brouseni vrtaku

Odpovědět
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22426
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 12. 2011, 9:24

od Lamoz:

Jak jsem slibil Mirkovi video ohledne ostreni vrtaku, tako to davam tady. Mozna to jeste nekoho zaujme.

Dil 1
Dil 2
Dil 3
Dil 4

Pokud to ma nejakou hodnotu, tak robo to presmeruje kam to patri :)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
TOMAX
Příspěvky: 116
Registrován: 25. 5. 2010, 8:34
Bydliště: Nové Zámky
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2012, 9:57

ja si brusim vrtaky dost podobne ale robym si na nich fazetky hlavne na velkych priemeroch ( D 10 a viac )
SolidWORKS 2012 + SolidCAM 2012
-
CNC sustruh pohánanými nástrojmi
5oska DMU eVo 40
a nejaké tie 3osé mašinky :)
cagiva
Příspěvky: 38
Registrován: 25. 5. 2009, 10:09

11. 1. 2013, 6:30

Aky velky je rozdiel v presnosti vyvrtanej diery medzi "valcovanymi" a "vybrusovanymi" vrtakmi? Su lepsie k sustruhu vrtaky vybrusovane alebo valcovane?
Sieg C4 (Bernardo 450 Profi)
vruboun
Příspěvky: 369
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

12. 1. 2013, 7:19

Přesnost vrtané díry - obecně bych řekl, že záleží hlavně na tom jak je vrták naostřený a je skoro jedno jakým způsobem byl vyroben. Na soustruhu je také nutno míti přesně vystředěného koníka.
cagiva
Příspěvky: 38
Registrován: 25. 5. 2009, 10:09

12. 1. 2013, 1:24

V idealnom pripade - spravne nabruseny vrtak, nevyoseny konik. Ktory z nich (valcovany alebo vybrusovany) spravi presnejsiu dieru, a aka je medzi nimi odchylka? Ci vlastne maju vybrusovane vrtaky zmysel.
Sieg C4 (Bernardo 450 Profi)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7229
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

12. 1. 2013, 4:33

vrták není od toho aby dělal přesné díry, na to jsou výstružníky a vyvrtávací tyče
vrták je od toho aby co nejrychleji a nejsnáz odebral materiál a vyrobil díru do plného materiálu
vybrušované vrtáky jsou obvykle z lepšího materiálu (HSS Co5), mívají lepší, preciznější geometrii břitu a snesou vyšší řeznou rychlost
pro hobby použití je to jedno
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8178
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2013, 7:01

testone píše:vrták není od toho aby dělal přesné díry, na to jsou výstružníky a vyvrtávací tyče
Ale to už taky přestává být pravda. Mám tu třeba pár tříbřitých tvrdokovových vrtáků, které dělají díry rovnou v H7 :-)
Aleš Procháska
cagiva
Příspěvky: 38
Registrován: 25. 5. 2009, 10:09

12. 1. 2013, 8:37

A nie je tam ani rozdiel v povrchu diery? Medzi vybrusovanym a valcovanym.
Sieg C4 (Bernardo 450 Profi)
Uživatelský avatar
jOE6
Příspěvky: 167
Registrován: 5. 8. 2013, 2:24
Bydliště: Budějovicko...

11. 8. 2013, 7:49

prochaska píše:
testone píše:vrták není od toho aby dělal přesné díry, na to jsou výstružníky a vyvrtávací tyče
Ale to už taky přestává být pravda. Mám tu třeba pár tříbřitých tvrdokovových vrtáků, které dělají díry rovnou v H7 :-)
jj,souhlasím s Procháskou.....tříbřité např. Gühring jsou fakt super ale řekl bych že jejich použití je především pro přesné a dlouhé díry.....
Jinak vrtání a vystružování zvlášť už dneska málokdo používá jestli chce být produktivní, a nemyslím zrovna sériovou výrobu.
V nástrojárně používáme běžně spec.HM vrtáky pro díry H7 a nemá to chybu. U firmy si můžeš vybrat prům.i po 0,01mm a vrtáš co potřebuješ :)
Na dural,AL,úplně pohoda ale u nástr.materiálů musíš být víc ostražitej....když se otupí taky dělá co chce. Ale ta úspora času je nekompromisní :wink:
Uživatelský avatar
jOE6
Příspěvky: 167
Registrován: 5. 8. 2013, 2:24
Bydliště: Budějovicko...

