Rovinné brusky

Odpovědět
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 459
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

2. 7. 2012, 11:02

A jeste se ten papir ma namocit v emulzi (pokud se brousi pod emulzi), aby byl mekci a dil jeste lepe drzel :)
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

4. 7. 2012, 7:53

capumpor píše:Táta coby nástrojař mi povídal, že v práci při broušení podkládali mezi magnet a broušený kus tenký průklepový papír. Zkoušel jsem to, kus drží a pak jde krásně sundat bez poškrábání magnetu. Já nemám na brusce odmagnetovač a kalený díl stáhnu jen když s ním pootočím. S papírem to jde dobře utrhnout.
dobrej fígl :wink: já tam odmagnetovač mám, možná i ty a jenom o tom nevíš, já taky nevěděl, až jsem s zamyslel jak to vlastně funguje a docvaklo mi to :D teď to sundávám krásně, každopádně ty do skla broušený plochy to drží spíš přilnavostí, že tam není vzduchová mezera i když to odmagnetuješ, tak pokud jsou obě jak sklo jde to blbě
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 459
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

3. 8. 2012, 6:46

Kdyz by nekdo shanel dalsi rusandu, tak se objevil inzerat za slusnou cenu:

http://stroje.bazos.cz/inzerat/17499597 ... -3G71M.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Jsem zvedav v cem je hacek...
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

4. 8. 2012, 3:14

Je tam nějaký problém s posuvem. Je to fakt dost levný ale asi by to bylo opravitelné.

Sranda je, že jsem málem měl druhou magnetku. Byla to BPH200, problém je že si to pak prodávající rozmyslel a zvednul cenu čtyřnásobně. Už jsem se těšil jak na jedné bude pevný magnet a na druhé naklápěcí.
Sběratel strojů :-)
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

5. 8. 2012, 9:25

V sobotu jsem navštívil zas jednu burzu a přivezl jsem si přístroj meotast. Slouží to k porovnávání odchylek obrobků od etalonové hodnoty, tj. rozměru složeného ze základních měrek. Přístroj má hodnotu dílku 0.5 mikrometru což by mělo být 0.0005 mm. Rozsah měření je +- 0.015. Tak jsem si schválně nabrousil na magnetce hranol, a že si ze zvědavosti změřím úchylku rovinnosti a rovnoběžnosti, která s tím jde také změřit. Nebrousil jsem to na nějaký rozměr, jen zaúhlovat. Velikost plochy cca 20x90. Rovinnost a rovnoběžnost byla + 0.0005 a - 0.002 a to jí ještě nemám ustavenou, je zatím na trubkách :D
Přílohy
meotast
meotast
Sběratel strojů :-)
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

7. 10. 2012, 2:37

Tak mi asi už dočista ruplo v bedně. Přivezl jsem druhou magnetku.
Tak mám teď už dvě příruby :wink:
Buďto si na ní dám natrvalo naklápěcí magnetický hranol, nebo jí časem vyměním za jiný stroj. Třeba svislou obrážečku nebo radiální vrtačku :D
Přílohy
3g71
3g71
Naposledy upravil(a) capumpor dne 24. 3. 2013, 9:15, celkem upraveno 1 x.
Sběratel strojů :-)
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

16. 11. 2012, 8:59

Pozor http://stroje.bazos.cz/inzerat/19770653 ... plocho.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
golansk
Příspěvky: 106
Registrován: 21. 2. 2009, 8:14
Bydliště: Zavod Slovensko

12. 12. 2012, 9:28

Ma tu niekto polsku brusku SPC 20 potreboval by som poradit
Dik
rexolv
Příspěvky: 92
Registrován: 10. 12. 2008, 11:17
Bydliště: Levice, Slovakia
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2012, 9:51

golansk píše:Ma tu niekto polsku brusku SPC 20 potreboval by som poradit
Dik
Ja ju mám
Uživatelský avatar
golansk
Příspěvky: 106
Registrován: 21. 2. 2009, 8:14
Bydliště: Zavod Slovensko

12. 12. 2012, 10:12

rexolv píše:
golansk píše:Ma tu niekto polsku brusku SPC 20 potreboval by som poradit
Dik
Ja ju mám
Poslal som ti SZ Dakujem
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

