Stará dobrá klasika

obrabeni na klasice
Odpovědět
sts
Příspěvky: 71
Registrován: 14. 10. 2008, 4:53
Bydliště: Všetaty

8. 10. 2016, 11:44

2ud.JPG
Tak jsem to znova oměřil a dal do CAD. No a pravítko se tam vejde. Je to sice jentak tak, ale půjde to. Na každé straně je milimetr vůle. Akorát držáky budou trošku složitější. (Oranžové je pravítko)

Budu dávat čínu s rozlišením 1mikro. Nečekám žádný zázrak, ale bude to pořád lepší než nic.
tinter
Příspěvky: 5
Registrován: 1. 10. 2016, 10:54
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2016, 9:27

Zdravím vespolek

celkem náhodně jsem se stal šťastným majitelem postaršího (1957 ) ale zajímavého soustruhu WMW DMG 310x550. Zajímavý je hlavně proto, že o něm nelze vypátrat skoro žádné informace natož návod. Naštěstí se nejedná o nic komplikovaného a obsluha je jasná na první pohled. Je to můj první větší stroj a náležitě si novou hračku užívám :-) Zvláště prvotní servis a údržba byla vzhledem k mé naprosté neznalosti soustruhů velmi poučná :-)

Stroj není vybaven podélným posuvem suportu a konstruktér tedy musel vložit hlavu do dlaní a vymyslet řezání závitů jinak. Řešení je řekl bych velmi zdařilé a po prvotním nastavení na daný obrobek celkem bleskové. Základní princip spočívá v závitové patroně za vřetenem, posuvné tyči s maticí a nožovou hlavou. Překlopením tyče do činné polohy dosedne matice na patronu a unáší celou tyč samozřejmě včetně nože. Koncový doraz je řešen klínkem, na který najede opěrný šroub a tyč přizvedne, matice ztratí kontakt s patronou a posuv nože se zastaví. Následně se tyčí šoupne zpět na začátek, kolečkem se přidá na noži a položí znovu na patronu. Nože pro závity se vejdou 10x10 takže to chce přidávat s citem, žádný špony jak tkanička od bot. Přesnost i tuhost celého přípravku mě překvapila už při stěhování :-) a kontrola hodinkama potvrdila že pro moje kutilské řádění to bohatě stačí. Bohužel patrona byla ke stroji jen jedna a to se stoupáním 0,75. Naštěstí matice je multifunkční a patrony nebude problém nechat vyrobit.
Další příjemné řešení je převodovka místo řemenů. Rychlosti má 280 - 450- 700 - 1150 - 1800 - 2800 ot/min . Řadí se kormidlem vepředu :-)

rád bych znal názor místních zkušených strojníků k čemu slouží posuvné ložisko na vřeteni. posunovací vidlička je vyvedena mimo vřeteník na páku ( která ovšem chybí a překvapivě i na dohledatelných fotkách stejného typu soustruhu ta páka není ). V poloze nejblíže universálky vidlička stiskne koncák a z ložiska se kuličky skoro sypou ven. Zkoušel jsem s tím různě verglovat ale bohužel nemám ani páru k čemu to může být.


rád bych podotknul že z něj mám fakt velkou radost i když to není žádný hypermoderní CNC stroj. Hlavní rozdíl pro mě je už v počátku návrhu nějakého kutilského počinu, kdy lze soustruh započítat do možností výroby a pustit se do věcí do kterých bych se jinak pustit nemohl

FOTKY:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

8. 10. 2016, 9:56

vidlička mi připomíná třecí spojku - mohlo by to být ?
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2016, 10:03

