Raketová kamna

Alternativni zdroje energii, permakultura, ekologie atd..
Odpovědět
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

23. 1. 2012, 9:47

To robokop. Nevadí, dík za názor. Já jsem parní kotle už zapomněl. Zato si pamatuji, že robocop byla počítačová hra.
Podle mně se teploty srovnají a hoří pak stejně ve všech komorách.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22403
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 1. 2012, 10:41

nevylucuju ze krom toho meho blaboleni do toho kecaji jeste dalsi vlivy ktere jsem neuvazil a ktere budou delat tu spravnou zpetnou vazbu pro tu regulaci
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

24. 1. 2012, 3:30

já bych tam předpokládal kladnou zpětnou vazbu. Komora která začne táhnout se víc zahřeje, díky tomu získá ještě větší tah a tak se víc zahřeje (protože se v ní spaluje víc paliva). Druhá netáhne, nezahřívá se a tu první už nedožene. Při příštím zatopení to může být obráceně.
Takhle to popisoval ten člověk co udělal RK s dvojitou vertikální komorou.
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

24. 1. 2012, 5:21

Ato bylo proto, že obě komory byly izolované od sebe a nemohly si předávat přebytečné teplo. Tuhle variantu zavrhujeme. Pokud budou komory spojené tepelným mostem a izolované až kolem nich, tak k tomu nedojde.
Proč se tohle nestává u kamen CLUB, v čem to je dál. Že by stačilo jen šířené teplo v šamotu, aby se rozhořely obě komory stejně? Diskutujme o dalších variantách, ať můžeme říct, takhle ne! a vědět proč to říkáme.
Jaký je tvůj názor na variantu na obr. č. 2. tedy komoru ve tvaru mezikruží.
Jak jste konstrukčně řešili přechod z bečky do akumulátoru, kde vychází na přechodu taková štěrbina.
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

27. 1. 2012, 8:36

Jak tak koukám, tak diskuse vázne, ne a ne z vás něco vypadnout.
Myslím, že než se někdo prokousá až na pátou stránku této diskuse, tak má toho dost.
Zkusím udělat nějaký výcuc a založit novou diskusi. Pár dnů to potrvá.
p.mus
Příspěvky: 170
Registrován: 15. 1. 2007, 6:54
Bydliště: vysočina

27. 1. 2012, 9:21

josef.lipka píše:Myslím, že než se někdo prokousá až na pátou stránku této diskuse, tak má toho dost. Zkusím udělat nějaký výcuc a založit novou diskusi. Pár dnů to potrvá.
Máte úplnou pravdu tento postoj se mě líbí, a bude určitě víc kladných ohlasů.

S pozdarvem P.M.
krocan
Příspěvky: 97
Registrován: 29. 4. 2009, 11:48
Kontaktovat uživatele:

28. 1. 2012, 5:36

Já to sleduju.Někdy stačí jen číst..Lidi tohle téma asi moc nezajímá,koupí nákou litinovou vložku nebo kamna a je vystaráno.Mně by zajímalo,jak by fungovali ty Clubky ve větším prvedení,postavené ze šamotek a třeba z přikládáním zepředu.Nejsou to vlastně Finská kamna,která mají ty šachty postranách a Finská vzadu?Jedny Clubky jedny mám,loni jsem v nich trochu zkoušel topit,prý na uhlí byli dobrý.Ještě se ke mně dostala jedna věc,Klezlův kotel-jestli jsem nezkomolil jméno.Taky zajímavá věcička.
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

