Parametry tisku

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

30. 11. 2013, 11:15

Prosim nasel by se nekdo kdo by vysvetlil co presne delaji parametry nastaveni ve Sli3er ?
Uz sem videl pomerne hodne veci , ale toto mi hlava fakt nebere.
Momentalne mne zajima chyba mezi prechody ploch.
Generuju kod s ruznym nastavenim a v hladinach kde mi prechazeji plochy jsou napojene anebo je tam treba srazeni proste jakoby chybelo materialu.
Ono ho to tam zacne v celem rezu vytlacovat strasne malo a fakt nevim co s tim.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

30. 11. 2013, 10:21

Radek-B píše:Prosim nasel by se nekdo kdo by vysvetlil co presne delaji parametry nastaveni ve Sli3er ?
Uz sem videl pomerne hodne veci , ale toto mi hlava fakt nebere.
Momentalne mne zajima chyba mezi prechody ploch.
Generuju kod s ruznym nastavenim a v hladinach kde mi prechazeji plochy jsou napojene anebo je tam treba srazeni proste jakoby chybelo materialu.
Ono ho to tam zacne v celem rezu vytlacovat strasne malo a fakt nevim co s tim.

RADEK
To je dotaz nebo vykrik do tmy ? ;-)
Chtelo by to nejaky obrazek, stl model, ini ze sliceru ..
https://github.com/alexrj/Slic3r/blob/m ... IBUTING.md" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

1. 12. 2013, 8:07

Zacinam , si s tim hrat a mam tolik promennych kolem toho ze nevim.
Proto bych potreboval aby nekdo objasnil co konkretne jake nastaveni dela a hlavne jestli to opravdu overene funguje.
Nejsem si tim jisty natolik abych popisoval chyby autorovi, to je nesmysl.

Taky by mne zajimalo , kolik lidi vubec tu 3d tiskarnu doma ma a spolehlive tiskne s vybornym vysledkem.
A to za pomoci jakych SW a nastaveni.

RADEK

Pouzivam Repetier + Sli3er + Skeinforge.
Skeinforge dokazu nastavit tak ze nemam G-kod vubec :D
Jsem zkazeny spoustou jineho SW a tak omluvte pokud je to jednoduche a neco nevim nebo delam zasadne spatne.
Pojdme se o tom bavit jak to funguje, zajima mne to.
Chtel jsem tu tiskarnu dat detem, mam dva kluky a byt jsou mali tak co je CNC soustruh a freza vi dobre.
Ze by si treba tiskli spesl lego kostky ale zatim je to vsak uplne pase...
Opravdu si s tim hraju cisteho casu vic jak tyden a mam uz peknou hromadku ruznych zmetku :-)
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
smugli8
Příspěvky: 129
Registrován: 9. 11. 2011, 10:51
Bydliště: Košice, Slovensko

1. 12. 2013, 9:25

Ja používam software pronterface+kisslicer. Slic3er som používal ale ten najnovší mi ani z tlačiarňou nepohne . Za seba odporúčam Kisslicer je jednoduchý na ovládanie a má super povrch aj podporu. Nastavoval som v ňom iba veľkosť plochy, z offset, teplotu extrudera, výplň a pojazdovú rýchosť som si zmešil. Kvalita je veľmi dobrá a závisi aj aký kvalitný je materiál. Akurát testujem materiál 3mm ABS,PLA z plasty Mladeč tak uvidíme ako to dopadne. http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=66&t=10390" onclick="window.open(this.href);return false; tu je ako to tlačí. :)
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

1. 12. 2013, 10:42

Prosim, prosim udelej nejaky tutorial, kde presne co nastavit , aby byla jak pises pro trysku 0.5mm vyska vrstvy 0.25 a vypln 30 procent.
Ja du instalovat ten soft a prehravat firmware. Mimochodem s tim jsem si uz taky uzil :-)
A kdyz uz si myslim ze sem na neco prisel zt uz to vim, tak si vzdy stoprocentne overim ze nevim.
R
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
smugli8
Příspěvky: 129
Registrován: 9. 11. 2011, 10:51
Bydliště: Košice, Slovensko

