Nepresnost sroubu?

mechanika k motorům
Mad_BOXs
Příspěvky: 1417
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

12. 9. 2011, 8:10

Určitě, jak jsem psal výše, je to opakovaný cyklus. V Ypsylonu to jede pokaždé od 0mm.
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mad_BOXs
Příspěvky: 1417
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

12. 9. 2011, 8:54

Ještě jedna maličkost, co mi není jasné je to, že ta chyba lineárně narůstá ke koncům šroubu a na tom šroubu se to nedá nijak slušně změřit, jestli to je šroubem, nebo někde jinde. Už jsem to zkoušel odměřovat proti dírám v kolejnici, vždy o stejný pojezd na rozteč děr a orientačně to vypadá, že by šroub měl být OK - +- km. Ofrézovaný materiál v ose X, na celé dráze pojezdu taky není prohnutý v rovině Z. Fakt už nevím čím to může být. A 1300mm dlouhou šupléru nemám.
A že by se kalený šroub natáhnul na 150mm rozteči o 0,5mm, to se mi nějako nezdá.
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

12. 9. 2011, 10:25

Neřešte ošoupaný šroub či matku, na půl milimetru chyby by to uprostřed muselo řádně vaklat, že by to poznalo i malé děcko. Já bych ti mohl půjčit takový suportík s pojezdem asi 1250 mm a odměřováním s IRC a indikační jednotkou NS114(?) s rozlišením 0,01 mm. Je to z hliníkových profil ů a používal jsem to kdysi na gravírování stupnic na laseru na délku tuším 1200 (1250).
Mad_BOXs
Příspěvky: 1417
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

12. 9. 2011, 10:32

Noo to je slovo do pranice. Jen to mám k tobě 270km. Ale pokud by nebylo jiné zbytí, tak bych i sednul do auta a absolvoval bych to. Protože takové zařízení posílat, by asi nebylo to pravé ořechové. Momentálně mám v ruce půjčenou 500mm šupléru a zítra snad bude i 1000mm. Dám vědět jak jsem dopadnul, případně bych se ozval.
Dík za nabídku.
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22412
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 9. 2011, 11:01

Jen pro kontrolu zkousel jsi udelat treba 100x 10mm tam a zpet a dojizdet pritom na hodinky
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

12. 9. 2011, 11:16

To si myslím, že mu nějak výrazně nepomůže, sám píše, že uprostřed šroubu, kde má 0 mu to sedí na stovku i na větší vzdálenosti než 10mm. Takhle bude cyklovat na dvou závitech šroubu tam a zpět. Otázka je, kde začne, ale chyba v pravém slova smyslu se na krátkých úsecích podle mě ani moc neprokáže. Nezlob se na mě robe, ale tvoje rada mi zde vyzněla jako kalibrační protokol od stroje co prodávají překupníci. Taky přece chceš určitou přesnost stroje v určitém rozsahu nebo si taky stavíš stroj s pojezdem přes metr jen proto, aby jsi si mohl udělat přesně prstýnek? když dojíždět, tak určitě větší vzdálenost mezi dvěma budíky a vzdálenost kalibrovat Johanzonkama v požadovaných úsecích. Z takového opakovaného měření jde pak udělat nějaký rozumný měrový protokol, který o stroji něco vypoví. Z krátkého úseku můžeš maximálně vypozorovat mrtvolu neb tam se neprojeví nepřesnost stoupání závitu šroubu.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22412
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 9. 2011, 11:28

jen me napadla takova zapeklita chyba a kdyz tu padlo ze to taky ani sroubem byt vubec nemusi (ta chyba 0.5mm tomu dost napovida) tak sem davam jednoduchy test jazk zjistit jeji pritomnost
ostatne sam jsem podobnou zavadu hledal na masine skoro dva dny a pak to bylo jen povolene zajisteni matice ktera predepinala ulozeni sroubu
cely sroub se tedy posouval radove i v milimetrech v tom ulozeni
bylo to mirne predepnute vlastni vahou takze se to chovalo velmi zvlastne a hlavne podezrele pravidelne :shock:
po nalezeni a odstraneni problemu pak stroj samozrejme chodil perfektne v celem rozsahu ale klicem bylo to hledani a jezdeni sem tam neb jsem potreboval postupne systemove vyloucit chyby vsech pouzitych komponent

myslim ze poznamky o prekupnicich by sis tedy mohl v tomto pripade odpustit
dekuji!
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

12. 9. 2011, 11:34

No s tím zajištěním máš pravdu, ale jelikož má šroub hned na očích, tak jsem tuto možnost okamžitě zavrhnul, nepředepokládám, že by tak banální věc nezkontroloval jako první, stejně tak uložení ložisek matice v suportu.

Ty překupníky jsem myslel tak, že taky běžně prodávají dvoumetrový stroj s měrovým protokolem o přesnosti na tisícinu prováděném na poloviční vzdálenosti než je stoupání šroubu.

