Upravit nože nebo hlavu

mikiki
Příspěvky: 595
Registrován: 5. 1. 2011, 4:33
Bydliště: Vysočina

22. 3. 2011, 9:45

Mám problém, koupil jsem stolní soustruh a potřebuji poradit:
Nyní mohu používat nože 10x10, ale ty musím podkládat 1,6mm
A teď co je lepší:
používat stále nože 10x10 (popř. si vyrobit vymezovací podložku 1,6mm - nyní používám dvě měrky na ventily 1+0,6mm)
nebo
si nechat někým vyfrézovat 0,4mm hlavu na nože
nebo
si upravit nože tak, že je nechám zbrousit o 0,4mm (budu stejně používat nože s výměn. plátky, tak by se jednalo jen o cca 5 držáků)
Berte mne s rezervou, začínám soustružit :D
Díky za rady.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22409
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 3. 2011, 6:00

pouzivej ty podlozky, je to bezne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

23. 3. 2011, 7:32

já nějak nechápu proč upravit o 0,4mm když podkládáš o 1,6mm? to pak budeš jako používat 12mm nože? a co s těmi noži 10x10 které už máš? ty budeš muset podkládat zase, takže jediná výhoda bude že budeš moct používat i nože 12x12 a 10x10 podkládat 2mm, to má smysl pokud ty nože 12x12 máš pokud je nemáš nemá podle mě smysl se tím zabírat když v podstatě nic nezískáš, být tebou tak si koupím planžetu 1,6mm, nasekám ji na podložky a hotovo.. a nebo přemejšlet o rychlevýměným držáku, ten má potom už mnoho výhod..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22409
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 3. 2011, 8:29

nekdy je take dobre posunout nuz mirne pod nebo nad osu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
mikiki
Příspěvky: 595
Registrován: 5. 1. 2011, 4:33
Bydliště: Vysočina

23. 3. 2011, 8:25

O.K. díky za info - budu řešit podložkou :D
Než jsem koupil soustruh, tak jsem od prodejce dostal info, že se tam používají 8x8.
V návalu ......... jsem koupil sadu nožů 8x8 a Radeco :(
Když jsem doma rozbalil, tak jsem zjistil, že tam jdou bez problému 10x10 a ještě se musí podkládat.
Nože mám tedy - sadu 8x8 (11ks)+ 5xRadeco 8x8.
Nyní pro testování jsem koupil 3x 10x10 a o 12x12 jsem jen přemýšlel.
Upichovák Radeco mám též v 10mm vysokém držáku.
Holt jsem byl moc žhavej a rychlej, měl jsem počkat, až bude mašinka doma.
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2011, 9:34

Podle mých zkušeností zdaleka neplatí, že výška těla nože přesně odpovídá výšce břitu. U nového nože by tomu tak teoreticky mělo být, ale jakmile ho přebrousíš třeba po ulomení špičky, tak už jsi jinde. Navíc jak píše robokop, kvůli optimalizaci řezných podmínek se často laboruje s výškou břitu nad nebo pod osou.
Takže nezbytným příslušenstvím každého soustruhu musí být nepřeberné množství podložek různých tlouštěk.
Petr Spáčil
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

30. 3. 2011, 10:42

Krutor píše:Podle mých zkušeností zdaleka neplatí, že výška těla nože přesně odpovídá výšce břitu. U nového nože by tomu tak teoreticky mělo být, ale jakmile ho přebrousíš třeba po ulomení špičky, tak už jsi jinde. Navíc jak píše robokop, kvůli optimalizaci řezných podmínek se často laboruje s výškou břitu nad nebo pod osou.
Takže nezbytným příslušenstvím každého soustruhu musí být nepřeberné množství podložek různých tlouštěk.
píše že bude používat nože s VBD, a tam ta výška sedí a brousit asi nebude..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Radek
Příspěvky: 46
Registrován: 1. 9. 2006, 8:28
Bydliště: Vysoké Mýto
Kontaktovat uživatele:

21. 4. 2011, 1:22

A další možnost je pořídit si/udělat si některý z rychlovýměných držáků na nože. Pak jsou běžné nože uchycené v držáku seřízeném na příslušnou výšku (ideální je jeden nůž jeden držák) a není co řešit. Časem stejně zjistíš, že potřebuješ držák vyvrtávacích nožů (s kulatým uchycením), držák pro upichovák, rádlovač,.... Inspiraci můžeš hledat např. na http://www.steamer.cz/dil_s1.html. Je i konstrukce, co se dá udělat bez frézy, jen s pomocí soustruhu.

Radek
krepsj
Příspěvky: 6
Registrován: 31. 10. 2010, 6:57
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

22. 4. 2011, 3:38

Radek píše:Je i konstrukce, co se dá udělat bez frézy, jen s pomocí soustruhu.
Ahoj, tohle by mě zajímalo. Konstrukci ze steamera znám, rád bych se do toho pustil, ale kdyby to šlo udělat bez frézy, bylo by to super. Byl by nějaký odkaz, nebo aspoň náčrtek?

