Stolní soustruh, výběr

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Jiří SX0
Příspěvky: 18
Registrován: 5. 1. 2014, 8:00

15. 3. 2015, 5:31

Zdenek Valter píše:
Jiří SX0 píše:Tože, je pro obrábění malých průměrů (pod 10mm) problém malá rychlost. To jako nestrojař nevím. A věřím, že toho nevím ještě hodně. Takže nevím co všechno za parametry sledovat u výběru......
No právě na to je nejlepší tu říct na co ten sosutruh potřebuješ = jaký matriál budeš obrábět, v jakých průměrech a jakými noži, z toho ti vyjde řezná rychlost a tím pádem i rozsah otáček, který musí Tvúj stroj splňovat.

V druhé řadě jde taky o to jaký máš prostor. Ne každý má možnost mít dílnu. Pro takového pak není jiné volby než malý soustruh na stůl.

Popřípadě se to někde vyzkoušej domluv se s někým kdo by Ti ten soustruh předvedl, popřípadě Tě nechal si jej vyzkoušet.
A s tím právě potřebuji poradit.. Protože nejsem strojař, nevím jaké nože potřebuji, nevím jakou řeznou rychlost volit pro který průměr.. Asi mi dá hodně praxe (pár zlomených nástrojů) a toto fórum ;-)
Maximální rozměr soustruhu je u mě tak kolem 120cm, dílnu mám, ale již se dost zaplnila :-D
Obráběný materiál nepředpokládám moc speciální - nějakou tu ocel, kterou vedou v Damě nebo mi padne do ruky. Nerezu se budu snažit vyhnout, hliník a mosaz by mohly být mé oblíbené pro svou měkkost. O silonu se asi ani nemusíme bavit, že?
Uvažované rozměry jsem psal výše. Předpokládám maximum 100 mm a minimum co dá stroj. Klidně, pokud to jde na těchto stojích, i 1 mm.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5204
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

15. 3. 2015, 5:54

Jiří SX0 píše:
Zdenek Valter píše:
Jiří SX0 píše:Tože, je pro obrábění malých průměrů (pod 10mm) problém malá rychlost. To jako nestrojař nevím. A věřím, že toho nevím ještě hodně. Takže nevím co všechno za parametry sledovat u výběru......
Popřípadě se to někde vyzkoušej domluv se s někým kdo by Ti ten soustruh předvedl, popřípadě Tě nechal si jej vyzkoušet.
A s tím právě potřebuji poradit.. Protože nejsem strojař, nevím jaké nože potřebuji, nevím jakou řeznou rychlost volit pro který průměr.. Asi mi dá hodně praxe (pár zlomených nástrojů) a toto fórum ;-)
Maximální rozměr soustruhu je u mě tak kolem 120cm, dílnu mám, ale již se dost zaplnila :-D
Obráběný materiál nepředpokládám moc speciální - nějakou tu ocel, kterou vedou v Damě nebo mi padne do ruky. Nerezu se budu snažit vyhnout, hliník a mosaz by mohly být mé oblíbené pro svou měkkost. O silonu se asi ani nemusíme bavit, že?
Uvažované rozměry jsem psal výše. Předpokládám maximum 100 mm a minimum co dá stroj. Klidně, pokud to jde na těchto stojích, i 1 mm.
No já si mýslím, že pro Tvoje účely je nej mosaz,dural a ertacel (delrin), silon se dá taky ale já ho teda nemusím. Ocel i nerez se při dodatečném vytunění číňana dá taky je to otázka nožů.
Co se týče minimálních průměrů pod 5 mm je to o právě o nožích. Tam je ideální radeco, ale musí se správně a dobře nabrousit a to je další věc.
Taky si uvědom, že pokud chceš obrábět přesně tak tě čeká dovybavení soustruhu, tedy investice cca 2x větší než jeho pořízení ;-)
nože
Kleštiny
lunety
vícepaknové univerálky
atd. (kluky ještě něco napadne ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

15. 3. 2015, 9:01

A na ty otázky kolem řezných rychlostí a podobně, bych se podíval po starších knížkách o soustružení - já jsem sehnal v antikvariátu "Příručka soustružníka" od Bohumila Janyše (to je můj základ) a pak ještě pár německých knížek od známého modeláře Jürgena Eichardta Drehen für Modellbauer I. a II. díl. A samozřejmě, spousta věcí je dnes na internetu, na YouTube, stačí zadat něco jako "turning on lathe" a už jen koukat a učit se ... :D
Mini soustruh SC-4
sergio
Příspěvky: 157
Registrován: 8. 4. 2013, 3:36