1. 12. 2013, 11:07

kysslicer-štýl.jpg
kisslicer podpora.gif
kisslicer material.png
kisslicer printer.png
Tak to mám nastavené ja nie je to nič ťažké. Firmware používam Sprinter. Položka printer-firmware nastaviť 5d absolute E. A to by malo byť všetko. Dajte vedieť ako to dopadlo.
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

1. 12. 2013, 1:29

Tak popisu prvni dojmy :D
Ihned po otevreni STL modelu to zahlasilo ze ten je s chybama coz ostatni "myslim tim Sli3er a Skeinforge" nedelaly.
Coz jsem ignoroval a nastavil "spise nenastavil bo to tam tak v podstate je default" tu vec dle rady.
Nechal jsem pouze extruder v inkrementalnim modu coz je uplny propadak a vygenerovany kod je nepouzitelny na prvni pohled.
(ty softy snad nikdo nezkousi a nereferuje to tvurcum anebo se lidi boji to hlasit, bo to neni mozne)

Tak jsme to tedy prepl do Absolutniho modu a tu se jiz zda byt ten kod v poradku a pouzitelny.

Krome toho tedy ze se umi nagenerovat drahy i mimo model :-) coz za prachy za ten soft chapu a je to zrejmne tim ze hlasi vady v modelu a neumi si stim
poradit. (Sli3er toto nedela a drahy generuje zasadne na prvni pohled jakoby dobre)

Mas vyply ohrev podlozky , jak resis deformace smrsteni a rohlikovateni vetsich dilu ?

RADEK
Přílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
smugli8
Příspěvky: 129
Registrován: 9. 11. 2011, 10:51
Bydliště: Košice, Slovensko

1. 12. 2013, 1:36

Tlačím z PLA na obojstrannú pásku tam vyhrevnú podložku netreba a nemám s tým problém na ABS je potrebná a nastavuje sa tam 110 stupňov. Raz začas zahlási že je problém v stl zvyknem to potom opraviť cez automatickú opravu v netfabb studio basic. Ale aj keď zahlási že je chybný tak to bez problémov vytlačí. Ja som mal zase problém zo slic3erom nie je to doladené a stále to robilo niejaký problém.
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

1. 12. 2013, 1:41

Model je kresleny objemove parametricky v Solidworksu a ulozeny do *.STL

Mne se zprvu zdal ten Sli3er v pohode a testoval sem X-krat takove ozubene kolo z lega. A uz to i vypadalo, ale nakonec jsem z
toho prestal byt chytry a rezignoval jsem. Uprimne to prozatim s tim Kislicerem, je z blata do louze :-)
Abs jsi jeste vubec nezkousel ? A co vy ostatni ? Kdo tiskne uspesne z ABS , priznejte se :-)
Ja tisknu z ABS a mensich problemech s PLA jsem slysel, Ale chtel jsem aby ty vyrobky mely vlastnosti ABS :-)

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
smugli8
Příspěvky: 129
Registrován: 9. 11. 2011, 10:51
Bydliště: Košice, Slovensko

1. 12. 2013, 2:46

Skúšal a bez problémov len je to viac cítíť ako PLA a potrebuje vyššiu teplotu + výhrevnú podložku. Z kisslicerom nemám žiaden problém zatiaľ mi to vytlačilo všetko čo som potreboval z lepšou kvalitou ako slic3er.
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

1. 12. 2013, 5:44

Pochlub se tedy s nejakym podarenym zajimavym vytiskem z ABS. Ja ted tiskl 2.5 hodiny a ani na tezitko to neni dobre, bo je to lehke.
Na fotku je skoda fotografickeho papiru a vyvojky :-)
Mas udelany nejaky prostor kde udrzujes vyssi teplotu anebo staci pouze dobre vyhrivana podlozka ?
R
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

1. 12. 2013, 8:35

Nemám vážnější problém s kisslicerem ani s slic3rem. Popravdě největší hraní bylo s skeinforge (nastavit asi 200 parametrů je fakt něco), ale zas když se to s ním umělo tak výsledek byl nejlepší.