Trochu mě omluvte, jsem dnes nějak napruženej.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22412
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 9. 2011, 12:29

no prave to je ten spatnej predpoklad kterej jsem tehda taky udelal a proto to trvalo skoro dva dny a ne 10 minut
doporucuju tedy vylucovat celky tak ze nakonec zbyde nejake minimum v kterem ta chyba bude
a muze byt naprosto nekde jinde treba prave na nejake pitome remenicce mezi servem a sroubem kde si cervik udela kousek drazky v hridelce a podobne prkotiny ktere ale pak chodi neuveritelne pravidelne a clovek to zavrhne ze takova blbost to byt nemuze nebot je to pravidelne ze :D

omluva prijata asi je v tuhle dobu po celem svete vic podrazdenych lidi
a je naprosto vporadku odsuzovat takovy zpusob kontroly masiny pri vystupni kontrole ale tohle nebyl ten pripad
prave jsem se ted podobne nastval na obede kde nam nutili ledovy caj nestea s tim ze "udelejte neco pro sve zdravi"
takova brecka ktera smrdi jak spolana neratovice, chutna jako jarova voda, a kdyz se s tim zatrepe tak tam je i pena jak na jaru
ale podlaha se tim umyvat neda :( to je vlastne podobny pripad, chteli jsme to tak si to uzivejme

takze bych problem rozdelil na nekolik sekci ktere se daji snadno overit a vyloucit

elektronika - system (vyloucit kontrolou ucinenych kroku indikovanych servomenicem)

prevod servo sroub (vyloucit tim ze se udela znacka na sroubu proti necemu zda je ve stejne poloze kde ma byt (jezdi se o nasobky stoupani a kontroluje se jestli je na te rysce)

ulozeni sroubu (mechanicka kontrola ulozeni sroubu a matice a vsech spoju)

kontrola stoupani sroubu (paklize je sroub cinsky, v socializmu jsou mozne vselike zazraky tedy bych otestoval ale netocil bych servem ale radsi rukou a vzdy na rysku aby tam nebyl vliv systemu a serva a prevodu)

takovymhle nejakym systemetickym zpusobem se to brzo odhali
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mad_BOXs
Příspěvky: 1417
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

12. 9. 2011, 12:35

Tak a je to na světě. Pořádná dlouhá šupléra to odhalila. Měřeno na suportu u šroubu v X to chodí na 0.04mm (šupléra). Tak jsem hledal dál. A našel.
Celou dobu co tu mašinu mám, jsem to prostě nepotřeboval řešit (dřevo a plasty a občas něco malého z Al), tak jsem prostě tu závadu neodhalil, nepotřeboval jsem to.
Celá vada je v kolejnicích.Při vyložení Zka tj.400mm to způsobily kolejnice na X. Jelikož, mi ten suport jezdí na 2x2 vozíkách, od sebe vzdálených 200mm, tak na tom vyložení stačí nelinearita dráhy několik stovek a problém je na světě. Stačilo jen na patřičných místech povolit a jinde zase dotáhlout a už je to v 0,1mm. Samozřejmě lenost výrobce (moje) a šrouby jen ob díru a už se to kroutí a vlní. Při tom testovacím obrábění jsme se zrovna trefili na tu ob díru.... :oops:

Takže díky všem přítomným za pomoc, ale jak je vidět, tak na dálku se toto prostě odhalit nedalo.
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

12. 9. 2011, 12:47

Hmm tak takovou vadu bych nehádal ani omylem, zvlášť u vedení, které dělá 80% přesnosti stroje.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22412
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 9. 2011, 12:53

jojo
ocekavej neocekvatelne
to je heslo poslednich dnu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

12. 9. 2011, 1:00

Asi je to tím, že poslední dobou všechno vyrábí odborníci. Kdyby to dělali laici, tak neví, že to nejde vyrobit a hned to udělají napoprvé a správně. Tím se nechci nikoho ze zde přítomných dotknout, jen se pozastavuji nad faktem, že poslední dobou co kup to šmejd, který pomalu nejsem schopnej zachránit pro alespoň základní funkčnost,ale musím vyhodit a sehnat šmejd jinej. Kam ten svět spěje? A neříkejte to moc nahlas, mohla by se ozvat ozvěna a podle toho teprve poznáte, že už tam jsme.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

12. 9. 2011, 2:27

Hele, musím si rýpnout, nepeskoval jsi mne kdysi, že moc bazíruju na ustavení lineárů? Nechce se mi to hledat, ale mám takové tušení...
Ale gratuluju ti, že jsi to objevil. Příště to uděláš už určitě napoprvé.
Mad_BOXs
Příspěvky: 1417
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

12. 9. 2011, 4:11

Peskoval? To snad ne, řeč byla o tom, že pokud nejsou zafrézované, tak se rozsypou, já jen tvrdil, že vydrží,nemají se proč rozsypat. O tom byla řeč. Není tady na foru podobná konstrukce, aby se na tom projevila nelinearita na pojezdových drahách. Opravdu tam stačilo jen utáhnout a někde trochu povolit. Pokud by to bylo zafrézované a usazené v přesném vedení, tak se to myslím projeví taky.
lineáry.JPG
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“