Kardan

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

12. 4. 2011, 8:42

Nazdar.
Potřebuju spojit kardanem dvě hřídelky o průměru 3mm; bloky, ze kterých vycházejí jsou od sebe 34mm a předpokládaná nesouosost 0-1mm.
Přenášený výkon odpovídá 6V motorku z tiskárny typu "plechovka".

Samozřejmě to lze vyřešit naražením hadičky, která se trošku prohne i natáhne a bude to fungovat.

Chci ale vyrobit kardan (asi typ dogbone), aby 1.) to vypadalo dobře 2.) nebudu omezený životností 3.) pohraju si

Našel jsem hotová řešení:
http://www.zbozi.cz/?forceScreen=produc ... del+kardan" onclick="window.open(this.href);return false; - ale nevyhovují velikostí.

Takže otázka zní, máte-li někdo nějaké teoretické podklady, jak se to navrhuje a vyrábí; případně máte-li osobní zkušenost, že se do toho nemá cenu poštět. :)

Díky, Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

12. 4. 2011, 9:50

MP Jet je výrobce toho, co máš na tom odkazu. má to jako stavebnici, můžeš kombinovat různé koncovky s různou délkou mezikusu.

-- edit --
tak to vypadá, že ty třídílné už nedělá (alespoň je nemůžu najít na stránkách)
SABLE-2015
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

12. 4. 2011, 11:46

Co něco takového.....?
http://modely-rc.eu/rc-modely-lodi-kardany-a-spojky.htm

bohužel neuvádí délku
M
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

12. 4. 2011, 12:34

Ahoj,
ty odkazy znám. Jde mi o to, že bych si ten kardan chtěl vyrobit sám a kovový (plastový se při montáži zkrátka přiohne, zapadne a drží).
Takže sháním výkres koncovek - je to v zásadě váleček upevněný jedním čelem k hřídelce. Z druhé strany příčná drážka a vybrání na tu dogbone.

koncovka: http://www.rcguru.cz/hpi101231-pouzdro- ... -5mm-d4311" onclick="window.open(this.href);return false;
dogbone: http://www.rc-profimodel.cz/centralni-s ... an-6x14mm/" onclick="window.open(this.href);return false;

Princip jasný, ale nevím, jestli není nějaká finta v v tom vybrání.

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

12. 4. 2011, 12:56

Tak v těhle "činkách" žádná finta nebude, já bych snad ještě vytočil trubku pasující přes to pouzdro, tak abych "zabránil" rozevření té drážky v pouzdře pro čepy kardanu a zároveň bych tím mohl i zajistit červík pro dotažení na hřídelku. Volba materiálu bude více rozhodující, jinak to snad bude i dobře sloužit.

Edit: Podle mě ta činka patří dovnitř otvoru v pouzdře ne jen na počáteční úkos, ten slouží jako odlehčení, aby se činka neškobrtla při vyosení o opačnou stranu.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1405
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

12. 4. 2011, 9:46

Přesně tak, nehledej v tom žádné složitosti protože tam nejsou. Váleček odvrtáš, uděláš skosení , aby si mohl tu hřídel více vyúhlovat, pro 1mm na délce 30mm to snad ani nebude nutné.Prořízneš a dovnitř se vkládá jako pružný doraz, malý o kroužek. Nedělal bych žádné převlečné bazmeky proti rozevírání, určitě to nebudeš dělat z kalenýho jahodovýho dřeva. Je to na každý bugyně co má 600speed a odchází jiné věci než je toto.
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

13. 4. 2011, 5:38

Večer jsem strávil studiem Černocha, ale ten píše o trošku jiných kloubech. :P V podstatě jediná užitečná a pro mě použitelná myšlenka je, že na čince mají být kolíky v jedné rovině a nikoliv kolmo.

Ještě k materiálu - činka bude z mosazi s ocelovými kolíky. Myslíte, že ta koncovka bude stačit taky mosazná nebo se bude přidírat a mám jít raději do železa?

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1405
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

13. 4. 2011, 7:32

Pokud jsy plechovkou myslel nějaký speed300-400 tak klidně mosaz
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

15. 4. 2011, 8:34

Tak jsem to jaksi spáchal... K ideálu daleko, ale to milimetrové vyosení zvládne bez problémů. Větší potíž dělá změna délky.
Problémy způsobuje nedokonalé kulové pouzdro, nedokonalé koule na "čince", ručně pilované drážky... prostě tenhle kus funguje a stačilo!

Teď k tomu dostavět ještě zbytek lokotky. :)

Radek
Přílohy
převodovka3.jpg
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

15. 4. 2011, 11:13

Tyhle malé spojky se kromě hadičky dělají také vinutou pružinou, na obou koncích chycenou do futýrka s červíkem. Měl jsem doma dvě nebo tři maličké převodovky z nějakých německých zaměřovačů z II. světové a vypadalo to "náramně profesionálně", o trvanlivosti nemluvě. To jen kdyby tě nebavilo dělat jenom jeden model :D
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

16. 4. 2011, 5:32

Aha, tu pružinu jsem už asi taky někde zahlédl. Mohl bys to prosím vyfotit, hlavně jak jsou zajištěny konce pružiny v těch futýrkách?

Předem díky, Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

16. 4. 2011, 7:36

já měl kdysi nějakou hračku tam byli konce pružin kardanu zality v plastových koncovkách, žádné šroubky nic.. kdyby se to takhle zalilo epoxidem do bronzové trubičky tak by to taky asi na ty tvoje výkony mělo stačit..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

16. 4. 2011, 3:37

Možná, že ty převodovky ještě někde mám, ale patří k věcem, které najdeš až když hledáš něco úplně jiného :). Ale myslím, že se to dá docela popsat.
To jak píše RaS, tak ty koncovky (já to nazval futýrkama) neměly červík na upevnění té pružiny, ale na uchycení k nějaké hřídelce. V jednom provedení ta pružina byla našroubovaná zvenku na závit na té koncovce a konec měla zahnutý do malé dírky. U druhého provedení šla dovnitř, patrně tam byl nějaký vnitřní závit. Jedna byla o poměrně velkém průměru a docela měkká, ta druhá tuhá, takže se s tím dá docela laborovat, podle použití.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“