Parametry tisku

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

20. 12. 2011, 10:01

Takže vzhledem k tomu že tu podobné téma není tak ho založím.

Sám používám jako CAM aplikaci Skeinforge (momentálně 45) a stávající problém, který se snažím řešit je zbytečné pojíždění hlavy po vytvoření základní vrstvy, a "sukýnky" (skirt).
Vytisknu obrys, čí první vrstvu a hlava místo aby začala tisknou další začne tzv. "orbiting", ale uvnitř obrysu s vypnutým přísuvem materiálu. Přitom proceduru "cool" mám vyplou (a ani dráha by pak neodpovídala) a nikde jinde nic podobného nevidím.
fugazza
Příspěvky: 6
Registrován: 3. 6. 2012, 4:40

3. 6. 2012, 7:43

Podělím se s Vámi o zkušenosti při nastavování parametrů tisku a obecně o rozcházení a kalibraci reprapu. Moje hlavní poznání je, že se můžete měnit zběsile parametry, ale nedostanete dobrý výsledek, pokud nemáte v pořádku mechanickou část, třeba máte volné řemínky nebo ne úplně kolmé směry a nerovnou plochu.

Co se konkrétně přihodilo mně: Postupoval jsem podle návodu na kalibraci na http://reprap.org/wiki/Calibration a dostal jsem se k části Perimeter Widht, kde si vytisknete součástku skládající se ze dvou částí (http://www.thingiverse.com/download:17277), které mají jít do sebe zasunout. A mě se to ani po nastavení nesmyslně velké hodnoty "perimeter width over height" (poměr šířky k výšce, rozplácnutí vlákna při tisku) nedařilo. Díra široká 10 byla široká +/-10.0, ale vnější rozměr byl místo 10.0 široký 10.8. Při nesmylslných hodnotách jsem součástky do sebe sice dostal, ale po obvodu jsem měl vedle sebe dvě neslepené vrstvy, tedy zase špatně. Když jsem tu samou součástku vytisknul otočenou o 90°, tak to sedělo krásně už s výchozím nastavením. Pak jsem vytisknul i okýnko o délce hrany 100, šířce hrany 10 a výšce 5. Skutečná délka 100.0 přesně, výška OK, hrana vlevo 10.7, vpravo 9.7. Začal jsem tušit zradu.

Výsledek je, že na ose X jsem měl řemeničku, která je cca o 0.3mm větší má být. Takže i délka mezery je o trošičku větší. A jak je řemen obtočený o celých 180° a jak je tuhý, tak se mu nechce moc ohýbat, tak se čas od času stalo, že zub řemenu nesedl přesně do díry řemenice, ale začal se opírat o zub řemenice, tedy na větším průměru, a pohyb vozíku se zrychlil. Když se namotalo takhle blbě víc zubů, tak to řemen trochu víc napnulo a zoubky spadly do děr řemenice, vozík zůstal chvilku stát. A to byl důvod, proč některé rozměry byly dobře (ty dlouhé, kde se takové lokální nepřesnosti vybily) a některé totálně vedle. Horší řemeničku jsem přehodil na osu Y, kde není tak moc obtočená a tudíž to nevadí, řemeny jsem napnul, co to jde. A dobrý.
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

3. 6. 2012, 7:53

Řemenice jsem nakonec pořídil duralové, tam co jsem kupoval řemeny a bylo po problémech s prokluzovaním, praskáním řemenic a podobně...
Martin Marek
Příspěvky: 187
Registrován: 17. 2. 2012, 5:19
Bydliště: Veřovice
Kontaktovat uživatele:

5. 8. 2012, 6:08

Já používám k tisku tohle:
http://www.netfabb.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

ale používám starší verzi 4.5 , protože ta nová mi nevím proč nefunguje.
http://figury.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

5. 8. 2012, 9:09

Za 700 euro?
Martin Marek
Příspěvky: 187
Registrován: 17. 2. 2012, 5:19
Bydliště: Veřovice
Kontaktovat uživatele:

7. 8. 2012, 7:32

Ale nee :)
tohle:
http://www.netfabb.com/basic.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Ale nevím proč mi nefunguje nová verze a musím používat jen tu starou.
http://figury.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

7. 8. 2012, 8:34

Zkusil jsem to nainstalovat a nějak nevidím že by to bylo použitelné k tisku tváři se to jako prográmek na práci s stl soubory, případně prohlížení stl a gcode souborů.

