SV 18 R

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
sts
Příspěvky: 71
Registrován: 14. 10. 2008, 4:53
Bydliště: Všetaty

12. 6. 2011, 9:09

Vymezení vůle je skutečně podle mě úplně stejný princip jako kontramatice. Akorát přesně jak píšeš se musí po naštelování zabránit pootočení. To si představuji udělat pomocí šroubků z boku celé matice. Lepší by to možná bylo zespodu, ale tam už není dostatek materiálu.
vandan26
Příspěvky: 8
Registrován: 7. 6. 2011, 10:34

12. 6. 2011, 4:50

Prosim vás neví někdo jestli v pravym olejoznaku na vřeteni ten olej teče jen doleva (tudíž tam zůstavá kaluž pod urovní té dírky) tebo jestli to teče i doleva a zároveň dolů?
koptic
Příspěvky: 117
Registrován: 14. 1. 2011, 9:04
Bydliště: Nejdek

13. 6. 2011, 8:56

vandan26 píše:Prosim vás neví někdo jestli v pravym olejoznaku na vřeteni ten olej teče jen doleva (tudíž tam zůstavá kaluž pod urovní té dírky) tebo jestli to teče i doleva a zároveň dolů?
Tak jsem kvůli Tobě našel manuál, a je to takto: Olej přichází zespodu kolem ložisek vřetena (hlavních tzn. pouzdra), aby byla kontrola jde to do olejoznaků a dále v levým olejoznaku to odtéká doprava a v pravým to teče doleva. V obou případech to jde do trubiček s dírkama, odkud to kape na kola a roztřikem to maže vše co je uvnitř, včetě ostatních ložisek.
Nevím jakou tam máš ještě díru dolů? Tam žádná není, ani na obrázku. Jedině ty vodorovný a to jsou ty na ty trubičky - směrem dovnitř vřeteníku jsou trubky, směrem ven je to od toho jak je vrtaly a potom z vnější strany zaslepily)
Jsem Ti už psal, neřeš to, ta mašina doposud fungovala, Tys naopak přidal na čerpadle, tak není důvod se obávat. Pouzdra jsou mazaný a ostatní ložiska jsou kuličkový.
S28, PR20, VK32, SV18RA, 2Ud, N1, OH 253, Engelhardt SD240, Bomar STG 220G, Gildemeister CTX 200 S2
Weiler Condor VS1, Harrison Alpha 330 S, Masturn 32 CNC
koptic
Příspěvky: 117
Registrován: 14. 1. 2011, 9:04
Bydliště: Nejdek

13. 6. 2011, 7:51

peter1 píše:
sts píše:Dík za radu. Šroub mám nový, ale nechci ho tam dávat dokud nebude nová matice. Takže asi originál tvar. Mám ještě jeden dotaz, protože tohle jsem fakt ještě nedělal. Jak naměřit osu závitu na matici?
osa zavitu na matici?? na to su take dva pomocky ktore su na to určene je to kus hriadele s osadenim ktore ma priemer ako diera cez ktoru ide skrutka priečneho posuvu..prvou tou hriadelkou pritlačiš cez dieru na tu brondzovu kocku polotovar matice aby si ju vyrovnal pritlačiš a pritiahneš ju zhora skrutkou a druha hriadelka je ako jamkar tiež ju prestrčiš cez tu dieru a udrieš na to kladivkom a urobi ti to jamku a potom v planšajbe vyrobiš ten zavit tak že to centruješ na tu jamku vyrazenu aspn takto mi to vysvetloval udržbar tie hriadelky tušim aj mam doma ak chceš možem ti odfotiť..
To se na mně nezlob, ale takovýmto způsobem to moc dobře nevyrovnáš. Ten průměr trnu je na to příliš malý. To bude chodit jenom pokud budeš mít štěstí, nebo uděláš na matici "zemědělskou" vůli.
Za hlubokýho totalismu k nám jezdil servis z Trenčína a ty nás naučily (a taky to tak dělali) následující:
Boční strana matice musí být přesně rovnoběžná s rovnou částí rybiny v suportu (vrchní část) za pomoci vlasových úhelníků. Potom se suport namontuje na stroj (samozřejmě i s lištou) a teprve pak se označí tím trnem střed závitu. Potom se rozebere a na souřadnici (půjde to i na frézce) pečlivě vyrovnat podle stejný boční strany jako v suportu a kukrem (optikou) najeli střed. Vyvrtat otvor a čelním!!! výstružníkem vystružit - tuším, že jsme tam dělali pr.14, aby tam šel pěkně stuha soustružnickej trn. Dále na soustruh, né na planšajbě, ale na upínacím úhelníku. Kulatou podložku, na plocho přebroušenou pr. caa 60 a vyšší než je to osazení na matce. Na tuto podložku se postavý ta matka a přitáhne dvěmi šrouby upínkou k úhelníku. Potom se to dá za pomocí toho trnu v matici dobře vyrovnat. Pak už jenom projet díru a udělat závit - ať už nožem, či závitníkem. U nás závitník nebyl, trenčíňáci ho měli a ten závit od nich byl stejně dobrej, jako náš nožem - tzn. na noniusu byla vůle do 0,1.
Pokud se to ošidí a netrefí se přesně osa, jde to potom fest - hlavně s odjetým suportem.
S28, PR20, VK32, SV18RA, 2Ud, N1, OH 253, Engelhardt SD240, Bomar STG 220G, Gildemeister CTX 200 S2
Weiler Condor VS1, Harrison Alpha 330 S, Masturn 32 CNC
peter1
Příspěvky: 624
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