28. 1. 2012, 7:28

Určitě by to šlo postavit větší, ale nepřehánět. Uvědomit si, že RK mají svk s izolací a kolem je ještě bečka. U CLUBek by musela být lepší izolace. Vlastně reaguješ na obrázky 8. až 10 dříve uvedených. Až pak jsem zkoušel výpočet izolace někde na stránkách rockvooll. Šlo o výpočet tepelné ztráty trubky obalené izolací v závislosti na její tloušťce. Sledoval jsem jak se tato ztráta mění a kolik by mohlo být tak akorád. 5 cm bylo málo, 10cm jakž takž , s 20cm už takový rozdíl nebyl. Závislost je zřejmě hyperbola, tedy pro 10cm poloviční ztráta, pro 20cm čtvrtinová. Jestli to bylo pro 5cm 1000W/m2, tak pro 10cm 500 a pro 20cm 250W/m2, atd. To číslo mi teď nic moc neříká, protože nevím, kolik by bylo potřeba dosáhnout. Asi co nejvíc, co konstrukce, provedení dovolí. U klasických RK může tloušťka izolace být až 20cm tlustá, co bečka dovolí. Jde o to, aby teplo, které vznikne ve svk se plně využilo pro hoření za max. dosažitelné teploty a ne pro vytápění jejího pláště, pokud bude např. ze šamotu. Tady bude počáteční přechodová záležitost delší, než se šamot vyhřeje a musel bych se podívat na jeho izolační konstantu. Ta bude určitě horší. Nevím jak velkou roli to bude hrát, o kolik bude spalovací teplota nižší. Je fakt, že by ta svk podle obr. 9.a 10. hřála do okolí. Ta tepelná ztráta taky závisí na teplotě okolí. U RK je to teplota spalin (odhad 200°C min.), u CLUB je to teplota okolí, tedy 20°C. Takže konstrukce svk u klasických RK je dost nepřekonatelná. Je otázka do jaké míry se honit za účinností hoření. Jestli je to pár procent, tak bych to nehrotil. Vždy v rámci možností dané konstrukce. Pokud se pro nějakou rozhodnu, tak musím znát, jaké nedostatky má a smířit se s nima. Pokud se nesmířím, tak volit něco jiného. Tady by hodně pomohla měření na už hotových RK.
Je fakt, že většina lidí nad kamny nepřemýšlí. Koupí jaké jsou, nechají si nabalamutit od výrobce jaké mají výhody (nevýhody se málo kdy dozvíš, jinak by neprodali) a jsou spokojení. Blahoslavení chudí duchem, . . .
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

28. 1. 2012, 8:55

Klezlův kotel nelze najít, takže jsi to zkomolil. Kessel ano, ale to je nějaký zabíjačkový?
Finská kamna jsem viděl u Jensena a nelákají mně, cena, šamotové monstrum, nic co by hřálo hned, složité. Takže jsem dál nepátral.
Pepa Žhář
Příspěvky: 417
Registrován: 23. 1. 2011, 5:16

28. 1. 2012, 9:12

tady je nejaké povídání o těchto kotlých
http://forum.tzb-info.cz/106147-kotel-klemsa" onclick="window.open(this.href);return false;
já osobně používám upravený kotel viadrus s tímto hořákem a naprostá spokojenost
http://www.vseprodrevo.cz/univerzalni-h ... w-komplet/" onclick="window.open(this.href);return false;
krocan
Příspěvky: 97
Registrován: 29. 4. 2009, 11:48
Kontaktovat uživatele:

28. 1. 2012, 9:27

josef.lipka píše:Klezlův kotel nelze najít, takže jsi to zkomolil. Kessel ano, ale to je nějaký zabíjačkový?
Finská kamna jsem viděl u Jensena a nelákají mně, cena, šamotové monstrum, nic co by hřálo hned, složité. Takže jsem dál nepátral.

Tak popletl-dole už někdo doplnil.
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

28. 1. 2012, 9:03

Tak, je vidět, že máme chytré lidi a už dávno. Jak jsem chválil Clubky, tak teď Klemsa. Jak jsem se dozvěděl z odkazu princip spočívá v prohánění spalin přes rozžhavenou štěrbinu. A je to spíš pro sypké paliva, tak nevím, jak tam shořela pneumatika.
Z těch zveřejněných schémat nejsem chytrý, to je o ničem. RK prohání spaliny přes svk, která by měla být rozžhavená, proto její izolace. Dát tam nějakou štěrbinu do svk? nebo trysku? Zajímala by mně konstrukce, že ty Klemsovy kamna vydržela 35 let v provozu. Na to čím tam topí neuvěřitelné. Je to zase rozšíření obzoru, rozebrání se v tom, zvážit možnost aplikace na RK. Uvádí složitost obsluhy, naučit se v tom topit, mně odrazují piliny a uhelný mour, ale říká, že v tom shoří cokoliv.
Na druhém odkazu je hořák, zřejmě podle Klemsy nebo ne podobném principu. A hit moderní doby automatizace a regulace. Ale ta cena. V této diskusi o RK jde o to jak je dobře postavit, svépomocí a pokud možno levně. A pokud to nebude příliš komplikovat konstrukci, navrhnout možná zlepšení. Možná bych řekl, že 5% zlepšení na účinnosti ani nestojí zato, na druhé straně, když takové řešení zajistí, že nebudu mít zanesené, zadehtované tahy a eko spalování, to už za to stojí. Jak to tak vidím, za chvíli budeme prokazovat čím topíme, budou chodit měřit spaliny a podle toho se bude platit, myslím, že k tomu brzy dojde. A budeme muset mít certifikát na kamna. A RK, když postavím, tak to bude na pár let. Proto by měla hořet čistě a budu topit dřevem, kusovým.
krocan
Příspěvky: 97
Registrován: 29. 4. 2009, 11:48
Kontaktovat uživatele:

