Rovinné brusky

Odpovědět
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

24. 5. 2012, 7:15

Nic extra jsem nevymýšlel. Vzal jsem větší přírubu pro bajonetové upínání sklíčidla, ta je broušená, a to malé jsem upnul za tu díru. Pak jsem přebrousil tu protilehlou plochu co se za něj upíná univerzála. Pak jsem vyndal pakny a přebrousil ještě tu druhou.
Sběratel strojů :-)
zembic
Příspěvky: 40
Registrován: 29. 10. 2011, 3:00
Bydliště: Brno

2. 6. 2012, 1:22

Martin Žemba
aviator
Příspěvky: 1
Registrován: 4. 6. 2012, 12:17

4. 6. 2012, 12:22

Z jakého důvodu se pro posuvy stolu rovinných brusek používala (a používá) hydraulika? Jaké výhody má proti např.kuličkovému šroubu?
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2012, 12:25

Dynamika, jednoduchost konstrukce, snadná výroba, cena, životnost...
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

4. 6. 2012, 3:47

...... a taky před sto lety se o nějakých kuličkových šroubech nikomu asi ani nezdálo.
Myslím že to je vynález vynucený vývojem prvních NC strojů někdy možná v padesátých nebo šedesátých letech, tj. požadavkem na bezvůlový šroub.
Jak se píše o příspěvek výš, hydraulika toho typu co je na bruskách je velmi jednoduchá, takže se dá vyrobit na běžných strojích v každé druhé dílně.
Spolehlivost - nejsou v tom žádný el. hejblata a tak se v tom nemá co pos......
V mé BPH 20 jsem v rozváděči hydrauliky po 50-ti letech provozu nenašel žádné opotřebení ......
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2012, 8:31

Jenže to bylo vyrobeno v době kdy prvořadý byl spolehlivý a hospodárný provoz, nikoli cílená instalace kurvidel.
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

5. 6. 2012, 4:54

To je pěkná bruska. Taková malá. Schválně za kolik půjde. Je tam magnet 630x200. Jestlipak ho to přebrousí?
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 459
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

7. 6. 2012, 3:45

Sakra budem se snad nejak muset domlouvat na prislusenstvi k bruskam co je na aukru. Ted jsem se malem s Tumlikem pretahoval o fitinky k odsavani. Neni tam videt cele jmeno jen ve sledovani.
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

8. 6. 2012, 9:07

b3nd3r píše:Sakra budem se snad nejak muset domlouvat na prislusenstvi k bruskam co je na aukru. Ted jsem se malem s Tumlikem pretahoval o fitinky k odsavani. Neni tam videt cele jmeno jen ve sledovani.

To byl asi jinej Tumlík :D , každopádně cena byla nakonec příjemná :wink:

Tohle podobné co píše b3nd3r jsem chtěl napsat, když jsem už asi po páté přihazoval na ten sinusovej permagnet a vždycky mě někdo přehodil, nakonec vyšel i na mě asi za 4k(týden předtím byl za 3k), každopádně minulý týden mě to došlo domů a šel jsem do vývrtky a normálně přemýšlel, co asi dělá člověk, který si to koupí za těch 15.000kč :roll: a dojde mu domů tahle zrůdnost. Nakonec jsem tomu obětoval cca 8hodin na kompletní rozborku, přebroušení, zúhlování, ustavení a doladění, aby to sloužilo k tomu k čemu to sloužit má :D . Samozřejmě jsem to nafotil aby se pokochali "precizní" :lol: čínskou výrobou i druzí.
Za mě: pro člověka bez možnosti úprav převážně na rovinné brusce je to naprosto nepoužitelné :wink: .....a to se nebavím o přebroušení vrchní plochy magnetu, což je až ta finální práce, už se těším na článek :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 459
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

8. 6. 2012, 9:10

No tak na ten clanek se tesim take :)
Asi na to aukro zalozim extra vlakno, kde by si mohl kupujici napsat, ze ma o predmet zajem.
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

