PWM řízení otáček vřetene

Odpovědět
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

27. 4. 2014, 9:51

To: Thomeeque
rovnou do Microchip, sem tam ještě něco pošlou jako studijní materiál. Bohuželk nám do republiky už také ne moc často. Bývali doby, kdy ti klidně poslali pět kousků od nových čipů zadarmo, ale pak přišla doba, že toho lidi zneužívali.

To: Mex
super odkaz na ten Open-BLDC. to jsem neznan dík.
"Asi mám malou fantazii, ale nějak mi nedochází výhoda toho "posilování" výstupu..."
ono asi takhle, pokud potřebuješ jednoúšelové zařízení, proč se s tím dělat, když vezmeš hotové řešení a posílíš mu výstup
Dneska se každý snaží mastit všechno na procesorech, a třeba zrovna Thomeeque udělal slušnej sekvencer na švábovi z roku "raz-dva"...
Tož asi tak...

To: sechtech
no nevím, na takový "malý vřetýnko" jedině motor do vrtulníku, ale to by snad bylo snadnější požádat tady luboše, aby ti to udělal. Koukni na jeho "motanice", dělá to fakt pěkně a měl bys motor podle sebe :D
Uživatelský avatar
sechtech
Příspěvky: 152
Registrován: 4. 12. 2011, 4:18
Bydliště: západní Vysočina

27. 4. 2014, 10:47

Hades píše: no nevím, na takový "malý vřetýnko" jedině motor do vrtulníku, ale to by snad bylo snadnější požádat tady luboše, aby ti to udělal. Koukni na jeho "motanice", dělá to fakt pěkně a měl bys motor podle sebe :D
Proč do vrtulníku, nepotřebuju frézovat hliník, mě stačí balsa a topolová překližka, takže si myslím že nějaký bldc motor to zvládne. A rychlosti nepotřebuju závodní, já si počkám.
MDF CNC router
TB6560 modrá čínská deska
Mach3, SketchUp+Phlatscript plugin
modelářství, elektronika,technika
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

27. 4. 2014, 11:08

to je docela jednoduché...
musíš udělat vřeteno pro lkeštiny, tedy odpor lořisek atd. Přičti odpor materiálu, a budeš na tom motoru pro vrtulník.
Ale třeba jsem jen pomýlený. :D
Někdo z chlapů ti to vysvětlí lépe než já,
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

27. 4. 2014, 12:56

To: Mex
Open-BLDC je Super, volně dostupný kod, možnost vlastní iniciativy.

Neznal jsem, ale po slabé hodině studia musím říct, hodně OK
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 4. 2014, 7:30

Hades píše: ono asi takhle, pokud potřebuješ jednoúšelové zařízení, proč se s tím dělat, když vezmeš hotové řešení a posílíš mu výstup
Dneska se každý snaží mastit všechno na procesorech, a třeba zrovna Thomeeque udělal slušnej sekvencer na švábovi z roku "raz-dva"...
Tož asi tak...
Já určitě neprosazuju použití MCU za každou cenu. Nakonec zrovna nedávno jsem tu vedl polemiku "skoro proti všem" na téma, že je lepší pro triviální funkci použít neprogramovatelnou logiku (šlo konkrétně o monostabilní KO), než tam rvát procesor.
Ale v tomto kontrétním případě je (podle mě) použitelnost takového obvodu a jeho "posílení" velmi problematické. Obecně řízení bezsenzorového BLDC vyžaduje zpětnou vazbu - čtení průběhu na nenapájené fázi. Podlé této zpětné vazby pak řídí časování PWM na těch zbylých dvou fázích, které jsou v daném okamžiku napájené.
Ten obvod MTD6505 je aspoň podle letmého pohledu typický black box - uzavřené řešení, které si všechno řeší vevnitř. Takže to vyhodnocení časování je v chipu, a to ten chip je dělaný na napájecí napětí 5V. Takže i kdyby se nějak povedlo vymyslet buzení externích FETů z těch signálů, které z MTD6505 lezou (a ani to nebude jednoduché), tak bych si třeba já rozhodně nedovolil poslat do toho chipu průběhy na jednotlivých fázích, které by byly napájené třeba ze 24V. Ale pro správné časování tam ty průběhy prostě být musí.
Jinými slovy - podle mě je to hodně nešťastná cesta, a existuje mnoho jiných, použitelnějších. Ale kdo chce kam ...
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