14. 6. 2011, 3:06

koptic píše:
peter1 píše:
sts píše:Dík za radu. Šroub mám nový, ale nechci ho tam dávat dokud nebude nová matice. Takže asi originál tvar. Mám ještě jeden dotaz, protože tohle jsem fakt ještě nedělal. Jak naměřit osu závitu na matici?
osa zavitu na matici?? na to su take dva pomocky ktore su na to určene je to kus hriadele s osadenim ktore ma priemer ako diera cez ktoru ide skrutka priečneho posuvu..prvou tou hriadelkou pritlačiš cez dieru na tu brondzovu kocku polotovar matice aby si ju vyrovnal pritlačiš a pritiahneš ju zhora skrutkou a druha hriadelka je ako jamkar tiež ju prestrčiš cez tu dieru a udrieš na to kladivkom a urobi ti to jamku a potom v planšajbe vyrobiš ten zavit tak že to centruješ na tu jamku vyrazenu aspn takto mi to vysvetloval udržbar tie hriadelky tušim aj mam doma ak chceš možem ti odfotiť..
To se na mně nezlob, ale takovýmto způsobem to moc dobře nevyrovnáš. Ten průměr trnu je na to příliš malý. To bude chodit jenom pokud budeš mít štěstí, nebo uděláš na matici "zemědělskou" vůli.
Za hlubokýho totalismu k nám jezdil servis z Trenčína a ty nás naučily (a taky to tak dělali) následující:
Boční strana matice musí být přesně rovnoběžná s rovnou částí rybiny v suportu (vrchní část) za pomoci vlasových úhelníků. Potom se suport namontuje na stroj (samozřejmě i s lištou) a teprve pak se označí tím trnem střed závitu. Potom se rozebere a na souřadnici (půjde to i na frézce) pečlivě vyrovnat podle stejný boční strany jako v suportu a kukrem (optikou) najeli střed. Vyvrtat otvor a čelním!!! výstružníkem vystružit - tuším, že jsme tam dělali pr.14, aby tam šel pěkně stuha soustružnickej trn. Dále na soustruh, né na planšajbě, ale na upínacím úhelníku. Kulatou podložku, na plocho přebroušenou pr. caa 60 a vyšší než je to osazení na matce. Na tuto podložku se postavý ta matka a přitáhne dvěmi šrouby upínkou k úhelníku. Potom se to dá za pomocí toho trnu v matici dobře vyrovnat. Pak už jenom projet díru a udělat závit - ať už nožem, či závitníkem. U nás závitník nebyl, trenčíňáci ho měli a ten závit od nich byl stejně dobrej, jako náš nožem - tzn. na noniusu byla vůle do 0,1.
Pokud se to ošidí a netrefí se přesně osa, jde to potom fest - hlavně s odjetým suportem.
.ok ja sa nehadam len som napisal čo som počul od udržbara ja som to nerobil sam ešte nikdy.. to by chcelo videjko ilustračne alebo fotky ked to bude niekto robiť aby to pofotil...
sustruh sv18 ,vrtačka
franta107
Příspěvky: 61
Registrován: 7. 11. 2011, 12:24
Bydliště: kolínsko

