chladící emulze

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
exot007
Příspěvky: 188
Registrován: 3. 12. 2012, 6:47
Bydliště: 294 11

15. 1. 2013, 5:39

Vzhledem k nadcházenícím mrazum V dilně budu mít cca 3-4 ale m pokud portvají dlouho tak i 8 pod nulou jsem se chtěl zeptat zda nemáte někdo zkušenost s upravou emulze aby byla nemrznoucí. Tím myslím nějaký jednoduchý zpusob ne objednávání 5- 20 litrových kanystru s drahými přípravky.Jak dobře fungují nemrznoucí směsi do ostřikovačů o kterých je tady zmínka?Dnes jsem vybral ten asi 30ti letý kentus bylo ho tam na čtvrt kbelíku ještě teď smrdím jak tchoř.
sergio
Příspěvky: 157
Registrován: 8. 4. 2013, 3:36

27. 7. 2014, 7:37

Zdravím, mám malý stolní soustruh, udělal jsem si na něj jednoduché chlazení/mazání někde na internetu jsem našel návod na domací emulzi a to 4litry vody na pul litru motorového oleje + malé množství jaru. Namíchal jsem to promíchal jsem to udělala se taková kávově bílá kapalina nalil do chlazení, ozkusil a do ráná se mi objevily rezavé mapy. Je to špatně promíchané ? Nebo musím do nádržky na ,,emulzi,, přidat nějaké aktivní míchání ? Protože ráno byly kapaliny opět odděleny, dole voda nahoře olej. Dá se teoreticky požít jen čistý olej ? Co by to udělalo ? Nebo se na to mám vykašlat koupit hototvou emulzi do nádrže dát chuchvalce mědi a prostě to zvesela bez koplikací používat ? Díky
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

27. 7. 2014, 9:22

sergio píše:........... na internetu jsem našel návod na domací emulzi a to 4litry vody na pul litru motorového oleje + malé množství jaru.
na ty stránky, kde se to píše, bych se s chutí podíval, nějaký odkaz? :D
sergio píše:........ do ráná se mi objevily rezavé mapy. Je to špatně promíchané
Ne, jen jsi ten soustruh neutřel a nenakonzervoval, litina ti zrezne do hodiny, když na ni dáš vodu smíchanou s čímkoli
sergio píše:.........Protože ráno byly kapaliny opět odděleny, dole voda nahoře olej.
hmm, kdo by to čekal? :D

Litr emulzního oleje, který je pochopitelně mísitelný s vodou :) stojí cca 70kč, při 3-6 prct. přimísení to máš emulze na deset let na malej soustruh :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

27. 7. 2014, 9:24

kup si emulzní olej ten je s vodou mísitelnej.. naleješ do vody a máš emulzi ani to nemusíš míchat (pokud máš kvalitní emulzní olej)
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4891
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

27. 7. 2014, 9:46

Jak uz tady nekdo psal Castrol nesmrdi ani (zatim) nehnije. Kdyz nic nedelam, tak obcas necham bezet cerpadlo na par minut, aby se umelze poradne promichala.
sergio
Příspěvky: 157
Registrován: 8. 4. 2013, 3:36

27. 7. 2014, 9:52

Skvěle díky za rady, Odkaz ted nemohu najít na ten návod nějak mi nefunguje historie.
A asi hloupý dotaz. Když koupím ten profi emulzní olej např (http://www.bow.cz/produkt/1011-chladici ... oncentrat/" onclick="window.open(this.href);return false;) budu muset soustruh po dokončení prací utírat ? Protže ja na něm, dělám jen hobby, takže v pět dorazím z práce do sedmi si na něm čudlám nechám to rozkrámovaný a druhý den pokračuji. Představa že bych musel po 1,5 hodině práce na něm, měl 0,5 hodiny uklízet mě děsí, to bych raději dál chladil olejem ve spreji který mi žadné mapy rzi nedělá.
A asi nejhloupěší dotaz mohu to udělat třeba 30% nebo dokonce 50% roztok když nemám tak velkou spotřebu že bych udělal ,,bohatší-kvalitnější ,, směs, nebo je to jedno a je lepší se držet těch 5% ?
Diky za odpověď, vím že zkušené lidi otázky lidí jako jsem já buď pobaví nebo dokonce naštvou, že si taková kopítka s minimálním znalostmi kupují domů takové stroje, ale mě to prostě baví a tak se za mé hloupé dotazy omlouvám předem a děkuji za rady.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

27. 7. 2014, 10:14

podle mě nemá smysl dávat větší koncentraci než těch cca 8% -10% pak to rezavé fleky nedělá.. když to začne dělat rezavé fleky tak už je ta koncentrace malá pokud třeba jen dolejváš vodu.. ono se to nezdá, něco vycákáš, něco se vypaří něco odneseš ve šponách, něco otřeš a ofoukáš z výrobku a dolejváš pořád..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4891
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

27. 7. 2014, 10:56

Rad odpovim, protoze to jako hobbik mam uplne stejne. Redim 1:10 a musim rict, ze emulze dokonale !! konzervuje. Vypnu stroj, kdyz mam chut na pivko a pokracuju treba za tyden :-)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

27. 7. 2014, 11:27

elbarto píše:Rad odpovim, protoze to jako hobbik mam uplne stejne. Redim 1:10 a musim rict, ze emulze dokonale !! konzervuje. Vypnu stroj, kdyz mam chut na pivko a pokracuju treba za tyden :-)
Celková očista stroje po práci ať už děláš nebo neděláš s emulzí, by měla patřit mezi základní pracovní návyky stejně tak, jako když si každý večer před spaním vyčistíš zuby :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
sergio
Příspěvky: 157
Registrován: 8. 4. 2013, 3:36

27. 7. 2014, 11:36

Ano s tím souhlasím, že čistota je polovina úspěchu, bohužel jsem nebyl tímto darem obdařen a jsem prostě brdelář, upřímě opravdu obdivuji když vidím fotky z prací od místních profiku nebo dobrých amaterů jak mají vše krásně čisté, uklizené no prostě, že ty stroje vypadají jako když je právě někdo sundal z palety od výrobce. Jinak nějaká opravdu ověřená emulze která nezasmrádán s konkrétním nazvem ? Děkuji
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4891
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

27. 7. 2014, 12:02

Jasnacka to mate urco pravdu. Prijit do dilny, kde je bordel od posledni prace neni pekne. Uklizim vsechno po kazde praci, ale spony na strojich nechavam. Ze stolu je obcas smetu dolu, kde je pod strojem reznicka prepravka. Kdyz je plna vysypu ji.
Stroje jsou na praci, proto se za spony nestytdim :-)
sergio
Příspěvky: 157
Registrován: 8. 4. 2013, 3:36

2. 8. 2014, 7:44

Tak dorazila emulze jak jsem nani daval odkaz. Naředil jsem ji 1:10 a spokojenost zatím nide nic nerezne, zůstává pěkně mastný film a hlavně mi příjde že obrábění je teď tižší a nebojím se brát větší šponu když už to ne kvičí jak podsvínče. Nelituji zatím ani jediné stovky za tu kapalinu. Diky za rady přátelé.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

3. 8. 2014, 3:06

co jsi koupil?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
sergio
Příspěvky: 157
Registrován: 8. 4. 2013, 3:36

3. 8. 2014, 9:12

http://www.bow.cz/produkt/1011-chladici ... oncentrat/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

10. 9. 2014, 7:14

Právě jsme zmenili druh kapaliny z ero sb (Ero 1070) na emulcut 33 a zatim pri dodrzeni filtrace necistot a olejů se to chova dobre.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“