11. 8. 2013, 7:56

cagiva píše:A nie je tam ani rozdiel v povrchu diery? Medzi vybrusovanym a valcovanym.
zajímal by mně poznatek jiných ale podle mně u válc.se doslova špony na vrt.lepí..... kdežto u vybrušovaných při stejných řez.podm.letí pryč , zatím jsem nikdy neměřil jejich tvrdost ale za nějakou tu desítku let poznám že vybruš.jsou tvrdší a odolnější vyhřátí.....
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

11. 8. 2013, 7:58

a udělá to Hčkovou díru i do hloubky 10D? mě připadá, že jakmile vrták vrtá s vyplachováním, že tam jsou znát stopy tam kde zastavil, jestli je to vydřenáý od špon nebo od obnovení vrtání těžko říct.. je teda pravda že nemám vnitřní chlazení nástrojem.. já když dělám takhle hlubokou díru tak ji vezmu nadvakrát a podruhé už nevyplachuju, zajímalo by mě jak ty speciální vrtáky na hluboké otvory choděj, jestli to není zbytečné vyhození peněz? stejně to musím vyplachovat ven ne? ta dlouhá šroubovice stejně ty špony nemůže vytahat ven nebo jo?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
jOE6
Příspěvky: 167
Registrován: 5. 8. 2013, 2:24
Bydliště: Budějovicko...

12. 8. 2013, 11:46

RaS píše:a udělá to Hčkovou díru i do hloubky 10D? mě připadá, že jakmile vrták vrtá s vyplachováním, že tam jsou znát stopy tam kde zastavil, jestli je to vydřenáý od špon nebo od obnovení vrtání těžko říct.. je teda pravda že nemám vnitřní chlazení nástrojem.. já když dělám takhle hlubokou díru tak ji vezmu nadvakrát a podruhé už nevyplachuju, zajímalo by mě jak ty speciální vrtáky na hluboké otvory choděj, jestli to není zbytečné vyhození peněz? stejně to musím vyplachovat ven ne? ta dlouhá šroubovice stejně ty špony nemůže vytahat ven nebo jo?
ty HM vrtáky pro 10D náš dodavatel pokud vím nemá ale třeba jiní nabídnou....HSS jsou běžně. Vydřené stopy ? a nedělá se ti na vrtáku nárůstek na břitu? to dělá pěknej bordel. Vrtám jedině s max.př.1.5mm a bez problému
mikiki
Příspěvky: 597
Registrován: 5. 1. 2011, 4:33
Bydliště: Vysočina

3. 11. 2013, 3:29

Sháněl jsem delší dobu nějakou brusku, která by mi to "trochu pomohla" při broušení vrtáků a podařil se mi sehnat skoro nepoužívanou BSM20 :D
Tak snad se to už konečně trošku naučím :lol:
IMG_5856a.jpg
Uživatelský avatar
Grell
Příspěvky: 91
Registrován: 12. 8. 2013, 1:40
Bydliště: Vsetín

6. 11. 2013, 7:00

Pár rozdílů mezi vybrušovaným a tvářeným vrtákem je.

Tvářený vrták je lepší pro ruční vrtání. Díky výrobní technologii, kde nedochází k odběru materiálu ve šroubovici, ale pouze k jeho vytváření do požadovaného tvaru. Je nesrovnatelně pevnější v ohybu a jen tak se nezlomí. Má to ovšem i druhou stranu mince. A to kalení. :) Kde se musí následně rovnat atp atp.. prostě všeobecně se dá říct, že vybrušované budou vždy přesnější. Díky tomu, že se šroubovice hrne až do zakaleného.

Dále si při vybrušování můžete vymýšlet hovadinky ohledně materiálu (HSS, HSSE, HSS Co5, HSS Co8, HSSE-PM) a taky ohledně profilů (GT, RTi, UNIFL...). A moc to nebude stát. Stačí jen nová obtahovací šablona. U tvářečky je to o hodně složitější skoro až neproveditelné, protože ne každý materiál je tvářitelný, stejně tak profil. :(

Stačí ? :D

EDIT: Pokud je vrták na hov** naostřený tak může být sebelepší a stejně bude prdlajs vrtat. :wink:
Vedoucí vývoje / Technolog / Programátor / Obsluha CNC / Kontruktér / Podržtaška / Pi*us k ruce
S50CNC, CKE 6150Z, Lynx 220 LSA, Lynx 220 Alpha, DNM 500,Haas VF-2SSY, Haas ST-30SSYT, Citizen A20 VII EVO
EdgeCam 2014/2016, SpaceClaim 2015
Odpovědět

Zpět na „dalsi“