testone píše:podélně bych to pravítko rozhodně nedával pod kotouč
a) zasere se
b) bude vadit při broušení kuželů
na těchhle bruskách se dá jen natočením stolu nabrousit i strmý kužel (SK30,40...) což je veliký plus
místa mezi stolem a vřeteníkem už pak moc není
musí se kvůli tomu vyrobit o kus delší šroub co natáčí stůl
....
dal bych tam jen to příčné odměřování na vřeteník
No asi jsme se nepochopili, to pravítko jsem plánoval na pevný podélný stůl tam jak je odstřiková lišta a pod to do lože pak napevno snímač, nad pravítkem normálně ta hliníková lišta do tvaru Z, tam se nemůže dostat ani kapka, natáčení vrchních saní to vadit nebude.
sts píše:Budu dávat čínu s rozlišením 1mikro. Nečekám žádný zázrak, ale bude to pořád lepší než nic.
na podélný jsem rozhodně 1 mikro neplánoval, ale klasiku 0,005, na příčný pak 0,001, dělají se i půl mikro, takže ti pak vychází průměr na 0,001, no ale to už je přitažený za vlasy :wink:
milan584 píše:Až budeš mít jasné a vyzkoušené které, tak napiš typ, co jsi použil - použil bych to samé - ale není to tak jednoduché jak to vypadá - protože to musí spolehlivě fungovat s 0,001 rastrem a to běžný čínský neumí.
no tohle bych rozvedl, nejdřív jsem poptal od jirkaspol s tím jejich zobrazovačem BC-HS na dvě osy, příčný 150mm/0,001 a podélný 500/0,005, vychází to bratru na 16k, komunikace bohužel příšerná, třikrát jsem paní psal, aby mě poslala co všechno k tomu je, montážní materiál, držák atd, stejně tak manuál uživatelský od zobrazovače a pravítek, nejprve jsem dostal fakturu, o kterou jsme nežádal, až na potřetí jsem dostal odpověď na otázky s tím, že k pravítkám jsou jen krycí lišty víc jsem se k tomu nedozvěděl.
V manuálu k pravítkám jsou vyfocené i s rozsypaným čajem, takže je to to stejný co dostaneš na ebay :wink: , no a ten jejich zobrazovač BC jsem si dokonale prohlídl v brně na veletrhu. Tam mě to chlapík ukazoval, šlo mě o to jak moc uživatelsky příjemné bez num klávesnice jsou ty změny hodnot při práci a usoudil jsem, že tudy cesta nevede, ta numerická tam prostě chybí, pamatovat si mačkání kombinace tlačítek a šipkovat nahoru dolů abych tam dal čísílko je na palici, věřím že to někomu vyhovuje třeba na nějaký dřevoobráběcí stroj, ale na frézce případně soustruhu, brusce si to nedovedu představit. To co se mi na tom líbí jsou přehledné obrovské čísla, to je velké plus ty dražší jsou zase čína nebo taiwan, ty tigre údajně jen počešťují, tds max je jejich výrobek, ale nedovedu si to představit v provozu s olejem a emulzí jak na to hrabeš rukama, dostalo se mě ujištění, že k tomu dávají v základu dvě krycí fólie :wink:

... takže skončím zase na ebay, mám už odtud dvě odměřování, které používám k naprosté spokojenosti pravítka , nevím proč by to nemělo fungovat s 0,001 rastrem, to že to tisícinové pravítko má odchylku třeba na 100mm +-0,01 mě zas až tak netrápí, protože konkrétně u tohoto typu brusky budu brousit s max. přídavkem dejme tomu 0,3mm a to bude max posuv co to bude dávat takže ta úchylka v této délce je podle mě zanedbatelná.
První 0,005 pravítka jsem přeměřoval pomocí tisícinového 3D tasteru přes kostku a seděly na 100mm na dvě tisíciny, jestli se dá věřit údaji na kalibrované kostce :wink:

Do té dvouosy vrazím max. těch 15-18 víc mě ani nehne a i tak to bude výrazně posun dopředu :wink: , jinak u těch zobrazovačů je to rozlišené v označení na jaký stroj to je V je variable (soustruh, frézka bruska), L lathe, M je Mill a pak dělají G to je Grinder, tam je fce zpožďování zobrazení právě u těch tisícinových pravítek protože je tam vždy nějaké to chvění tak aby ti ty čísla nelítaly jak splašené. Porotže u té brusky žádně fce jako vrtání na kružnici nevyužiješ, chtěl jsem zkusit toho jirkaspol, ale dost mě to BC-HS zklamalo :roll:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2016, 10:34