8. 6. 2012, 9:30

b3nd3r píše:No tak na ten clanek se tesim take :)
Asi na to aukro zalozim extra vlakno, kde by si mohl kupujici napsat, ze ma o predmet zajem.
Taky jsem odhadoval u prermanetu z nicků, jeden byl Q....X. :D tak jsem do toho nelezl a počkal si :wink: Každopádně tahle konkrétní aukce je od koruny, takže prodejce je z obliga, i když by bylo asi fér nafotit reálné fotky z kteých by bylo mnohé jasné, kdo viděl reálně tak chápe :wink:
Ale já si nestěžuju, možná jen zrovna na mě vyšel "blbej" kus, za ty 4k mě to přišlo levné, magnet pěkně drží, už je nachystaný a zúhlovaný a minimálně rok bude ležet jen tak ve skříni, no ale nekup to...... :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

9. 6. 2012, 8:45

Teď tam máte ještě jeden za 7, ten vypadá možná preciznější. http://aukro.cz/presny-sinusovy-stul-i2400224347.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Sběratel strojů :-)
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

11. 6. 2012, 10:48

Jedna moc pěkná magnetka vč. sinusového magnetu. http://stroje.bazos.cz/inzerat/16622648 ... -3G71M.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

12. 6. 2012, 9:00

capumpor píše:Teď tam máte ještě jeden za 7, ten vypadá možná preciznější. http://aukro.cz/presny-sinusovy-stul-i2400224347.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Jo ten vypadá schopně :wink: , ale cena byla asi "ne OK" :D . Já to měřil, a pokud bych měl brousit dvojitý kužel a upnout to na elmag, tak mě ta výška nebude stačit, hrozně se to zvedne leda tak dvakrát 15st a konec :wink:
Takže když si představím, že bych si chtěl nabrousit jeden kousek a kvůli tomu bych musel sundat elmag, nasadit tento sinuisák, vyrovnat předek případně přebrousit hranu, přebrousit rovinu pak upnout kus nabrousit, zase sinusák sundat, naroubovat elmag, komplet přebrousit tak to radši udělám nadvakrát přes úhelníky a malé sinusové pravítka, hlavně když ten hovadskej magnet nebudu muset sundávat.

Ten čínský zázrak z aukra je jen na jeden úhel, bez kompletní rozborky a zaúhlování je to nepoužitelné s tím přesný úhel nikdo neudělá, nejvíc mě dostala opěrná plocha pro kostky, která musí být rovnoběžná se spodní plochou protože ty kostky se posunují při zvedání magnetu a nebyla a o dost, takže to by ses nedoměřil. Ono by se zdálo, že stačí jen přebrousit vrchní plochu, ale je to blbost rovnoběžně musí být spodní, ta na kostky pod válečkem a vrchní, stejně u dvojitého je těch rovin šest :wink:
Ten dvojitej čínskej ani nechci radši vidět :D, navíc ty spodní plochy podle kterých ustavuješ snad někdo brousil flexou :lol:

Jinak přebrušoval jsem ten elmagnet už asi čtyřikrát, pokud na tom intenzivně děláš, tak se zvlní jak had, v mém případě to jednou udělalo lavor a jednou se zvedl roh o 2 stovky :D , takže v případě velkého dílu, případně před přesným broušením bych to brousil, ale možná je blbej jen ten můj magnet, to netuším a nebo je to všeobecný jev.... Poprvé jsem to udělal, že se to lesklo jak psí kule, ale pak ty díly jdou blbě dolů i po odmagnetování, tak teď to přelížu aby byla rovina ale aby to nebylo vysloveně jak sklo, stejně se to dřív nebo pozdějc poškrábe a takhle to jde líp sundat.
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

2. 7. 2012, 8:20

Táta coby nástrojař mi povídal, že v práci při broušení podkládali mezi magnet a broušený kus tenký průklepový papír. Zkoušel jsem to, kus drží a pak jde krásně sundat bez poškrábání magnetu. Já nemám na brusce odmagnetovač a kalený díl stáhnu jen když s ním pootočím. S papírem to jde dobře utrhnout.
Sběratel strojů :-)
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“