Amatérská stavba CNC frézky v obrazech

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

16. 2. 2011, 11:48

Původně jsem neměl v úmyslu cokoliv publikovat, protože si budu připadat vedle ostatních jako naprostý amatér, ale nakonec jsem usoudil, (po zkušenostech z modelářských fór), že postupné ukázky mé práce mohou být pro mě přínosem. Pokud by tam byl úplný nesmysl, nebo by šlo něco udělat jednoduchým způsobem lépe, lze s tím ještě v půběhu stavby nebo před spuštěním stroje něco udělat.
Moje vybavení jsou pouze základní stroje jako stojanová vrtačka, svářečka, rozbruška a menší soustruh (Urob si sám.)
Buďte prosím shovívaví k mému amatérskému přístupu ale konstruktivní i kritické připomínky si nemusíte nechávat pro sebe.
Pracovní plocha je 1200 x 750 x 200mm. Půjde o frézování PS (umělého dřeva), překližky, textitu a pokud to půjde hliníku nebo duralu.(Ale to není podmínkou).
Z původního záměru použít nepodepřené tyče a trapézové šrouby jsem po čase ustoupil. Momentálně mám lineární kolejnice a vozíky šíře 20 mm(X - 1500mm,Y - 1000mm) a 15mm(Z - 400mm).
Momentálně zkouším sehnat levnější kuličkové šrouby a něco na pohony.
Tady je pár fotek ze stavby:
http://miloszavadil.rajce.idnes.cz/CNC/" onclick="window.open(this.href);return false;

Miloš.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2011, 12:16

Jseš docela šílenec ( v dobrém však mě znáš) zrovna sem si tak říkal, že bych tě měl přepadnout v dílně a zjistit jak si daleko, ale furt ještě nevím kde bydlíš :-) jinak ta exkurze u magiho pořád platí, jenom to v nedělu nevyšlo (já marodil a Magi něco měl)
----------------------------------------------
pozn: teď vlastně nevím jestli bychom na tu exkurzi neměli my k tobě :mrgreen:
Na jedné fotce máš dosedací plochy pod lineáry přebroušené, ale předpokládám že to je jenom ošmirglované. Jak moc se zkroutil svařenec? (to se tady dost často diskutuje) Nechal jsi to lože nějak opracovat na frézce? Nebo počítáš že budeš vozíky nějak podkládat aby se to nekřížilo? Případně rovnal jsi nějak rám?
Naposledy upravil(a) Ben Ash dne 17. 2. 2011, 6:13, celkem upraveno 1 x.
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

17. 2. 2011, 5:00

Takže se nemáme ptát, čím jsi rovnal ty plechy, aby kolejničky nebyly šejdrem???

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

17. 2. 2011, 10:27

rawen píše:Takže se nemáme ptát, čím jsi rovnal ty plechy, aby kolejničky nebyly šejdrem???

Radek
To se klidně ptej. Vím, že nejlépe by to bylo hodit na frézku. Ale rozměr 1500 x 800 je už dost a v okolí o nikom nevím, kdo by mi to udělal. Taky je to těžké jako prase a manipulace je obtížná.
Je to rovnané pravítkem a pařížskou modří na otisk. Pak na hrubo vybrušované vrcholky a tak pořád dokola. Nakonec na jemno šmirglem. Na hotovo budou kolejnice ještě podmáznuty epoxydem a šrouby dotaženy až po vytvrzení aby nedošlo k prohnutí. Je to amatérizmus, ale moc jiných možností nemám. Fungovat to snad bude.
Miloš.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2011, 10:39

Je to rovnané pravítkem a pařížskou modří na otisk. Pak na hrubo vybrušované vrcholky a tak pořád dokola.
---------------
No ty bláho ty nevíš co s volným časem :-)
Fakt je že co zrušili generálku v unipletu (no vlastně celý uniplet) tak jaksi taky netuším kde by se to tady blízko dalo nechat přerovnat. Napadá mě ještě První Brněnská.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

17. 2. 2011, 11:04

zami píše: Je to rovnané pravítkem a pařížskou modří na otisk. Pak na hrubo vybrušované vrcholky a tak pořád dokola. Nakonec na jemno šmirglem. Na hotovo budou kolejnice ještě podmáznuty epoxydem a šrouby dotaženy až po vytvrzení aby nedošlo k prohnutí. Je to amatérizmus, ale moc jiných možností nemám. Fungovat to snad bude.
Miloš.
Ta globalizace je mrcha, už i modř docestovala z Berlína do Paříže...
To s tím epoxidem nemyslíš vážně, co? Kdo ti zaručí rovnou kolejnici? Ještě jsem ji nepotkal, a viděl jich dost. Chce to rovnou dosedací a přítlačnou plochu, aby se kolejnice dostala do přímosti. Jinak to budeš mít, jak když hada ženeš!
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

17. 2. 2011, 11:47

Josef píše:
zami píše: Je to rovnané pravítkem a pařížskou modří na otisk. Pak na hrubo vybrušované vrcholky a tak pořád dokola. Nakonec na jemno šmirglem. Na hotovo budou kolejnice ještě podmáznuty epoxydem a šrouby dotaženy až po vytvrzení aby nedošlo k prohnutí. Je to amatérizmus, ale moc jiných možností nemám. Fungovat to snad bude.
Miloš.
Ta globalizace je mrcha, už i modř docestovala z Berlína do Paříže...
To s tím epoxidem nemyslíš vážně, co? Kdo ti zaručí rovnou kolejnici? Ještě jsem ji nepotkal, a viděl jich dost.
Chce to rovnou dosedací a přítlačnou plochu, aby se kolejnice dostala do přímosti. Jinak to budeš mít, jak když hada ženeš!

