad zlato,, nejak to udělej, vždyť ty si poradíš... :-)
Uživatelský avatar
Japa
Příspěvky: 57
Registrován: 20. 2. 2011, 7:36
Bydliště: okr. Karviná

20. 3. 2011, 12:31

V některém předešlém příspěvku byla zmíněná měď, jakožto prvek pomáhající proti kazivostí chladicích emulzí - ze své vlastní zkušenosti to můžu potvrdit. V dílně mám 5 obráběcích strojů z toho jedno CNC centrum a převážně obrábím měď a s kazivostí emulzí nemám problémy, náplně neměním, pouze dolévám - ale používám koncentrovanější emulzi, cca 8 - 10%.
Jinak v dílně pracuji převážně sám, takže některé stroje stojí i 3 týdny a přesto nemám problém se zápachem natož kazivostí.
Do konvenčních strojů používám ERO SB z Parama, v centru mám Blasocut 2000CF z Blaseru, vše míseno s pitnou vodou z kohoutku.
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 678
Registrován: 22. 9. 2009, 8:02
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2011, 5:28

to pindasek:

ještě ti mohli kromě toho refraktometru přikoupit i soupravu na měření pH (stabilita emulze), dusitanů a dusičnanů (zdravotní hledisko, z těch dusitanů mohou totiž vznikat nitrosaminy, které jsou silně rakovinotvorné), není to extra drahé, jsou to jen indikátorové papírky. :D

to Japa, potraviny:

JJ, měď je biocidní prvek, ještě lepší, ale o hodně dražší je stříbro :D. Určitě někdo znáte např. Sagen, který se dává např. do studní na desinfekci.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6947
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

20. 3. 2011, 9:07

ta destilka dělá hodně , měly sme ve firmě problém s impregnačním lakem ředitelným vodou, postupně se uněj zvětšovala kiselost a valil se zápach , zavedla se destilka a je to naprosto bez problémů, jen se dolévá nový lak a destilka.
Mám vyskoušeno i na primalexu, když jsem si nechal namíchanou barvu v kbelíku půl roku a chtěl pak něco opravyt tak jsem myslel že padnu když jsem kbelík otevřel , od té doby do malby leju jen destiku a není problém.
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2011, 5:43

destilka je určitě fajn ale ne když má stroj 350 litrů náplň:-))))
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6947
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

21. 3. 2011, 7:18

jo tak si sežen někoho kdo má do firmy nebo dílny zavedenou páru a prostě mu odsaj kondenzát , jak myslíš že se to dělá :D
a v zhledem k ceně emelze ta destilka zato asi stojí ne?
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

22. 3. 2011, 2:16

právě ty přípravky do kapaliny stojejí méně,,, vzhledem k tomu, že máme celej barel tý ekílogický emulze, která se ještě vlastně ředí vodou,, tak nějakej pytlíček s přípravkem už firmu na ty ceně nezabije,,,
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2011, 7:50

Vážení,,
v pondělí jdu na to,, vypustím ty sračky, protože to už se nedá ani čuchat, natož to, že mě z těch kultur, co v tom žijou škrabe neustále v krku :-)))
Kazení tý emulze dávám za vinu nevhodnému prostředí, ktere je neustale oklo takovýhleho stroje vetvářeno,, PRašnost a když se nepráší, tak se tam okolo toho stroje lakuje práškovýma barvama,,, a všechny ty sračky se nenapadně dostavaji do vnitř toho stroje,,,
jooo když vedení nevidí ani neslyší, tak ani Mohamed s horou nepohne,,, takže až to všechno klekne vlivem techto oklolností, tak budu hledat praci :-)))
Apropo,,, nevíte někdo o praci, brigádičce, alespoň na vikendy???????? a to myslím v oboru.
( nejlepe praha východ nebo Nmbursko....)
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“