28. 1. 2012, 10:14

Tak já doufám,že už se kontrolovat nic nebude.Doufám,že lidi dostanou rozum a tu verbež pověsí na stromi.Jinak z banánový země mizím,jestli je tedy kam vůbec.
josef.lipka
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 11. 2011, 8:22

29. 1. 2012, 9:17

Napřed k RK a pak k politice.
Myšlenka mně zaujala, možná by stačilo vložit do vsk mřížku něco jako rošt, tak, aby se rozehřála a od ní dohořívaly zbytky toho co ještě by mohlo shořet. Je otázka kde, do jaké výšky ji umístit a jak. Neměla by mít tepelné mosty v uchycení, aby neztrácela teplo. Část ho musí akumulovat, tak aby vyrovnávala poklesy nebo nerovnoměrnosti v hoření, jak teplotní, tak spalinové. Taky se nesmí zanášet. To by chtělo odzkoušet na postavených kamnech. Jak se dostanou RK do ustáleného režimu, tak spouštět pomalu tuto mřížku a měřit spaliny. To by chtělo sundat sud, udělat nahoře malou dírku (ta se zanýtuje). To jsou první fantasmagorie po vybuzení Klemsou.
Tyto myšlenky jsem měl taky, ale kam? Určitě víc k teplu, ale k Arabům ne, jižní Evropané mají vysokou nezaměstnanost a dluhy, takže takové Rakouzsko, Francie, země, které si zachovaly tradice a kulturu a mají vyřešené právo.
Vyhnat všechny strany, postavit je k zodpovědnosti za zadlužení země. Kdo rozkradl tuto zemi? Politici a podnikatelé. Pracující k tomu nepustili a teď jim ještě zatápí, protože mají málo? Dosadit vládu odborníků a špičkových manažerů s hmotnou zodpovědností a odměňování podle funkčnosti svěřeného rezortu (spokojenosti lidí).
Pokud chceš porozumět některému oboru činnosti, ptej se na zdroj příjmu. Proč by soudy potřebovaly mít lidi, kteří se nesoudí, podle toho máme zákony. Je třeba zajistit, aby se oběť nemohla bránit. Nejhůř to pociťujeme, kde je zdrojem člověk. Což je většina. Proč je tolik zlodějů? A nic se jim nestane, zkus mu ublížit. No aby vydělaly bezpečnostní agentury a zabez. systémy.
Co doktoři? Ti léčí ostošest i to co není třeba na úkor potřebných. A co naše vydrancované lesy. Co daňoví poradci, proč je vůbec máme? Zajímavé, že se uživí, stejně jako různí finanční rádci atd. Do extrému to přivedli exekutoři, to je vrchol. A kdo to vše dovolil, zkorumpovaná vláda. Vše co fungovalo zbořila, protože se na tom nikdo nemohl napakovat.
No to stačí netřeba se nasírat při neděli.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

29. 1. 2012, 12:05

Já jen ke kamnům, do politiky se mi dnes nechce.
Do toho svk by mohla pasovat mřížka ze žáruvzdorné oceli stočená do roury a umístěná souose s komorou. Je jen otázkou, jak dlouho by vydržela, než by se rozsypala. Možná by nemusela být stejné výšky jako komora a stačila jen ve spodní třetině, aby se zapálily spaliny při poklesu teploty primárního hoření. Ale to jen fantazíruju. Možná je to úplná blbost.
Odpovědět

Zpět na „Sobestacnost - alternativní životní styl“