Velmi hoby

fotky našich strojů, aneb co máme doma
snowi
Příspěvky: 122
Registrován: 7. 10. 2006, 7:06
Bydliště: Česká Třebová

29. 11. 2007, 6:16

Kdysi před dvěma lety vznikal hoby stroječek. Cesta dlouhá, za přispívání mnoha kamarádů, náklady na mechaniku cca 340kč (nákup šroubu osa Y) + 1500 vřetýnko, vše jinak použito ze starých strojků, kopírek a jiného harampádí, investice mnoha hodin vyrábění dílů po vzoru "udělej z ničeho něco". Výsledek velmi hoby na velmi hoby věci - radost z provozu nevyčíslitelná. Obrábění dřeva, plexi, DPS, tuhost pro tyto materiály dostatečná, přesnost taky.
Pro srovnání ze zde přítomnými Hi-tech stroji, šmejd - ale přesto lepší než pilník a pilka v ruce.
Výroba nápisů, panelů,krabiček, modelařina.

Všem začínajícím: jděte do toho, stojí to za to.
Přílohy
Obráběcí plocha - 330x230x100 mm<br />Použítý SW - Turbo CNC na PC 120 MHz
Obráběcí plocha - 330x230x100 mm
Použítý SW - Turbo CNC na PC 120 MHz
Použité motory - vybrané z 8&amp;quot; disketovky, made in Hungary bipolár 12V 1A 11Ncm, buzený Halfstep z L297/298 na 42V 1,5A se snížením proudu na 1/3 při stání, max rychlost (4kHz) 2400mm/min
Použité motory - vybrané z 8&quot; disketovky, made in Hungary bipolár 12V 1A 11Ncm, buzený Halfstep z L297/298 na 42V 1,5A se snížením proudu na 1/3 při stání, max rychlost (4kHz) 2400mm/min
osa x,z, šrob 12x4mm broušený s litou maticí z nějaké hmoty - pohyb hladký s velmi malou vůlí . (použito ze starého stroje na výrobu foto) -vše na rolnách
osa x,z, šrob 12x4mm broušený s litou maticí z nějaké hmoty - pohyb hladký s velmi malou vůlí . (použito ze starého stroje na výrobu foto) -vše na rolnách
Konstrukce stolu AL profily -pojezd na bronzové rolně (2xložisko nad sebou), stažené ze stran kulatinou. Šroub - trapéz 12x4mm rovnaný, přetočený na soustruhu - matice mosaz dělená
Konstrukce stolu AL profily -pojezd na bronzové rolně (2xložisko nad sebou), stažené ze stran kulatinou. Šroub - trapéz 12x4mm rovnaný, přetočený na soustruhu - matice mosaz dělená
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

29. 11. 2007, 6:34

Proc se o sve praci vyjadujes tak pohrdlive.Je to pekne udelana masinka a urcite svoje odvede. Konstrukce ma proste sva technicka omezeni a s tim je treba pocitat,nicmene se rozhodne nemas za co stydet.
Large
Příspěvky: 25
Registrován: 27. 10. 2007, 8:06

29. 11. 2007, 7:19

Musim naprosto souhlasit s Pupakem,ne kazdy ma tu moznost si vyrobyt doma super masinku a nekazdy ma chut a prostredky vrazet do stroje deseti tisice nebo dokonce statisice.Mam doma podobny maslo stroj do ktereho jsem nevrazil co se tyce mechaniky ani korunu.Muzes si byt jisty tim ze je spousta lidi co ti tvou frezku muzou jen tise zavidet.Je to zivym dukazem ze za malo penez jde poridit hodne muziky.
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

29. 11. 2007, 7:27

pekne provedeni, souhlasim "s klukama"
Prichy
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

29. 11. 2007, 7:35

I já se musím připojit každej jak umí jaké má možnosti je to pěkná práce.
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

29. 11. 2007, 7:43

Asi tak, něčeho podobnýh bych chtěl dosáhnout i já, zatím jsem ve fázi čtení fóra, potom přijdou nařadu stupidní dotazy, a pak až se do toho asi pustim...
Ale jako fakt tohle si myslim že je doopravdy kvalitní CNCčko, na to že to je asi první "vzorek". Je blbost se pouštět hned nazačátku do velkýho projektu s velkou investicí, když výsledek neni jistej, a i když to mnohý z nás jistě láká, udělat pořádnou mašinu.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

29. 11. 2007, 8:22

Investovat velky penize do prvni masiny vyzaduje bud perfektni znalost problematiky,anebo mit bozi stesti zacatecnika.Nicmene je velka pravdepodobnost, ze clovek neco podstatneho nedomysli a vynalozene penize prijdou nazmar,nebo vysledek nesplni ocekavani.CNC frezka je na prvni pohled pomerne jednoducha zalezitost.Par profilu a sem tam nejakej linear...,ale ve skutecnosti je to pomerne komplikovana vec,pokud ma splnit to,co od ni cekame.Chce to stale experimentovat a snazit se o co nejlepsi vysledek.Bohuzel je to vyvazene tvrdou praci a nemalymi naroky na finance.Je to ale krasne hrani a pohled na bezici masinku je nejlepsi kino na svete.
Large
Příspěvky: 25
Registrován: 27. 10. 2007, 8:06

