Pár dotazů začátečníka neznalého věci

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
kimal
Příspěvky: 7
Registrován: 16. 11. 2010, 8:48

16. 11. 2010, 10:31

Dobrý den. Ještě dříve než začnu cokoliv psát prosím všechny, aby mě za mé začátečnické a pro znalé možná hloupé otázky nezatracovali. Raději bych dobrou radu.
Již několik měsíců procházím toto fórum i stránky různých výrobců. Něco jsem pochopil více něco méně. Ale k věci. Zajímalo by mě toto. Jsem grafik pracující s Corelem (8 - X5). Programování CNC strojů je pro mě španělská vesnice, ale přesto všechno bych rád začal vyrábět štítky a tabule, jak z plastů, tak i hliníku a mosazi, možná časem bych zkusil i nerez, pokud to stroj dovolí, ale není to priorita, o 3d neuvažuji prozatím vůbec. Frézku chci koupit kompletně hotovou a tím zde narážím na určitý problém. Většina cenově dostupných hotových řešení je popsána jako zařízení s programem Mach3. Přitom, když jsem koukal po jiných softwarových řešeních (např. gravostar), ta jsou pro laika neznalého věci dle mého soudu daleko přívětivější pro obsluhu a užívání. Je možno koupit zařízení propojené s Machem, avšak Mach neinstalovat a použít jiný software, nebo budu muset k jinému programu koupit i novou řídící jednotku? Pokud bych koupil pouze frézu s motory a vřetenem, mohu k tomuto koupit jakoukoliv řídící jednotku a software?
Dále pak. Pokud se mi při vlastním obrábění ztupí nástroj, mohu jej nějakým způsobem sám nabrousit, nebo se to musí někam posílat (možná, že to nejde vůbec, nevím)?
V případě, že stroj není vybaven automatickým měřením vzdálenosti nástroje od povrchu, budu muset vzdálenost měřit ručně šuplerou a zadávat hodnotu do programu?
Jaká je minimální konfigurace PC pro bezproblémové obrábění, pokud se to dá nějak specifikovat?
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8173
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 11. 2010, 10:40

O Machu a Gravostaru nic nevím, tak k tomu mlčím...

Frézy se dají brousit i podomácku, ale mám za to, že z ruky na stolní brusce to nejde (nebo jde ale jen extrémně šikovným lidem). Osobně "brousím" nástroje tak, že je dávám do krabice nadepsané "K nabroušení" a věřím, že až jednou bude čas, tak je zanesu do brusírny :-) a místo toho kupuju nové. Není to až taková šílenost, broušení je docela drahé a v řadě případů je srovnatelné s cenou nového nástroje.

To měření délky nástroje je funkce každého současného řídicího systému a v nejjednoduší verzi funguje tak, že se se strojem ručně najede tak, aby se fréza dotkla nějaké výškově přesně nastavené plochy (johansonky, hodinek, sondy s ledkou co se rozsvítí při kontaktu) a pak se jen zvolí funkce systému "uložit délku nástroje", na což je většinou vyhrazené jedno tlačítko.
Naposledy upravil(a) prochaska dne 16. 11. 2010, 11:19, celkem upraveno 2 x.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22409
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 11. 2010, 10:56

mach nedoporucuju protoze krom slozitosti je haklivy na to na co to nainstalujes

od gravosu veci pouzivam a je to vazane na hardware

vzhldem k tomu jak chodi emc na LPT bych taky preferoval pouze konfiguraci s hardwarem

prakticky kazde slusnejsi reseni se neobejde bez externiho hardware ktere pomuze tomu software s realtime vecmi

nejjednodussi a nejlevnejsi reseni mi prijde gravos proto ho v aplikacich tomu odpovidajicich rad nasazuju
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
votrelec
Příspěvky: 95
Registrován: 7. 5. 2010, 3:41

17. 11. 2010, 4:08

mach nieje až taký komplikovaný a ak trochu posedíš a pokecaš da sa aj pomôcť zo začiatkom v programovaní.