Fotky určitě nepovedených kusů pošlete, chybama se člověk učí a to i cizíma (hlavně jsou levnější).

Kisslicer má podle mě lepší povrch a umí lépe dělat podporu v dutinách. Taky ten 3d pohled je k nezplacení. Taky mám díky pochopení autora plnou verzi (ne že by se to funkčně nějak lišilo).

Slic3r zas měl lépe řešenou "sukýnku".

Co se týká těch chyb v modelu, tak běžná chyba je model co má v nějakém místě nulovou tlouštku (třeba něco položená na ostré hraně), ale na výsledek tisku to nemá vliv (alespoň u mě to zatím nemělo).
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

11. 12. 2013, 11:43

Mno po občasném laborování a testování se mi podařilo něco vytisknout, ale z nastavení a výsledku při tisku nejsem vůbec chytrý.

Bojoval jsem dost dlouho s tím, že se mi výrobek odlepoval od stolku s kaptonovou páskou, teplotu stolku momentálně mám nastavenou na 115°C což je dost velký problém, ale zase výrobek jakš takš drží.
Nahřátí stolku někdy trvá i hodinu až hodinu a půl.

Teplotu extrudování mám prozatím odzkoušenu 240°C na první vrstvu a poté držet 235°C , jedná se o 3mm ABS filatement z plasty mladeč, s materiálem prozatím spokojenost, jen doporučuji mít u tiskárny vyřešeno uchycení špulky s materiálem, na krátké tisky v řádu deset až třicet minut si odmotám sám, ale poslední test, kde tisk trval šest a půl hodiny moc slavně nedopadl.

Jednalo se o čtyři součástky rozloženy přes celou plochu stolku (200x200) a pravděpodobně to bylo moc jak na kisslicer, tak na slicer. Zkoušel jsem oba programy v různých nastaveních a výsledek byl opravdu žalostný. Při prvním pokusu se mi opět součástky od stolku odlepily, přenastavil jsem kisslicer, překontroloval rovinnost stolku a druhý pokus byl o něco lepší, ale ve výsledku se opět jedna součástka ze čtyř od stolku odlepila asi v polovině výšky tisku. Na součástech mi připadá, že někde došlo k úplnému vynechání obrysových vrstev.

Prostě a zkrátka ať jsem prozatím tiskl co jsem tiskl, představovalo to odladit nastavení sliceru nebo kissliceru na konkrétní výrobek, někdy to znamenalo i deset pokusů. Bohužel dané nastavení se podle mých prozatimních zkušeností nedalo aplikovat na jinou i když podobnou součástku.

Pro zajímavost tisk kalibrační kostky s hranami 20x20 a výškou 10 mm se stěnou 0,4 mm se mi podařilo uspokojivě vytisknout až na desátý pokus z kissliceru, kde byly výsledky asi nejlepší.
Rozměrově součást +- pár stovek seděla i ze sliceru, ale kvalita tisku byla vždy rozdílná. Takto získané nastavení bylo aplikováno na jinou součástku a dopadlo to odlepením součásti od stolku a při dalším pokusu opětovného tisku nespojením několika vrstev.
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