29. 11. 2007, 8:40

To mas ptavdu, neznam veci balzam na nervy. Pohled na bezici masinu me porad fascinuje :)
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

29. 11. 2007, 8:47

Kdyz jsem zacinal,tak jsme s kamosema sedeli s bramburkama jak v kine a koukali,jak frezka jezdi sem a tam cely hodiny.Zensky nas mely za blazny a chodily se na nas divat jak na bandu idiotu.
snowi
Příspěvky: 122
Registrován: 7. 10. 2006, 7:06
Bydliště: Česká Třebová

30. 11. 2007, 12:10

Děkuju Vám všem za kladné hodnocení. Já jen, že takových jednodušších stroječků tady moc není a diskuse se většinou vedou v duchu "co není na kuličkách (šroubech a lineárech) není ani stroj". Samozřejmě že jsem rád za to co jsem postavil, ale už nějakou dobu také pomýšlím na něco lepšího s lineárama ....
Chtěl bych něco jako právě vyvíjená Pupákova F7.
Moje frézka vznikla ještě před založením c-n-c fóra, poznatky jsem čerpal z mnoha zahraničních stránek. Nyní od založení každý den pročítám fórum a čerpám poznatky a sílu (finanční) pro lepší stroj, jsem proto nesmírně vděčný všem přispívajícím za jakoukoli, myšlenku v oblasti CNC.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

30. 11. 2007, 7:26

Kdyz se zminujes a tom vyvoji F7.Myslel jsem si,ze na portalove frezce uz neni co vymyslet.Takovych masin jsou stovky variant a princip konstrukce je v zasade jasny.Mam ve svem okoli nekolik portalovek v truhlarskych dilnach,ktere jsem byl omrknout.Vsechny jsou v zasade stejne konstrukce, a tak maji jeden spolecny nedostatek.Jsou postaveny s lehcenych profilu a smontovany pomoci standardnich uchytek pres drazku.
Nenajdes tam jediny zafrezovany komponent.Vsechno drzi jen na sroubech.Jenze sroubove spoje a dural je kapitola sama pro sebe.Ackoli tuhost samotnych profilu je vyborna,tak tuhost cele soustavy je dost mizerna a projevuje se i pri frezovani dreva.Proto jsem myslenku techto profilu zcela zavrhl a dal se cestou dokonale provazane a zafrezovane konstrukce z plnych profilu.Ackoli je tato varianta nesrovnatelne pracnejsi, nesrovnatelny je i vysledek.
snowi
Příspěvky: 122
Registrován: 7. 10. 2006, 7:06
Bydliště: Česká Třebová

3. 12. 2007, 5:19

PUPAK
Jo něco jako F7 by se mi líbilo, ale to je pro mně ještě daleká budoucnost. Trochu už jsem se poučil, a AL profily asi nepoužiju.
Základem by měl být opravdu dost mohutný litinový stůl 1000x550x110xmm ze spodu vyžebrovaný (původně seřizovací přístroj pro nástroje SOMET SPS 500U)
Váhám jen zda použít pro pohyb mostu dva šrouby po stranách nebo jeden centrálně, zda předepnuté nebo ne. Poradíš jaký je použitelný kompromis mezi cenou a tuhostí, abych věděl na co se připravit.

První verze by měla být osazena krokovými motory, později (když budou $ tak serva) mám strach při dvou šroubech aby se to nějak nerozjelo. Například odejde odměřování na jednom servu a než to driver zjistí tak např. pudou obě strany mostu proti sobě. Nebo jsou mé obavy zbytečné. :?:
Nejsem strojař, tak sory. Opravuju starší CNC elektro, tak vidím co to občas dělá za paseky.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2007, 5:29

Dva srouby neznamena automaticky dva motory. Muzes dat motor centralne a dve remenice do stran na kazdej sroub jednu.Nebo pouzit dva motory a spojit je remenici.Ochrani to proti jednostrannemu vypadku.
Srouby,resp. matice by predepjate byt mely.Vule neni nikdy dobra.
Staci na X a Y. Na Z dela predpeti gravitace.Predepjate by melo byt i vedeni.Ja jsem dal na X silne predepjate,na Y a Z mirne predepjate.
snowi
Příspěvky: 122
Registrován: 7. 10. 2006, 7:06
Bydliště: Česká Třebová

3. 12. 2007, 6:11

Díky.
Řešení jeden předepnutý šroub uprostřed pod stolem se mám uplně vyhnout a neuvažovat o tom? Nevím co by to s ním dělalo, kuličkové šrouby asi nemají moc rádi jiné zátěže proti osovým a když by frézka obráběla u kraje mostu = menší tuhost mostu v krajních polohách mírné vyvracení spojky mostu pod stolem a větší opotřebení šroubu, chápu to dobře?
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2007, 6:23

Tenhle problem se resi pouzitim otocneho cepu,ktery mimoose sily eliminuje,ale konstrukcni naroky na hodne tuhou variantu mi pripadaji vetsi,nez pouziti dvou sroubu.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“