Plotter

Odpovědět
Softy
Příspěvky: 7
Registrován: 12. 10. 2007, 6:57
Kontaktovat uživatele:

12. 10. 2007, 7:07

nazdar, mam maly problem so stavbou plottera, totiž neviem ako ho mam ovladať cez pc.: použijem unipolárne krokové motory (200kr/ot.) kresiaca plocha - asi 250x200 mm, riadiť to chcem dvojfázovo cez LTP port, tak aby to bežalo pod WinXP. nechcem programovať nejake mikroprocesory totiž nemam ziadne skusenosti ani prostiedky, moja idea: riadenie cisto softwarovo + na vystupe LTP nejaky ten prevodník a výkonova časť - to jest tranzistory. môže mi niekto poradiť? každa rada bude dobrá čo sa týka software
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22409
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2007, 8:55

v tomto foru je sekce primo o ridicich programech urcenych pro tento zpusob rizeni
zkuste si ji precist
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Softy
Příspěvky: 7
Registrován: 12. 10. 2007, 6:57
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2007, 9:02

mohol by si mi poradiť ktory program nepotrebuje na vystupe nejake logicke obvody a da sa v pohode použiť na písanie?
hns
Příspěvky: 21
Registrován: 9. 10. 2007, 5:29
Bydliště: Ostrafsko
Kontaktovat uživatele:

16. 10. 2007, 5:58

Softy píše:mohol by si mi poradiť ktory program nepotrebuje na vystupe nejake logicke obvody a da sa v pohode použiť na písanie?
ted sice nevim co myslis, ale asi tusim

logicke obvody na vystupu se davaji na lpt proto, aby doslo k oddeleni lpt od zarizeni. A to proto, ze kdyz se ti nahodou prorazi treba onen tranzistor, muze se ti napeti motoru (muze byt klidne 30V) dostat na vstup LPT portu a tim si ho spolehlive znicis.
Dalsi duvod je to ze dnesni lpt porty nemaji vystupni uroven 5V, ale 3,3V. Setkal jsem se uz i s 3V. Coz ale jeste postacuje k rozsviceni led diody na vstupu optronu, a na jeho vystupu uz mas napeti jake potrebujes pro rizeni driveru motoru. Treba 5V pro otevreni tranzistoru. Takze je tyto "logicke" obvody slouzi k normovani urovni napeti ridicich signalu
Softy
Příspěvky: 7
Registrován: 12. 10. 2007, 6:57
Kontaktovat uživatele:

16. 10. 2007, 3:03

no za logicke obvody myslim niečo ako mikroprocesory ktore maju xy (veela) vstupov a xy vystupov a musia sa programovať, a maju eprom a podobne, ja chcem použiť niečo uplne jednoduche čo sa ovlada len CLK a DIR, mam už vybrate obvody aj schemy mam, len potrebujem taky program ktory už na ltp vypušta tieto dva bity, ako som si všimol tak je tu mach 3 ktory je dobry, ale existuje trial verzia na niekolko dni? alebo nejaky iny program ktory je free (alebo časovy trial), lebo to je soč práca a program ktory sa musi len zaplatit (nema nič ako skušaciu dobu) nemožem použiť. to by som si musel kupiť licenciu (alebo key). napada ma i alibre ale nepracoval som s tym, neviem čo to dava na vystup a či sa to da použiť i na ploter
s_karel
Příspěvky: 8
Registrován: 13. 10. 2007, 8:40

16. 10. 2007, 3:37

stahni si mach3, program presne pro tve ucely
neni tam casove omezeni, neregistrovana verze ma omezeni jen v delce programu
v nastaveni portu se da presne nakonfigurovat, k cemu bude ten ktery pin lpt portu slouzit
Softy
Příspěvky: 7
Registrován: 12. 10. 2007, 6:57
Kontaktovat uživatele:

16. 10. 2007, 5:18

to som zistil , len sa chcem spytať kolko toho sa zmesti do 1000 riadkov? myslim tym čo s neregistrovanou verziou dokažem urobiť, či niečo vyfrezovať do dreva alebo len nakresliť par čiar
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22409
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 10. 2007, 5:37

na odzkouseni to bohate staci

nema cenu ted laborovat s tim jestli je to pouzitelne nebo ne
nejdriv si to zkus

pak jsou dve moznosti
1. pujdes do toho a zaplatis celkem smesnou castku (v porovnani s jinym softwarem)
2. pujdes do neceho jineho lepsiho a drazsiho treba hardwaroveho a zaplatis to nebo najdes neco mnohem jednodussiho co je free. zalezi na tom k cemu to chces pouzit a jestli to ma vydelat nebo je to jen na hrani
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Softy
Příspěvky: 7
Registrován: 12. 10. 2007, 6:57
Kontaktovat uživatele:

16. 10. 2007, 7:14

no tak kedže je to na soč tak tam nemožem použiť žiadne cracked programy, čiže len volne stiahnutelne proste legalne, a na tej soč musim ukazať čo zariadenie dokaže, kreslenie, frezovane, gravirovanie a podobne veci, a kedže chcem urobiť dojem tak by to malo byť niečo kvalitne a prave to neviem či bude stačiť tolko riadkov. a aka je cena? alebo je su i nejake vynimky a "zlavy"? (na niektore programy sa da ziskať študenska licencia)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22409
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 10. 2007, 8:29

mach stoji cca 4500,- coz je zde cca 3/4 zivotniho minima :)
to si myslim muze dovolit kazdy
v pripade potreby neco predvest je celkem realne pouzit mach v demo modu s omezenim na 1000 radku
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“