tinter píše:............ konstruktér tedy musel vložit hlavu do dlaní a vymyslet řezání závitů jinak. Řešení je řekl bych velmi zdařilé a po prvotním nastavení na daný obrobek celkem bleskové. Základní princip spočívá v závitové patroně za vřetenem, posuvné tyči s maticí a nožovou hlavou. Překlopením tyče do činné polohy dosedne matice na patronu a unáší celou tyč samozřejmě včetně nože. Koncový doraz je řešen klínkem, na který najede opěrný šroub a tyč přizvedne, matice ztratí kontakt s patronou a posuv nože se zastaví. Následně se tyčí šoupne zpět na začátek, kolečkem se přidá na noži a položí znovu na patronu.
Tohle ale nevymyslel soudruh z NDR kde se to dělalo, ale jen to obšlehl z už existujících soustruhů jako byly schaublin, leinen, mikron, karger, atlas, accuratool a mnoho mnoho jiných, které to dělaly už od první světové války, některé to měly tak vymakané, že s patronou kupříkladu 1mm mohly řezat různá stoupání jen změnou převodového poměru mezi vřetenem a tyčí která naháněla patronu :wink:
Na tom tvém soustruhu vidím taky takový kvazi převod od vřetene na patronu, kousek je to pěkný, myslím, že to mělo i revolver, tohle je typický princip řezání krátkých závitů na ručních revolverech, bude to něco známého co po válce v ndr znárodnili :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
tinter
Příspěvky: 5
Registrován: 1. 10. 2016, 10:54
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2016, 10:45

převod od vřetene na patronu tam je. Na hřídeli vřetene je pertinaxový ozubený kolečko s kterým lze rukou posouvat takže buď ho zatlačíš do hnacího kola patrony a točí se to oboje nebo se povytáhne a patrona stojí. Sekundárně by asi šlo měnit kola a tím poměr posunu na otáčku vřetene, ale primárně to stopro bude výměnou patron. Dovedu si i představit řezání delšího závitu než je dýlka patrony. Předpokládám, že po vyříznutí kusu závitu pujde obrobek posunout a podle již hotoveho zavitu přesně nastavit nůž a pokračovat.

třecí spojka by to mohla být, když se přitlačí trochu silou do krajní polohy začne unášet sousední "nevim jak to pojmenovat". Nemohlo by to být třeba nějaký rychloupínání obrobku ( ve spojení s příslušným sklíčidlem ). Zkusim zmačknout ten koncák za chodu a uvidim co se stane. Pravděpodobně tam ale chybí další komponenty, ty kuličky by z toho fakt vypadly pokud se dojede uplne doprava.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

9. 10. 2016, 10:26

tinter píše:....... ale primárně to stopro bude výměnou patron. Dovedu si i představit řezání delšího závitu než je dýlka patrony.
no řekl bych že primárně tam bude ta sedmi polohová matice a k ní sedm patron na základní stoupání, ty další stoupání se pak dějí převodovým poměrem mezi vřetenem a patronou, přeci pokud tam budeš mít momentálně převod 1:3 tak výsledné stoupání je 0,25 i když tam máš patronu 0,75, nebo mě něco uniká? :wink:

schválně to vyfoť odkrytý ať se bavíme reálně protože nevím jaký tam je momentálně převod 1:1 ?
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

9. 10. 2016, 11:38

tumlik píše:
tinter píše:....... ale primárně to stopro bude výměnou patron. Dovedu si i představit řezání delšího závitu než je dýlka patrony.
no řekl bych že primárně tam bude ta sedmi polohová matice a k ní sedm patron na základní stoupání, ty další stoupání se pak dějí převodovým poměrem mezi vřetenem a patronou, přeci pokud tam budeš mít momentálně převod 1:3 tak výsledné stoupání je 0,25 i když tam máš patronu 0,75, nebo mě něco uniká? :wink:

schválně to vyfoť odkrytý ať se bavíme reálně protože nevím jaký tam je momentálně převod 1:1 ?
Jo, je to malý Mikromat z Drážďan (fabrika je podstatně známější třeba souřadnicovýma vrtačkama BKoZ)- to řezání závitů je takové nic moc, kola k tomu samozřejmě existovaly, byl k tomu i takový ručně překlapávací pseudorevolver (jako u původního dokončováku "břišní tanečnice" :mrgreen: Boley). Ta objímka na vřetenu je kleštinové upínání - pododné jako u DMT, akorát podstatně víc zprasené a celkem nepraktické.
na netu se to musí hledat pod DMU ale i pod DMG - viz třeba http://picclick.de/Drehbank-mit-viel-Zu ... 43897.html" onclick="window.open(this.href);return false;
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