Narazil sem na Kisslicer a asi ho vyzkouším (free verze je omezená na jeden extruder, ale stejně mám jen jeden zatím), jestli má leší algoritmy na dráhy nástroje. Zkoušeli jste ho někdo nastavit na reprap s marlin/sprinter FW?
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

8. 8. 2012, 4:50

Tak zatím ta free verze kisssliceru vypadá dobře, zkoušel jsem tisknout kalíšek s +-1mm tlustou stěnou a vypadá to zatím nejlíp ze všech testů. A i ten interface je 10x lepší a jednodušší na ovládání. Jen tam jde nastavit podstatně méně parametrů.
Martin Marek
Příspěvky: 187
Registrován: 17. 2. 2012, 5:19
Bydliště: Veřovice
Kontaktovat uživatele:

9. 8. 2012, 6:35

Já nevím, jak které rozhraní funguje, zajímám se o to jen do té míry, jak 3D tisk využít v praxi.
Koupil jsem hotovou tiskárnu
http://www.bitsfrombytes.com/content/ra ... rinter-kit" onclick="window.open(this.href);return false;
a k tomu byl právě výše zmíněný program. Výstup z toho programu má koncovku .bfb anebo .bgc ( nevím proč používám .bfb ) To jsou cesty extruderu. Nevím, zda to je kompatibilní s dalšími tiskárnami, možná je na trhu více metod.
Já se k tomu umím vyjádřit jen takhle laicky.
http://figury.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

9. 8. 2012, 9:38

No koncovka tam jde nastavit :0) Rapman se prodává už celkem dlouho, je to vlastně verze darwina, který už prakticky nikdo nestaví. Na můj vkus to bylo docela drahé a použití plexi ne zrovna vhodná volba? Koukal jsem že mají nějaké speciální vezre pro jednotlivé typy tiskáren, ale to co jsem mohl stáhnout vypadalo očesaně hodně a i když to něco vygenerovalo, nenašl jsem nikde jak nastavit parametry....
Btw. Jak dlouho to máš a jak se to po té době chová (zvlášť to plexy)?
Martin Marek
Příspěvky: 187
Registrován: 17. 2. 2012, 5:19
Bydliště: Veřovice
Kontaktovat uživatele:

13. 8. 2012, 12:40

Já to kupoval počátkem roku 2010 od Tůmy. Dnes už prodává zase jiné tiskárny:
http://cnc.inshop.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
První tiskárně se urvala hlava s extruderem při pohém přejíždění po tyčích. Při reklamaci vyměnili tiskárnu kus za kus. U další tiskárny postupně vše měním. To plexi nic nevydrží.
Ještě k tomu programu. Když jsem aktualizoval na poslední verzi, tak ta obsahovala automatické generování podpůrných vrstev. Přišlo mi, že to počítá i s tím, že se bude tisknout jen s jednou hlavou a konečný vytisknutý model si každý začistí od podpěr. Jenže při tisku mi vždy odjel stůl o několik centimetrů dolů a tak jsem zpět nahrál původní starou verzi programu.

Tenhle program má myslím ještě jednu přednost. Když umístím virtuálně model pod tiskový stůl, tak se dráha tisku počítá až od místa nad stolem a tak mohu snadno dělat v reálu řezy. Já tedymoc neznám další programy, ale nevšiml jsem si, že by tuhle funkci měly.
Takhle tisknu velké věci, aniž bych je skutečně musel nejprve rozdělit.
http://figury.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

15. 8. 2012, 3:14

No podle mě je zatím pořád nejlepší skeinforge (to hafo možností, co všechno jde nastavit nic jiného nemá a vysledky z něj jsou pořád nejlepší) i když jsem koukal, že už půl roku nevyšla nová verze a taky je dost pomalý.
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

13. 11. 2013, 11:43

Stal jsem se nedávno majitelem jednoho kitu na prusai3 a už druhý den v tom docela plavu.

Dodané tištěné součástky jsou tak kvalitní, že se v koutku duše modlím, aby vydržely do zprovoznění tiskárny, aby bylo možné vytisknout ihned nové a celou tiskárnu předělat tak jak by vypadat měla.