Mám tubičku, (kterou jsem kdysi od někoho dostal), a na ní je napsáno pařížská modř. Ale to je jedno. :wink:
S tou rovinou máš samozřejmě pravdu. Ono to jakž takž v rovině je. Ale asi to ještě promyslím. Buď to ještě doladím, nebo budu zkoušet dál sehnat někoho na srovnání. Ale už teď to funguje super.
A s tím epoxydem. Říkal mi jeden starý zkušený strojař, že takto někdy postupovali při generálkách fabrických strojů. Ale třeba to byl trochu jiný případ.
Miloš.
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2011, 12:03

Zdravim Milosi, nenech se odradit, podle meho na to jdes spravne. Je to ROUTER a ne konvencni masina. Pokud mas trpelivost (cas) a kontrolni pravitko s hodinkama, tak se to da slusne vyrovnat. A to podtmeleni taky dobry (dlouhotuhnouci!). Troubit na trumpety (prazsky vyber) a srovnana dosedacka s rohem, to by se mi taky libilo. Kdysi jsem stavel na svarenci, meli ho ofrezovat nebo ohoblovat. Pak mi rekli, ze se nevejdou a at si tu "krivuli" odvezu. Mely na to jit montovat hlinikovy kompaktni tubusy Isel s linearama a sroubem. V te delce to bylo zkroucene pres milimetr. Nafrezoval jsem podlozky ze 4mm Komacelu (penene PVC) mezi ram a tubusy na kazdy upinaci sroub. Zacal stahovat a nivelovat. Povedlo se. Foto stroje bych snad nasel, kdyby nekoho zajimalo.
Tak smele dal :D .
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

17. 2. 2011, 12:27

Mirek-Gravos píše:Zdravim Milosi, nenech se odradit, podle meho na to jdes spravne. Je to ROUTER a ne konvencni masina. Pokud mas trpelivost (cas) a kontrolni pravitko s hodinkama, tak se to da slusne vyrovnat. A to podtmeleni taky dobry (dlouhotuhnouci!). Troubit na trumpety (prazsky vyber) a srovnana dosedacka s rohem, to by se mi taky libilo. Kdysi jsem stavel na svarenci, meli ho ofrezovat nebo ohoblovat. Pak mi rekli, ze se nevejdou a at si tu "krivuli" odvezu. Mely na to jit montovat hlinikovy kompaktni tubusy Isel s linearama a sroubem. V te delce to bylo zkroucene pres milimetr. Nafrezoval jsem podlozky ze 4mm Komacelu (penene PVC) mezi ram a tubusy na kazdy upinaci sroub. Zacal stahovat a nivelovat. Povedlo se. Foto stroje bych snad nasel, kdyby nekoho zajimalo.
Tak smele dal :D .
Díky za podporu. :wink: Udělám co bude v mých silách.
No a když už jsi se ozval. Jsem úplný začátečník a největší hrůzu mám z elektriky a toho kolem. Myslíš, že by jsi mi mohl nezávazně udělat takový malý návrh toho, co budu z této oblasti vše potřebovat ? Samozřejmě z vaší nabídky. Zatím jsem zaslechl výrazy jako "krokové motory, koncové spínače, drivery. zdroj, oddělovací deska, Gravostar, Mach 3" atd...... Moje finanční možnosti nejsou neomezené ale zase bych chtěl už něco, co by bez problémů fungovalo a nebyly s tím problémy. A taky abych nekupoval něco zbytečného, bez čeho se v pohodě obejdu při takovém tom domácím modelářském frézování......
Díky. Miloš.
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2011, 1:00

Rad jsem se vyjadril, z vlastni zkusenosti. Co se tyka pohonu a rizeni, neni problem neco nabidnout (v ramci Tvych moznosti) na takove to domaci drandeni.
Jen si DOPLN BYDLISTE (asi Morava) a napis mi na: obchod@gravos.cz (kontakt).
Mirek
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2011, 1:53

Konecne mi to "docvaklo". Zena trochu maluje olej. barvami a kupuje taky "parizskou modr".
Tak v te tubicce bude mozna olej.barva nebo tempera. Ale jestli je ta tuba od nekoho od "remesla", tak to bude spis modra "tusirka".
Redi se lihem, teda aspon ja, a kdo ji potrebuje, asi uz je trochu dal v remeslu. Ja ji moc nepouzivam a zaskrabavani na barvu je stejny sen
jako rucni ryti. Nejak jsem ty "dedky" propas, abych se na to zeptal a umel to. Ale hezky se to tu resilo a lecos jsem se dozvedel.
Tak z Parize nebo Berlina, hlavne ze to barvi :D .
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

17. 2. 2011, 2:03

Díky za upozornění. Doplněno.
Miloš.
Karel Bambula
Příspěvky: 122
Registrován: 28. 1. 2009, 6:07

17. 2. 2011, 2:26

Miloši jdeš správným směrem.Já jsem ji dokončil před dvěma roky.a je to k nezaplacení.NaX osu dáš určitě dva motory,a vzhledem ke hmotnosti portálu tam dej raději silnější.
Karel B.
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

17. 2. 2011, 2:29

Ahoj Karle.
No jo, ale "silnější" je kolik? :wink:
Miloš.
nemo
Příspěvky: 476
Registrován: 8. 9. 2008, 7:31
Bydliště: Kralupy N.Vltavou

17. 2. 2011, 4:50

Ahoj,
když to hodíš na frézku, tak to stejně musíš přebrousit, tak to klidně zaškrábej, já taky všechno škrábu. Podle pravítka ustav i přítlačnou lištu, zakolíkuj, a je to.
N.
Není vedení jako vedení.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“