15. 3. 2015, 9:17

Z meho pohledu hobby soustruzeni. Na prvni spony jsem vubec neresil nejakou reznou rychlot ani klestiny ani spesl noze. Upnul jsem dural do univerzaly bez jakehokoliv vymerovani nasadil nuz s sk platkem vypodlozil necim co bylo po ruce plus minus do osy zapnul nastavil otacky na tak akorat a uz to jelo. Ani nevite jakiu jsem mel radost jak ty spony z toho lezly. Ne ze bych chtel naznacovat ze clovek nemusi nic resit ale v hobby to eni az takova veda dulezite je se nebat neco nastudovat a pak praxe praxe a praxe. Aspon u me to takhle je.
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

15. 3. 2015, 11:02

S maximálními otáčkami 1700 si myslím vystačíš, oblíbený Mn 80 má max. jen 1500. Nejlepší na tyhle účely jsou asi nože z rychlořezné oceli, to ale záleží zda máš nebo si pořídíš brusku. Na ocelové nože stačí téměř jakákoliv. Brousit nože s letovanou destičkou ze slinutého karbidu už je náročnější a v daném případě nepřináší mnoho výhod. Také se hodí vyměnitelné plátky na hliník, snesou i ocel a mají kladný úhel čela, cena držáků je ale vysoká a nenabroušíš si na nich potřebný tvar. Nejlépe se dělá asi z automatové mosazi, ale i z oceli by měl jít udělat lodní kanón tak od ráže 120, kulomet už těžko(leda v životní velikosti :D ). O co bych se ale asi zajímal, to je možnost kleštinového upínání. To se na malé přesné věci hodí. U výroby modelů se asi zas tak moc nespěchá a tak bych řekl, že parametry není třeba moc řešit a u vybraného stroje jsou v pohodě. Jemný závit do mosazi vyřízneš i při točení sklíčidlem rukou.
Takže jde přesně o to co už sám víš, jak je provedený tenhle typ a na jaký kus narazíš. Vzhledem k tomu, na co to má být, je asi nová čína nejrozumnější volba.
j.p.m
Příspěvky: 114
Registrován: 13. 12. 2009, 10:27
Bydliště: Obříství
Kontaktovat uživatele:

16. 3. 2015, 7:31

Kde jsi přišel na to že MN 80 má jen 1500 otáček?
j.p.m
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

16. 3. 2015, 7:43

MN 80 A s motorem 0,55 kW = 2000 ot.
j.p.m
Příspěvky: 114
Registrován: 13. 12. 2009, 10:27
Bydliště: Obříství
Kontaktovat uživatele:

16. 3. 2015, 9:59

Já vím, mám ho s úplně kompletním vybavením a jsem s ním spokojenej. I když vím že jsou lepší mašinky. Před cca půl rokem prošel kompletní generálkou, do posledního šroubku rozebranej, pečlivě vyčistěnej a namazanej. Po výměně několika dílů znovu sestavenej a nastavenej ve stovce. Používám nonius od Tumlíka a postupně si dodělávám různý přípravky na ulehčení a zlepšení práce. Teď jsem si dodělal kuličkovač a šetřím na revolverovku.
j.p.m
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

16. 3. 2015, 11:59

k té rychlosti MN80 první byly 150-1500 měli jen 6 rychlostních stupňů ,další měli 16-1600 taktéž 6 rychlostí a až ty s 9ti měli 150-2000. třeba se ještě objeví nějaký (udal jsem jen nejnižší nejvyšší )
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
sisi
Příspěvky: 346
Registrován: 11. 10. 2013, 7:49

16. 3. 2015, 12:49

PAKO.ll píše:k té rychlosti MN80 první byly 150-1500 měli jen 6 rychlostních stupňů ,další měli 16-1600 taktéž 6 rychlostí a až ty s 9ti měli 150-2000. třeba se ještě objeví nějaký (udal jsem jen nejnižší nejvyšší )
Těch 16 je asi překlep. :D
Krása pomíjí, blbost je věčná
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