Nejčastější vady na součástkách: zborcené hrany, zkroucený celý díl, nespojené jednotlivé vrstvy tisku, pravděpodobně v ose Z, výsledkem je ve dvou rovinách prasklý celý díl, prozatím staženo provizorně několika stahovacími pásky a budu se modlit aby to vydrželo. toto je snad nejhorší vada.

Ozubené kolečka pro extruder mají pouze přímé zuby, i když to je urážka přímosti. ty zuby mají rozličný profil zubu a celé kolečko jak velké, tak i malé je zborceno.

Jaká je momentální situace s nějakými programy vhodnými k 3D tisku? A neb kde co stáhnout abych si byl schopen oživit a nastavit tiskárnu na které bych mohl vytisknout nové díly?
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

18. 11. 2013, 9:37

sidonie píše:Stal jsem se nedávno majitelem jednoho kitu na prusai3 a už druhý den v tom docela plavu.

Dodané tištěné součástky jsou tak kvalitní, že se v koutku duše modlím, aby vydržely do zprovoznění tiskárny, aby bylo možné vytisknout ihned nové a celou tiskárnu předělat tak jak by vypadat měla.

Nejčastější vady na součástkách: zborcené hrany, zkroucený celý díl, nespojené jednotlivé vrstvy tisku, pravděpodobně v ose Z, výsledkem je ve dvou rovinách prasklý celý díl, prozatím staženo provizorně několika stahovacími pásky a budu se modlit aby to vydrželo. toto je snad nejhorší vada.

Ozubené kolečka pro extruder mají pouze přímé zuby, i když to je urážka přímosti. ty zuby mají rozličný profil zubu a celé kolečko jak velké, tak i malé je zborceno.

Jaká je momentální situace s nějakými programy vhodnými k 3D tisku? A neb kde co stáhnout abych si byl schopen oživit a nastavit tiskárnu na které bych mohl vytisknout nové díly?
Z toho si nic nedělej já svého času koupil díly odlité podle tištěných a pak jsem strávil 14 dní na frézce aby se daly použít :0)

Dva dny je celkem v pohodě běžně trvá i několik týdnů než do toho člověk trochu nakoukne a má solidnější výsledky...

Co se týče programů tak předpokládám, že stl modely stáhneš už hotové, takže na tvorbu programu doporučuju slic3r nebo kisslicer obojí se stáhne na adresách odpovídajících těm názvům.
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

19. 11. 2013, 6:54

Díky za odpověď, programy už mám nějaké stáhnuté (Kisslicer), teď jen jedna maličkost. Mno než to ještě napíšu, tak upozorním, že jsem strojař, zvyklej na ledasco, takže jen pro info, jak moc je tiskárna náchylná na zůhlování všech os, případně srovnání stolku kolmo k extruderu ?

Je mi naprosto jasné, že se od tohoto bude asi odvíjet přesnost celé tiskárny, ale mám prostě obavu, že s těmi plastovými díly co momentálně mám, by bylo nemožné dosáhnout nějakých rozumnějších hodnost.

Momentální stav stavby: mechanika hotová, elektronika zapájená, jen budu muset prohodit nějaké káblíky (přehodím pořadí v plastovém klipu u mechanických endstopů, které mám pouze tři).

Na dnešní odpoledne mám naplánováno zapojení zbývající elektroniky a oživení arduina. (Nahrání předpřipraveného firmwaru marlin za pomoci Arduino IDE 1.0.5 mimochodem zde je čeština.)

Mohl by mi někdo srozumitelně popsat jednotlivé kroky nahrání firmwaru? SDramps mám také, ale mám obavu, že ho nebudu moci mít zapojen na desce, neprojde kolem této karty motor X, tak tak proleze kolem elektroniky. Možná jsem při montáži někde udělal chybu, ale vzhledem k tomu, že zrovna celá osa X je nejhorší vzhledem k tištěným dílům, tak na ni již momentálně nechci pokud možno šahat, ať se mi to nerozpadne úplně.

Až bude arduino oživeno, mám v plánu celou tiskárnu nějak zúhlovat podle jednotlivých os. Tiskárnu budu pravděpodobně ovládat pomocí programu Printrun nebo máte vyzkoušen nějaký jiný "lepší" ovládací program?

Zapomněl jsem ještě na jednu otázku. Ke kitu jsem nedostal kapton pásku, mám pouze holé 2mm sklo. Tak tedy kde sehnat kapton pásku, případně jak je moc důležité toto řešit, případně jak.
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“