9. 10. 2016, 11:44

mimo jiné - těch mikromatů 310 se na netu najde docela dost - a obvykle je v značení chaos - viz třeba http://www.usetec.com/en/catalog.html/v ... rettyPhoto" onclick="window.open(this.href);return false;
v názvu je DMU, na štítku DMG :shock:
sts
Příspěvky: 71
Registrován: 14. 10. 2008, 4:53
Bydliště: Všetaty

9. 10. 2016, 6:10

Podélné odměřování už mám namontované. Na konec jsem zjistil, že se tam vejde i vodorovně. Takhle jsem ho mohl dát přímo na obrobenou plochu stolu u hřebene a na druhý konec dobastlit držák. Celé je to nádherně schované pod stolem. Při kontrole pravítka tisícinovýma hodinkama byla odchylka na 1mm nula. zkoušel jsem to na více místech a stejný výsledek. Akorát jednou to ukazovalo o malinko víc, ale chybka byla v nastavení hodinek.

Celé odměřování mě vyšlo na cca 250 USD včetné dopravy + daň a 500 ulitba DHL. Za tu cenu zatím naprostá spokojenost.

Tak ještě namontovat příčné pravítko. Zatím mě nenapadlo jak ho jednoduše přidělat na vnější stranu desky vřeteníku. Uvítam každý nápad jak na to.
tinter
Příspěvky: 5
Registrován: 1. 10. 2016, 10:54
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 10. 2016, 6:18

tumlik píše:
tinter píše:....... ale primárně to stopro bude výměnou patron. Dovedu si i představit řezání delšího závitu než je dýlka patrony.
no řekl bych že primárně tam bude ta sedmi polohová matice a k ní sedm patron na základní stoupání, ty další stoupání se pak dějí převodovým poměrem mezi vřetenem a patronou, přeci pokud tam budeš mít momentálně převod 1:3 tak výsledné stoupání je 0,25 i když tam máš patronu 0,75, nebo mě něco uniká? :wink:

schválně to vyfoť odkrytý ať se bavíme reálně protože nevím jaký tam je momentálně převod 1:1 ?

tohle nakopnutí jsem potřeboval. Je tam poměr 1:2 a až teď mi došlo, že ten závit co jsem zkoušel byl mnohem jemnější než ta patrona. Blbec jsem si neuvědomil že mám zkusit jestli ty kola jdou mezi sebou prohodit. To by dost snížilo počet potřebných kol. No nic kouknu na to zítra.

Obrázek
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

10. 10. 2016, 7:33

tinter píše:........tohle nakopnutí jsem potřeboval. Je tam poměr 1:2 a až teď mi došlo, že ten závit co jsem zkoušel byl mnohem jemnější než ta patrona. Blbec jsem si neuvědomil že mám zkusit jestli ty kola jdou mezi sebou prohodit. To by dost snížilo počet potřebných kol. No nic kouknu na to zítra.
No tak to je potom jednoduchý, něco mě říkalo, že to tak bude :) momentálně dle obrázku řežeš 0,75/2, pokud bys je přehodil tak 0,75x2. Nevýhodou toho dělení a násobení stoupání jednotlivých patron je fakt, že se ti pravděpodobně nepodaří opakovaně protahovat závit s tím vyhazováním z řezu na konci :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
tinter
Příspěvky: 5
Registrován: 1. 10. 2016, 10:54
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 10. 2016, 9:15

hmm tak kola prohazovaci nejsou. Ani to neni tak mysleny, hridel patrony a vretena maj rozdilne prumery. Mam oko z kasparovy kravy a vubec me neprastilo, ze ta patrona znacena 0,75 ma ve skutecnosti stoupani 1,5.

neni tu nejaky milovnik starych stroju ze bysme to vymenili za neco standardnejsiho 😀 treba sui32/750 se mi moc libi, takovej akorat k vecem okolo baraku 😀
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

10. 10. 2016, 12:14

k tomu sui by sis musel tak 30 a víc tisíc připlatit
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Borin
Příspěvky: 665
Registrován: 4. 6. 2011, 7:40
Bydliště: Poblíž Hradce Králové
Kontaktovat uživatele:

16. 10. 2016, 5:38

Ten soustruh je dost podobný mému http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=107&t=16478" onclick="window.open(this.href);return false;
Soustruh SV18R, Magdeburg (Poreba TR45), Frézka FH24, Vrtačka V20A, V10, Šeping noname...
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“