hospudka

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Zamčeno
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 3. 2017, 12:59

Konečně snad rozumný způsob 3D tisku baráků.
Nepojali to jako portálovku, která vychází děsně velká a blbě transportovatelná. Tohle se fakt snad dá přivézt na jednom náklaďáku.
Akorát nevím, jak to z toho baráku pak vytáhnou ven, jestli se to musí vytáhnout jeřábem přes střechu.
Asi celkem nic nebrání tomu udělat po každé vrstvě ještě jedno objetí a nějakou "špachtlí" udělat povrchovku.
http://hackaday.com/2017/03/11/3d-print ... -in-a-day/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

12. 3. 2017, 12:57

.. tisk baráků klepe těžce na dveře, jsem taky zvědavý jakým stylem to vypukne, jinak tady jedna mini 5-ti osa https://www.youtube.com/watch?v=13872p-UynI" onclick="window.open(this.href);return false;
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8167
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2017, 1:43

Koukám, že zatím tisknou jen část hrubé stavby, vlastně jen svislé konstrukce - při tom to je na každém baráku to nejjednodušší. Ale určitě se to brzo posune dál a budou umět i překlady, stropy, izolace (tepelné i proti vodě), vodorovné "trubky" a kanály pro rozvody, aby se tam nemuselo už nic dozdívat ani bourat :-) A u průmyslových staveb by měli tisknout i podlahy, to by pak bylo dokonalé :-) To si pak jenom ze Solidworksu kliknu na Files/Print3D a mám barák :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2017, 5:51

prochaska píše:Koukám, že zatím tisknou jen část hrubé stavby, vlastně jen svislé konstrukce - při tom to je na každém baráku to nejjednodušší.
no, az ti stavebnik posere tu jednoduchou hrubou stavbu, tak mu to vysvetli, ono uz nejsme v dobe, kdy se do 7cm davala omitka a nad 7cm kantka, dnes jsou bloky brousene do 0.2mm, kdyz se spatne zalozi prvni rada, tak je zbytek v pytli
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8167
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2017, 6:16

filla píše:no, az ti stavebnik posere tu jednoduchou hrubou stavbu, tak mu to vysvetli, ono uz nejsme v dobe, kdy se do 7cm davala omitka a nad 7cm kantka, dnes jsou bloky brousene do 0.2mm, kdyz se spatne zalozi prvni rada, tak je zbytek v pytli
Zedníci už mi zvorali leccos, ale takhle moc přeci jenom ještě ne :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22403
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2017, 8:38

pro neanglictinare - jou tam ceske titulky


kdo neco podobneho zazil sem s tim
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8167
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2017, 8:54

robokop píše:kdo neco podobneho zazil sem s tim
To je ve strojařině každou chvíli - stačí se podívat na výkresy a podmínky kterými tady víří překupníci německých poptávek na obrábění :-) V nich je to úplně všechno :-)
Aleš Procháska
r4cv
Příspěvky: 2695
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

15. 3. 2017, 10:06

robokop píše:kdo neco podobneho zazil sem s tim
Toto video ma vždy pobaví. Niečo nie tak prehnané zažívam často. Byť v úlohe "experta" nie je žiadna sranda, hlavne ak nechceš uraziť zákazníka.
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

16. 3. 2017, 5:39

robe, starý, ale pořád aktuální .. super :D
prochaska píše: To je ve strojařině každou chvíli - stačí se podívat na výkresy a podmínky kterými tady víří překupníci německých poptávek na obrábění :-) V nich je to úplně všechno :-)
.. tak o německých a rakouských "strojařích" mi něco vyprávěj, 80% produkce děláme tam, dle jejich "výkresů" a já to musím překreslovat, doplňovat, žádat chybějící informace a pořád dokola, oni už 30 let jenom faxují, asi tak půlka jich má mail, ale kvalitně skenovat neumí nikdo. Vždycky zamáčknu slzu, když se ke mi na stůl dostane český výkres, většinou PDF v křivkách a SolidWorksu, krásné linky, vše čitelné, to je jiná liga ... mmnt. schválně to sem upnu:

tady typická německá kvalita, jako poznejte v razítku toleranci ISO2768m -- nepoznáte - reklamace, lepší výkresy - nejsou:
Deutsch klasika.jpg
a tohle sice nějaký home made konstruktér, ale typický český výkres, přišlo PDF v křivkách:
Čechiše klasika.jpg
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22403
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 3. 2017, 5:58