EMC by ti tam malo tak isto fungovať ak tam pôjde Mach, osobne nemám moc skúsenosti z emcčkom ale verím že bude použitelný ako ďalšia alternatíva.

Gravos neriešim, nepoznám a nemal som možnosť skúšať tak to ti povedal predomnou ako je to z gravosom.

Brúsiť sa ti moc neoplatí malé priemery frézok pretože cena brúsenie je totožná z cenou novej a pri rozmeroch okolo 3mm sa väčšinou prebrusuje do menšieho priemeru tj napríklad na 2,5mm

Ak chceš robiť gravirovanie do štítkov je ešte pár free programčekov ktoré vedia vygenerovať pre Macha aj EMC a iné systémy G-kód čo by na začiatok mohlo stačiť.

Keď budeš vedieť presne čo za stroj máš a aké má parametre a ovládanie verím že sa tu najde pár ľudí čo rado pomôže pokiaľ o to požiadaš.

Najlepšie bude pre teba v prvé dni po kúpe ( dodaniu ) študovať manuál (ak bude) a skúšať každú kategóriu na mašinke aby si sa z nou zoznámil.
Keď si napíšeš svoj prvý primitívny programček ( tým je myslene napríklad štvorček :) bude ťa to tešiť a hnať v pred.

Program sa píše od 0 po max rozmer v Zku do -.
Tým pádom je možné nástrojom zísť nad materiál urobiť kontakt a hodnotu zadať do Nulového bodu a tým máš mieru začiatku nadefinovanú, tj šubleru potrebovať nebudeš,

skadiaľ si, či by sa niekto znalý nenašiel a neukázal by ti niečo na začiatok :)

to je môj názor
Určite by to chcelo osobne ošahať a konkrétne riešiť..
Kompas H-1000 + H2 elektornika :) kúpený, funguje :)
Zenbot ( malé ale šikovné :) ( prerobené a super )
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8173
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

17. 11. 2010, 6:27

votrelec píše:Brúsiť sa ti moc neoplatí malé priemery frézok pretože cena brúsenie je totožná z cenou novej a pri rozmeroch okolo 3mm sa väčšinou prebrusuje do menšieho priemeru tj napríklad na 2,5mm

A někdy je lepší ty frézy spíš zkrátit než přebrušovat na průměru, protože většinou odchází právě ten poslední milimetr.
Aleš Procháska
votrelec
Příspěvky: 95
Registrován: 7. 5. 2010, 3:41

17. 11. 2010, 6:33

prochaska píše:
votrelec píše:Brúsiť sa ti moc neoplatí malé priemery frézok pretože cena brúsenie je totožná z cenou novej a pri rozmeroch okolo 3mm sa väčšinou prebrusuje do menšieho priemeru tj napríklad na 2,5mm

A někdy je lepší ty frézy spíš zkrátit než přebrušovat na průměru, protože většinou odchází právě ten poslední milimetr.
ano, dobrá poznámka. :)
Kompas H-1000 + H2 elektornika :) kúpený, funguje :)
Zenbot ( malé ale šikovné :) ( prerobené a super )
Uživatelský avatar
Gulliver64
Příspěvky: 459
Registrován: 1. 8. 2010, 7:52
Bydliště: Kuřim

17. 11. 2010, 8:01

pokusím se ti poradit tím, že zde uvedu naprosto základní pojmy, pokud se už v tomto orientuješ, tak se omlouvám za podcenění.