27. 4. 2014, 9:16

tak to se shodnem... ´"Proc" je fajn, dá se s ním naděat spousta parády a jednoúčelák zrovna tak...
tím bych naši diskusi ukončil, protože tady jsme OT
Uživatelský avatar
sechtech
Příspěvky: 152
Registrován: 4. 12. 2011, 4:18
Bydliště: západní Vysočina

28. 4. 2014, 12:27

Hades píše:to je docela jednoduché...
musíš udělat vřeteno pro lkeštiny, tedy odpor lořisek atd. Přičti odpor materiálu, a budeš na tom motoru pro vrtulník.
Ale třeba jsem jen pomýlený. :D
Někdo z chlapů ti to vysvětlí lépe než já,
Motor má 1250kv takže na 12V je to 15000otáček. Pokud použiji řemenice 1:1 jsem na 15000 otáček vřerena a to si myslím pro balsu bohatě postačuje a vejde se i odpor ložisek. Asi si udělám pokus s 6stovkou DC jestli to bude ukousávat balsu. V podstatě to můžu zkusit rovnou vrtačkou na DPS, tam je nějaká 400, pak se uvidí.
MDF CNC router
TB6560 modrá čínská deska
Mach3, SketchUp+Phlatscript plugin
modelářství, elektronika,technika
Mendor
Příspěvky: 64
Registrován: 9. 11. 2010, 6:18
Bydliště: Praha-Západ

28. 4. 2014, 3:46

"sechtech": Poslal jsem ti SZ.
Uživatelský avatar
sechtech
Příspěvky: 152
Registrován: 4. 12. 2011, 4:18
Bydliště: západní Vysočina

28. 4. 2014, 4:06

Mex píše:Všechny regulatory tam posílají PWM. Kdyby to nedělaly, tak by nemohly regulovat otáčky.
Respektive mohly by, ale děsně blbě, a jen do té doby, než by při nízkých otáčkách motor zhořel.
Jak tedy posílat PWM přímo z Machu do BLDC motoru?
MDF CNC router
TB6560 modrá čínská deska
Mach3, SketchUp+Phlatscript plugin
modelářství, elektronika,technika
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 4. 2014, 9:28

sechtech píše:Jak tedy posílat PWM přímo z Machu do BLDC motoru?
Jednoduše asi nijak. S trochou pracnosti ale ano.
BLDC motor je motor, který potřebuje pro svůj běh driver, aby mu řídil komutaci (podobně jako třeba krokáč, ten taky bez driveru neroztočíš).

Takže já bych viděl takovéhle možnosti:
- najít driver BLDC, který má přímo vstup PWM
Možná existuje, já o žádném bežně dostupném nevím, zkus pohledat.
- postavit si vlastní BLDC driver (třeba úpravou OpenBLDC) a udělat si tam vstup pro PWM
Asi dost pracná možnost, ale výsledek by mohl být fajn.
- použít nějaký podobný chip, jako tady byl zmiňovaný nedávno, a zkusit ho dát na steroidy, aby zesílil
V tuhle cestu já osobně moc nevěřím, pochybnosti jsem napsal o pár příspěvků výš.
- použít běžný, laciný, komerční modelářský BLDC driver, a předřadit mu převodník PWM-PPM
Podle mě nejlepší cesta, čínské drivery se dají koupit za velmi nízké ceny, a to umí řídít klidně i kilowattové motory. A ten převodník se dá udělat i z nejlevnějšího ATtiny za dvacetikačku, např. http://www.tme.eu/cz/details/attiny13a- ... smd/atmel/#" onclick="window.open(this.href);return false;
Chce to samozřejmě umět trochu programovat, nebo to naprogramování "vyměnit" za nějakou protislužbu (třeba za obrobení něčeho na strojním vybavení, které ty možná máš, ale někdo jiný třeba ne).

No a když už tam ten procesor bude, tak může případně dělat i ještě něco navíc, např. hlídat otáčky vřetene, a při zastavení vřetene (např. problém s uhlíky) zatáhnout za Total Stop.