26. 1. 2013, 9:03

Tumlíku, prohlížel jsem si na fotce tu tvou magnetku a pořád mi vrtá hlavou to odmagnetování. Koukám, že tam nemáš na pravé straně zdroj s usměrňovačem pro napájení magnetu. To bude asi ta bedna na zemi, ale zajímalo by mě jaké to má ovládání. Máš tam také takový ten přepínač třípolohový vypnuto/zapnuto/uvolnění? Nebo jen vyp/zap? Ta poloha pro uvolnění prý funguje na chvilkové změně polarity. Pak to lze snáz utrhnout, ale ten remanentní magnetizmus tam zůstává.
Já právě mám jen dvoupolohový vypínač a zbytkový magnetismus mi drží jak blázen. Nízké díly nejdou utrhnout, jen stáhnout do boku ale to jsi pak všechno odřu.
Tak jsem šel po těch přídavných přístrojích pro odmagnetování přímo na brusce a podařilo se mi sehnat docela zajímavou věcičku. Je to tyristorový odmagnetovač TOM-01. Funguje to jako zdroj 110V pro magnet a má to i elektroniku, že po vypnutí magnetu se během několika vteřin napětí sníží až do nuly. Bohužel k úplnému štěstí mi schází konetkor, který nemůžu nikde sehnat (za normální peníz)
Přílohy
vidlice VM 7P 3.jpg
vidlice VM 7P 3.jpg (9.66 KiB) Zobrazeno 9496 x
248803252_248803254.jpg
248803252_248803254.jpg (20.39 KiB) Zobrazeno 9496 x
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

26. 1. 2013, 9:30

Vlevo na suportu je páka na zapnutí magnetu, tu dám nahoru a magnet je zaplej, když ji dám zpátky vodorovně, tak se nic moc nestane, ale ona se dá dát ještě cca 20stupňů dolů a někde v těchto místech dojde ke zkratování, nebo přepólování to nevím, ale musíš odhadnout tu chvilku kdy to jde sundat, dá se to naučit, když to jakoby přeženu a nejde to sundat, tak jak se vracím zase zpátky jakoby k zapnutí elmagnetu, tak je tam taky krátký okamžik kdy to jde sundat, ale jak píšu, je to "okamžik" :D .

Zezačátku jsem s tím cvičil, ale už jsem se to perfektně naučil a je to laláč, nejhorší jsou ale velmi dobře obroušené věci na velmi dobře obroušeném magnetu :wink: To co máš jsem neviděl, sežeň mě to taky :D

Třeba ty brusičské překlápěcí svěráky z toho jdou docela blbě :wink:
Tady ty feny :)
P1080996.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

26. 1. 2013, 10:08

Tak ty máš ten trojpolohový spínač. To alespoň trochu pomůže.
Hodně špatně se také sundavají třeba kalené slabé podložky. Ty navíc není ani za co chytit. Já mám ten vypínač jen vyp/zap a to je ještě horší.
Svěrák jsem tam také měl a sundaval jsem ho tak že jsem do něj chytnul tyč a odtrhnul jsem ho, jinak to nešlo.
To mě právě hrozně štve.

Tenhle přístroj už nejspíš jiný neseženu, byla to dost náhoda a samostatně bez brusky jsem ho viděl v inzerátu jen dvakrát. Z toho jednou na Slovensku. Zatím ani nevím jestli funguje, nemám tu zástrčku. Sehnal jsem jí jen za cenu přes 2tisíce korun a to je dost, sakra dost.

Ale existují podobné, starší, ale výsledek je stejný. Dost často jsou na BPHčkách na levé straně. Taky původně nadstandart, ale jsou dostupnější. Budu po tom koukat. Je i v katalogu obráběcích strojů z roku 1961. To ti oskenuju jestli ho nemáš.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

26. 1. 2013, 10:26

jo to bude třípoloha, nebo jen dvaapůl :D , jako bez toho odmagnetování bych to určo nesundal, drží to tam jak prase, já
jsem to teď nedávno zase přebrušoval, dělal jsem to 60K 9V pod emulzí, a je to podle mě moc hladké, už tam jsou zase sem tam malinké rýhy, je to děsně měkké ten magnet, když brousím pravidelně, tak tím zapínáním a vypínáním se to cca do měsíce normálně zvlní, nebo prohne, p
tal jsem se na to a prý je to u těch elektromagnetů normální jev

tu samicu jsem měl na bn 102, ale jsem si skoro jistý (v týdnu se radši ještě podívám), že jsem ji vyhodil, nějak ani nevím proč tam byla asi na ten kruhový elmagnet a dal jsem tam normálně pětikolík na broušení nakulato.
Na bph vlevo nic nemám, pokud máš katalog 1961 tak bych si i početl :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

27. 1. 2013, 6:17

Já jsem zatím přebrušoval magnet jen jednou. Tolik toho zas nebrousím. Jen rovnou plochu. Čelní plochu mám nabarvenou ale chystám se, že sjedu i tu. Mám ten ruský magnet 570x20 i ten náš jak jsou na BPH20. To ukáže až čas jak se to bude vlnit. Pořád ještě nemám brusky na svém místě.

Našel jsem firmu co dodává náhrady za staré tyristrové a selenové odmagnetovače. http://www.selfcontrol.cz/navod_dm23e.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Sběratel strojů :-)
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“