Stavba CNC frezky

Odpovědět
CZJirka1
Příspěvky: 321
Registrován: 14. 12. 2011, 9:19
Bydliště: Moravská Třebová
Kontaktovat uživatele:

9. 1. 2012, 10:18

Takze zakladam nove tema kde me muzete kritizovat :D , jako zaklad na stroj by mel poslouzit stul viz fotky, je to hotove X a Y, cele to bude prisroubovane na stejne desce jako je to ted pod vrtackou a za stolem bude litonova hlava ktera bude predstavovat osu Z, stroj mame v planu dat dohromady nejdriv jako klasicky a primo na nem pak uz vyrabet nektere dily potrebne pro upravu na CNC rizeni

Momentalne resim vyrobu vretena, chtel bych do budoucna automatickou vymenu nastroje, upinaci kuzel bude pravdepodobne iso30 nebo 40. Nikde jsem vsak nenasel nejake takove vreteno v rezu, nebo nejaky vykres pro inspiraci, predpokladam ze tam bude nejaka klestina ktera drzi nastroj za trn ktery se sroubuje nahore do kuzele, da se nejak takova klestina koupit? Chtel bych uz pri vyrobe vretena na tohle pamatovat a hridel vyrobit tak aby tam bylo mozne tu klestinu pouzit, predem diky za nazory a kritiku Jirka
Přílohy
Stul frezka1.JPG
Stul frezka2.JPG
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

10. 1. 2012, 7:13

tu kleštinu vyrábí třeba tady http://www.ott-jakob.de/" onclick="window.open(this.href);return false; na těch stránkách jsou výkresy jak má vřeteno vypadat, tolerance atd..
nicméně troufám si tvrdit, že vyjde levněji to vřeteno koupit nějaké hotové již s ATC než to stavět a kupovat po dílech.. já tady nedávno prodával komplet vřeteno s ATC za 25000 a za tu cenu se nekoupí ani ložiska a ten mechanismus..
a nebo si dát nižší cíl a ATC vypustit..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5093
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

10. 1. 2012, 9:02

Tady zrovna jedo vřeteno s SK 40 draží je to ale hodně otáčkové
http://www.ebay.de/itm/Koordinaten-Schl ... 4ab2994822" onclick="window.open(this.href);return false;
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Gfx23
Příspěvky: 141
Registrován: 13. 9. 2011, 11:29
Bydliště: Liberec

12. 1. 2012, 3:55

Jen bych tě rád upozornil, že ta kleština je jen prostředník. Potřebuješ (nejčastěji) soustavu talířových pružin, která bude rozpínat a upínat kleštinu.
Doporučuju knihu Konstrukce obráběcích strojů (od TOShulin), za pár korun super knížka.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

12. 1. 2012, 6:49

no ono ty talířové pružiny jsou korunové záležitosti.. je jich tam několik desítek a každá stojí řádově koruny,takže celkově pakatel.. tu kleštinku když jsem poptával tak jsem ji pod 7000 nesehnal, to je ten správnej ranec za takovou malou blbost.. další ranec bude výroba vřetena s nitridací a broušením, pokud tomu dá přesná vřetenová ložiska tak to je dalších 15-20000.. no pokud se to má dělat pořádně, díly nakupovat tak je to levnější koupit hotové...
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
CZJirka1
Příspěvky: 321
Registrován: 14. 12. 2011, 9:19
Bydliště: Moravská Třebová
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2012, 6:20

dekuji za odpovedi, to vreteno by se milibilo neco takoveho co je tady na foru v sekci automaticka vymena a pak je tam tema kde hned v prvnim prispevku to je nakresleno v PDF, nastroj tam drzi vinuta pruzina ale asi bych vice veril tem talirovym, nicmene jak sem psal tak bych zatim chtel jen vreteno pripravit na ATC, loziska jsem chtel dat kuzelikova, mame je nasoustruhu tam otec vreteno taky stavel ma 200mm sklicidlo a dela to krasne, zadne chveni, presnost v setinach, nicmene tady jsem se docetl ze kuzelikova loziska nejsou vhodna, snazim se najit proc, kazdopadne bude se jednat o HOBBY stroj, chci aby to umelo hrabnout do materialu, to ano ale nepocitam ze na tom pojedu nejake zakazky, v nepretrzitem provozu

zatim se rozhoduji zda iso 30 nebo 40, ten 40je vetsi a ma vice moznosti nastrojovych drzaku, ale cele vreteno tak bude vetsi, tezzi, zatim porad nemuzu najit typy tech cudlu co se sroubuji nahoru na kuzel, kvuli navrhu toho ATC, no a kdyz uz prisla rec, kde by se daly koupit ty talirove pruziny, taky bych potreboval nejake rozmery, diky Jirka
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