1. 12. 2014, 10:09

Mám dotaz, nemá někdo k odměření šroub s maticí na SV 18 (krátký - ne na kopírku), nedej bože výkres,........ ale stačily by míry nahrubo, to, že má 3mm stoupání a 18 průměr jsem vyčetl. - chci si nechat vyrobit šroub, ale potřebuji identifikovat výkres, který není řazen podle názvu stroje .
fr
E2N
Příspěvky: 122
Registrován: 16. 12. 2013, 11:49
Bydliště: Ústí nad Orlici

4. 12. 2014, 8:21

sts píše:Polotovar jsem teď našel na netu, ale pořád tam není řešený vymezení vůle. No a druhý problém je závit 18x3L. Takový závitník jsem nenašel. Co ten nápad s maticemi proti sobě?
Ahoj,
mohl by jsi mi poslat odkaz kde jsi našel polotovar matice? Mám podobný problém, ale na malém podélné posuvu.
sts
Příspěvky: 71
Registrován: 14. 10. 2008, 4:53
Bydliště: Všetaty

4. 12. 2014, 3:37

Myslím, že to bylo tady: http://www.soustruh.cz" onclick="window.open(this.href);return false; ale nejsem si jist. Už je to dlouho. Přišlo mi to tenkrát dost drahé na to že to je bez závitu.
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

4. 12. 2014, 4:05

http://stroje.hyperinzerce.cz/kovoobrab ... ICFysk49rY" onclick="window.open(this.href);return false;
www.mosaznevyrobky.cz
E2N
Příspěvky: 122
Registrován: 16. 12. 2013, 11:49
Bydliště: Ústí nad Orlici

5. 12. 2014, 6:04

na http://www.soustruh.cz" onclick="window.open(this.href);return false; jsem to nenanšel, ale zkusil jsem tam napsat tak uvidím jestli se ozvou...
na ten inzerát zkusím zavolat, ikdyž je již staršího data
díky
E2N
Příspěvky: 122
Registrován: 16. 12. 2013, 11:49
Bydliště: Ústí nad Orlici

5. 12. 2014, 9:46

tak po sdělení z několika firem cenovku za matici jsem se rozhodl pro vlastní výrobu. Původní materiál je litina, chtěl bych ale použít bronz....co vy na to??
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

5. 12. 2014, 8:44

U SV 18 není litina původní materiál, původní je bronz.
www.mosaznevyrobky.cz
E2N
Příspěvky: 122
Registrován: 16. 12. 2013, 11:49
Bydliště: Ústí nad Orlici

8. 12. 2014, 12:49

origosch píše:U SV 18 není litina původní materiál, původní je bronz.
aha, to jsem nevěděl. No já to zkusím vyrobit z bronzu a uvidíme.
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

8. 12. 2014, 5:24

Už jsem to tu jednou psal. Šroub lehce projet nožem, aby se "sjednotilo" opotřebení a vyrobit novou matku, perfektně napasovanou na šroub. Takhle to dělali údržbáři v Permonu a že tam těch osmnáctek bylo něúrekom. Pozor na správné nastavení středu matice!
www.mosaznevyrobky.cz
E2N
Příspěvky: 122
Registrován: 16. 12. 2013, 11:49
Bydliště: Ústí nad Orlici

9. 12. 2014, 10:17

origosch píše:Už jsem to tu jednou psal. Šroub lehce projet nožem, aby se "sjednotilo" opotřebení a vyrobit novou matku, perfektně napasovanou na šroub. Takhle to dělali údržbáři v Permonu a že tam těch osmnáctek bylo něúrekom. Pozor na správné nastavení středu matice!
dík za rady, to projetí šroubu nožem nás taky napadlo, že by to nebylo od věci. Nastavení matky a označení středu jsem se v tomhle vlákně dočetl, tak zkusím podle toho návodu.
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“