11. 12. 2013, 12:22

sidonie píše: Bojoval jsem dost dlouho s tím, že se mi výrobek odlepoval od stolku s kaptonovou páskou, teplotu stolku momentálně mám nastavenou na 115°C což je dost velký problém, ale zase výrobek jakš takš drží.
Nahřátí stolku někdy trvá i hodinu až hodinu a půl.
Zkus nejakou izolaci. Mohla by fungovat vlnita lepenka a alu samolepici paska, jen bych mel strach nechavat tiskarnu dlouhodobe bez dozoru. Asi v hornbachu jsem videl nehorlave mineralni izolacni desky 1cm tloustka, jen bylo treba koupit cely balik za cca 600kc, to mi prislo dost.
Nebo pridat vykon ...
Jednalo se o čtyři součástky rozloženy přes celou plochu stolku (200x200) a pravděpodobně to bylo moc jak na kisslicer, tak na slicer. Zkoušel jsem oba programy v různých nastaveních a výsledek byl opravdu žalostný. Při prvním pokusu se mi opět součástky od stolku odlepily, přenastavil jsem kisslicer, překontroloval rovinnost stolku a druhý pokus byl o něco lepší, ale ve výsledku se opět jedna součástka ze čtyř od stolku odlepila asi v polovině výšky tisku. Na součástech mi připadá, že někde došlo k úplnému vynechání obrysových vrstev.
Podle mne nebude chyba ve sliceru. Mozna problem s nastavenim nebo vlastni tiskarnou. Vynechani obrysu by bylo videt v nahledu dat, zkontroluj to (treba http://gcode.ws" onclick="window.open(this.href);return false;, pronterface, nebo cura). Nebo sem posli model, ini a g-code a foto, treba nekdo bude vedet, co delas spatne.
Prostě a zkrátka ať jsem prozatím tiskl co jsem tiskl, představovalo to odladit nastavení sliceru nebo kissliceru na konkrétní výrobek, někdy to znamenalo i deset pokusů. Bohužel dané nastavení se podle mých prozatimních zkušeností nedalo aplikovat na jinou i když podobnou součástku.
Ja zkalibroval tiskarnu na kostce a slo hned tisknout i celkem slozite modely. Jen menim rychlost tisku a trochu ladim extruder multiplier. Ale pouzivam PLA a lak na vlasy na skle.
Pro zajímavost tisk kalibrační kostky s hranami 20x20 a výškou 10 mm se stěnou 0,4 mm se mi podařilo uspokojivě vytisknout až na desátý pokus z kissliceru, kde byly výsledky asi nejlepší.
Rozměrově součást +- pár stovek seděla i ze sliceru, ale kvalita tisku byla vždy rozdílná. Takto získané nastavení bylo aplikováno na jinou součástku a dopadlo to odlepením součásti od stolku a při dalším pokusu opětovného tisku nespojením několika vrstev.
Stena 0.4mm mi prijde dost malo, jaka byla vrstva? Zkousel si ve slic3ru jen nastavit prumer trysky a tloustku vrstvy (tak 0.3) a nechat ho zbytek dopocitat?

Pokud chces, posli mi do PM adresu, poslu ti kus PLA na pokusy. Mozna je snazsi zvladnout PLA a teprve pak zkouset ABS.
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

11. 12. 2013, 1:58

Asi jsi nepochopil, problém s teplotou není v tom, že to nejde odizolovat nebo bych měl strach, ale ta teplota je pro kvalitní tisk z ABS prostě nutná !!
Bohužel problém je asi v samotné konstrukci vyhřívaného stolku, prostě průšův head bed asi není pro takto vysoké teploty ideální a hlavně je problém s dobou nahřívání.

Trysku mám 0,4 mm, takže kalibrace měla právě probíhat na tuto trysku, proto i tloušťka stěny 0,4 mm. Vrstvu jsem nastavil na 0,2 ostatní bylo na programu.

Náhled v pronterface je moc pěkný, ale při tisku z micro SD karty je poněkud nefunkční. Stroj, který mám připojen k tiskárně je poněkud zastaralý šrot, který neukučíruje správně tisk součásti z pronterface.

Pronterface je v podstatě používáno na ovládání samotné tiskárny, nahřátí stolku a najetí na koncáky, poté spuštění tisku z kartičky. Na kartičku program přenáším z jiného PC, které je o něco málo výkonnější a kde přepočet drah netrvá hodinu :)

Všechny chyby co prozatím na tištěné součásti byly, šly vždy odstranit poupravením nastavení tloušťky vrstvy případně poměru vyplnění atd. Jen je to spousta laborování a relativně mnoho zničeného materiálu.

Prostě neplatí, že když mám odladěno jedno nastavení na jednu součástku, že mi to vytiskne jinou součástku ve stejné kvalitě. Bohužel. Možná je to těmi popraskanými díly mé tiskárny, které jsem ještě nenatiskl nové :)
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“