16. 3. 2015, 1:04

sisi píše:
PAKO.ll píše:k té rychlosti MN80 první byly 150-1500 měli jen 6 rychlostních stupňů ,další měli 16-1600 taktéž 6 rychlostí a až ty s 9ti měli 150-2000. třeba se ještě objeví nějaký (udal jsem jen nejnižší nejvyšší )
Těch 16 je asi překlep. :D
ne ne ..překlep to není...to je nedoklep 0 :mrgreen:
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
j.p.m
Příspěvky: 114
Registrován: 13. 12. 2009, 10:27
Bydliště: Obříství
Kontaktovat uživatele:

16. 3. 2015, 5:46

Já mám MN 80A, 9 rychlostí 150 - 2000 otáček.
j.p.m
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

16. 3. 2015, 8:45

Momentálně na bazoši MN80 ve vizuálně pěkném stavu. Samozřejmě určitě by to chtělo osobní návštěvu s někým, kdo se vyzná a vše prohlédnout a odzkoušet. http://stroje.bazos.cz/inzerat/45592889 ... N-80-A.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Já vím, že tazatel mluvil původně o 30k max. Nicméně musím dodat, že když jsem kupoval soustruh, taky jsem měl daný rozpočet zhruba takový. Nakonec jsem přidal ještě desítku, kapsa a přítelkyně sice zaplakaly, nicméně vím, že to bylo dobré a že jsem koupil pro můj účel nekompromisní mašinu, která mě klidně přežije. Jak se říká, nikdo nejsme tak bohatý, abychom si mohli kupovat levné věci. A život mě už naučil, že někdy lepší dát ty peníze hned, než potom za opravy a náhradní díly + člověk musí potom vynaložit vlastní úsilí a drahocenný čas. :roll:
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
Jiří SX0
Příspěvky: 18
Registrován: 5. 1. 2014, 8:00

16. 3. 2015, 10:04

Jimmy píše:Momentálně na bazoši MN80 ve vizuálně pěkném stavu. Samozřejmě určitě by to chtělo osobní návštěvu s někým, kdo se vyzná a vše prohlédnout a odzkoušet. http://stroje.bazos.cz/inzerat/45592889 ... N-80-A.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Já vím, že tazatel mluvil původně o 30k max. Nicméně musím dodat, že když jsem kupoval soustruh, taky jsem měl daný rozpočet zhruba takový. Nakonec jsem přidal ještě desítku, kapsa a přítelkyně sice zaplakaly, nicméně vím, že to bylo dobré a že jsem koupil pro můj účel nekompromisní mašinu, která mě klidně přežije. Jak se říká, nikdo nejsme tak bohatý, abychom si mohli kupovat levné věci. A život mě už naučil, že někdy lepší dát ty peníze hned, než potom za opravy a náhradní díly + člověk musí potom vynaložit vlastní úsilí a drahocenný čas. :roll:
Díky za tip, vizuálně vypadá opravu krásně. Uměl bych si ho představit doma, jenže ta cena je fakt dost, dá se to porovnat s tímto??
http://www.peddy.cz/stolni-soustruhy/st ... 400fd-230v" onclick="window.open(this.href);return false;
Vím, že zajetá klasika (pokud je v pořádku) by možná byla lepší volba, ale ten cenový rozdíl je nezanedbatelný. Už těch 30k je pro mne lehce našponovaná hranice. Původní myšlenka byla spíš kolem těch 20k, ale po přečtení tohoto vlákna jsem šponoval o kousek výš. Příslušenství se dá dokupovat postupně a po těch invetovaných 5k stejně zjistím, že nic nemám ;-)
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

16. 3. 2015, 10:26

Jiří SX0 píše:Tože, je pro .........

P.S. má cenu řezat na soustruhu závity při dnešním výběru šroubů a závitovek?? Withworty nepočítám, s těmi jsem se zase tolik nesetkal.
Žil jsem bez závitování na soustruhu přes dvact let a měl (stále mám) přitom těch "ručních" soustruhů několik. Závitování jsem začal řešit až s nutností vyrábět přesný malý šneky do převodovek a protože to nebylo ani o metrice, ani o "W" tak byla jasná volba malý CNC....
Takže je to vždy otázka priorit a toho co chceš dělat. Já dělám 90% modelářské produkce (auta - dráhovky, RC a potom hlavně díly pro vláčky). Takže je to asi tak, že se dá žít bez strojního závitování ale i s ním. :lol:
Pochopitelně kdybych dělal běžnou strojařinu a třeba zakázkovou výrobu tak to bez strojního závitování není vůbec myslitelný i když nyní to mám díky CNC pochopitelně vyřešený. :wink:
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“