cncčko (frézku) řídí nějaký řídící systém - program, může to být např. mach3, emc2, gravos, ale také něco jiného. řídící systém říká stroji kam a jakou rychlostí má jet, zda a jakou rychlostí roztočit vřeteno, atd.
mach3 a emc2 používají na připojení se k cncčku lpt (paralelní) port počítače a stroj je řízen tzv. step-dir (krok-směr) signály.
soubor, ve kterém je napsáno co má cncčko dělat je tzv. gkód. ten se dá napsat i ručně, ale v dnešní době se používají na tuto práci programy, kterým se říká CAM. ty převedou křivky (u 3d plochy) na gkód. aby se ale daly ty křivky (plochy) vytvořit, musíme použít nějaký CAD program. jsou i programy CADCAM které umí obé - nakreslit křivky (plochy) a potom z nich vytvořit gkód.
řídící systémy mach3 a emc2 jsou defacto identické, ale každý je provozován na jiném op.systému (win,linux) a každý má oproti tomu druhému výhody i nevýhody. mach je dost náročný na hardware (není třeba nějaký supr výkon, ale je třeba mít na pc jen macha a nic z op.systému co není nezbytně nutné k chodu pc odstarnit - síť, zvukovku,....). emc2 s tímto problém nemá, má ale jiné "chyby". takže cncčko které umí řídit mach, umí řídit i emc a naopak.
pokud máš zájem, můžeme na toto téma pohovořit přes skype, rád poradím, pokud budu vědět a umět :-). více přez soukromé zprávy.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

17. 11. 2010, 8:29

Já bych si dovolil trochu oponovat, hlavní rozdíl mezi Machem a EMCčlem je v operačním systému, pod kterým tyto programy běží. Ten dává ty rozdíly pro potřebný HW a spolehlivost atd. A identické už vůbec nejsou. Pouze jejich výstup na lpt port by měl být stejný pro danou konfiguraci stroje.
votrelec
Příspěvky: 95
Registrován: 7. 5. 2010, 3:41

17. 11. 2010, 8:57

Josef píše:Já bych si dovolil trochu oponovat, hlavní rozdíl mezi Machem a EMCčlem je v operačním systému, pod kterým tyto programy běží. Ten dává ty rozdíly pro potřebný HW a spolehlivost atd. A identické už vůbec nejsou. Pouze jejich výstup na lpt port by měl být stejný pro danou konfiguraci stroje.
edit. spoľahlivosť je hlavne daná mechanickým prevedeným stroja
Mam macha a nijaký problém nemám (ale zas ja ho mám legálne a len Mach a pc, nič viac )
Ďalej je známe že rovnaký HW na EMC a MAchu chodí rôznorodo, a všetko má vpliv, nie len riadiaci systém
*Prehlasujem že proti EMC nie som zaujatý


bolo to zrejme myslené tak že je to soft na ovládanie CNC cez LPT v tom zásadný rozdiel nieje,.-

EMC je free a na Linuxe
Mach je licencovaný na Windowse ( za obe sa platí )

V oboch ale v zásade je
Korekcia
NB
Gkod
symulácia
port-pin manažer
nastavovacie menu

tj sú rovnaké pre človeka užívateľa.

Či je lepší mach alebo EMC je na uživovateľovi ako si pádnu do oka, výhoda emc je že si ho človek bez poplatku môže vyskúšať.
(nechajte polemiku ktorá sa vedie od dob zrodu tučniaka OK, to je večná dilema ako vajce a sliepka )

Čo je výhodne alebo lepšie spravené v EMC a/alebo Machu záleži od využitia a potreby, tj zase len od uživateľa.

čo je jednoduchšie je čisto subjektívne tj zase len od uživateľa.

ja osobne si určite skúsim aj EMC na mašinku dať, ale zatiaľ potrebujem robiť a z machom som mašinu kúpil, tak pokiaľ ide nevŕtam :)
(ps, keď mi vyjde čas a bude volnejšie chcem to nahodiť a nastaviť a zoznámiť sa z EMC )
Naposledy upravil(a) votrelec dne 17. 11. 2010, 9:03, celkem upraveno 1 x.
Kompas H-1000 + H2 elektornika :) kúpený, funguje :)
Zenbot ( malé ale šikovné :) ( prerobené a super )
kalin.oleg
Příspěvky: 313
Registrován: 15. 7. 2006, 5:37
Kontaktovat uživatele:

17. 11. 2010, 9:00

No a potom sú ešte stroje, ktoré fungujú s inými softwarmi tak, že v coreli vyexportuješ napríklad HPGL súbor (.plt) a otvoríš ho napríklad v PCNC, kde nadefinuješ nástroje. Alebo *.plt s strčíš na USB kľúč do čínskej frézy a stroj to vyreže. prípadne máš software priamo od výrobcu, ktorý priamo do corelu pridá ikonku na otvorenie grafiky vytvorenej v coreli a v nom už len zadefinuješ nástroje...
Možností je naozaj viac ako len Mach, EMC a podobne.
Je to trochu aj o peniazoch, ale nie len o nich.
Počas práce s CNC možno fajčiť...
PetrNC
Sponzor fora
Příspěvky: 423
Registrován: 19. 6. 2007, 7:32
Bydliště: Náchodsko

17. 11. 2010, 9:16

Používájí se i jiné programy - GALAAD; NINOS; GRAVOSTAR; atd. Některé fungují s interpolátorem ( karta, která generuje impulsy pro drivery motorů ) a některé ho nepotřebují. Je to samozřejmě i otázka peněz. Potřebuješ se se s celou problematikou seznámit nejlépe fyzicky. Když požádáš někoho z fóra ze Tvého regionu o nějakou předváděčku, tak Tě určitě neodmítne.
kovohemil
Sponzor fora
Příspěvky: 614
Registrován: 1. 11. 2006, 2:42
Bydliště: PRAHA
Kontaktovat uživatele:

17. 11. 2010, 10:51

No, tak ted bych řekl že bratr Kimal má dobře zamotanou hlavu :D

Podle mejch zkušeností se záškodničení Machu ( vypnuto vše a nic krom něho na kompu není a licence ok ) jsem přešel vzhledem k male zkušenosti , ke Gravosu . A mohu říci ,maximální spokojenost . Plná technická podpora . CAD-CAM a řízení strojku bez problému asi jeden rok . :D
Jinak zpráva pro moje fandy , už jsem pokročil a pomalu začnu plnit veb fotama a i zde připojím svoje podměty , hlavně automatická výměna , mě totiž nic jiného nezajímá :D Je to vše otázka času :cry:
Snad už bude brzo ATC

http://www.kovohejduk.websnadno.cz/
TOMI BOY
Příspěvky: 52
Registrován: 26. 6. 2010, 9:00

18. 11. 2010, 6:33

co sa tyka ceny brusenia tak nemam pocit ze 5€ je vela hlavne pokial ide o lepsie karbidove frezy kde jedna stoji 30€ a pri bruseni priemeru D4 je freza po nabruseni 3,95 - 3,9 podla toho ako opotrebovanu nam ju poslali. nastroje po nabruseni odmeriavame takze ho posielame spet aj s štitkom kde je napisany jeho presny priemer odchylka +/-0,002 od realneho priemeru nepresnost reznich hran 0,0015 ( tolerancie a nastrojarske normi uvadzaju max odchylku 0,01 ) rucne sa to urcite nepodari takto nabrusit no a unas sa brusi celo reznej hrani nie chrbat preto je to presnejsie a priemer sa az tak nezmensuje.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8173
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

18. 11. 2010, 4:15

Frézy 4 mm sice kupuji levněji než za 30 eur ale třeba bych k vám moh něco poslat k nabroušení :-) Co je to za firmu?
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2654
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

19. 11. 2010, 5:04

prochaska píše:Osobně "brousím" nástroje tak, že je dávám do krabice nadepsané "K nabroušení" a věřím, že až jednou bude čas, tak je zanesu do brusírny :-) a místo toho kupuju nové.
Tak tohle mě doslova rozesmálo. To jsi na to stejně jako já. Já je sice nedávám do krabice ale píšu na ně lihovkou "tupá", nicméně pořád šahám do skříně pro nové a nové. Jsem moc zvědav co bude až ty nové dojdou, jestli mě to skutečně dokope do té brusírny.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“