Díky Honza
http://www.kreps.cz
Radek
Příspěvky: 46
Registrován: 1. 9. 2006, 8:28
Bydliště: Vysoké Mýto
Kontaktovat uživatele:

25. 4. 2011, 9:34

krepsj píše:Ahoj, tohle by mě zajímalo. Konstrukci ze steamera znám, rád bych se do toho pustil, ale kdyby to šlo udělat bez frézy, bylo by to super. Byl by nějaký odkaz, nebo aspoň náčrtek?
Nekde je to na www i s diskuzi a vykresy, nicmene ideu jak je to udelane vystihuje obrazek doufam dostatecne. [zdroj: konference 7x10minilathe - MertsQCTP]

PS: Dobre tak pridam i nejaky ten odkaz, zacit se da treba tady http://aardvark.co.nz/pjet/qctp.shtml, http://www.homemetalshopclub.org/projec ... lpost.html, .... viz. Google a dotaz Merts QCTP.

Radek
Přílohy
Toolholder7x.jpg
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 4. 2011, 7:51

teda soustruh už jsem viděl, ale jak vyrobit tohle bez frézky jen na soustruhu si moc nedokážu představit..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Pruduch
Příspěvky: 144
Registrován: 22. 4. 2007, 7:05
Bydliště: Jižní Čechy

25. 4. 2011, 8:01

No ačkoli jsem totální nedouk samouk, tak tohle bych na soustruhu (bez frézky) asi vyrobil i já. Drážku frézou upnutou v univerzále, držák upnutej už na tom válci, jen trochu výš (nebo podložit). Nouzově bych si dovedl představit i svařenec (v místě upnutí nože). A proříznout pilou (kdyby bylo jo nejhůř, tak i flexou). Mně se to jako improvizace pro menší soustruh, pro člověka bez frézky docela líbí.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 4. 2011, 8:37

no dobře, já mám soustruh i frézku takže bych se do takového harakiri na soustruhu nepouštěl.. nicméně pod pojmem vyrobitelné na soustruhu jsem si představoval prostě něco skutečně vyrobitelného soustružením a ne frézováním byť v soustruhu, různým sundáváním nožové hlavy, montáží svěráku, podkládáním atd.. nicméně to je jedno..ono je pravda že když se nad tím člověk zamyslí že teoreticky se dá skutečně na soustruhu cokoliv..
spíš mě ale tenhle držák nepřipadá zrovna jako toolpost urychlující činnost, než vyšroubuje páku aby to tam mohl nasadit a zase našroubuje bude trvat věčnost, dále tam nevidím žádnou aretaci polohy, já chápu toolpost pod pojmem že můžu měnit nástroje které už jednou odměřím bez dalšího měření to mě tady chybí..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Radek
Příspěvky: 46
Registrován: 1. 9. 2006, 8:28
Bydliště: Vysoké Mýto
Kontaktovat uživatele:

26. 4. 2011, 6:03

RaS píše:no dobře, já mám soustruh i frézku takže bych se do takového harakiri na soustruhu nepouštěl.. nicméně pod pojmem vyrobitelné na soustruhu jsem si představoval prostě něco skutečně vyrobitelného soustružením a ne frézováním byť v soustruhu, různým sundáváním nožové hlavy, montáží svěráku, podkládáním atd.. nicméně to je jedno..ono je pravda že když se nad tím člověk zamyslí že teoreticky se dá skutečně na soustruhu cokoliv..
spíš mě ale tenhle držák nepřipadá zrovna jako toolpost urychlující činnost, než vyšroubuje páku aby to tam mohl nasadit a zase našroubuje bude trvat věčnost, dále tam nevidím žádnou aretaci polohy, já chápu toolpost pod pojmem že můžu měnit nástroje které už jednou odměřím bez dalšího měření to mě tady chybí..
Nic se celkem sundavat nemusi, tenhle toolpost nepotrebuje sverak. Nicmene chce to ctyrpaknovku na vyrobu te velke diry. Proste se vyrobi ten trn, na nej se nasune ta kostka, stahne sroubem a frezou v hlave vyrobi drazka. Na fotce je idea, cele je to trosku rozpracovanejsi a ma to serizeni vysky. Nepredpoklada to, ze je to cele uchyceno pakou, ta ma smysl u ctyrbokeho drzaku nastroju, ktery se pakou povoli a otoci. Tady to nema smysl. Ten trn na ktery se navlekaji nosice nozu je vice mene napevno a je prisroubovan sroubem. Vymena nastroje znamena povoleni jednoho sroubu (toho stahujici tu rozriznutou cast) a stazeni s trnu. Co to ale nema, je nastaveni otoceni vuci ose obrobku. To ale nemaji i nektere male soustruhy pouzivajici ctyrboky/jednoboky drzak.

Radek
Pruduch
Příspěvky: 144
Registrován: 22. 4. 2007, 7:05
Bydliště: Jižní Čechy

26. 4. 2011, 7:58

No a to "nastavení otočení" by šlo snadno řešit trnem kterej by se zašroubovával zespodu (třeba s kontramatkou do hlubší díry) a zapadl by do díry v přírubě toho válce, takže by se to s ním dalo nastavit i výškově i polohově...
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“