Ja vim ze stary ale vzdy aktualni
Predpokladam ze presne takhle vypada jednani na vlade kdyz si k tomu vezmou odbornika na danou vec
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22403
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 3. 2017, 1:26

Taky starsi ale nestarnouci

Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22403
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 3. 2017, 5:21

Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

20. 3. 2017, 10:03

Dotyčný expert, je asi pořádný amatér.
Problém s kolmostí 7-mi přímek je snadno řešitelný v 7-mi dimenzionálním prostoru, kdo nevěří ať si přečte https://www.kosmas.cz/knihy/134938/hyperprostor/" onclick="window.open(this.href);return false;
Problém s barvou lze snadno řešit skládáním barev, tak jako to dříve dělaly staré jehličkové tiskárny. Prostě pomocí modré udělat červenou. Mám fialové pozadí a na něj udělám žluté tečky.
Problém s tím, že přímka má vypadat jako koťátko, vyřeším tak, že přímku označím na rozvinutou superstrunu, která byla původně klubíčkem se kterým si to koťátko hrálo.
No a ta koťátka jsou ty balonky.
Průsvitné přímky se vytvoří jako červené čáry s 99,999% transparentností (přesná hodnota nebyla specifikována) a protože mají být 3, tak rázem potřebuji pouze 4-dimenzionální prostor.

Prostě něco, co lze vyřešit v průběhu 30-ti minut, kdy 25 minut googlíte vhodný obrázek balonku ve tvaru koťátka https://www.google.cz/search?q=balonek+ ... otUSNgUULM" onclick="window.open(this.href);return false;:
který by šel snadno vektorizovat.

Chlapec evidentně ještě neřešil problém, jak udělat něco co má fungovat a vážit i s obalem do 10-ti kg, když obal má sám o sobě 10,2 kg. I když i tyto problémy umíme řešit. Sice to trvá 3-4 dny, ale jde to.
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

21. 3. 2017, 9:03

To já dostal v práci za úkol vypracovat návrh automatizace výroby měrek pro trubky. Jedná se o kusovou výrobu. Zákazník každou chvíli mění pravidla konstrukce. Tak co si mám myslet o vedoucích, co takové zadání sesmolí. Sám nejsem moc chytrej, ale posledních pár let mám dojem, že jsem obklopen samýma idiotama. Obávám se, že lidstvo nebude hloupnout staletí, jako je to popsáno ve filmu absurdistán. Já ten absurdistán kolem sebe pozoruju už teď.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8167
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2017, 9:27

4rest píše:Problém s kolmostí 7-mi přímek je snadno řešitelný v 7-mi dimenzionálním prostoru
Sedmirozměrný prostor se blbě shání. Já bych radši zkusil přesvědčit zákazníka, že chce vlastně něco úplně jiného. Ono to ani není tak těžké, protože spousta lidí se neumí pořádně vyjadřovat ani pořádně domyslet své potřeby a požadují šílenou složitost tam, kde jim vlastně ještě lépe vyhovuje úplně jednoduché řešení :-) Viz občas některé dotazy tady na fóru :-) Od toho jsou třeba v softwarovém průmyslu analytici, aby z útržků vzájemně si odporujících požadavků a neúplných podkladů pochopili, co zákazník chce :-)
Aleš Procháska
Zamčeno

Zpět na „Prevazne nevazne“