12. 1. 2012, 9:45

talířévé pružiny koupíš třeba ve feroně ty maj prostě všude.. v dokumetech co jem jsem dával odkaz podle použitého unašeče zjistíš potřebnou sílu a k té si navrhneš pružiny.. serioparalelní kombinací dostupných pružin a potřebného zdvihu to dovymyslíš.. jak jsem psal to je to nejmenší..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Gfx23
Příspěvky: 141
Registrován: 13. 9. 2011, 11:29
Bydliště: Liberec

12. 1. 2012, 10:56

Já jsem spíš myslel, že se ti to vřeteno těma pružinama vytáhne dost do výšky.
nejmenší se dělají nějaké 2mm (co jsem viděl) Počítej že jsou vyboulené, potřebuješ jich kolem 70-100 a ono ti to pak hodí třeba 500mm válec. (všechno je hodně orientační) Tak jen aby jsi počítal u krytování s tou výškou.
CZJirka1
Příspěvky: 321
Registrován: 14. 12. 2011, 9:19
Bydliště: Moravská Třebová
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2012, 11:02

No listuju v tom, je toho moc, koukam na ruzne rezy teh hlavnich hrideli a libila by se mi ta verze kde jsou kulicky, vytazenim trnu dojde k uvolneni kulicek, sjede to do vetsiho prumeru a tim se uvolni nastroj a zase pritazenim to sjede do mensiho prumeru a tim to nastroj drzi, prodiskutuju to jeste s otcem, ale je to opravdu dosti slozite, pro hoby stroj automaticka vymena prakticky nema smysl, chtel jsem to spise jako takovou machrovinku :D ale mozna ze od toho upustim a upinal bych nastroje do trnu iso a utahnul ho z vrchu sroubem, sice bych vyrobil do hroidele nejakou pripravu pro ATc ale pak pri vlastni konstrukci by mohlo prijit vice problemu a puvdni reseni by treba nevyhovovalo a stejne by se musela hridel delat znova, mozna to necham tak a a az me to chytne :D tak se pustim do toho ATC zvlast, taky je potreba vyresit ovladani, je treba zapolohovat vreteno, pak neco co nastroj uvolni, cele tohle musi umoznit take hardwarove vybaveni......asi ten cil opravdu snizim, co myslite o tech kuzelikovych loziscich, neplanuji tocit zadne zavratne rychlosti, na tom soustruhu to opravdu funguje Jirka
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

13. 1. 2012, 6:10

Gfx23 píše:Já jsem spíš myslel, že se ti to vřeteno těma pružinama vytáhne dost do výšky.
nejmenší se dělají nějaké 2mm (co jsem viděl) Počítej že jsou vyboulené, potřebuješ jich kolem 70-100 a ono ti to pak hodí třeba 500mm válec. (všechno je hodně orientační) Tak jen aby jsi počítal u krytování s tou výškou.
to zas ne na 40kovým kuželu je těch pružin cca 200mm to se hravě vleze do vřetena mezi ložiska, 40ková hřídel má cca 450mm na délku.. samozřejmě vlastní konstrukci se meze nekladou, ale dělat to větší asi nemá smysl a zas tak moc to zmenšovat taky nejde.. spíš to pak navýší pneumatickej píst kterej má dalších cca 250mm a nebo tam nacpat nějakej jinej ekvivalentní "vyvíječ síly"
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