Já mám podobně řešený "překlad" PWM na vyšší frekvenci. Můj regulátor DC vřetene potřebuje dost vysokou frekvenci PWM, kolem 15 kHz, jinak píská a blbě reguluje. Ale tak vysoká frekvence zase zbytečně zatěžuje LinuxCNC (mám jenom LPT port, nemám Mesu). Takže jsem tam strčil takovýhle malý chip, z jedné strany do něho jde PWM na cca 100 Hz z LinuxCNC, a on generuje rychlou PWM na 15 kHz.
Hlídání otáček tam mám programově taky nachystané, ale zatím jsem ho nezapojil, protože není úplně triviální vyřešit mechanické uchycení optického senzoru na vřeteno, jelikož výška upnutí motoru v držáku se neustále mění (mám malý rozjezd osy Z, tak to musím dohánět přestavováním motoru v držáku).
A už to asi ani dodělávat nebudu, protože jsem si nedávno koupil nové vřeteno Atas s měničem Emerson.

No a právě ten měnič Emerson mě přivedl na myšlenku, že bych místo PWM (což on samozřejmě umí) použil řízení po Modbusu, což by teoreticky měl ten měnič umět taky, a LinuxCNC snad taky.
No a pak by mohlo být zajímavé postavit i ten převodník pro použití modelářského BLDC driveru tak, že by jako vstup neměl PWM, ale řídil se taky po Modbusu. Pak by to byla docela pecka. Samozřejmě to PWM a vstup pro potenciometr by mohl mít taky, to už je trivialita. Jen by to pak musel být o trochu mocnější procesor, aspoň něco jako http://www.tme.eu/cz/details/atmega88pa ... smd/atmel/#" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6947
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

29. 4. 2014, 7:16

a nebo zahod mach a jdi do linuxcnc kde jde modelářský regl řídit přímo bez převodníku , už se to tu řešilo stačí hledat
Uživatelský avatar
sechtech
Příspěvky: 152
Registrován: 4. 12. 2011, 4:18
Bydliště: západní Vysočina

29. 4. 2014, 12:58

packa píše:a nebo zahod mach a jdi do linuxcnc kde jde modelářský regl řídit přímo bez převodníku , už se to tu řešilo stačí hledat
To asi neklapne, nemám rád linux a nechci se ho učit, jsem jen BFU. Ono asi jednodušší než se učit Linux by bylo se naučit programovat jednočipy. Což by bylo užitečnější.
MDF CNC router
TB6560 modrá čínská deska
Mach3, SketchUp+Phlatscript plugin
modelářství, elektronika,technika
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

29. 4. 2014, 1:32

:LOL:
no to je *NIX snadnější, než se trápit s Asemblerem, Céčkem, Bascom a dalšími...
Osobně ty "mikroProcy" nesnáším, byť to dneska každej "sere" do kde-čeho, ale bohužel se s tím žít musí... (MEX mne nebude mít rád...)
BTW, až takhle CNC-Linux neznám, protože ho mám ve stádiu testování, IMHO, napojit se do regu za vstup PPM by asi neměl být až takový problém. Vždyť každý "modelářský regl" je vlastně jen převodník mezi PPM a PWM (snad mám ty zkratky dobře....)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

29. 4. 2014, 3:27

Hades píše:Vždyť každý "modelářský regl" je vlastně jen převodník mezi PPM a PWM (snad mám ty zkratky dobře....)
No tak to je teda dost odvážné tvrzení.

No ale vlastně proč ne. Nakonec v širším pojetí je třeba každý soustružník jen převodník mezi chlebem se salámem ke snídani a vysoustruženým výrobkem. ;-)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

29. 4. 2014, 3:34

Hades píše:... (MEX mne nebude mít rád...) ...
Mex má rád všechny. Ale kdybys byl ženská, tak by tě měl rád ještě nejmíň 27x víc. ;-)

Jinak mě velmi zaujala ta myšlenka udělat převodník Modbus+PWM+potenciometr na PPM. Tak pokud bude delší dobu hnusně (aby se nedalo jít na inlajny a na kolo), tak se do toho dám.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“