13. 1. 2012, 6:33

čemu říkáš závrátné rychlosti? 40kové vřeteno resp unašeče mají předepsáno 10-12000ot, podle mě nemá smysl stavět to na míň než 8000, osobně bych to řešil třeba dvojitou řemenicí třeba 1:2/2:1 na malé a velké otáčky s tím že malé třeba do 2500(2000) velké do 10000(8000) a na takhle vysoké otáčky kuželíkový ložiska rozhodně nejsou..třeba když vezmu velikost 10 =díra 50mm což je 40kovej kužel tak v katalogu píšou 5000ot limitní 7500ot.. rovněž neřeším přesnost ložisek atd.. já toho teda viděl ještě málo, ale nevzpomínám si že bych někde na frézce viděl konstrukci kuželíkovejch ložisek, vždy jsou 2 nebo spíš 3 někdy i 4 kosouhly vřetenový a nahoře třeba válečkový.. v téhle velikosti točej kolem 20000, jsou přesná a prostě na tuhle aplikaci určená...
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
CZJirka1
Příspěvky: 321
Registrován: 14. 12. 2011, 9:19
Bydliště: Moravská Třebová
Kontaktovat uživatele:

13. 1. 2012, 6:27

No, chtel jsem to tak maximalne do tech 5000otacek, co si pamatuju tak treba na sestku frezu sme davali kolem peti, sesti tisic, kdyz tam budu chtit dat treba 20mm frezu tak uz potrebuju nizzi, kdyz budu mit nizzi otacky tak umerne muzu snizit posuv a udelam to taky, je pravda ze ten soustruh tocime tak do 2000otacek, mozna ani ne

dalsi vec ze zatim nevim jaky motor pouzit, znam jen ty klasiky trifazove, ale nevim jak velikostne, se to vejde a taky regulace, chtelo by to frekvencni menic, ale to jsem zatim nekoukal, postupne ziskavam nove a nove informace :D
Gfx23
Příspěvky: 141
Registrován: 13. 9. 2011, 11:29
Bydliště: Liberec

15. 1. 2012, 4:08

Soustruh nevytočíš víc skrz motor (navíc, díky velkým průměrům ani o moc víc nepotřebuješ). Nicméně pokud se budeš držet tabulkových hodnot tak při Vc= 200m/min (do hlíny) tak se dostaneš u 6 frézy někde k 11tisícům. (pro ideální řezné podmínky)

RaS: Ano myslel jsem to i s pístem komplet.
CZJirka1
Příspěvky: 321
Registrován: 14. 12. 2011, 9:19
Bydliště: Moravská Třebová
Kontaktovat uživatele:

15. 1. 2012, 6:57

Ja to nechci takhle tocit, vreteno pro takove otacky by bylo neumerne drahe a ja spise potrebuji pouzivat vetsi nastroje, kdyz sem treba potreboval profrezovat celisti nebo neco v rucim, tak jsem dal na frezu 10mm treba 2000otacek a uplne krasne jsem profrezoval co jsem potreboval, ja vim ze rezne podminky jsou nekde jinde, ale to se da kompenzovat snizenim posuvu a tim padem zvysenim casu
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 1. 2012, 7:37

proč by vřeteno pro takové otáčky mělo být drahé? bude se to lišit jen ložiskama, a pokud budeš kupovat 2 kuželíková a nebo 2,3 kosouhla s jedním válečkovým nebo kuličkovým tak je to v podstatě jedno, pokud tedy budeš kupovat normální ložiska stejně jako ty kuželíkový .. samozřejmě pokud bys koupil přesný vřetenový jseš někde jinde.. a pokud to poskladáš s těma kosouhlejma tak to budeš aspoň mít tak jak se to dělá běžně.. když vezmu první ceník co mám po ruce a ložiska velikosti 40mm tak nejběžnější kosouhly stojí 120kč a kuželíkový 100kč.. takže rozdíl v podstatě žádnej.. otáčky uváděj u běžné 7008 třeba INA 12100ot, 7208 11000ot atd. ty kuželíkový tam seš s otáčkama na polovině..
mimochodem malé otáčky, velké frézy odpovídají spíš velkému těžkému tuhému stroji, pro malý lehký stroj a zvlášť CNC máš lepší jít cestou velké otáčky, rychlé posuvy menší nástroje.. to je efektivnější..
k čemu ti budou malé otáčky když stejně tak velkou frézu nevyužiješ neboť ti při záběru uteče i se strojem? alespoň podle toho stolu to vypadá, že to nebude žádná velká tuhá těžká mašina..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“